همشهری آنلاین: دستور ویژه رئیس‌جمهور برای ترخیص‌کالاهای اساسی و دارو

همشهری آنلاین: دستور ویژه رئیس‌جمهور برای ترخیص‌کالاهای اساسی و دارو...
hamshahrionline.ir 11/08/2013 News

Keywords:#Hamshahrionline.ir, #بانک_مرکزی, #تجارت_خارجی, #ترخیص_کالا, #حسن_روحانی, #دلار, #دولت, #روحانی, #فارس, #همشهری, #همشهری_آنلاین, #وزارت_بهداشت, #وزارت_صنعت،_معدن_و_تجارت, #وزیر, #گمرک, #گمرکات

دستور ویژه رئیس‌جمهور برای ترخیص‌کالاهای اساسی و دارواقتصاد > تجارت خارجی- گروه اقتصادی:
حسن روحانی ، رئیس‌جمهور دستور ترخیص کالاهای اساسی و دارو را بر مبنای دلار ۱۲۲۶تومانی صادر کرد.

حسن رادمرد ، معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت با اعلام این خبر گفت: با دستور ویژه رئیس‌جمهور کالاهای اساسی و دارو با ارز 1226تومانی ترخیص می‌شود و مابه‌التفاوت ارز 1226و ارز مبادله‌ای را دولت به‌صورت یارانه پرداخت می‌کند.پیش از این در ماه‌های پایانی دولت دهم به‌دلیل اختلاف نظر بانک مرکزی با وزارت صنعت ، معدن و تجارت بر سر نحوه پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز ، کالاهای اساسی و دارو در گمرک بلاتکلیف مانده بود.

معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت در واکنش به این سؤال که یارانه پرداختی از سوی دولت از چه محلی پرداخت می‌شود ، گفت: از هر محلی که پرداخت شود ، باید بازگردانده شود که در آینده نزدیک سازوکار آن مشخص و اعلام می‌شود. به گزارش فارس ، رادمرد افزود: این تصمیم برای حفظ قدرت خرید مردم و همچنین جلوگیری از افزایش قیمت کالاهای اساسی و دارو اتخاذ شده است.

انباشت غیرعادی کالا نداریم

همزمان رئیس‌کل گمرک با بیان اینکه ۲۲۰ تن دارو از گمرکات ترخیص شده گفت: در حال حاضر انباشت یا دپوی غیرعادی کالا در گمرکات کشور وجود ندارد. عباس معمار‌نژاد افزود: ترخیص کالاهای اساسی در گمرکات کشور خارج از نوبت انجام می‌شود و اگر مشکل ارز ، قرنطینه و یا فنی نداشته باشند ، این کالاها سریعاً ترخیص و خارج از نوبت رسیدگی می‌شوند. او خاطرنشان کرد: تنها 330تن دارو در گمرکات مانده بود که با استقرار نمایندگان وزارت بهداشت و بانک مرکزی اواخر هفته گذشته 220تن از 330تن ترخیص شده و بقیه این داروها ظرف امروز یا فردا ترخیص می‌شود. وی تأکید کرد: البته موجودی کالا در گمرک یک جریان ثابت نیست و مرتب کالا وارد شده و از یک طرف ترخیص می‌شود ، اما باقیمانده این 110تن دارو ظرف 2روز آینده ترخیص می‌شود.

معمار‌نژاد با بیان اینکه دپوی غیرعادی کالا در گمرکات نداریم ، در پاسخ به این پرسش که آیا کشتی‌های خوراک دام ترخیص شده است ، گفت: تا زمانی که کشتی وارد بندر نشود و پهلو نگیرد و کالا ترخیص نکرده و به گمرک اظهار نکند ، گمرک از آن خبر ندارد که کشتی‌هایی در وسط آب در حرکت باشند و یا معطل باشند ، بنابر این باید کالا به گمرک اظهار شود. معمار‌نژاد در پاسخ به این پرسش که برای کالاهای اساسی چه تسهیلاتی از نظر ترخیص کالا درنظر گرفته شده است ، گفت: برای ترخیص کالای اساسی ضمانت‌نامه به جای پرداخت نقدی حقوق و عوارض گمرکی قبول می‌شود که این ضمانت‌نامه‌ها تا 6‌ماه قابل اعتبار و پرداخت است.
دستور ویژه رئیس‌جمهور برای ترخیص‌کالاهای اساسی و دارو...

Read more from Source »

Related articles based on keyword density
All Iran mosques set to reopen on Tuesday ...
aljazeera.com 12/05/2020 Culture
The move comes even though some parts of the country have seen a rise in infections. All mosques in Iran will reopen on Tuesday, a further step in the...View Details»

Campaign against 'made in Iran' cars fires up social media...
hindustantimes.com 13/09/2015 Auto
*** A picture taken on September 12, 2015 shows Iranians driving a Pride car manufactured by SAIPA group (R) and a Hyundai ix45 luxury car (L) in nort...View Details»

2019 Iran floods ...
1host2u.com 25/03/2019 History
From mid-March to April 2019 widespread flash flooding affected large parts of Iran, most severely in Golestan, Fars, Khuzestan, Lorestan, and other p...View Details»

Iran Reacts to the Latest Snowden Leak on SIM Card Hacks · Global Voic...
globalvoicesonline.org 01/03/2015 Science
Posted 28 February 2015 19:41 GMT *** Twitter user @AmirMehrabian posted this photo promoting Free Software, and opposing American Products and the N...View Details»

Billion dollar smuggling industry drains Iran's economy ...
al-monitor.com 14/02/2015 Economy
Summary Partly due to sanctions, smuggling of drugs, cigarettes and cosmetics is widespread in Iran and some question whether government organizations...View Details»


EOF