کشف یک قطعه سفال پیش از تاریخ در حفاری‌های فاضلاب تهران

کشف یک قطعه سفال پیش از تاریخ در حفاری‌های فاضلاب تهران ...
dolat.ir ۱۳۹۳/۰۹/۱۶ تاریخ

کلیدواژه ها:#Dolat.ir، #اسلامی، #اسماعیلی، #باستان_شناسی، #تهران، #جلب، #دانشگاه_تهران، #دولت، #سازمان_میراث_فرهنگی، #سازمان_میراث_فرهنگی،_صنایع_دستی_و_گردشگری، #قنات، #مولوی، #میدان، #میراث_فرهنگی، #پایگاه_اطلاع_رسانی_دولت، #چشمه_علی

کشف یک قطعه سفال پیش از تاریخ در حفاری‌های فاضلاب تهران
پس از کشف آثار تاریخی 400 ساله در جریان عملیات حفاری شرکت فاضلاب تهران در حد فاصل میدان مولوی و میدان محمدی ، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری مجوز مطالعات باستان شناختی در این منطقه را صادر کرد.
باستان شناسان در حفاری های فاضلاب تهران یک قطعه سفال مربوط به دوران پیش از تاریخ کشف کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت و به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری محمد اسماعیل اسماعیلی سرپرست گروه باستان شناسی با اعلام این خبر گفت: پس از کشف آثار تاریخی 400 ساله در جریان عملیات حفاری شرکت فاضلاب تهران در حد فاصل میدان مولوی و میدان محمدی ، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری مجوز مطالعات باستان شناختی در این منطقه را صادر کرد.
وی افزود: بر این اساس بررسی اولیه انجام شده بر روی یافته های فرهنگی بدست آمده از خاکبرداری شرکت فاضلاب ابعاد تازه ای از آثار تاریخی در این منطقه را مشخص کرد.
به گفته اسماعیلی پی گیریها برای جلب مساعدت های فنی و انجام تعهدات اعتباری از طرف شرکت فاضلاب در حال انجام است.
این باستان شناس خاطر نشان کرد: پس از اطلاع یکی از دانشجویان دانشگاه تهران به پژوهشکده باستان شناسی مبنی بر وجود آثار فرهنگی در گودبرداری های فاضلاب تهران و هماهنگی به عمل آمده با پژوهشکده باستان شناسی ، یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی گردشگری عملیات را متوفف کرد.
وی افزود: پس از صدور مجوز کاوش نجات بخشی توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی ، و گردشگری تیم نجات بخشی به محل اعزام و نسبت به هماهنگی برای انجام مراحل بعدی مطالعات باستان شناسی اقدام شد.
اسماعیلی گفت: بر اساس یافته های فرهنگی بدست آمده از گودال های حفاری شده توسط شرکت فاضلاب بقایای معماری ، تدفین های قاجاری ، سفال های مربوط به قرون میانی و متاخر اسلامی و قطعاتی از ظروف سنگی بدست آمد.
وی با اشاره به کشف دو حلقه قنات قدیمی در محل افزود : در عمق پنج متری در یکی از گودال های حفر شده یک قطعه سفال هم افق با فرهنگ چشمه علی مربوط به دوران پیش از تاریخ در عمق پنج متری بدست آمد که اظهار نظر قطعی دوباره آن نیاز به انجام مطالعات تکمیلی دارد.
گفتنی است که بر اساس تصویب نامه هیات وزیران اجرای برنامه پژوهشی میراث فرهنگی در طرح های عمرانی ضروری است.

------
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
از شلمچه تا کربلا- گزارشی از سفرهای ماندگار مقامات دولت تدبیر و امید ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۹/۱۵ اخبار
معاونان رئیس جمهوری، وزرا و معاونان آنها در هفته ای که گذشت بیش از 40 سفر به شهرها و روستاهای مختلف کشور داشتند . معاونان رئیس جمهوری، وزرا و معاونان ...ادامه مطلب»

سه قطعه سفال، راوی ۷۰۰۰ سال قدمت در تهران ...
isna.ir ۱۳۹۷/۰۸/۲۷ تاریخ
«سه قطعه سفال در بازار صندوق‌سازان توانستند قدمت تهران را ۶۶۰۰ سال بیشتر به عقب بکشانند، بنابراین دیگر داستان مسافر چشمه علی و شهری ری دیگر منتفی است،...ادامه مطلب»

93 سفر مقام های دولت تدبیر و امید به شهرها و روستاهای کشور در هفته گذ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۷/۲۵ اخبار
همزمان با سفر رییس جمهوری و کاروان دولت تدبیر و امید به استان مازندران، معاونان رییس جمهوری، وزرا و معاونان آنها در هفته ای که گذشت بیش از 93 سفر به ش...ادامه مطلب»

با حضور سلطانی فر نخستین بازارچه دائمی صنایع دستی و هنرهای سنتی در مح...
dolat.ir ۱۳۹۵/۰۷/۱۱ اخبار
با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور نخستین بازارچه دائمی صنایع دستی و هنرهای سنتی در محله تاریخی عودلاجان ...ادامه مطلب»

کشف جام مرمری بی‌نظیر در شهر سوخته ...
dolat.ir ۱۳۹۳/۱۰/۰۹ تاریخ
کشف جام مرمری بی‌نظیر در شهر سوخته در این کاوش ها از داخل گور یک زن حدود 28 تا 30 ساله و کودکش جامی مرمری و بسیار زیبا بدست آمد که تاکنون در شهر سوخت...ادامه مطلب»


EOF