دادگاه «اتحادیه اروپا» حکم داد لغو تحریم بانک مرکزی

دادگاه «اتحادیه اروپا» حکم داد لغو تحریم بانک مرکزی ...
donya-e-eqtesad.com ۱۳۹۳/۰۶/۲۹ اقتصاد

کلیدواژه ها:#Donya-e-eqtesad.com، #آژانس_بین‌المللی_انرژی_اتمی، #ابعاد_نظامی_احتمالی، #اتحادیه_اروپا، #اروپا، #اعتبار، #اعتراض، #افغانستان، #اقتصاد_ایران، #اوباما، #ایران، #ایرانی، #ایرنا، #ایسنا، #بازار، #بانک_مرکزی، #بانک_مرکزی_ایران، #به_کمک، #بهمن، #تایمز، #تجارت_خارجی، #تجهیزات، #تحریم، #تهران، #خبرگزاری_فارس، #دارایی، #دبیرکل، #دبیرکل_سازمان_ملل_متحد، #دلار، #دنیای_اقتصاد، #دولت، #روحانی، #روسیه، #رژیم_صهیونیستی، #زندگی، #سازمان_ملل، #سازمان_ملل_متحد، #سفیر، #سند، #سوئیفت، #سیاست، #شهریور، #شورای_امنیت، #شورای_امنیت_سازمان_ملل_متحد، #عباس_عراقچی، #عدالت، #عراق، #غربی، #فارس، #فایننشیال_تایمز، #قالب، #قانونی، #لبنان، #لیبی، #مجمع، #مجمع_عمومی، #مجمع_عمومی_سازمان_ملل، #محمدجواد، #محمدجواد_ظریف، #محور، #ملل_متحد، #نظامی، #نمایندگان_ایران، #نیت، #نیویورک، #هند، #واردات، #واشنگتن، #وزیر، #وزیر_امور_خارجه، #وزیر_امور_خارجه_ایران، #وزیر_خارجه، #وندی_شرمن، #چهارشنبه، #چین، #ژنو، #کاترین_اشتون، #یورو

دنیای اقتصاد: همزمان با آغاز دور جديد مذاكرات هسته‌اي ايران و 1+5 در نيويورك و در شرايطي كه اين مذاكرات به مرحله بسيار حساس و تعيين‌كننده‌اي رسيده است ، دادگاه اتحاديه اروپا طي حكمي اعلام كرد كه تصميم سال 2012 شوراي اروپا براي تحريم و انسداد دارايي‌هاي بانك مركزي بايد لغو شود. اگرچه اين حكم دادگاه اتحاديه اروپا حكمي « بدوي » است و به معناي لغو فوري تحريم بانك مركزي ايران توسط اين اتحاديه نيست و قابل تجديد‌نظر است ، اما صدور آن در بحبوحه مذاكرات هسته‌اي و در شرايطي كه مقامات آمريكايي همچنان روي مواضع خود پافشاري مي‌كنند ، مي‌تواند پيغامي براي مقامات كاخ سفيد مبني‌بر اين باشد كه اروپايي‌ها ديگر خواهان ادامه تحريم‌ها عليه ايران نيستند تا مقامات واشنگتن اين خطر را احساس كنند كه شايد در ادامه تحريم‌ها و فشار‌ها عليه ايران تنها بمانند. در صورت لغو « احتمالي » تحریم‌های اتحادیه اروپا موانع نقل و انتقال مالی ایران و کشورهای حوزه یورو به حداقل خواهد رسید. همچنين ایران می‌تواند حجم تجارت‌ها و دادوستد خود را با کشورهای اروپایی افزایش دهد و هزینه نقل و انتقال مالی نیز به حداقل خواهد رسيد و سرعت تبادلات مالی افزایش می‌یابد. بنابراین می‌توان پیش‌بینی کرد که با حکم دادگاه اروپا ، بر حجم رفت‌وآمدهای اروپایی به داخل کشور افزوده شود. « دنياي اقتصاد » در گزارشي به تبعات منفي اين تحريم‌ها و همچنين پيامد‌هاي مثبت لغو « احتمالي » آن‌ها پرداخته‌ است.
لغو تحریم بانک مرکزی ایران
6 ساعت مذاكرات سياسي و كارشناسي ايران و آمريكا در نيويورك
گروه دیپلماسی: همزمان با برگزاری هفتمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در نیویورک و خوش‌بینی وزیر امور خارجه ایران به حصول توافق هسته‌ای ، دادگاه اتحادیه اروپا طی حکمی اعلام کرد که تصمیم سال ۲۰۱۲ (1390) شورای اروپا برای تحریم و انسداد دارایی‌های بانک مرکزی ایران باید لغو شود.
به گزارش « ایسنا » ، این حکم توسط شعبه بدوی دادگاه اتحادیه اروپا صادر شده و به معنی لغو فوری تحریم‌ بانک مرکزی ایران توسط این اتحادیه نیست و قابل تجدیدنظر است. دادگاه اتحادیه اروپا می‌گوید شورای اروپا برای ادعای خود هیچ دلیل و مدرکی ارائه نکرده و به‌هیچ نقل‌وانتقال مشخصی اشاره نکرده است و از این‌رو این تصمیم باید لغو شود.
به گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی ، در ژانویه 2012 اتحادیه اروپا تصمیم گرفت که به دلیل نگرانی از ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران خرید نفت از ایران را قطع کند و بانک مرکزی ایران را مورد تحریم قرار دهد. به دنبال تحریم بانک مرکزی ایران دارایی‌های این بانک نیز در اروپا مسدود شد. تحریم‌های اتحادیه اروپا به‌دنبال رشته‌ای از قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل وضع شد. شورای اروپا در آن مقطع اعلام کرد که یکی از دلایل تحریم بانک مرکزی ایران کمک این نهاد مالی به دور زدن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران بوده است.
انتشار این خبر در بحبوحه گفت‌وگوهای هسته‌ای نیویورک می‌تواند به فضای مذاکرات شکل دهد. هفتمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای دیروز جمعه ساعت 10 صبح به وقت محلی (18:30 به وقت تهران) در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار ‌شد.
این مذاکرات به ریاست محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هیات‌های 1+5 برگزار شد. تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران به ریاست ظریف بامداد سه‌شنبه 25 شهریور ماه به منظور شرکت در این مذاکرات و انجام رایزنی‌های دوجانبه با اعضای 1+5 و همچنین شرکت درشصت و نهمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل راهی نیویورک شد. ظریف ظهر چهارشنبه 26 شهریور‌ماه در محل اقامتگاه ایران در یک ناهار کاری پذیرای کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بود که این گفت‌وگوها سه ساعت و نیم به طول انجامید و مقرر شد هفتمین دور مذاکرات ایران و 1+5 روز جمعه در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار شود.
در ادامه نمایندگان ایران و آمریکا حدود 6ساعت با یکدیگر در سطوح سیاسی و کارشناسی به‌صورت دوجانبه مذاکره کردند. این گفت‌وگوها روز چهارشنبه به وقت محلی در سطح سیاسی برگزار شد که سید عباس عراقچی و مجید تخت‌روانچی معاونان ظریف با ویلیام جوزف برنز معاون ارشد وزیر امور خارجه آمریکا و وندی شرمن نماینده این کشور در گروه 1+5 دو ساعت و نیم مذاکره داشتند.
هیات‌های کارشناسی ایران و آمریکا نیز بیش از سه ساعت پنج‌شنبه شب با یکدیگر مذاکره کردند تا از اختلافات جدی میان طرفین کاسته شود. این مذاکرات دوجانبه پیش از برگزاری نشست رسمی ایران و گروه 1+5 در نیویورک ، سومین دور مذاکرات رسمی دوجانبه ایران و آمریکا در دو ماه اخیر است که طرفین تاکنون ده‌ها ساعت با یکدیگر بر سر موارد اختلافی مذاکره کرده‌اند.
معاونان ظریف همچنین صبح پنج‌شنبه 27 شهریور ماه به وقت محلی با سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه و اعضای تیم مذاکره‌کننده روسیه در گروه 1+5 به مدت 2 ساعت به رایزنی پرداختند. تیم کارشناسی ایران همچنین پنج‌شنبه شب با تیم‌های کارشناسی آمریکا و روسیه به‌صورت جداگانه به گفت‌وگو پرداختند. دیپلمات‌ها این مذاکرات را در جهت درک مواضع طرفین ، مفید ارزیابی می‌کنند ، اما منابع آگاه می‌گویند که اختلافات همچنان باقی بوده و تاکنون پیشرفتی حاصل نشده است.
خوش‌بینی ظریف به توافق
همزمان محمدجواد ظریف در دیدار با دبیر کل سازمان ملل متحد با یادآوری اراده جدی و حسن نیت ایران برای رسیدن به راه حل در موضوع هسته‌ای گفت که نسبت به حصول توافق خوش‌بین هستیم و معتقدیم رسیدن به توافق امکان پذیر است. به گزارش « ایرنا » ، ظریف روز پنج‌شنبه به وقت محلی با « بان‌کی‌مون » دبیرکل سازمان ملل متحد دیدار و طرفین در مورد آخرین وضعیت منطقه و تحولات افغانستان و عراق ، تهدید روبه گسترش تروریسم و افراطی‌گری و روند مذاکرات هسته‌ای تبادل‌نظر کردند. ظریف در این دیدار دیدگاه‌ها و اقدامات ایران به منظور حفظ ثبات و امنیت منطقه ، روابط با همسایگان و روند همکاری‌ها از جمله با دولت جدید عراق را تشریح کرد. وزیر امورخارجه گفت: « ایران متعهد به کمک به تقویت امنیت منطقه بوده و روابط خوب با همسایگان و کمک به بهبود شرایط و مبارزه با افراطی‌گری و تروریسم را مورد توجه دارد. » او ضمن مرور گفت و گوها در مورد روند مذاکرات هسته‌ای و اراده جدی و حسن‌نیت ایران برای رسیدن به راه‌حل ، افزود: « نسبت به حصول توافق خوش‌بین هستیم و معتقدیم رسیدن به توافق امکان‌پذیر است. » دبیرکل سازمان ملل متحد در این دیدار ضمن تشریح اقدامات این نهاد در نقاط مختلف و ازجمله اوضاع در افغانستان ، عراق ، لیبی و لبنان و مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری ، گفت که ایران بازیگر مهمی در منطقه است و می‌تواند برای حل مشکلات نقش سازنده‌ای را ایفا کند و استفاده از ظرفیت ایران باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.
ادعاهای نامعتبر آژانس
سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با بیان اینکه هیچ‌گاه هیچ سند معتبری برای ادعاهای مربوط به ابعاد احتمالی نظامی وجود نداشته است ، گفت: « به‌زودی یک نشست فنی درباره دو اقدام عملی باقیمانده خواهیم داشت تا این دو موضوع را نیز به نتیجه برسانیم. »
« رضا نجفی » روز پنج‌شنبه در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزود: « هیچ‌گاه هیچ سند معتبری برای ادعاهای مربوط « PMD » وجود نداشته و همان‌طور که در گزارش مدیر کل سابق به آن اشاره شد ، حتی آژانس ابزارهای محدودی برای تایید مستقل اعتبار اسنادی که مبنای این موضوع را تشکیل می‌دهند ، دارد؛ بنا براین در واقع هیچ سیستمی وجود ندارد که مستلزم « ارزیابی سیستمی » باشد. » نجفی افزود: « در چندین ماه اخیر ، براساس چارچوب برای همکاری ، ایران به‌صورت داوطلبانه 18 اقدام عملی را انجام داده است که از این میان ، دو اقدام به علت پیچیدگی ، بی‌اعتباری اطلاعات آژانس یا به عبارت بهتر بی‌اعتباری اطلاعاتی که به آژانس داده شده بودند و نبود شواهد مستدل در اختیار آژانس ، تاکنون تکمیل نشده است. » نماینده ایران در آژانس گفت: « در نظر داریم به زودی یک نشست فنی دیگر در خصوص این دو اقدام داشته باشیم تا آنها را به نتیجه برسانیم و به محض اینکه این دو موضوع ، روشن و بسته شوند ، می‌توانیم شروع به اجرای اقدامات عملی جدید کنیم. »
ظریف و کری دیدار می‌کنند
از سوی دیگر یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا از دیدار دوجانبه ظریف و کری در نیویورک خبر داد. به گزارش « ایسنا » ، این مقام ارشد روز پنج‌شنبه با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 گفت: « ما فکر می‌کنیم دیپلماسی بهترین راه‌حل به سرانجام رسیدن پرونده هسته‌ای است. » او همچنین دیدارهای دو روز گذشته با ایران در چارچوب مذاکرات هسته‌ای را سازنده خواند.
این مقام آمریکایی همچنین گفت: « اینکه ما می‌خواهیم هر تفاهمی شفاف باشد ، زیاده‌خواهی نیست. » بر اساس گزارش رسانه‌های خارجی ، این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت که روحانی و اوباما برنامه‌ای برای دیدار ندارند ، اما اوباما آماده است و این امر به ایران بستگی دارد. »
همچنین یک مقام آمریکایی حاضر در مذاکرات هسته‌ای از تعهد رئیس‌جمهور این کشور به رژیم صهیونیستی بابت هرگونه توافق هسته‌ای با ایران خبر داد. به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه « جروزالم پست » ، این مقام رسمی دولت آمریکا طی اظهاراتی گفت: « من معتقدم که اوباما تنها توافق‌نامه‌ای را با ایران امضا می‌کند که برای همه ازجمله امنیت اسرائیل خوب باشد. »
« دنیای اقتصاد » بررسی می‌کند
پیامدهای اقتصادی لغو تحریم بانک مرکزی
گروه بازار پول: دادگاه اتحادیه اروپا طی حکمی اعلام کرد تصمیم سال ۲۰۱۲ شورای اروپا برای تحریم و انسداد دارایی‌های بانک مرکزی ایران باید لغو شود. به گزارش خبرگزاری‌ها ، این حکم توسط شعبه بدوی دادگاه اتحادیه اروپا صادر شده و به معنی لغو فوری تحریم‌ بانک مرکزی ایران توسط این اتحادیه نیست و قابل تجدیدنظر است اما دادگاه اتحادیه اروپا در بیان دلیل لغو تحریم بانک مرکزی اعلام کرده است: « شورای اروپا برای ادعای خود هیچ دلیل و مدرکی ارائه نکرده و به هیچ نقل و انتقال مشخصی اشاره نکرده است و از این رو این تصمیم باید لغو شود. » شورای اروپا ، در ژانویه 2012 تصمیم گرفت که به دلیل « نگرانی از ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران » خرید نفت از ایران را قطع کند و بانک مرکزی ایران را مورد تحریم قرار دهد که به‌دنبال تحریم بانک مرکزی ایران دارایی‌های این بانک نیز در اروپا مسدود شد. « دنیای ‌اقتصاد » در گزارشی با بررسی تاریخی ماجرا و زمان آغاز تحریم‌ها ، تلاش کرده آثار اعمال و لغو تحریم‌ها را بر نظام بانکی و اقتصاد ایران بررسی کند.
مبدا وضع تحریم‌ها
تحریم‌های اتحادیه اروپا به‌دنبال قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل وضع شد که محدودیت‌هایی را علیه اشخاص حقیقی و حقوقی مرتبط با « برنامه هسته‌ای ایران » عنوان کرده است. پس از تصویب این قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل متحد از سال 2008 این شورا از دولت‌های عضو سازمان ملل خواسته بود در رابطه با فعالیت‌های بانک‌های ایرانی که در سرزمین آنها فعالیت می‌کنند « دقت کافی » به عمل آورده و همچنین دولت‌های عضو را ملزم کرده بود که دارایی‌های برخی بانک‌ها را مسدود کنند. اما « تحریم‌های اتحادیه اروپا » علیه ایران ، فراتر از آن چیزی بود که سازمان ملل متحد مقرر کرده بود. برنامه تحریم‌های اتحادیه اروپا از یک سلسله اسناد قانونی تشکیل می‌شود (این اسناد عبارتند از یکسری تصمیمات و یکسری مقررات اجرایی که به‌طور مستقیم در قلمرو دولت‌های عضو قابل اجرا هستند). اسناد مزبور شامل « احکام مسدود کردن دارایی‌ها » و « ممنوعیت مسافرت در قلمرو اتحادیه اروپا » می‌شوند و همچنین ممنوعیت‌های دیگری در خصوص برخی انواع تجارت و معامله در آنها وضع شده است. در حقیقت هدف تحریم‌های اتحادیه اروپا این موضوع بوده است که بر دولت ایران فشار وارد شود تا به برنامه هسته‌ای خود پایان دهد. شورای اتحادیه اروپا (که نهاد مسوول تحریم‌ها در اتحادیه اروپا است) در ژوئن سال 2008 تمامی منابع مالی متعلق یا تحت کنترل افرادی را که در فهرست اشخاص و نهادهای معین‌شده در اتحادیه اروپا قرار داشتند توقیف کرد و مانع از آن شد که وجوه یا منابع اقتصادی ، در اختیار آنها قرار گیرد. شورای اتحادیه اروپا از آن زمان تاکنون ، اشخاص ، نهادها و بانک‌های دیگری را نیز به فهرست مذکور افزوده است. یکی از مهم‌ترین تحریم‌های شورای اتحادیه اروپا ، تحریم بانک مرکزی ایران و 15 بانک ایرانی دیگر بوده است. اتحادیه اروپا در ژانویه سال 2012 (بهمن 90) تحریم‌هایی را در جهت محدود کردن « خرید نفت از ایران » و « فعالیت‌های بانک مرکزی » وضع کرد. مهم‌ترین دلیل این تصمیم « نگرانی از برنامه هسته‌ای ایران » عنوان شده بود. در نتیجه این تحریم ، دارایی‌های بانک مرکزی ایران در اروپا مسدود شد. در آن مقطع زمانی این شورا اعلام کرد: « یکی از دلایل « تحریم بانک مرکزی ایران » نیز کمک این نهاد مالی به دورزدن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران بوده است. » که این تحریم‌ها ، واکنش بانک مرکزی ایران و شکایت در دادگاه اتحادیه اروپا را در پی داشت. بانک مرکزی ایران شکایت خود را در سه محور ارائه کرده بود. نخست اینکه تحریم اتحادیه اروپا ، « حق داوری عادلانه » را نقض کرده است؛ زیرا هنگامی که نهادی تحریم می‌شود باید اطلاعات مربوط به تحریم آن منتشر شود. محور دوم این موضوع است که در تحریم مذکور ، « حق مالکیت » نیز نقض شده است ، زیرا دارایی‌های بانک مرکزی در اتحادیه اروپا مسدود شده است. بانک مرکزی محور سوم را « اثرات غیر متناسب و سوءجانبی » عنوان کرده است؛ زیرا تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه بانک مرکزی بر فعالیت‌های اقتصادی مردم و وضعیت زندگی آنان نیز اثر خواهد گذاشت.
پیامدهای تحریم برای بانک مرکزی ایران
تحریم بانک مرکزی از سوی اتحادیه اروپا عواقب گوناگونی را برای اقتصاد ایران در پی داشته است. یکی از مهم‌ترین عواقب تحریم بانک مرکزی ایران از سوی اتحادیه اروپا ، « انسداد دارایی‌های بانک مرکزی در اتحادیه اروپا » بوده است. به‌طور کلی انسداد دارایی‌ها عبارت است از ممنوعیت معامله با وجوه و منابع اقتصادی متعلق به اشخاص مشمول تحریم یا وجوه و منابع اقتصادی‌ که تحت تملک یا کنترل اشخاص مذکور قرار دارند. البته باید تاکید کرد که مسدود کردن دارایی‌ها به هیچ وجه بر مالکیت دارایی‌ها تاثیر ندارد و صرفا جابه‌جایی و نقل و انتقال دارایی‌هاست که در این تحریم‌ها منع می‌شود. برخی از بررسی‌ها نشان می‌دهد حدود ۱۰ میلیارد دلار دارایی بانک مرکزی ایران در اتحادیه اروپا بلوکه شده باشد. علاوه‌بر این ، برآورد شده حدود 80 تا 100 میلیارد دلار دارایی بانک مرکزی ایران در حساب‌هایی خارج از کشور بلوکه شده است. عمده این پول در چین و هند غیرقابل دسترسی مانده است. البته بخش کوچکی از این دارایی‌ها (2/4 میلیارد دلار) در قالب توافق‌نامه ژنو به حساب بانک مرکزی واریز شده است. علاوه‌بر انسداد دارایی‌ها ، تحریم‌های اتحادیه اروپا باعث شد که دسترسی ایران به سیستم نقل و انتقالات مالی بین‌المللی-سوئیفت- نیز قطع شود. از سوی دیگر تحریم‌های اتحادیه اروپا باعث شده بود که کلیه فعالیت‌ها اعم از نقل و انتقال و مالکیت دارایی در حوزه یورو ، با مشکل روبه‌رو شود. به بیان دیگر ، هنگامی که تحریمی از سوی اتحادیه اروپا وضع می‌شود ، نمی‌توان هیچ دارایی از جنس یورو نگه داشت؛ زیرا اگر قرار باشد در قلمرو اروپا تسویه شود ، این امر با مشکل روبه‌رو خواهد شد. اما عواقب تحریم بانک مرکزی از موارد مذکور نیز گسترده‌تر بوده است. در مواردی که دارایی‌های بانک مرکزی ایران مسدود شد ، با توجه به اینکه بانک مرکزی ایران در تامین مالی تجارت خارجی نقش مهمی داشته است ، باعث شد که در مسیر قراردادهای تجاری مانند « تجارت مواد خوراکی » ، « تجهیزات پزشکی » ، « محصولات کشاورزی » و سایر موارد مشکلاتی به‌وجود آید.
علاوه بر این تحریم بانک مرکزی باعث شده بود بانک‌های اروپایی ، روابط خود را با برخی از بانک‌ها و موسسات مالی ایران و کارگزاری آنها که در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار نداشتند ، محدود کند. اگرچه این بانک‌ها محدودیتی در همکاری با بانک‌های اروپایی نداشته‌اند ، اما با توجه به اینکه درآمدهای ارزی ایران ، عمدتا از محل فروش نفت و فرآورده‌های نفتی است که به حساب‌های بانک مرکزی واریز می‌شود و بانک‌های تجاری برای تامین مالی واردات ، باید ابتدا از بانک مرکزی ارز لازم برای این کار را خریداری کنند ، در عمل تحریم بانک مرکزی ، منجر به این می‌شد که حتی بانک‌های تجاری مزبور نیز نتوانند نقش خود را در تامین مالی واردات دارو ، غذا و محصولات کشاورزی ایفا کنند.
واکنش دادگاه اتحادیه اروپا
اما دادگاه اتحادیه اروپا به‌دلیل نقص مدارک محرمانه‌ای که اتحادیه اروپا در پی شکایت ایران در اختیار دادگاه گذاشته بود ، حکم به لغو تحریم‌های اروپا علیه بانک مرکزی ایران داده است. دادگاه اتحادیه اروپا به دلایل مطرح شده برای تحریم بانک مرکزی ، از جمله « دست داشتن در عملیات دور زدن تحریم‌ها » و « کمک به دولت ایران برای پیشبرد برنامه هسته‌ای این کشور » اشاره کرده و افزوده است: « بانک مرکزی ایران در ۲۶ مارس ۲۰۱۲ رسما این اتهامات را رد کرده است. » بر این اساس ، شورای اروپا در اوت ۲۰۱۲ اعلام کرد که دلایل خود را برای متهم کردن بانک مرکزی ایران به این نهاد مالی ایران ارائه خواهد کرد ، اما یک ماه بعد ایران اعلام کرد اروپا به تعهدات خود برای ارائه مستندات لازم جهت اثبات دست داشتن بانک مرکزی ایران در دور زدن تحریم‌ها و کمک به توسعه برنامه هسته‌ای ایران عمل نکرده است. دادگاه اروپا سپس از پیگیری مجدد ایران از شورای اروپا برای ارائه مستندات اتهامات علیه خود خبر می‌دهد که اواخر سال ۲۰۱۲ اتحادیه اروپا می‌گوید به‌خاطر « محرمانه بودن منابع مستندات » ، نمی‌تواند اطلاعات لازم را در اختیار ایران قرار دهد. دادگاه « عدالت » اروپا در واکنش تحریم‌های بانک مرکزی می‌گوید: « شورای اروپا برای این ادعای خود هیچ دلیل و مدرکی ارائه نکرده ، به هیچ نقل و انتقال مشخصی اشاره نکرده و از این رو این تصمیم باید لغو شود. » دادگاه اتحادیه اروپا واقع در لوکزامبورگ در متن حکم خود آورده است: « دلایلی که اتحادیه اروپا بر مبنای آن بانک مرکزی ایران را تحریم کرده آنچنان مبهم و فاقد جزئیات است که نمی‌توان بر اساس آنها حکمی صادر کرد. » مقامات اتحادیه اروپا ادعا کرده‌اند به‌دلیل وجود سازوکارهای دیگر ، این حکم نتیجه‌ای عملی برای ایران نخواهد داشت. با این حال روزنامه فایننشیال تایمز در مقاله‌ای در این مورد اشاره می‌کند که حکم دادگاه اتحادیه اروپا در هر حال نمادی از افزایش فشارها در مورد وضع تحریم‌ها علیه ایران است. شورای اروپا که نمایندگی 28 عضو اتحادیه اروپا را در اختیار دارد ، اکنون دو ماه فرصت دارد که به این حکم اعتراض کند البته در ادامه مقاله این روزنامه ادعا شده است: « حتی در صورتی که ایران در مورد تحریم‌های بانک مرکزی به پیروزی بزرگی دست یابد ، تضمینی نیست که بقیه سرمایه‌های بلوکه شده ایران بلافاصله به چرخه مالی این کشور بازگردد. ایران از نظام بین‌المللی سوئیفت کنار گذشته شده تا انتقال پول برای این کشور دشوار شود. بانک‌های غربی مانند بی ان پی پاریباس و اچ‌ای بی‌سی به‌دلیل کمک به ایران برای دور زدن تحریم‌ها با جریمه‌های سنگینی روبه‌رو شده‌اند. »
راند آخر
اما در صورتی که تحریم‌های اتحادیه اروپا برداشته شود ، موانع نقل و انتقال مالی ایران و کشورهای حوزه یورو نیز به حداقل خواهد رسید. ایران می‌تواند حجم تجارت‌ها و دادوستدهای خود را با کشورهای اروپایی افزایش داده و هزینه نقل و انتقال مالی نیز به حداقل رسیده و سرعت تبادلات مالی افزایش می‌یابد. بنابراین می‌توان پیش‌بینی کرد که با حکم دادگاه اروپا ، بر حجم رفت‌وآمد‌های اروپایی به داخل کشور افزوده شود. اما نکته آخر این که هنوز شورای اروپا یک دلیل دیگر نیز برای تحریم‌ها دارد. دلیل دوم این است که شورای اروپا مدعی شده « بانک مرکزی از دولت حمایت می‌کند و بانکدار دولت ایران است. » برای این موضوع نیز قرار است دادگاهی در تاریخ 21 سپتامبر در خصوص ادعای اتحادیه اروپا رای دهد. حال آنکه در همین زمینه نیز ایران دفاعیات خود را ارائه داده و در صورت صدور حکم به نفع ایران ، می‌توان مدعی شد که تحریم‌های اتحادیه اروپا از نظر قانونی مبنایی ندارد.
------
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

ترجمه ضمائم برنامه اقدام مشترک(برجام) منتشر شد ...
mehrnews.com ۱۳۹۴/۰۴/۲۶ اخبار
وزارت امور خارجه شناسهٔ خبر: 2860785 - جمعه ۲۶ تیر ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۱ سیاست > سیاست خارجی وزارت امور خارجه سند برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را به همراه ...ادامه مطلب»

قطع روابط دیپلماتیک ایران و کانادا...
parseed.ir ۱۳۹۱/۰۶/۱۷ تاریخ
در ۷ سپتامبر ۲۰۱۲ برابر با ۱۷ شهریور ۱۳۹۱، وزارت امور خارجه کانادا با اعلام بستن سفارت خود در تهران و عنصر نامطلوب توصیف کردن کارمندان سفارت ایران در ...ادامه مطلب»


EOF