امضاي قرارداد ننگين گلستان ميان ايران و روسيه در پي شكست ايران از روسيه (1192ش)

امضاي قرارداد ننگين گلستان ميان ايران و روسيه در پي شكست ايران از روسيه (1192ش)...
rasekhoon.net 12/10/1813 تاریخ

کلیدواژه ها:#ارمنستان، #انگلستان، #ایران، #ایران_و_روسیه، #ایروان، #تالش، #خزر، #داغستان، #دربار، #دربند، #دریای_خزر، #دولت، #روسیه، #سلطنت، #شاه، #شوش، #عباس_میرزا، #علما، #قره_باغ، #مسلمان، #معین، #میرزا، #ولیعهد، #گرجستان، #گلستان، #گنجه

امضای قرارداد ننگین گلستان میان ایران و روسیه در پی شكست ایران از روسیه (1192ش)
با امضای قراردادی بین حاكم گرجستان و امپراتور روسیه ، گرجستان تحت نفوذ روسیه قرار گرفت. چون بسیاری از ساكنان این منطقه مسلمان بودند و تبعیت از یك حكومت غیرمسلمان را ننگ می‏دانستند به ایران كوچ كردند. افزون براین ، برادر حاكم گرجستان كه از این قرارداد ناراضی بود به دربار فتحعلی شاه آمد و دولت ایران را به جنگ با روس‏ها دعوت كرد. در پی این حوادث قوای روس با یورش به شهرهای گنجه ، شوش و ایروان ، آن مناطق را مورد تعرض قرار دادند. پس از این حملات بسیاری از علما ، مردم را به مبارزه با كفار روس دعوت كردند. بدین ترتیب بود كه دوره اول جنگ‏های ایران و روس آغاز شد و پس از گذشت ده سال از شعله‏ور شدن آتش جنگ ، قوای هر دو دولت چنان ضعیف شد كه طرفین آمادگی خود را برای پایان جنگ اعلام كردند. بر همین اساس و با دخالت دولت انگلستان ، عهدنامه گلستان میان دو كشور ایران و روسیه به امضاء رسید. به موجب این قرارداد ، تمامی شهرهایی كه تا آن تاریخ به تصرف روسیه در آمده بود ، جزو خاك روسیه باقی ماند و مالكیت روسیه بر شهرهای قره باغ ، باكو ، دربند ، لنكران و بخشی از تالش نیز پذیرفته شد. ایران نیز پذیرفت از همه دعاوی خود در مورد مناطق داغستان ، گرجستان و ارمنستان چشم بپوشد. همچنین حق كشتیرانی در دریای خزر از ایران سلب گردید و در عوض ، دولت روسیه تعهد سپرد كه تنها نیابت سلطنت عباس میرزا ولیعهد را پذیرفته و به قدرت رسیدن او را تضمین كند. در این قرارداد ، مرزهای دو كشور دقیقاً معین نشد و همین نامعلوم بودن مرزهای دو كشور و مقررات عهدنامه گلستان موجب شد كه دولت ایران از این عهدنامه سربتابد و روسیه را به نیرنگ متهم سازد. این عوامل باعث شد كه جنگ دوم ایران و روسیه در سال‏های بعد شكل گیرد و عهدنامه سیاه دیگری با نام تركمان‏چای به ایران تحمیل شود.
The Gulistan Treaty Signed With Russia...1813-10-24
http://parseed.ir/?ez=3176
------
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

تاجگذاری آغا محمدخان قاجار در چهل سالگی ...
fa.wikipedia.org 20/03/1161 تاریخ
آغامحمدخان قاجار (سال ۱۱۲۱ در استرآباد – ۲۷ اردیبهشت ماه سال ۱۱۷۶ در شوشی) یا آقامحمدشاه قاجار اولین پادشاه قاجاری ایران و موسس سلسله قاجاریه بود. در ...ادامه مطلب»

آغاز پادشاهی شاه سلطان حسین ...
1host2u.com 06/08/1694 تاریخ
شاه سلطان حسین، یا شاه حسین یکم، (زاده ۱۰۴۷ – درگذشته ۲۴ آبان ۱۱۰۱ ش/ اکتبر ۱۶۶۸ – ۱۵ نوامبر ۱۷۲۶ م) نهمین پادشاه سلسله صفویان بود. او فرزند و جانشین ...ادامه مطلب»

آغاز پادشاهی شاه صفی یکم ...
1host2u.com 28/01/1629 تاریخ
شاه صفی یکم (زاده ۱۶۱۱ - درگذشته ۱۲ مه ۱۶۴۲) ششمین پادشاه صفوی ایران است که از ۱۰۰۷ تا ۱۰۲۱ خورشیدی، (۱۶۲۹ تا ۱۶۴۲ میلادی یا ۱۰۳۸ تا ۱۰۵۲هجری قمری) به...ادامه مطلب»

نسل‌کشی ارمنی‌ها توسط امپراتوری عثمانی ...
parseed.ir 24/04/1915 تاریخ
نسل‌کشی ارمنی‌ها (به ارمنی:Հայոց Ցեղասպանություն، به ترکی استانبولی:Ermeni Soykırımı) که گاهی با عناوین دیگری چون هولوکاست ارامنه، کشتار ارامنه و نیز ...ادامه مطلب»


EOF