عملیات رمضان: بزرگترین نبرد زمینی جهان پس از جنگ جهانی دوم

عملیات رمضان: بزرگترین نبرد زمینی جهان پس از جنگ جهانی دوم ...
fa.wikipedia.org ۱۳۶۱/۰۵/۰۷ ارتش

کلیدواژه ها:#Fa.wikipedia.org، #اسراییل، #اسلامی، #اشغال، #ایران، #ایرانی، #این_زمان، #بصره، #بغداد، #تهران، #توپخانه، #تیرماه، #جنگ_ایران_و_عراق، #جنگ_جهانی_دوم، #جهانی، #خرمشهر، #دولت، #رمضان، #سپاه، #شورش، #صدام، #صدام_حسین، #عراق، #عراقی، #فلسطین، #لبنان، #مرداد، #مرز، #مسلح، #نظامی

عملیات رمضان نام عملیات نظامی تهاجمی نیروهای مسلح ایران در جنگ ایران و عراق می‌باشد. این عملیات در تاریخ هفتم مرداد ماه ۱۳۶۱ در محور شرق بصره به صورت گسترده با فرماندهی مشترک سپاه و ارتش انجام شد. این عملیات نخستین عملیات نظامی ایران پس از آزادسازی خرمشهر در سوم تیرماه ۱۳۶۱ می‌باشد. همچنین این عملیات یکی از بزرگترین عملیات‌های نظامی زمینی پس از جنگ جهانی دوم به شمار می رود. نیروهای ایرانی از روش یورش موج انسانی در این عملیات استفاده نمودند.
پیش زمینه
در تابستان ۱۳۶۱ نیروهای عراقی تقریبا از تمامی خاک ایران بیرون رانده شده بودند. همزمان اسراءیل مبادرت به اشغال لبنان نموده بود. در این زمان صدام حسین با بهانه قرار دادن اشغال لبنان از سوی اسراییل به دنبال طرح صلح بود تا در قبال صلح نیروها کمکی به فلسطین ارسال شوند. تهران درخواست‌های مکرر بغداد برای صلح را رد نمود و خود را آماده شاغال عراق می‌کرد.
در ابتدا برخی در تهران با ایده اشغال عراق مخالف بودند. استدلال آنها این بود که با اشغال عراق ایرانی‌ها وجهه اخلاقی خود را از دست خواهند دادو همچنین همدردی ایجاد شده در بین کشورهای اسلامی با ایران از بین خواهد رفت. این نظریه توسط نظامیان ایرانی مورد حمایت قرار گرفت. با این حال این صداها با نظری دیگر که مبتنی بر شکست عراق با نیروهای متعصب و همچنین برانگیختن شیعیان عراقی به شورش علیه دولت مرکزی می‌توان عراق را شکست داد خفه شد. همچنین سرمستی کل جامعه ایرانی از پیروزی در باز پس گیری خرمشهر حمایت کلیت جامعه ایران در ادامه حمله و اشغال عراق را به همراه داشت. اهداف حمله شامل از بین بردن توپخانه عراقی‌ها در مرزهای ایران بود که شهرهای مرز را موورد هدف قرار می‌داد ، نابودی ارتش سوم عراق ، و همچنین محاصره بصره سومین شهر بزرگ عراق بود. اولین روز عملیات مصادف با شروع ماه رمضان بود و از همین رو این عملیات عملیات رمضان نامگذاری شد.
آماده سازی
در تابستان ۱۳۶۱ عراق از کمبود های شدید در نیروهای نظامی به دلیل شکست هایش رنج می برد. تنها یک سوم نیروی هوایی عراق قابل استفاده بود. صدام حسین در سال های پیش توانسته بود با القا این نظریه که ایران برنامه ای برای اشغال گسترده عراق دارد نیروهای خود را از نظر ذهنی برای مقابله با این اشغال آماده کرده بود. عراقی ها نیرو های گسترده ای را در کنار مرز ایران مستقر نموده بودند. در اصراف بصره نقشه های دقیقی برای ایجاد سنگر کشیده بودند و همچنین میادین مینی را در این منطقه بر پا کرده بودند.
یکی از اهداف اصلی ایرانی ها در این عملیات از بین بردن ارتش سوم عراق بود که در غرب اروند رود مستقر بود. با توجه به تعداد تانک های این لشکر ایرانی ها دسته های ویژه آر پی جی زن را برای از بین بردن لشکر زرهی عراقی آموزش داده بودند.
نبرد
عملیات رمضان در وسعتی حدود ۱۵۰۰ کیلومتر مربع برای تصرف نهایی بصره انجام شد ولی همهٔ اهداف از قبل تعیین شده محقق نشد.
گفته می‌شود که عملیات رمضان بزرگترین نبرد زمینی جهان پس از جنگ جهانی دوم بوده‌است. در این نبرد سه موج جداگانه از سپاهیان داوطلب در زمینی مسطح به سوی بصره حرکت کردند. در این عملیات ۲۰۰ دستگاه تانک و ۲۰۰نفربرایران منهدم شد ، ۱۰۰ تانک و نفربر عراقی نابود شدو در کل ۸۰۰۰۰کشته و۲۰۰۰۰۰مفقود از دوطرف (بیشتر ایران) بر جای گذاشت.
این عملیات از این نظر دارای اهمیت است که ایران برای اولین بار از آغاز جنگ به صورت گسترده وارد خاک عراق شد.
------
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

آغاز رسمی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران. ...
1host2u.com ۱۳۵۹/۰۶/۳۱ تاریخ
عراق در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ (۲۲ سپتامبر ۱۹۸۰) حمله به ایران را آغاز کرد. نیروهای عراقی به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده بودند که نواحی بزرگی از غرب ایران را اشغ...ادامه مطلب»

ورود نيروهاي سازمان ملل به تهران و بغداد پس از قبول قطعنامه 598 شوراي ...
rasekhoon.net ۱۳۶۷/۰۵/۱۹ تاریخ
ورود نیروهای سازمان ملل به تهران و بغداد پس از قبول قطعنامه 598 شورای امنیت (1367 ش) پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت از طرف جمهوری اسلامی ایران، آ...ادامه مطلب»

قیام مردم در حمایت از نهضت ملی ایران ...
1host2u.com 21/07/1952 تاریخ
اصطلاح ۳۰ تیر در فرهنگ سیاسی اخیر ایران به وقایعی اشاره دارد که در تیرماه ۱۳۳۱ در زمان نخست‌وزیری دکتر محمد مصدق در سراسر ایران رخ داد. پیشینه انتخاب...ادامه مطلب»

اسناد همراهی آمریکا با حملات شیمیایی عراق علیه ایران...
bbc.com ۱۳۹۶/۰۴/۰۸ تاریخ
اطلاع آمریکا از قصد عراق برای استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه نیروهای ایرانی به گفته وبسایت نشریه فارین پالیسی (سیاست خارجی) چاپ واشنگتن، آمریکا در ج...ادامه مطلب»


EOF