کمپین حمایت از اعطای جایزه صلح نوبل برای ظریف

کمپین حمایت از اعطای جایزه صلح نوبل برای ظریف...
nazarnews.com ۱۳۹۴/۰۵/۳۱ سیاست

کلیدواژه ها:#، #2015، #Nazarnews.com، #آزاد، #آژانس_بین_المللی_انرژی، #اتحادیه_اروپا، #اراک، #ارتباط، #اروپا، #اروپایی، #استاد، #استکهلم، #افغانستان، #القاعده، #ام_اس، #امور_خارجه، #ان_پی_تی، #انتخابات، #انقلاب، #انگلیسی، #اوباما، #ای_ایران، #ایدئولوژی، #ایران، #ایران_و_اروپا، #ایران_و_غرب، #ایرانی، #اینترنت، #بازار، #بالکان، #بختیاری، #برجام، #برنامه_هسته_ای_ایران، #بغداد، #بوسنی، #بوکان، #بیوک، #تاریخ، #تایمز، #تحریم، #ترکیه، #تصمیم_گیری، #تهران، #توافق_ایران، #توافق_با_ایران، #توافق_هسته_ای، #جان_کری، #جایزه_صلح_نوبل، #جایزه_نوبل، #جلب، #جمشید_پژویان، #جهانی، #جواد_ظریف، #حکومت، #خاورمیانه، #خلیج_فارس، #خندوانه، #خوشحال، #داریوش، #داریوش_ارجمند، #داعش، #دامنه، #دانشگاه، #دانشگاه_تهران، #دبیرکل، #دبیرکل_سازمان_ملل_متحد، #دولت، #رامبد_جوان، #رسول_نجفیان، #رفسنجانی، #روسیه، #ریاست_جمهوری_اوباما، #زندگی، #سازمان_ملل، #سازمان_ملل_متحد، #سالار_عقیلی، #سام، #سعودی، #سفیر، #سلاح، #سوئد، #سوئدی، #سوریه، #سوریه_ای، #سیاست، #سیاست_خارجی، #سینما، #شبکه‌های_اجتماعی، #شیمون_پرز، #طلوع، #عثمانی، #عراق، #عراقی، #عربستان، #عربستان_سعودی، #غربی، #فارس، #فارسی، #فارسی_زبان، #فرانسه، #فرانسوی، #فلسطین، #مجارستان، #مجازی، #مجتبی، #مجلس، #محمدجواد، #محمدجواد_ظریف، #مردم، #مردم_ایران، #ملت، #ملل_متحد، #منطقه_خلیج، #مهران، #میانه، #ناصرخسرو، #نتانیاهو، #نخست_وزیر، #نروژ، #نظامی، #نمایندگان_مجلس، #نوبل، #نیت، #هادی_کاظمی، #همت، #هندوستان، #هنرمندان_ایرانی، #هوشنگ، #هویدا، #واشنگتن، #ورزش، #وزارت_امور_خارجه، #وزیر، #وزیر_امور_خارجه، #وزیر_امور_خارجه_ایران، #وزیر_خارجه، #وزیری، #وین، #پارلمان، #پرزیدنت_اوباما، #پل_ارتباطی، #پیشین، #چراغ، #ژنو، #کنون، #کنگره، #یوگسلاوی

نشان نوبل به مرد صلح سال اعطا شود ، کسي که ثابت کرد
به جاي جنگ و تهديد مي توان با مذاکره ، صلح را برقرار کرد .
http://www.nazarnews.com/47817
تلاش فعالان رسانه و هنرمندان ایرانی برای اعطای نوبل صلح به ظریف
http:// nobelforzarif.com
هنرمندان و بازیگران و فعالین عرصه ورزش با حمایت از راه‌اندازی کمپین « حمایت از ظریف برای دریافت جایزه صلح نوبل » از این اقدام استقبال کرده‌اند. « رامبد جوان » بازیگر و مجری مطرح این روزها ، در اظهارنظری جالب در حمایت از این کمپین به این نکته اشاره کرده است که: « هنوز اصرار دارم که آقای ظریف به برنامه خندوانه بیایند تا این شادی را با مردم بیشتر قسمت کنیم. دولت و تیم مذاکراتی با هدایت ایشان مذاکرات را هوشمندانه پیش برد و باید از آقای ظریف در این راستا تقدیر شود. ما جامعه هنرمندان ایران نیز پشت ایشان هستیم » . « رسول نجفیان » بازیگر و هنرمند سال های دور سینما و تلویزیون و تئاتر نیز در گفتگو با نظر عنوان کرد: « کار آقای ظریف کشور را از تنش‌های بیهوده نجات داد و ما بخاطر این عملی که برای ایران و مردم عزیز این سرزمین انجام شد دست آقای ظریف را از دور می‌بویسم » . کاربران شبکه های مجازی با هشتگ #NobelForZarif به استقبال این حرکت جمعی رفتند…
محمدجواد ظریف! این نامی‌است که این روزها اخبار رسانه‌های عرصه سیاست و دیپلماسی ، نمی تواند از آن خالی باشد. روزنامه انگلیسی زبان هندوستان تایمز سه‌شنبه هفته گذشته در مقاله‌ای نوشت:”تلاش های محمدجواد ظریف و جان کری وزرای خارجه ایران و امریکا سبب شده این افراد برای کسب جایزه صلح نوبل ۲۰۱۵ بین دیگر افراد شانس بیشتری داشته باشند”. این بحث‌ صرفا به اینجا ختم نشد. هفته گذشته طارق رئوف ، رییس سابق اداره هماهنگی سیاست های راستی آزمایی و امنیتی آژانس بین المللی انرژی اتمی ، اعلام کرده بود که توافق هسته ای اعطای جایزه صلح نوبل ۲۰۱۶ را به جان کری و محمد جواد ظریف مسلم می کند و این دو را به عنوان نامزدهای دریافت این جایزه معرفی کرده بود. روزنامه‌های روسیه و فرانسه نیز بعضا در این ماجرا عقب نماندند و ادعاهای مشابه را مطرح کردند و بیش از اهمیت نقش کری (وزیر امورخارجه آمریکا) بر نام « ظریف » تاکید می‌کنند.اما بیان بزرگی کار تنها واکنش به اتفاقی که با همت وزیر امورخارجه ایران رقم خورد برای بسیاری از فعالین مدنی و فعالین حوزه رسانه به دلایل متعددی کافی نبود.
تخریب‌های داخلی و خارجی علیه توافق ، بهانه ایجاد کمپین به نفع ظریف
همه‌ی این موج‌های رسانه‌ای در مورد امکان اعطای جایزه صلح نوبل به ظریف درحالی قوت می‌گرفت که عده‌ای از منتقدین توافق اتمی (که در ادبیات رسانه‌های اصلاح‌طلب و بخش قابل توجهی از مردم به « دلواپسان » معروف شدند) ، در مقابل مدعی شدند که با کاری که تیم مذاکراتی ایران به مدیریت محمدجواد ظریف انجام داد ، هم تحریم‌ها باقی ماندند و هم خطر جنگ از سر کشور رفع نشده است! این همه در شرایطی است که منازعه بین نیروهای میانه رو و تندروی خارجی بر سر مذاکرات اتمی و نتایج آن واقعا جدی است. جدیت این درگیری‌ها در کشورهای اروپایی و آمریکایی اما بیشتر ناشی از امتیازات روشن حاصل شده برای ایران در جریان مذاکرات است و این دقیقا چیزی است که گویا دلواپسان داخلی و خارجی با آن ارتباط برقرار نمی کنند.
از طرف دیگر ، اعطای جایزه صلح نوبل به مسئولین و دولتمردان غربی در چند سال اخیر این پرسش را ایجاد کرده است که وقتی افرادی که دستشان از جنگ‌ها کوتاه نبوده از سوی هیات‌های تخصصی ساکن در کشور نروژ لایق دریافت این جایزه شمرده شدند ، چرا نباید محمدجواد ظریف که با مدیریت او در توافقات ، ایران توانست روزنه‌ای از صلح و امید در منطقه خاورمیانه ایجاد کند ، لایق دریافت این جایزه نباشد؟ این درحالی است که اخیرا جریاناتی در درون حزب جمهوری‌خواه آمریکا و همینطور از طرف اسرائیل همچنان علیه دستاوردهای تیم‌ مذاکراتی تبلیغ می‌کنند. این درحالی است که برخی از سران همین جریانات مانند شیمون پرز رئیس جمهور اسبق اسرائیل ، قبلا جایزه صلح نوبل را نیز به شکل کاملا عجیبی (بخاطر مذاکرات سازش با دولت خودگردان فلسطین) دریافت کرده‌اند!
همراهی شبکه‌های اجتماعی با کمپین به همراه به وسیله هشتگ NobelForZarif#
در همین راستا ، و به‌دلیل اینکه اهمیت حرکت انجام شده بیش از پیش برای توده‌های مردم روشن شود ، اخیرا جمعی از خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی در ایران ، به صورت خودجوش کمپینی برای حمایت از کاندید شناخته شدن ظریف و اعطای این جایزه به وی تشکیل دادند. پس از راه اندازی اولیه این موج در داخل کشور ، اعضای تحریریه سایت نظر (شبکه فعالان رسانه) ، در این جهت حمایت خود را از این حرکت اعلام کرد و با بخشیدن قسمتی از توان تبلیغاتی و تریبون خود به این کمپین ، به این جریان یاری رساند. در مانیفست و بیانیه اولیه منتشر شده روی صفحه اینترنتی این کمپین نوشته شده است: « طبق اساسنامه و اهداف کمیته برگزاری صلح نوبل ، این جایزه باید به کسی داده شود که بهترین یا بیشترین کوشش را در راه برادری ملل ، انحلال یا کاهش ارتش‌ها یا تشکیل و ترغیب کنفرانس‌های صلح کرده باشد. لذا کمپین “نوبل برای ظریف” بر این باور است که وزیر امور خارجه ایران ، محمد جواد ظریف به دلیل نقش پررنگی (که در ایجاد توافقی تاریخی و برقراری صلح و برادری میان ملت‌ها داشته) ، شایسته دریافت این جایزه است » . فعالان رسانه ای در شبکه های اجتماعی از این کمپین با نشر هشتگ NobelforZarif# حمایت کرده و با آن همراه شدند.
با راه‌اندازی کمپین « حمایت از ظریف برای دریافت جایزه صلح نوبل » استقبال از این کمپین در شبکه‌های اجتماعی روز به روز در حال گسترش است. در مدت سه روز از راه اندازی این کمپین بیشتر از ۷۰۰۰ نفر در این کمپین شرکت کرده و دلایل خود مبنی بر حمایت از محمد جواد ظریف برای دریافت جایزه صلح نوبل را اعلام کرده‌اند. در میان نظرات کاربران ، برخی دلایل جالبی برای حمایت از ظریف برای دریافت جایزه صلح نوبل بیان کردند:
وحید شمس: نشان داده است که ما ایرانی ها ان بشری نیستیم که رسانه های غربی مارا به صورت وحشی به مردم دنیا ثابت نشان میدادند ……هموطنان عزیز میتوانند با مراجعه به اینستاگرامnobelforzarif حمایت خودرا نشان دهند
امید صالح منزوی: ایران کشوری است که وزن خاص خود را در جامعه جهانی از نظر سیاسی و اقتصادی و نظامی و فرهنگی و… دارد. بالا بردن این توان تنها با افزایش قدرت اقتصادی و تعامل مثبت بادنیا و ارائه چهره مثبت و منطقی از ایرانیان امکان پذیر است. وزن ایران در جامعه جهانی هرگز با خود بزرگ بینی ، خودبرتر بینی ، وام گرفتن از تاریخ ، عربده کشی و تهدید بالا نخواهد رفت.
زهرا امی: از اینکه آرامش را به خانواده ها ی ایرانی برگرداند و دختر ۴ ساله من گفت : هورا پس دیگه جنگ نمیشه و من خوشحال برای اینکه داروی ام اس خواهرم هم از تحریم دراومد ، از بازار آزاد و ناصرخسرو خارج و به داروخانه ها وارد میشود. دکتر ظریف از شما متشکریم.
آرگیشت سرکیسیان: برای اینکه یک ایرانی دلیر و مبارز برای مردم کشورش می باشد و نشان داد با تفکر و تدبیر ما به همه حرمت از دست رفته مان خواهیم رسید.
سید مجتبی ظریف: به دلیل اینکه مثل یک مرد جلوی دولت ستم کار امریکا ایستاد چون رگ غیرت داشت وگفت هرگز یک ایرانی راتهدید نکنید.زنده باد ایران و ایرانیان
سید سینا حسنی: دکتر ظریف در همان زمانی که همه دنیا شعاری از نفرت و تهدید به جنگ و خشم به یکدیگر میدادند توانست قلم را به جای بمب بر روی کاغذی به جای هر سرزمینی بگذارد
یوسف غریبگرد: دکتر ظریف توانست به جهانیان ثابت کند مردم ایران صلح طلب و مخالف خشونت وجنگ افروزی هستند و به منازه وتهمت های ناروای که به میهن عزیزم ایران روا داشتند پایان دهند و به منطقه آرامش دهند
جمال خداکرمی: تلاش ظریف در شرایطی صورت می گرفت گرفت که سایه شکست تا لحظه آخر بر روی مذاکرات سنگینی می کرد. ولی او هرگز از اصرار و تلاش دست بر نداشت.
یاسین بهرامی: چون ایشان مانع جنگ جهانی سوم شدند
زیباکلام: اعطای این جایزه به دکتر ظریف ، می‌تواند نگاه بدبینانه اصولگرایان به نوبل را اصلاح کند!
صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران وپژوهشگر در این باره می‌گوید: من در مورد جایزه صلح نوبل ظریف نمی‌توانم نظر بدهم ولی این را مطمئنم که اهمیت آقای کار ظریف در شکاندن یخ بحران هسته‌ای که کشور را از این مخمصه هسته‌ای نجات می‌دهد مثل کاری است که آقای رفسنجانی در زمان جنگ کردند و توانستند کشور را از تداوم جنگ با عراق نجات بدهند.
صادق زیباکلام در پاسخ این سوال که با توجه به نوع نگاه بدبینانه‌ای که نسبت به جایزه صلح نوبل در ایران وجود دارد ، در صورت اینکه آقای ظریف چنین جایزه‌ای را از آن خود کند جایگاه او در داخل ایران چگونه تغییر می‌کند؟ می‌گوید: جایگاه آقای ظریف در صورت بردن جایزه نوبل ارتقا پیدا می‌کند و اصولگرایان با شکست سخت دیگری مواجه خواهند شد. اصولگرایان معتقدند که نوبل را تنها به دشمنان اسلام و انقلاب می‌دهند و اگر آقای ظریف جایزه صلح نوبل را ببرند ، خیلی از مواردی که اصولگرایان در مورد نوبل ساخته و پرداخته کرده بودند از بین می‌رود.
پیوستن نخبگان و مشاهیر کشور به کمپین « حمایت از اعطای جایزه صلح نوبل به ظریف »
پس از شروع این موج ، با وجود اینکه به دلیل ضروت عدم تبلیغ شخصی در قبال این حرکت و چراغ خاموش ادامه یافتن آن ، طی چند روز هزاران تن از فعالان شبکه‌های مجازی و کاربران اینترنت فارسی زبان از این کمپین حمایت کردند. به دنبال آن ، این فعالین در گفتگو با بسیاری از نخبگان و افراد برجسته در حوزه‌های مختلف (از فعالین سیاسی و اقتصاددانان و اساتید گرفته تا هنرمندان و ورزشکاران و نمایندگان مجلس) حمایت آنان را این این فراخوان و کمپین در « حمایت از اعطای جایزه نوبل صلح به محمدجواد ظریف » جلب کردند. یکی از ویژگی‌های این کمپین ، دریافت علل و نظرات مردم در حمایت از ظریف است و یکی از اهداف این فعالان نیز این بود که اگر کسی ظریف را لایق این جایزه می‌داند ، علت آن را نیز از وی جویا شود. این حرکت موجب ایجاد پرسش در میان مردم می‌شود تا نسبت به نقش این مذاکرات در تداوم امنیت کشور و منطقه ، پرسش‌هایی در ذهن ایشان ایجاد شود. صد البته برخی از افراد نیز نسبت به ایجاد این کمپین نقد‌هایی داشتند که نقدها نیز منتشر شده‌است.
برخی از هنرمندان از فرصت استفاده کرده و در مورد مشکلات خودشان در دولت‌های قبل هم صحبت‌هایی کردند. در میان اساتید دانشگاهی که تا کنون با این کمپین اعلام همراهی کردند ، می‌توان به اقتصاددانانی مانند « حسین راغفر » ، « مهدی تقوی » و « جمشید پژویان » نیز اشاره کرد. پژویان در ذیل صحبت‌های خود در حمایت از این حرکت ، ظریف را فردی دارای تخصص و سواد در مسائل دیپلماتیک دانست که توانسته گره کور این مذاکرات را با دستان خود بگشاید. در میان فعالین سیاسی اما استقبال کمتر و انتقادات بیشتر بوده است.
هنرمندان و بازیگران و فعالین عرصه ورزش نیز در این میان با اظهارنظرها و اظهار لطف خود به مسئولین تیم مذاکراتی ، گوی سبقت را از سایر نخبگان ربودند. « رسول نجفیان » بازیگر و هنرمند مطرح در گفتگو با نظر عنوان کرد: « کار آقای ظریف کشور را از تنش‌های بیهوده نجات داد و ما بخاطر این عملی که برای ایران و مردم عزیز این سرزمین انجام شد دست آقای ظریف را از دور می‌بویسم » . در این میان اظهارنظر « هوشنگ نصیرزاده » کارشناس داوری و مسائل فوتبال قابل اعتنا بود. وی در گفتگو با خبرنگار نظر در حمایت از کمپین یادشده گفته است: « هدایت کردن طولانی‌ترین مذاکرات جهان و تامین منافع داخلی ایران و ۶طرف مذاکره را راضی نگه داشتن کار دشواری است و مثل تبدیل یک بازی باخته‌ی شطرنج به یک بازی برده است. وی به دوطرف مذاکره و دلواپسان داخلی اطمینان خاطر داد. اگرچه به صورت کامل این مذاکرات از داخل هدایت می‌شد ، اما مدیریت این مذاکرات اقناعی توسط یک سرشاخه قوی به نام محمدجواد ظریف انجام می‌گرفت »
از سوی دیگر « رامبد جوان » بازیگر و مجری مطرح این روزها ، در اظهارنظری در حمایت از این کمپین به این نکته اشاره کرده است که: « هنوز اصرار دارم که آقای ظریف به برنامه خندوانه بیایند تا این شادی را با مردم بیشتر قسمت کنیم. دولت و تیم مذاکراتی با هدایت ایشان مذاکرات را هوشمندانه پیش برد و باید از آقای ظریف در این راستا تقدیر شود. ما جامعه هنرمندان ایران نیز پشت ایشان هستیم »
« سالار عقیلی » خواننده و آوازخوان برجسته و همچنین « بهنوش بختیاری » کمدین و بازیگر جوان کشورمان نیز در همراهی با کمپین حمایت از اعطای جایزه نوبل به ظریف با بیان درد دل‌هایی از وضعیت فعالیت‌های هنری در گذشته ، ضمن حمایت از این حرکت ، ابراز امیدواری کردند که دولت بتواند حرکتی مشابه دستاورد مذاکرات هسته‌ای در حوزه‌های اجتماعی و هنری برای فعالان این عرصه ایجاد کند. سام درخشانی نیز البته در اظهارنظری سیاسی‌تر ضمن حمایت از کمپین ، ابراز امیدواری کرد که در آینده دیگران در مقابل این دستاورد دولت سنگ‌اندازی نکرده و کار بزرگ آقای ظریف را خراب نکنند!
در کنار این تحرکات و اظهارات ، برخی نمایندگان مجلس نیز از این حرکت حمایت نمودند. محمد قسیم عثمانی نماینده مردم « بوکان » در مجلس در گفتگو با خبرنگاران گفته است: « جایزه صلح نوبل را امسال باید به گردن محمدجواد ظریف بیندازیم که شایسته چنین مقام و منزلتی است » . ضمن اینکه نماینده مردم اراک در مجلس نیز کمابیش نسبت به این حرکت اظهار لطف داسته است.
ناگفته نماند در میان مخاطبان برخی از فعالین سیاسی و برخی از هنرمندان مانند « مهران رجبی » به دلیل آنچه « استکباری بودن و سازشکارانه بودن توافق » عنوان کردند ، با راه اندازی این کمپین مخالفت نمودند. از سوی دیگر برخی دیگر از سیاسیون نیز مانند “سعید شریعتی” عضو اسبق حزب مشارکت ، به این علت که “این کار و اساسا جایزه نوبل ارزش کار ظریف را پایین میاورد” از این کمپین انتقاداتی داشتند که مورد توجه فعالین در این حرکت نیز قرار گرفت.
در میان سایر هنرمندانی که از این کمپین حمایت کردند البته می‌توان به کسانی مثل: « خشایار اعتمادی ، داریوش ارجمند ، هادی کاظمی ، حبیب رضایی ، بیژن بنفشه خواه ، بیوک میرزائی ، مهدی پاکدل ، سام درخشانی ، محمد کاسبی ، احمد منفرد و احمد نجفی و… » اشاره نمود که ابراز حمایت همه‌ی آنان از آقای ظریف و این حرکت در ذیل اخبار کمپین به نشانی NOBELFORZARIF.com آمده‌است.
http://www.nazarnews.com/49753

سفیر سابق فرانسه در ایران

* * * اسرائیل و عربستان در جایگاهی نیستند که توافق ایران را نابود کنند / ظریف ، کاندیدایی عالی برای جایزه صلح نوبل است
“فرانسوا نیکولو” بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ میلادی ، سفیر فرانسه در ایران بود. فرانسوا نیکولو بین سال های ۱۹۶۴ تا ۲۰۰۵ میلادی ، به عنوان دیپلمات در وزارت خارجه فرانسه حضور داشت. وی طی این سال ها سفیر فرانسه در مجارستان و ایران (۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵) و سفیر این کشور در سازمان ملل بود. وی در سال‌هایی که به عنوان سفیر فرانسه در ایران حضور داشت نقش مؤثری را در مذاکرات هسته‌ای آن دوران ایفا می کرد. نیکولو پس از پایان مأموریتش و ترک تهران ، مسائل ایران را از نزدیک دنبال و مقالات بسیاری در این ارتباط در روزنامه ها و مجلات فرانسوی و بین‌المللی منتشر کرده است.
متن کامل مصاحبه هفته نامه « طلوع صبح » با فرانسوا نیکولا را در ادامه می‌خوانید:
ارزیابی شما از توافق هسته ای و تاثیر آن بر نفوذ منطقه ای ایران چیست؟
توافق هسته ای به خودی خود دستاوردی بزرگ است اما اجرای آن در مرحله ای است که می توانم آن را برزخ بنامم. با این حال توافق ، فی نفسه می تواند تاثیر بسیار مثبتی بر نفوذ منطقه ای ایران بگذارد. به محض اینکه منطقه ببیند ایران همانطور که گفته به تعهدات خود پایبند است ، نگرانی ها از بین می روند و اطمینان بوجود می آید و این اطمینان است که روابط بهتر بر پایه آن ایجاد می شود.
از نظر شما چه تفاوتی بین تیم هسته ای ایران که در مقابل شش تیم دیگر در مذاکرات هسته ای حضور داشت ، وجود داشت؟
تفاوت ها کاملا طبیعی بود. اگر تفاوت و اختلافی وجود نداشت ، نیازی هم به مذاکره نبود. آنچه مهم بود این است که طرفین اراده لازم برای رسیدن به توافق را داشتند و من معتقدم که این اراده را همه هیات های حاضر در ژنو ، لوزان وین به صورت مشترک داشتند.
چرا اسرائیل و عربستان سعودی به شدت از توافق هسته ای خشمگین هستند؟ به نظر شما آیا انها این توانایی را دارند که توافق را از بین ببرند؟
نتانیاهو عصبانی است ، اما در اسرائیل مخالفت هایی با او وجود دارد. تنها صدای رسمی که از عربستان در رابطه با توافق هسته ای شنیده شده ، محتاطانه اما مثبت بوده است. با این حال ، نه اسرائیل و نه عربستان در جایگاهی نیستند که توافق را نابود کنند ، آنها باید با آن کنار بیایند. این دو البته به دقت بررسی خواهند کرد که توافق چگونه اجرا خواهد شد ، برای همین است که برای منطقه خیلی اهمیت دارد که اجرای توافق به سادگی ممکن انجام شود ، بدون هیچگونه درگیری و بحرانی.
هم اکنون کمپین هایی برای اعطای جایزه صلح نوبل به اقای ظریف به راه افتاده است. آیا آنچه وزیر خارجه ایران در مذاکرات هسته ای انجام داد و توافقی که بدست آورد ، جایزه نوبل را برای او به ارمغان خواهد آورد؟
آنچه آقای ظریف و همچننی آقای کری آنجام داد آنها را کاندیداهای عالی برای جایزه صلح نوبل می کند. اما مجددا تاکید می کنم این نوبل صلح تنها در صورتیکه توافق در گذر زمان موفق ظاهر شود ، شایسته انها خواهد بود. بگذارید ماجرای جنجال بر سر جایزه نوبل صلح ۱۹۷۳ به کسینجر و لو دو تو برای به نتیجه رساندن توافق اتش بس که البته سرنوشت خوبی پیدا نکرد را به یادتان بیاورم. با این حال ، وقتی به توافق وین می نگرم ، شخصا خوشبین هستم و اطمینان دارم که کاملا وفادارانه اجرا می شود ، چراکه به نفع تمامی طرفین است.
اگر جایزه صلح نوبل به اقای ظریف اهدا شود این موضوع چه تاثیری بر نفوذ ایران در سطح جهانی و همینطور زندگی سیاسی شخص ایشان در سطح جهانی خواهد گذاشت؟
این سئوال باید در درجه نخست از اقای ظریف پرسیده شود. اما به طور کلی ، تمامی این ها بستگی به این دارد که دارنده چنین جایزه ای چطور رفتار کند. اگر این جایزه را جدی بگیرید ، تعهداتی برای خود ایجاد کرده اید و دیگر موضوعاتی وجود دارد که نمی توانید آن ها را انجام دهید. اگر تمامی ملت ایران از چنین جایزه ای به یکی از فرزندانش مفتخر باشد ، باید به این جایزه بعنوان انگیزه ای برای دوبرابر کردن تلاش ها در جهت صلح و درک خوب بین تمامی کشورها در منطقه نگاه کند .
از نظر شما در آینده ، تاریخ جهان در مورد توافق هسته ای ایران و مذاکره کنندگانی که تمامی تلاش خود را در جهت انعقاد آن به کار بستند ، چه خواهد گفت؟
این موضوع به طور قطع اثری مهم در تاریخ به جا خواهد گذاشت اما برای ارائه پاسخی بهتر ، دو یا سه سال دیگر پیش من بازگردید ، آن موقع به شما خواهم گفت.
http://www.nazarnews.com/52522
وزیر خارجه سابق سوئد:
اگر کنگره توافق را رد کند ، اتحادیه اروپا به اجرای « برجام » ادامه می دهد / افراد کلیدی توافق وین ، در لیست کاندیداهای احتمالی صلح نوبل

“کارل بیلت” تا چندین ماه پیش وزیر خارج سوئد بود. او متولد سال ۱۹۴۹ میلادی در سوئد است و در سال ۱۹۶۸ میلادی به دانشگاه استکهلم راه یافت اما موفق به دریافت مدرک فارغ التحصیلی نشد. حضور او در کنفدراسیون دانشجویان لیبرال و محافظه کار سوئد در دهه ۷۰ میلادی در زمانی که موج سوسیال دموکراسی در کشورهای اسکاندیناوی از جمله سوئد در جریان بود خود از نکاتی است که “بیلت” را از دیگر دیپلمات های سوئدی که بیش تر گرایشات چپگرایانه داشته اند متمایز می سازد شاید “محافظه کاری” نهفته در پاسخ های او به پرسش هایم نیز ریشه در همین موضوع داشته باشد.
از مهم ترین ویژگی های “کارل بیلت” در دوران تصدی وزارت امور خارجه سوئد و پیش از آن در دهه ۹۰ میلادی در دوره نخست وزیری آن کشور تاکید بر لزوم ادغام سوئد در اتحادیه اروپا و افزایش همکاری های سیاسی و اقتصادی با آن نهاد بوده است. از همین رو “بیلت” تمام تلاش خود را صرف این موضوع کرد و در نهایت موفق شد تا با رایزنی های انجام شده با مقام های اتحادیه اروپا کاری کند که سوئد در سال ۱۹۹۴ میلادی رسما به عنوان عضوی از آن نهاد منطقه ای شناخته شود. وفاداری او به اتحادیه اروپا از تاکیدش بر لزوم هم راستایی نظراتش با “کاترین اشتون” مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هویدا بود.
“کارل بیلت” سابقه میانجی گری و عهده داری ماموریت ویژه از سوی کشورش و سازمان ملل متحد در بحران های پیچیده ای از جمله بحران بالکان در کارنامه خود دارد. او در جون سال ۱۹۹۵ میلادی به عنوان نماینده اتحادیه اروپا در امور یوگسلاوی ، از دسامبر ۱۹۹۵ تا جون ۱۹۹۹ میلادی به عنوان نماینده ارشد بوسنی و هرزگووین و از ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۱ میلادی به عنوان نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بالکان فعالیت کرده است. همین تبحر در عرصه دیپلماتیک است که موجب شد تا درباره میانجی گری سوئد و خواست آن کشور برای حل موضوع برنامه هسته ای ایران از طریق مسالمت آمیز ابراز تمایل کند.
وزیر امور خارجه سوئد هم چنین به دلیل حضور فعال در شبکه های اجتماعی از جمله “توئیتر” و “فیس بوک” شهرت دارد. او در فوریه سال ۱۹۹۴ میلادی او نخستین نامه الکترونیکی میان دو مقام مسئول بالارده بین المللی را با “بیل کلینتون” رییس جمهوری پیشین امریکا تبادل کرد. او در سال ۲۰۰۷ میلادی نیز سفارت مجازی سوئد را افتتاح کرد و از سال ۲۰۰۹ میلادی شبکه ای تلویزیونی در سایت “یوتیوب” تاسیس کرد.
متن گفتگوی هفته نامه « طلوع صبح » با کارل بیلت در ادامه می آید:
ارزیابی شما از توافق هسته ای و تاثیر آن بر نفوذ منطقه ای ایران چیست؟
من معتقدم که توافق وین به شدت با اهمیت است. خلاصه بگویم ، به جای ریسک یک جنگ واقعی ، ما امکان ایجاد صلحی ملموس را پیدا کردیم. بنابراین فرصت ها خیلی بی اندازه است ، اما بیشتر به این بستگی دارد که سیاست های داخلی و خارجی ایران در سال های آتی چگونه تکامل پیدا کند. این موضوع در مورد دامنه ای از فرصت های پیش رو ، تصمیم گیری می کند. تعدادی از کشورها در منطقه در مورد نیت های ایران نگران هستند و این مهم است که آنها به طرق مختلف اطمیمان حاصل کنند.
این « تعدادی از کشورها » که شما معتقدید نسبت به ایران نگرانند ، احتمالا عربستان و رژیم اسرائیل هستند ، اما همانطور که می دانید این کشورها درحالیکه همواره بابت بحران های خاورمیانه انگشت اتهام خود را به سمت ایران نشانه رفته اند ، خود عامل بحران های منطقه بوده اند. جدا از فاجعه یمن ، داعش را می توان محصول ایدئولوژی عربستان سعودی و حمایت های مستقیم و غیرمستقیم این کشور دانست. اسرائیل نیز در ظهور داعش نقش عمده ای داشته است. در ضمن ما نباید فراموش کنیم ، اسرائیلی که نگران توافق هسته ای است ، خود صدها بمب اتمی دارد و از پیوستن به ان پی تی خودداری کرده است.
مسلما اینکه می گویید اسرائیل دارنده سلاح اتمی است ، واقعیتی غیر رسمی است. من امیدوارم که توافق با ایران انگیزه ای مضاعف به تلاش ها برای ایجاد منطقه ای عاری از هرگونه سلاح هسته ای دهد. این مطمئنا یک شبه اتفاق نمی افتد ، اما اکنون از دشواری آن کاسته شده است.
در مورد ریشه داعش هم باید بگویم که ناشی از مسائل متفاوتی بوده است. این گروه به خاطر اینکه دولت عراق سنی ها را از حکومت حذف کرد قدرت گرفت. برای همین است که دولتی فراگیر کلید عراقی قدرتمندتر است که می تواند با داعش مبارزه کند. من مطمئنم عربستان نیز حامی این مسئله خواهد بود.
داعش همچنین به خاطر اقدامات دولت اسد نیز قدرت مضاعف پیدا کرده است. به همین خاطر است که یافتن راه حلی برای انتقال سیاسی قدرت در سوریه به نفع همه است. اینجاست که نقش ایران اهمیت بسیاری دارد.
در مورد یمن نیز باید بگویم که درگیری های فعلی فقط باعث تعمیق فاجعه انسانی در آنجا و تجزیه کشور می شود. ما همچنین نباید خطر تقویت گروه های وابسته به القاعده در انجا را نادیده بگیریم. اکنون حمایت از تلاش های سازمان ملل تنها راه حل موجود است.
همانطور که می دانید اسرائیل و برخی کشورهای منطقه خلیج فارس از نتیجه مذاکرات ابراز نارضایتی کرده اند ، به نظر شما ، آیا آنها این قدرت را دارند که توافق را از ریل اصلی خارج کنند؟ به نظر شما گام بعدی آنها علیه توافق وین چه خواهد بود؟
کشورهای خلیج فارس به نوعی از توافق حمایت کرده اند. نگرانی های آنها اکثرا حول اندیشه های منطقه ای ایران است. اکنون این بستگی به ایران دارد که نشان دهد نگرانی های این ها بی اساس است. در اسرائیل ، نخست وزیر نتانیاهو به شدت مخالف این توافق است اما برخی افراد نظری متفاوت دارند.
نبرد اصلی اکنون در کنگره است ، این نبردی سخت برای جمهوریخواهان خواهد بود ، مسئله ی واقعی حمله به ریاست جمهوری اوباما پیش از انتخابات ریاست جمهوری است.
اما به نظر می رسد که لابی های اسرائیل این روزها به شدت فعالند و به گفته ی روزنامه های امریکایی ، سفیر اسرائیل در واشنگتن نیز در دیدار با جمهوریخواهان قصد دارد آن ها را ترغیب به عدم تصویب توافق ایران کند.
هیچ شکی وجود ندارد که دولت اسرائیل فعالانه در حال تلاش برای جلوگیری از تصویب توافق در کنگره است ، اما معتقدم در پایان ماجرا این اقدامات به ضرر خود اسرائیل تمام خواهد شد.
تحلیلگران در ایران معتقدند که اگر اراده ی مصمم تهران و مذاکره کنندگانش برای حل مسئله هسته ای نبود ، توافق حاصل نمی شد ، نظرتان در این رابطه چیست؟
مسلما تلاش های آقای ظریف و همچنین اقای کری مهم بوده است ، اما مسئله کلیدی حمایت دو رئیس جمهور ایران و آمریکا است. اگر این دو نبودند شاید این توافق حاصل نمی شد. مسئله هسته ای ، شاهد دیپلماسی در سطح عالی و همچنین اراده سیاسی برای حل پرونده بود.
توافق هسته ای در ایجاد صلح در منطقه و جهان چقدر تاثیرگذار است؟
این توافق مطمئنا خطر جنگی جدید را از بین می برد. مسلما ایران و غرب به طور گسترده منافع استراتژیکی در عراقی که می خواهم آن را متحد و باثبات ببنیم ، دارند. این موضوع فقط از طریق دولتی فراگیر در بغداد حاصل می شود. این همچنین تنها راهی است که می توان از طریق آن داعش را مجبور به عقب نشینی کرد.
در مورد سوریه ، ماجرا دشوارتر است. حکومت اسد هرگز قادر نخواهد بود که سوریه ای متحد و باثبات را مجددا پی ریزی کند ، من معتقدم در برخی حوزه ها نیز تهران این موضوعات را به رسمیت خواهد شناخت. در آن زمان ، ایران و غرب به همراه دیگر کشورهای کلیدی در منطقه مثل ترکیه و عربستان منافع مشترکی در حفظ کشور سوریه ، مبارزه با داعش و بازگرداندن صلح به منطقه دارند. اما این موضوع زمان بر بوده و نیازمند تلاش هایی دیپلماتیک در حد و اندازه ی توافق هسته ای ایران است.
باتوجه به آنکه سران ایران و آمریکا گفته اند که تمایلی به عادی سازی روابط بین دو کشور ندارند ، ایا این امکان دارد که دو کشور در مورد چالش های منطقه ای از جمله داعش مذاکره کنند؟
من به شدت معتقدم که این اتفاق باید بیافتد ، و دیر یا زود مطمئنم که این اتفاق خواهد افتاد.
چه نوع روابطی برای ایران و امریکا در چندین سال آینده متصور هستید؟
در ابتدا امیدوارم که روابطی سازنده تر و بازتر بین اتحادیه اروپا و ایران ببینم. من معتقئم که عادی سازی روابط بین ایران و اروپا خیلی سریعتر از برقراری رابطه با امریکا می تواند صورت گیرد.
در کشور خودم یعنی سوئد ، ما نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر با اصالت ایرانی داریم و فکر می کنم انها نقش بسیار مهمی در ایجاد پل ارتباطی بین کشورهایمان دارند.
در مورد رابطه با آمریکا نیز باید بگویم که در وهله ی اول به سیاست های خود ایران بستگی دارد و تا حدودی نتیجه انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا.
باتوجه به مواضع تندی که جمهوریخواهان در نشست کمیته روابط خارجی علیه اقای کری اتخاذ کردند ، آیا ممکن است کنگره آمریکا موفق به نابودی توافق شود؟ اگر چنین اتفاقی بیافتد ، واکنش دیگر اعضای پنج بعلاوه یک چه خواهد بود و چه بر سر توافق خواهد آمد؟
پرزیدنت اوباما به نظر کاملا مصمم است که مخالفت با توافق را وتو کند. اگر کنگره توافق را بخواهد نابود کند ، آن موقع دیگر تمامی ماجرا به خود آمریکا مربوط می شود. توجه داشته باشید که توافق در حال حاضر توسط شورای امینت تصویب شده و این مسلما تغییر نخواهد کرد. من مطمئنم که اتحادیه اروپا در چنین وضعیتی تمامی اجزای ممکن توافق را با این تصور که ایران نیز تعهدات خود را انجام می دهد را اجرا خواهد کرد.
از زمان اعلام توافق هسته ای ، کمپین هایی در حمیات از اعطای جایزه صلح نوبل به اقای ظریف تشکیل شده است ، به نظر شما این جایزه به ایشان تعلق خواهد گرفت؟
این مسئله به کمیته نوبل پارلمان نروژ بستگی دارد که در این باره تصمیم بگیرد ، اما معقتدم که کاندیداهای زیادی برای کسب این جایزه وجود دارد. اما جای هیچ شکی وجود ندارد افراد کلیدی توافق وین ، در لیست کاندیداهای احتمالی به طور برجسته خودنمایی می کنند.
باوجود این سخنان ، برخی معتقدند که لابی های اسرائیل ، اجازه نخواهند داد که جایزه صلح نوبل به وزیر خارجه ایران برسد ، نظرتان در این باره چیست؟
آنها هیچ نفوذی بر این جایزه ندارند ، کشورهای دیگر هم همینطور حتی خود نروژ. این مسئله تنها به کمیته نوبل بستگی دارد.
در آینده ، تاریخ راجع به توافق وین و مذاکره کنندگانی چون ظریف که توافق را به سرانجام رساندند ، چه خواهد گفت؟
این مسئله البته به این بستگی دارد که این توافق چقدر دقیق اجرا شود و اینکه پیامدهای این توافق چه خواهد بود. در واقع این خطر وجود دارد که نیروهای واپس گرا اجرای این توافق را با مشکل مواجه کنند یا بپیچانند ، اما فعلا فکر نمی کنم که خطر آن خیلی بزرگ باشد.
این مسئله همچنین بستگی به این دارد که راه عادی سازی بیشتر روابط بین ایران و غرب و امکان ادامه تلاش های دیپلمایتک در مورد دیگر مسائل مهم منطقه ای باز می شود یا نه. افغانستان نباید در این میان فراموش شود ، اما شاید اولویت با عراق و سوریه باشد.
به عنوان اخرین سئوال ، نظر شما در مورد عملکرد وزیر خارجه ایران اقای ظریف در دو سال گذشته چیست؟
جای هیچ سئوالی نیست که او وزیر خارجه ی بسیار تاثیرگذار ، مفید و موثری برای کشورش بوده است
http:// nobelforzarif.com
------
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

جدا شدن بحرین از ایران...
1host2u.com ۱۳۵۰/۰۵/۲۳ تاریخ
جدا شدن بحرین از ایران پس از گذشت سال‌ها اشغالگری آل‌خلیفه و بریتانیا، در روز ۲۲ مرداد ۱۳۵۰ در زمان حکومت محمدرضا شاه پهلوی و با چشم‌پوشی وی از حاکمیت...ادامه مطلب»

نسل‌کشی ارمنی‌ها توسط امپراتوری عثمانی ...
parseed.ir 24/04/1915 تاریخ
نسل‌کشی ارمنی‌ها (به ارمنی:Հայոց Ցեղասպանություն، به ترکی استانبولی:Ermeni Soykırımı) که گاهی با عناوین دیگری چون هولوکاست ارامنه، کشتار ارامنه و نیز ...ادامه مطلب»


EOF