ورود نيروهاي سازمان ملل به تهران و بغداد پس از قبول قطعنامه 598 شوراي امنيت (1367 ش)

ورود نيروهاي سازمان ملل به تهران و بغداد پس از قبول قطعنامه 598 شوراي امنيت (1367 ش)...
rasekhoon.net ۱۳۶۷/۰۵/۱۹ تاریخ

کلیدواژه ها:#اسلامی، #امام، #امام_خمینی، #انقلاب، #انقلاب_اسلامی، #ایران، #بعث، #بغداد، #تهران، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #جنگ_ایران_و_عراق، #خمینی، #سازمان_ملل، #شورای_امنیت، #عراق، #مرداد، #مسلمان، #موافقت، #نظامی

ورود نیروهای سازمان ملل به تهران و بغداد پس از قبول قطعنامه 598 شورای امنیت (1367 ش)
پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت از طرف جمهوری اسلامی ایران ، آتش‏بس میان طرفین از تاریخ ۲۹ مرداد ۱۳۶۷ش برقرار شد. شورای امنیت پیش از آن و در تاریخ هجدهم مردادماه سال ۱۳۶۷ش ، قطعنامه ۶۱۹ را تصویب كرد كه به‏ موجب آن ، گروه ناظران نظامی ایران و عراق و سازمان ملل (موسوم به یونیماك) كه از حدود ۴۰۰ نفر از ۲۵ ملیت مختلف تشكیل شده بود ، در مرزهای دو كشور مستقر شدند. • یكی از دلایل واهی رژیم بعثی عراق برای تجاوز به حریم نظام جمهوری اسلامی ایران ، اختلاف بر سر مرزهایی بوده است كه در قرارداد ۱۹۷۵م الجزایر تعیین شده بود. پس از نزدیك به هشت سال جنگ نابرابر كه تمام موجودیت رژیم عراق در خطر قرار گرفت ، آمریكا و دیگر متحدان و یاوران رژیم بعث عملاً وارد جنگ گردیدند و حضرت امام خمینی (ره) ، با در نظر گرفتن مصالح عالی نظام اسلامی و با درك توطئه‏ گسترده‏ آمریكا و غرب برای سركوب انقلاب اسلامی و مردم مسلمان و انقلابی ایران ، پس از مشورت با فرماندهان عالی نظامی و مسئولان مملكتی ، قطعنامه‏ ۵۹۸ شورای امنیت را پذیرفتند. شورای امنیت در این قطعنامه دو كشور ایران و عراق را به برقراری آتش‏بس و صلح دعوت كرده بود. جمهوری اسلامی ایران به‏واسطه‏ ویژگی‏های مثبت برخی از مفاد این قطعنامه ، به‏ویژه ، بندهای مربوط به معرفی متجاوز و پرداخت غرامت جنگی ، موافقت خود را با پذیرش آن اعلام كرد. اما با وجود پذیرش قطعنامه‏ ۵۹۸ توسط جمهوری اسلامی ایران ، رژیم عراق كه خود نیز آن قطعنامه را پذیرفته بود ، تا زمان برقراری آتش‏بس رسمی در مردادماه سال ۱۳۶۷ش (اوت ۱۹۸۸م) به تهاجمات خود علیه جمهوری اسلامی ایران ادامه داد و خوی تجاوزگری خود را بار دیگر آشكار ساخت.
قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت یکی از قطعنامه‌های شورای امنیت است که در ۲۹ تیر ۱۳۶۶ ، برای پایان دادن به جنگ ایران و عراق صادر شد. این قطعنامه از نظر کمی و تعداد واژه‌های به کار گرفته شده مفصل‌ترین و از نظر محتوا اساسی‌ترین و از نظر ضمانت اجرا قوی‌ترین قطعنامه شورای امنیت در مورد این جنگ بوده است. این قطعنامه بلافاصله از سوی عراق پذیرفته شد ، ولی بعد از گذشت یک‌سال و هفت روز در ۲۷ تیر ۱۳۶۷ از سوی ایران پذیرفته شد و سید روح‌الله خمینی (رهبر وقت ایران) در ۲۹ تیر ۱۳۶۷ پیامی دربارهٔ پذیرش قطعنامه منتشر کرد که به « نوشیدن جام زهر » معروف شد.
------...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

امضای عهدنامه ۱۹۷۵ الجزایر ...
parseed.ir ۱۳۵۴/۰۳/۲۳ تاریخ
پیمان‌نامه ۱۹۷۵ الجزایر قراردادی میان کشورهای ایران و عراق با وساطت الجزایر است که خط مرزی ایران و عراق در آب‌های اروندرود را تعیین کرده است. این قرار...ادامه مطلب»

عهدنامه ۱۹۷۵ الجزایر: نگاهی به قراردادی که شاه با صدام بست ...
afkarnews.ir ۱۳۹۳/۱۲/۱۸ تاریخ
دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۰۵:۰۰ مرجع : سایت پژوهشکده باقرالعلوم بعد از جنگ جهانی اول، كشورهای پیروز، تصرفات عثمانی را جدا كردند و تحت قیمومیت قرار داد...ادامه مطلب»

۸ شگفت ‌انگیز سیاست ایران...
asriran.com ۱۴۰۰/۰۱/۱۳ مردم
سیاست در جمهوری اسلامی چهره‌های زیادی را در این ۴۲ سال به خود دیده است؛ از سیاسیون محافظه‌کار، تا سیاست‌مداران رادیکال، از منتقدان داخل نظام تا معاندا...ادامه مطلب»


EOF