اعدام "سيدحسين امامي" عضو جمعيت فدائيان اسلام به جرم ترور "عبدالحسين هژير" (1328ش)

اعدام "سيدحسين امامي" عضو جمعيت فدائيان اسلام به جرم ترور "عبدالحسين هژير" (1328ش) ...
rasekhoon.net 08/11/1949 تاریخ

کلیدواژه ها:#Rasekhoon.net، #آبان، #آزادی، #احمد_کسروی، #اسفند، #اسلامی، #اشرف، #اشرف_پهلوی، #اعتراض، #اعلامیه، #افکار، #امامزاده، #امامی، #انتخابات، #ایران، #بابویه، #بهمن، #تاریخ، #ترور، #تهران، #توپخانه، #جبهه_ملی، #خبر، #خدا، #خرداد، #دادستان، #دارایی، #دربار، #دولت، #زند، #سامان، #سپه، #سپهسالار، #سیاست، #سید_حسین_امامی، #شاه، #شیعه، #صفوی، #طاغوت، #فدائیان_اسلام، #فرهنگستان، #قتل، #قرآن، #مجتبی، #مجلس، #محرم، #مردم، #مشرق، #مشروطه_خواه، #مصدق، #مظفرالدین، #مظفرالدین_شاه، #مغز، #مقاومت، #ملت، #ملی_شدن_صنعت_نفت، #میدان، #نخست_وزیر، #نمایندگان، #نمایندگان_مجلس، #نواب_صفوی، #هجری، #وزیر، #وزیر_راه، #وزیری، #پهلوی، #کرسی

اعدام "سیدحسین امامی" عضو جمعیت فدائیان اسلام به جرم ترور "عبدالحسین هژیر" (1328ش)
پس از برگزاری انتخابات فرمایشی مجلس مؤسسان ، شاه دستور برگزاری انتخابات دوره شانزدهم مجلس شورای ملی را صادر كرد. اما دربار در این انتخابات دست برد و از مخالفان كسی به مجلس راه نیافت. جمعیت فدائیان اسلام كه بنا به درخواست آیت‏اللَّه كاشانی از ملّیون حمایت می‏كردند ، این عمل را دسیسه عبدالحسین هژیر ، وزیر دربار پهلوی می‏دانستند. بنابراین سیدحسین امامی ، از اعضای فعال جمعیت فدائیان اسلام مامور اعدام انقلابی هژیر شد و امامی ، هژیر را در 13 آبان ماه 1328 ترور نمود. امامی در جریان ترور بازداشت شد و از آن پس شكنجه‏های شبانه‏روزی او آغاز گردید. بی‏پروایی امامی در اعتراف به قتل هژیر سبب شد كه دادگاه ، دو روز پس از ترور تشكیل جلسه دهد و حكم اعدام امامی را صادر كند. سرانجام رژیم از ترس اقدام فدائیان اسلام برای آزاد ساختن امامی ، وی را در ساعت 2 بامداد روز 18 آبان ، پنج روز پس از ترور هژیر ، اعدام كرد و بدین ترتیب ، فدائیان اسلام ، اولین شهید خود را در راه آرمان بلند اسلامی خویش تقدیم نمود.

اولین شهید فدائیان اسلام چگونه هژیر را کشت
http://www.mashreghnews.ir/fa/news/184234/%D8%A7%D9%88%D9%84%DB%8C%D9%86-%D8%B4%D9%87%DB%8C%D8%AF-%D9%81%D8%AF%D8%A7%D8%A6%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85-%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D9%87%DA%98%DB%8C%D8%B1-%D8%B1%D8%A7-%DA%A9%D8%B4%D8%AA%D8%B9%DA%A9%D8%B3
امامی به تصور اینكه كار هژیر تمام نشده ، یقه او را گرفت و دو تیر دیگر به او زد و همانجا كار تمام شد و نعش هژیر بر زمین افتاد.
به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق ، همانگونه که در قسمت قبل گفته شد ، سید حسین امامی که از اعضای اولیه تشکیل جمعیت فدائیان اسلام بود ، با همراهی سید علی‌محمد امامی ، احمد کسروی را به دلیل اعمال خلاف دین ، هتک حرمت مقدسات و تلاش برای از بین بردن احکام اسلام ، در بیستم اسفند ماه 1324 در دادگاه ، اعدام انقلابی کردند اما با فشار علمای بزرگ شیعه و نیز افکار عمومی ، رژیم طاغوت مجبور به آزادی آنها شد.
چهار سال بعد از این واقعه ، سید حسین امامی ماموریت دیگری یافت؛ این بار او می بایست عبدالحسین هژیر وزیر وقت دربار و یکی از سران موثر رژیم که بنا بر گواه تاریخ ، نقش زیادی در خیانتهای طاغوت به خصوص اشرف پهلوی (خواهر شاه) داشت ، اعدام انقلابی کند.

* کارنامه سیاه هژیر
عبدالحسین هژیر ، فرزند یكی از كارمندان مشروطه خواه دربار مظفرالدین شاه كه به واسطه انفجار ترقه در كودكی یك چشم خود را از دست داده بود ، در دربار پهلوی جزو معتمدان بحساب می‌آمد و همانطور که گفته شد ، روابط حسنه‌ای با دربار بخصوص با اشرف پهلوی داشت.
اشرف ، هژیر را از هر نظر پشتیبانی می‌کرد و سیاست او را می‌ستود. بعد از سقوط کابینه هژیر در آبان ماه 1327 اشرف برای دهن کجی به مخالفان و مجلس ترتیبی داد که شاه ، هژیر را به مقام نیابت رئیس سازمان شاهنشاهی اجتماعی منصوب کند و بعد از آن هم در سال 1328 هژیر را به مقام وزیر دربار شاهنشاهی گمارد چون اشرف می‌خواست همیشه هژیر بر سر کار باشد. بنا به عقیده اشرف پست وزارت دربار ، پست استراحت و تجدید قوا بود که هژیر می‌توانست در نخستین فرصت مناسب با پرشی کوتاه از روی آن ، دیگر بار بر کرسی نخست وزیری تکیه زند.
به گفته خود اشرف « در خرداد 1327 برادرم ، عبدالحسین هژیر را به نخست وزیری منصوب کرد. هژیر یکی از دوستان خوب من بود و باید بگویم که من تاحدی در انتصاب او موثر بودم. او در سمت‌های وزیر دارایی و وزیر دربار نیز خدمت کرده بود. »
عبدالحسین هژیر وزیر وقت دربار
حضور در عرصه مطبوعات و روزنامه‌نگاری ، خدمت در وزارت راه و دارایی ، ‌ وزیر مشاور ، وزیر راه ، وزیر كشور و وزیر دربار از جمله مناصب و فعالیت‌هایی بود كه وی در طول دوران حیات خود به آن اشتغال داشت.
روابط صمیمی و متقابل دربار و هژیر سبب شد كه او از سوی نمایندگان مجلس پانزدهم به عنوان نخست وزیر انتخاب شود اما نخست‌وزیرى هژیر با مخالفت شدید آیت‌الله كاشانى و فداییان اسلام روبه رو شد.
آیت‌الله كاشانى ، در مخالفت با هژیر ، اعلامیه تندى منتشر كرد و بازاریان نیز ، به رهبرى « نواب صفوى » ، تظاهراتى در برابر ساختمان مجلس به راه انداختند. در مجلس هم اكثریت موافقان او به مخالف تبدیل شده بودند.
در اواخر دوره نخست‌وزیری او روزی جمعیت از منزل آیت‌الله كاشانی با پای پیاده به سوی مجلس حركت كردند تا اعتراض خود را عنوان كنند. وقتی جمعیت به مجلس رسید شخصی بنام سید هاشم حسینی ، در حالی كه قرآن در دست داشت جلو مجلس گفت: آمده‌ایم تا مخالفت خود را نسبت به هژیر اعلام كنیم چون او لیاقت حكومت بر مسلمین را ندارد.
مخالفتها با دولت هژیر در داخل و خارج مجلس بتدریج چنان شد كه او در بن بست قرار گرفت و ناچار ، پس از چهار ماه ، كناره گیرى كرد اما چند روز بعد به سمت وزیر دربار منصوب شد.
فدائیان اسلام كه نسبت به این انتصاب اعتراض داشتند در دادگاه انقلابی خود او را به مرگ محكوم كردند. هژیر ، پس از واقعه ترور نافرجام شاه در بهمن 1327 به عضویت مجلس مؤسسانى درآمد كه اختیارات شاه را افزایش داد و در تیر 1328 ، وزیر دربار شد.
در جریان تحصن مصدق و یارانش ، در اعتراض به شیوه برگزارى انتخابات مجلس شانزدهم كه به تشكیل جبهه ملى انجامید ، هژیر از سوى شاه مامور مذاكره با تحصن كنندگان بود.
دخالت دربار و نظامیان در این انتخابات به حدى بود كه مى رفت مجلسى كاملا مطیع شاه تشكیل شود. هژیر نیز ، به عنوان وزیر دربار ، در فرآیند تقلب در انتخابات نقش مهمى داشت.
بنا به نظر مورخان ، هژیر می‌توانست نقش مهمی را در جهت جلوگیری از ورود نمایندگان مستقل و غیر درباری ایفا كند. تهمیدات لازم برای تقلب در انتخابات دیده شد بود و حتی سید حسین امامی عامل ترور هژیر و یكی از فداییان اسلام خود نظاره‌گر تعویض آرا در مسجد سپهسالار بوده و این امر بر تصمیم او به ترور هژیر اثر گذارده بود و حتی در برابر با شنیده‌ها به دنبال انتقال صندوق‌ها به عمارت فرهنگستان (دانشكده معقول و منقول) در رده‌بندی حائزین بالاترین آرا در میان نمایندگان تهران رفته رفته تغییرات محسوس به وجود آمد.
كاندیداهای « جبهه ملی » كه قبل از حركت صندوق‌ها ، جزء 8 نفر اول بودند جای خود را به « وكلای دولتی » دادند. بنابراین فداییان اسلام تنها راه چاره را در ترور هژیر دید و این وظیفه به عهده سید حسین امامی واگذار شد.
* سید حسین امامی؛ اولین شهید فدائیان اسلام
سید حسین امامی قبل از حضور نواب در ایران ، به حلقه مبارزان با کسروی پیوسته بود. اما ظاهراً به ارادت به او تظاهر می کرد و در حلقه حامیان او وارد شده بود تا از این طریق بتواند اخبار درون گروهی آنان را به دوستان خود برساند.
پس از نافرجام ماندن ترور کسروی به دست نواب ، امامی پیشنهاد داد تا گروه فدائیان اسلام تشکیل شود و مبارزه علیه کسروی به شکل سازماندهی شده ، سامان یابد. همه این پیشنهاد را پذیرفتند و نواب را به عنوان رهبر خود انتخاب کردند.
سید حسین امامی در دادگاه کسروی موفق شد با چاقو او را به قتل رسانده و اولین اعدام انقلابی فدائیان اسلام را به ثمر برساند و حالا بعد از چهار سال ، عبدالحسین هژیر ، مغز متفکر دستگاه پهلوی ، در مقابل آرمان های ملی و اسلامی ملت و به خصوص ملی شدن صنعت نفت مقاومت می کرد.
این بار نیز قرعه به نام سیدحسین امامی افتاد تا این جرثومه فساد را از سر راه ترقی کشور بردارد. شهید امامی بارها به مناسبت های گوناگون به هژیر هشدار داده بود که دست از مبارزه با مردم و اعتقادات دینی و منافع ملی آنها بردارد اما هژیر به هیچ یک از این هشدار اعتنا نکرد.
سرانجام در آبان ماه سال 1328 هجری شمسی ، شهید امامی موفق شد با شلیک چند گلوله ، او را از پا در آورد.
ماجرا از این قرار بود که در روز سوم محرم برابر با 13 آبان 1328 مراسمی عزاداری از سوی دربار در مسجد سپهسالار برگزار شد.
هژیر در راهروی مسجد ایستاده بود و به هر مداحی كه می‌آمد یك خلعت می‌داد. امامی به محض آنكه وارد شد ، گردن هژیر را گرفت و یك تیر به او شلیك كرد. مردم از صدای تیر وحشت کردند اما گفته شد كه لامپ تركیده است. مردم آرام شدند و دوباره به جای خود نشستند.
امامی به تصور اینكه كار هژیر تمام نشده ، یقه او را گرفت و دو تیر دیگر به او زد و همانجا كار تمام شد و نعش هژیر بر زمین افتاد و سپس او را از در پشت مسجد بیرون بردند.
دوستان امامی قصد خارج كردن او از صحنه را داشتند اما یکی از ماموران ، امامی را گرفت و تلاش دوستان امامی برای رهانیدن او از مهلكه بی‌نتیجه ماند.
بعد از دستگیری امامی ، وی بلافاصله به این اقدام اعتراف كرد و گفت چون زنده ماندن هژیر را به زیان مملكت می‌دانسته ، اقدام به ترور او كرده است.
دادگاه نظامى ، روز 14 آبان ، امامى را به اعدام محكوم كرد و او حتى تجدیدنظر هم نخواست و در پایین پرونده خود نوشت: « من آماده كشته شدن بوده و در انتظار شهادتم. »
با قطعی شدن حکم اعدام امامی ، گروه فداییان اسلام تلاش خود را مبنی بر آزادی او آغاز کرده و تصمیم گرفتند تا در شب اجرای حكم به مأموران حمله كرده و امامی را آزاد كنند.
شب هفدهم آبان ماه ، فداییان اسلام برای نجات امامی آماده می‌شدند که جوانی روزنامه بدست وارد اتاق شد و گفت: « حكم به تأخیر افتاده است. » فداییان اسلام ناچار آن شب متفرق شدند ولی صبح روز بعد فریاد روزنامه فروشها که می گفتند: « اعدام امامی ، اعدام امامی » دلها را لرزاند و اشك حسرت را بر گونه ها جاری کرد.

از راست: شهید سید عبدالحسین واحدی ، شهید سید مجتبی نواب صفوی و شهید سید حسین امامی

* * * رژیم كه از تصمیم فداییان اسلام مبنی بر آزادسازی امامی آگاه شده بود ، خبر تأخیر اجرای حكم را در جراید منتشر كرد و از غروب شانزدهم آبان ماه خیابانهای متصل به میدان سپه (توپخانه) را به علت حفاری بست. اما در ساعت 2 نیمه شب پس از قرائت حكم توسط نماینده دادستان اولین شهید فداییان اسلام با قلبی مطمئن در راه اسلام به شهادت رسید.
شهید نواب در رثای او گفت: « امامی! ای شهید عزیزما! ای جگر گوشه زهرا! ای قربانی راه خدا! آسوده بیارام و در باغ رضوان خدا ، قدم به آسایش بزن... آری! امامی عزیز ، اگر نبود دیگر وظایف ما ، همچون تو کلام زیبای خدا را بر فراز چوبه دار تلاوت و همچون تو ، آخرین نفس خود را با کلمه دلنشین زنده باد اسلام ، فریاد می کردیم! »
پیكر اولین شهید فدائیان اسلام پیش از سحرگاه ، توسط عمال رژیم در امامزاده حسن به خاك سپرده شد اما صبح روز بعد با تلاش بسیار ، فداییان اسلام پیكر او را به « ابن بابویه » انتقال داده و پس از برگزاری مراسم مذهبی به سوگ عزیزشان نشستند.
------
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
کودتای ۲۸ مرداد ...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

برگی از تاریخ/ تیر فداییان اسلام بر گلوی نخست وزیر بهایی...
farsnews.com 04/11/1949 تاریخ
تیر فداییان اسلام بر گلوی نخست وزیر بهایی در روز ۲۳ خرداد ۱۳۲۷ عبدالحسین هژیر مامور تشکیل کابینه شد. بعد از نخست‌وزیری نقش مهمی در جهت جلوگیری از ورو...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

میلیونری که می‌خواست «دولت آشتی ملی» در ایران ایجاد کند ...
mashreghnews.ir ۱۳۵۷/۰۶/۰۵ تاریخ
در دولت شریف‌امامی، فرهنگیان به علت کمی حقوق دست به اعتصاب زدند و در جلوی بهارستان اجتماع و خواسته‏‌های خودشان را عنوان کردند. به دستور دولت، پلیس به ...ادامه مطلب»

اشغال ایران در جنگ جهانی دوم ...
1host2u.com 25/08/1941 تاریخ
پس از آغاز جنگ جهانی دوم در ۹ شهریور ۱۳۱۸ (۱ سپتامبر ۱۹۳۹)، ایران بی‌طرفی خود را اعلام کرد، اما به دلیل گستردگی مرز ایران با اتحاد جماهیر شوروی و درگی...ادامه مطلب»


EOF