هرآنچه که باید درمورد ترخیص کالا بدانید (1) | کارما

هرآنچه که باید درمورد ترخیص کالا بدانید (1) | کارما...
karmas.ir ۱۳۹۳/۱۰/۱۱ بازرگانی

کلیدواژه ها:#Karmas.ir، #آزادی، #اتاق_بازرگانی_و_صنایع_و_معادن_ایران، #اسلامی، #امین_السلطان، #انگلیسی، #ایران، #ایرانی، #بهاره_قطب‌الدینی، #تجارت_خارجی، #ترانزیت، #ترخیص_کار، #ترخیص_کالا، #ترخیصیه، #ترکیه، #تشریفات_گمرکی، #تهران، #ثبت_سفارش، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #حق_‌العملکار، #خان، #دریایی، #دولت، #رئیس، #زند، #سامان، #سیاست، #شاه، #شاه_عباس، #صادرات، #فرانسه، #قبض_انبار، #لاتین، #مادها، #مرداد، #مرزبان، #معادن_ایران، #ناصرالدین_شاه، #هخامنشی، #واردات، #واردکننده، #وزارت_بازرگانی، #وزیر، #پیش_فاکتور، #کارت_بازرگانی، #کارما، #کریم_خان، #کریم_خان_زند، #گمرک، #گمرک_ایران، #گمرک_جمهوری_اسلامی_ایران، #گمرکات، #یونانی

همه چیز درباره ترخیص کالا
۱ – مقدمه و مفاهیم کلی
ترخیص چیست؟
خروج کالا را از اماکن گمرکی پس از انجام تشریفات گمرکی مربوطه ، ترخیص کالا می گویند.
*تشریفات گمرکی:کلیه عملیاتی است که در اجرای مقررات گمرکی انجام می شود.
تعریف گمرک
واژه گمرک که معادل آن در زبان انگلیسی CUSTOMS و در زبان فرانسه DOUANE می‌باشد و بنابر قول مشهور محققین و مورخین ، مشتق از کلمه لاتین COMMERCIUM به معنی تجارت و مبادله کالا بوده که خود این کلمه مشتق از ریشه یونانی CUMMERX (کومرکس) به معنی حقوق متعلق به کالا و مال التجاره می‌باشد .و در زبان ترکی به شکل واژه KUMRUK (کومروک) یا GUMRUK رواج یافته است .این‌واژه بعدها دردوران صفویه به واسطه همجواری ایران‌با ترکیه درکشورما نیز متداول شده است.
شورای همکاری گمرکی ، گمرک را چنین تعریف نموده است: ((گمرک سازمانی است دولتی که مسئول اجرای قانون گمرک و وصول حقوق و عوارض ورودی و صدوری وهمچنین واردات ، ترانزیت و صادرات کالا می باشد.))
تاریخچه گمرک در ایران
بطور قطع امور گمرکی و گمرک به شکلی درزمان مادها وجود داشته است . همین طور در زمان سلسله هخامنشی ، مبادلات بازرگانی از زمان مادها رونق بیشتری داشته و چنین تشکیلاتی نیز دایر بوده است .در زمان اشکانیان گمرک به صورت اداره‌ای منظم فعالیت داشته و کلیه اجناس وارده و صادره ثبت می‌شد و اهمیت قضیه در این است که حقوق و عوارض گمرکی فقط از کالاهای وارداتی اخذ می گردید که خود نشان دهنده این است که دولت در حفظ و حمایت مصنوعات داخلی در آن زمان کوشا بوده است .در دوران صفویه ، شاه عباس پس از اینکه توانست ارتشی منظم و قوی برای خود تدارک ببیند شروع به اصلاحات داخلی کرده و به امور مالی و گمرکی ایران سر و سامان بخشید و دفاتر منظم ورود و خروج کالا را تنظیم و خزانه مرکزی را به نحو کاملتری پایه‌ریزی نمود . او شروع به بسط و توسعه تجارت خارجی نمود .در این دوران در رابطه با سرقت مال‌التجاره افراد هم تضمین‌هایی ایجاد شده بود که اگر تاجری کالایش به سرقت برود حاکم آن منطقه باید برحسب اسناد و مدارک موجود در نزد تاجر غرامت کالا را بپردازد. در دوران زندیه از نظر درآمدی ، ایران وضعیت مناسبی و یکی از مهمترین اقدامات درمورد آزادی بازرگانی اروپائیان در ایران در همین دوره و به دست کریم خان زند به مرحله اجرا درآمده. در زمان ناصرالدین شاه که وزراء انتخاب شدند ، رئیس کل گمرک ایران را نیز وزیر میگفتند ، همچنین امین السلطان که وزیر کل گمرک نامیده می شد .
نقش و وظایف گمرک
گمرک ایران بعنوان مرزبان اقتصادی کشور ، نقش مهمی در وصول درآمدهای دولت و همچنین اجرای سیاست ها و خط مشی‌های اقتصادی – بازرگانی کشور دارد .اعمال سیاستهای اقتصادی دولت در زمینه بازرگانی خارجی از قبیل حمایت از تولیدات داخلی ، کنترل ارز ، کنترل الگوی مصرف ، انتقال دانش فنی و غیره از جمله وظایفی است که انجام آن بعهده گمرک جمهوری اسلامی ایران است . در این راستا اجرای مقررات صادرات و واردات ، تشخیص و اخذ حقوق و عوارض گمرکی و سود بازرگانی ، مبارزه با قاچاق ، نظارت بر ترانزیت ، پردازش و انتشار آمار بازرگانی خارجی از جمله وظایف کلی گمرک محسوب می‌گردد .
واردات
واردکننده کالا
وارد کننده کالا شخصی حقیقی یا حقوقی میباشد که نسبت به ورود کالاهای مورد مصرف در داخل کشور طبق مجوزهای مربوطه اقدام مینماید و میبایست از قوانین و مقررات بازرگانی در کشور خود و کشور فروشنده مطلع باشد . برای واردات داشتن کارت بازرگانی ، کد اقتصادی و چنانچه واحد تولیدی باشد ، داشتن پروانه بهره برداری یا پروانه تولید الزامی است.
کارت بازرگانی
کارت بازرگانی سندی است که به موجب آن میتوان اقدام به صادرات و واردات کالا نمود و توسط شعب اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در تهران یا شهرستانها بنام متقاضیان اعم از اشخاص حقیقی (ایرانی و غیرایرانی) ، اشخاص حقوقی ، ‌ صادر و در صورت تایید توسط واحد صدور کارت بازرگانی معتبر می‌باشد .کالاهایی که به تشخیص گمرک برای فروش ، وارد یا صادر می‌گردد ، اعم از اینکه به همان شکل یا پس از انجام عملیات تولیدی ، تفکیک و بسته بندی به فروش برسد تجاری تلقی خواهد شد .
ترخیص کار
معمولا ترخیص کالای وارداتی توسط افرادی غیر از صاحبان کالا که اصطلاحا به آنها “ترخیص کار” می گویند ، انجام می شود. برای کسی که برای اولین بار می خواهد کالایی را ترخیص کند ، اینکار بسیار وقت گیر و پیچیده است و نیاز به تجربیات قبلی و آشنایی با مراحل کار در گمرکات کشور دارد.
حق ‌العملکار گمرک
حق‌العملکار در گمرک به شخصی (اعم از حقیقی یا حقوقی) اطلاق می‌شود که تشریفات گمرکی کالای متعلق به شخص دیگری را به وکالت از طرف آن شخص در گمرک انجام ‌می‌دهد . برای این منظور می‌بایست قبلا طبق مقررات مربوطه پروانه مخصوص این شغل را از گمرک ایران دریافت نموده باشد .
روشهای خرید کالا براساس اینکوترمز ۲۰۱۰ به شرح زیر است :
EXW تحویل کالا به خریدار در محل فروشنده EX Work
FOB تحویل کالا کف کشتی Free On Board
FAS تحویل کالا روی اسکله کنار کشتی Free Along Side/Ship
FCA تحویل در محل مقرر به حمل کننده Free CArier
CFR قیمت کالا و کرایه تا بندر مقصد* این قاعده ویژه حمل دریایی است Cost & Freight
CIF قیمت کالا و کرایه و بیمه تا بندر مقصد* این قاعده ویژه حمل دریایی است Cost Insurance & Freight
CPT پرداخت کرایه حمل تا مقصد* روش‌های حمل زمینی ، هوایی و ریلی را نیز شامل می‌شود Carriage Paid To
CIP کرایه حمل و بیمه پرداخت شده (مقصد تعیین شده)* روش‌های حمل زمینی ، هوایی و ریلی را نیز شامل می‌شود Carriage & Insurance Paid to
DAT تحویل در پایانه Delivered at Terminal
DAP تحویل در محل مقرر. در این قاعده محل تحویل کالا الزاما پایانه نیست و می‌تواند بر اساس توافق طرفین جایی غیر از پایانه مثلا انبار خریدار باشد Delivered at Place
DDP تحویل کال در محل مقرر در مقصد با ترخیص و با پرداخت حقوق و عوارض گمرکی Delivered at Duty Paid
مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالا
پس از دریافت ثبت سفارش از وزارت بازرگانی می بایست نسبت به تنظیم مدارک اقدام نمود .
۱- ترخیصیه Delivery Order
۲- قبض انبار
۳- بارنامه Bill of Lading
۴- پیش فاکتور یا پروفرما اینویس Proforma Invoice
5- فاکتور Invoice
6- لیست عدل بندی Packing List
7- گواهی مبدا Certificate of Origin
8- ثبت سفارش بازرگانی Purchase Order
9- بیمه نامه در صورت وجود Insurance
بهاره قطب‌الدینی – ۲۶ مرداد ۱۳۹۳

مشاوره رایگان در مورد واردات ، صادرات ، ترخیص کالا ، قوانین گمرکی و فرصتهای سرمایه‌گزاری
http://karmas.ir/?p=18
------
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

گشایش‌های تجارت خارجی ایران یک ماه و نیم پس از اجرای برجام آغاز بهار ت...
ion.ir ۱۳۹۴/۱۲/۱۲ واردات-صادرات
یک ماه و نیم از آغاز اجرایی شدن برجام و فرو ریختن دیوار تحریم‌ها علیه ایران می‌گذرد، در این مدت بسیاری از کشورها از گسترش روابط اقتصادی خود با ایران ا...ادامه مطلب»

پورمحمدی : افزایش درآمد گمركی ناشی از شفاف سازی و قانونمندشدن ...
irica.gov.ir ۱۳۹۳/۰۶/۰۶ سیاست
1393/6/4 سه شنبه مصطفی پورمحمدی : افزایش درآمد گمركی ناشی از شفاف سازی و قانونمندشدن خدمات گمركی وزیر دادگستری افزایش 60 درصدی درآمد گمركی در پنج ماه ...ادامه مطلب»

مرگ محمدرضا شاه پهلوی در مصر ...
1host2u.com ۱۳۵۹/۰۵/۰۵ تاریخ
در یازدهم اردیبهشت ۱۳۵۴ پزشک شاه تشخیص داد که شاه مبتلا به سرطان غدد لنفاوی شده‌است. هر چند شاه این موضوع را برای سه سال حتی از فرح نیز پنهان کرده‌بود...ادامه مطلب»


EOF