گیلان؛ استان فرصتهای بی نظیر

گیلان؛ استان فرصتهای بی نظیر ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۶/۳۱ اخبار

کلیدواژه ها:#، #Dolat.ir، #آبادانی، #آبیاری، #آستارا، #آستراخان، #آسیای_میانه، #ارتباط، #ارزان، #استان_گیلان، #اسلامی، #اقتصاد_مقاومتی، #انزلی، #ایران، #بخش_خصوصی، #بسته_بندی، #تحریم، #توجیه_اقتصادی، #تورم، #توسعه_پایدار، #تومان، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #حمل_و_نقل، #خاویار، #خزر، #دارویی، #دریای_خزر، #دریایی، #دولت، #دولت_تدبیر_و_امید، #راه_آهن، #رشت، #روسیه، #زیتون، #سفرنامه، #سلامت، #سیاست، #صنایع_دستی، #صنعتی، #طراحی، #فرهنگ، #قالب، #قزوین، #قفقاز، #لاهیجان، #ماشین_آلات، #محور، #مدیریتی، #مردم، #مرکز_آمار_ایران، #منطقه_ویژه_اقتصادی، #موفقیت، #میانه، #هوشمند، #واردات، #پکتین، #گمرک، #گیلان

در استان گیلان در راستای جذب و شکل دهی سرمایه های سرمایه گذاران ، به عنوان اهرمی برای شتاب بخشیدن به توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار ، تلاش های گسترده ای بر اساس سیاست های دولت تدبیر و امید برنامه ریزی و انجام شده است ، بطوریکه افزایش حجم همکاری اقتصادی و جذب سرمایه در استان در دوران پس از تحریم ، از برنامه های مهم استان است
توسعه فرآیندی است که جامعه را از یک مرحله به مرحله دیگر منتقل می کند. در این فرآیند ، تمامی ساختارهای جامعه شامل ساختارهای فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی ، معیشتی ، زیربنایی و علمی ، متحول می‎شوند. همچنین پیشرفت و آبادانی کشور نتیجه عقلانیت ، هماهنگی ، ثبات و آرامش ، برنامه ریزی و مدیریت تصمیم گیرندگان است.این توسعه در بخش اقتصادی ، سبب افزایش رفاه جامعه ، ریشه کن کردن فقر و ایجاد اشتغال در جامعه خواهد بود. از سوی دیگر ، رونق اقتصادی کشور نیاز به سرمایه بسیار عظیمی دارد؛ در واقع رشد کشور بدون سرمایه و فناوری های نوین دور از دسترس است.
جمهوری اسلامی ایران ، امروز به عنوان کانون توجهات بین المللی ، در شرایط مذاکره و پس از آن ، که منجر به رفع تحریم ها و برداشته شدن موانع سیاسی خواهد شد ، زمینه ارتباط گسترده تر را در حوزه اقتصادی برای حرکت عزتمندانه ، در مسیر اهداف نظام و توسعه کشور بدست آورده است.
جای هیچگونه تردیدی نیست که استفاده از منابع سرمایه گذاران داخلی و خارجی ، یکی از اصلی ترین راهکارهایی است که در کنار رسیدن به فناوری های نوین می تواند پاسخگوی اهداف اقتصاد مقاومتی باشد.
نکته قابل توجه اینکه ، بستر فعلی گذار از شرایط تحریم به پساتحریم ، فرصت عملی کردن اصلاحات ساختاری مهم و ضروری را فراهم ساخته است. علاقه مندی زیادی هم در حال حاضر از سوی سرمایه گذاران خارجی برای ورود به اقتصاد ما وجود دارد؛ به شکلی که امروزه سرمایه گذاری خارجی به یک گفتمان عمومی در جامعه بدل شده است.
در استان گیلان نیزدر راستای جذب و شکل دهی سرمایه های سرمایه گذاران ، به عنوان اهرمی برای شتاب بخشیدن به توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار ، تلاش های گسترده ای بر اساس سیاست های دولت تدبیر و امید برنامه ریزی و انجام شده است ، بطوریکه افزایش حجم همکاری اقتصادی و جذب سرمایه در استان در دوران پس از تحریم ، از برنامه های مهم استان است. از آنجاییکه رفع چالش های سرمایه گذاری در استان گیلان می تواند در ارتقای کیفیت زندگی مردم ، نقش کلیدی ایفا کند؛ بر آن هستیم تا با ایجاد فضای روانی مثبت برای سرمایه گذاران و اعطای تسهیلات در چارچوب یک تعامل سازنده و روشن ، همکاری های اقتصادی ماندگاری در استان صورت پذیرد تا به وسیله آن ، گیلان به عنوان قطب کشاورزی ، گردشگری و صنعتی در توسعه اقتصادی کشور ، جایگاه ویژه ای را بازیابد.
گیلان سرزمین مستعدی است که در صورت بارش سرمایه بر آن ، بیش از پیش شکوفا خواهد شد. این استان با داشتن نیروی انسانی کارآمد ، دارای ظرفیت های خارق العاده ای است که بازنمایی آنها می تواند اندکی از فرصت های بی نظیر این استان را به سرمایه گذاران معرفی نماید.مزیت های جغرافیایی-اقتصادی گیلان مانند قرار گرفتن در مسیر تقاطع دو کریدور بین المللی نوستراک و تراسیکا ، همجواری با کشورهای آسیای میانه و حوزه قفقاز از طریق خاکی و آبی ، وجود منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی و منطقه ویژه اقتصادی در دو شهر آستارا و لاهیجان ، دسترسی دریایی به بنادر آستراخان و لاکان روسیه ، یکی از قطب های صنعتی کشوربه ویژه در صنایع تبدیلی کشاورزی ، دریایی ، صنایع دارویی ، سلولزی و نساجی ، برخورداری از مواد اولیه برای توسعه صنایع تبدیلی ، وجود صنایع بزرگ همچون کاغذ و فولاد ، وجود شهرک ها و نواحی صنعتی در نقاط مختلف استان ، نیروی کار ماهر ، تحصیل کرده و آماده کار در بخش های مختلف اقتصادی ، تنهابخشی از دلایل شناخته شده برای تمایل فراوان سرمایه گذاران به فعالیت اقتصادی در این منطقه است.
آنچه که ضروری بود و باید برای گیلان انجام می شد ، تشریح دلایل ناشناخته دیگر در قالب چالش ها و فرصت ها بود تا سرمایه گذار با شفافیت بتواند مسیر کاری خود را ارزیابی نماید و این کار مهمی بود که دولت تدبیر و امید در استان گیلان ، در اجرای آن کوشید.
تلاش شد تا خط مشی های اقتصادی ، مالی ، تجاری ، انرژی ، کشاورزی ، صنعتی و... به گونه ای طراحی شود که اصول توسعه پایدار مد نظر باشد ، بدین معنا که نیازهای زمان حال را بدون این که به توانایی نسل های آینده در تأمین نیازهایشان به خطر اندازد ، برآورده سازیم.
گیلان در زمان واگذاری سکان دولت دهم به یازدهم براساس آمار رسمی منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران از نظر بیشترین نرخ بیکاری در رتبه دوم کشور قرار داشت؛ موضوعی که اهمیت توجه به فعالیت های صنعتی و تولیدی را نمایان ساخت. با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و اتخاذ سیاست-های جدید اقتصادی ، در فصل بهار 1394 نرخ بیکاری در گیلان به رتبه هفدهمکشوری رسید ، ضمن اینکه نرخ تورم استان نیز بنا به اعلام مرکز آمار ایران ، 2 درصد از متوسط کشوری کمتر شده است.
با امکان سنجی و آنالیز داده های آماری و اطلاعات موجود ، با توجه به منابع و امکانات بالقوه استان ، نکات برجسته ای به عنوان فرصت های سرمایه گذاری شناسایی شد که برخی از آنها به قرار زیر است:
الف) صنعت
گیلان از لحاظ تعداد پروژه های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالای 80درصد با سهم 5/5 درصد از کل کشور ، در مقام چهارم کشور است؛ از طرفی نیز بیش از 50درصد ظرفیت واحدهای موجود استان خالی است؛ 30مرکز صنعتی ، شاملیک شهر صنعتی ، 15شهرک صنعتی ، 14 ناحیه صنعتی و یک مجتمع کارگاهی در اختیار بخش صنعت استان است. همچنین در سال گذشته 760میلیارد تومان در این حوزه سرمایه¬گذاری شد که نسبت به سال 1392 ، حدود 13 درصد رشد داشته است. با تکمیل طرح-های موجود و سرمایه گذاری های جدید ، پیش بینی میشود موفقیت عظیمی در خصوص حل مشکل بیکاری به دست آید.
از جمله طرح‎های آماده برای سرمایه گذاری در استان که می¬توان از آن¬ها نام برد عبارتنداز:
احداث یک واحد متانول در فاز اول و تبدیل آن به پروپیلن و پلی¬پروپیلن در فاز دوم با ظرفیت یک میلیون تن در سال ، تولید پروفیل UPVC ، تولید فیبر نوری ، تولید کنتورهای هوشمند ، تولید لامپ LED ، تولید آب شیرین کن تبخیری و خورشیدی ، تولید فرآورده¬های چای داخلی ، تولید پکتین از پوست مرکبات ، فرآوری میوه جات ، تولید یخ بسته بندی شده ، تولید مخازن و نازل پمپ گاز CNG کامپوزیتی تحت لیسانس معتبر ، تولید سیستم ضد قفلABS ، تولید ماشین آلات کشاورزی ، تولید بلبرینگ و رولبرینگ ، تولید الیاف PET ، تولید نخ ابریشم و...
ب) حمل و نقل و راه سازی
حمل و نقل ، زیرساخت اساسی توسعه اقتصادی کشور است و حمل و نقل ارزان قیمت و ایمن می تواند هزینه تمام شده کالا را به نحو چشمگیری کاهش دهد.یکی از مهم ترین شاخصه¬های توسعه‎یافتگی گیلان ، وجود شبکه حمل و نقل و جاده های ایمن و مناسب برای دسترسی و ارتباط با سایر مراکز مهم کشور است.همچنین حمل و نقل ترکیبی شامل خشکی ، دریا و هوا نیز از امتیازهای استان است.گیلان با برخورداری از دو بندر مهم و همچنین دو منطقه ویژه اقتصادی و یک منطقه آزاد تجاری - صنعتی با شش نوع کاربری مختلف و فرودگاه بین المللی و سه گمرک منطقه¬¬¬ای فعال و همچنین در دست احداث بودن 200 کیلومتر راه آهن بین قزوین- رشت- انزلی جهت تکمیل مسیر کریدور شمال- جنوب ، مزیت ویژه¬ای به خود گرفته که این امر به رونق و شکوفایی اقتصاد و همچنین کاهش تصادفات کمک می¬کند. با توجه به اینکه هزینه حمل و نقل دریایی نسبت به حمل و نقل جاده ای ، یک سی و هفتم است و حجم مبادلات ما با کشورهای حاشیه دریای خزر بسیار بالاست ، گسترش حمل و نقل دریایی موجب کاهش هزینه های مبادلات می شود. بنابراین یکی از اولویت های مهم توسعه استان قطعا توسعه دریا محور خواهد بود.
ج) کشاورزی
استان گیلان با داشتن 434هزار هکتار اراضی کشاورزی و 120هزار هکتار اراضی باغی ، استانی کشاورزی بوده و این شاخصه به عنوان شناسنامه و هویت آن محسوب می شود. با این که کشاورزی گیلان تأمین کننده یک سوم غذای کشور است ، متاسفانه حمایت های جدی و کافی از محصولات آن وجود ندارد و به عنوان نمونه ، هنوز کشت برنج در گیلان به صورت سنتی است و بازدهی آن در سطح ، پایین است.گذار از کشاورزی معیشتی به کشاورزی تجاری و نیز اقتصادی نمودن تولید با مکانیزه کردن ، ارتباط مستقیم دارد. مکانیزاسیون یکی از عوامل اصلی در توسعۀ کشاورزی و اساساً به مثابه رویکردی است که نیلِ بخش کشاورزی به مرحلۀ تولید صنعتی و تجاری را ممکن می سازد. افزایش درآمد کشاورز از راه های افزایش کمیت و کیفیت محصول وکاهش هزینه تولید محصول عملی خواهد شد.
استان گیلان با داشتن قابلیت های عظیم برای کشاورزی و برای افزایش بهره‎وری و ایفای نقش مهم در خودکفایی محصولات کشاورزی در کشور و کاهش درصد بیکاری ، مکانیزه کردن کشاورزی را یکی از اهداف و برنامه¬های اصلی و مهم خود قرار داده است. 180هزار هکتار از 238هزار هکتار اراضی شالیزاری استان ، قابلیت تجهیز و نوسازی را دارند اما کشاورزان به دلیل پایین بودن توان مالی به سرمایه¬گذاری در آن نیستند که با حمایت از سوی دولت و سرمایه گذاری در این حوزه می توان ، به افزایش بهره وری چشمگیری رسید.
شایان ذکر است در حال حاضر ۹۲.۱ درصد چای ، ۲۲.۴درصد آبزیان پرورشی ، ۳۷.۶ درصد برنج ، ۱۳.۴درصد ماهیخاویاری ، ۲۱.۴ درصد زیتون ، ۷۶.۲درصدفندق ، 15درصد خاویار ، ۸۵.۱ درصد ابریشم ، ۹۰ درصد بادامزمینی ، ۷.۲درصد مرکبات کشور در استان گیلان تولید می شود.
برای افزایش تولید ، طرح های مختلفی مطرح شده است که تجمیع زنجیره تولید و توزیع صنعتی گوشت مرغ ، پرورش ماهی خاویاری ، پرورش ماهی خاویاری در قفس به ظرفیت تولید سالیانه 500تن در دریاچه سفیدرود ، توسعه باغات کیوی و تولید محصولات جانبی آن و...از آن جمله اند. اجرای این پروژه ها و تکمیل سایر پروژه های کشاورزی به خودکفایی و بی نیازی کشور از واردات و همچنین اشتغال و افزایش درآمد مردم منطقه کمک می کند.
ه) سد سازی
سد سازی همانقدرکه درتامین آب اهمیت دارد در تامین انرژی نیز مهم است. باید توجه داشت که حیات امروزهبشر پس از آب وابسته به انرژی است. علاوه بر این ، سدسازی می تواند در تلطیف محیط وایجاد تفرجگاه نیز نقش بسزایی داشته باشد.
وجود رودخانه های متعدد ، بارندگی های زیاد ، جریان بهنگام رودخانه‎ها به دلیل فاصله کوتاه از سرچشمه تادریا ، اهمیت سدسازی در گیلان را دوچندان کرده ، چراکه استان با تراکم جمعیتی بالا ، نیاز مبرمی به احداث و توسعه شبکه های آبیاری و زهکشی دارد.اگر قصد توسعه بخش کشاورزی را داریم باید با جدیت به دنبال ساخت سدهای استان باشیم تا بتوانیم منابع آب کشاورزی را پایدار کنیم. پروژه های سدسازی- با رعایت اصول توسعه پایدار- به ویژه سدهای لاستیکی یکی از موضوعاتی است که در برنامه¬ریزی¬های استان مورد توجه ویژه قرار دارد. سدهای لاستیکی به دلیل سهولت در اجرا و نصب و بهره وری بهتر ، هزینه کمتر ، زمان کوتاه ساخت ، امکان تغییر شکل و انعطاف¬پذیری ، جایگزین مناسبی برای برخی سدهای آبی است. با توجه به اهمیت موضوع حضور بخش خصوصی در این راه در کنار دولت بسیار ضروری است.
و) گردشگری
صنعت گردشگری صنعتی میان رشته ای است که از امکانات دیگر بخش های اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی بهره می برد که استان گیلان در تمامی این بخش ها ، جلوه گاه بی نظیری است که گردشگران آن از دیرباز نکات قابل تامل فراوانی را در سفرنامه هایشان نگاشته اند. این استان زیبای شمالی ، با داشتن دشت ، کوه ، جنگل ، رودخانه ، تالاب و دریا ، در کنار فرهنگ غنی مردمانش به عنوان یکی از قطب¬های مهم گردشگری ایران محسوب می شود.
جاذبه‎های باستانی ، تاریخی ، فرهنگی و طبیعی این استان مبنای بسیار مطلوبی برای ترغیب و تشویق سرمایه گذاران برای مشارکت در طرح¬های مهم توسعه گردشگری خواهد بود.سرمایه¬گذاری در این بخش توجیه اقتصادی داشته و توسعه منطقه را به همراه دارد.
توجه جدی به توسعه گردشگری در انواع مختلف دریایی ، سلامت ، طبیعی ، فرهنگی ، مذهبی ، روستایی و ... از اولویت های استان است. بدین منظور با مطالعات کارشناسی ، طرح هایی نظیر احداث دهکده سلامت ، احداث هتل های پنج ستاره و مجموعه¬های تفریحی جانبی ، دهکده صنایع دستی رشت وبازارچه صنایع دستی کشورهای مشترک حاشیه دریای خزر در دستور کار برای جذب سرمایه گذار قرار گرفته است که اجرای آنها بی شک تاثیرات شایسته ای در اقتصاد استان و کشور به بار خواهد آورد.
و بالاخره اینکه این فرصت های بی نظیر مطمئناً در موعد مناسبی باید به ثمر بنشیند که مجموعه مدیریتی استان گیلان ، با هدف رفع موانع احتمالی شرایطی نظیر: پشتیبانی و مساعدت برای اخذ مجوزهای لازم ، اعطای تسهیلات ، کمک به استقرار واحدها درشهرک ها و نواحی صنعتی ، ارایه مشاوره-های لازم و ... را ایجاد کرده است.

------
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

93 سفر مقام های دولت تدبیر و امید به شهرها و روستاهای کشور در هفته گذ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۷/۲۵ اخبار
همزمان با سفر رییس جمهوری و کاروان دولت تدبیر و امید به استان مازندران، معاونان رییس جمهوری، وزرا و معاونان آنها در هفته ای که گذشت بیش از 93 سفر به ش...ادامه مطلب»

پایگاه اطلاع رسانی دولت - متن کامل سیاست های اقتصادی دولت برای خروج غی...
dolat.ir ۱۳۹۳/۰۵/۰۵ اقتصاد
دولت تدبیر و امید با قدردانی از مشارکت، ارایه دیدگاهها و نظرات صاحبنظران درباره گزارش یادشده، بار دیگر از همه نخبگان، اندیشمندان، انجمن ها و نهادهای ت...ادامه مطلب»

رییس جمهور در مراسم افتتاح و آغاز عملیات اجرایی ۱۷ پروژه در استان گیلا...
dolat.ir ۱۳۹۶/۰۱/۱۲ اخبار
رییس جمهور در مراسم افتتاح و آغاز عملیات اجرایی ۱۷ پروژه در استان گیلان: طرح روستای بدون بیکار باید در همه مناطق کشور اجرا شود/ خادمان ملت در دولت یاز...ادامه مطلب»

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سه میلیارد و 418 میلیون دلار مجوز سر...
dolat.ir ۱۳۹۵/۰۲/۱۷ اخبار
سخنگوی دولت و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت: با گذشت سه ماه از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ، سه میلیارد و 418 میلیون دلار مجوز سرمایه...ادامه مطلب»


EOF