امیرحسین زمانی نیا، معاون بین الملل وزیر نفت در گفت وگو با <ایران>: سرمایه گذارانی را می پذیریم که فناوری بیاورند

امیرحسین زمانی نیا، معاون بین الملل وزیر نفت در گفت وگو با <ایران>: سرمایه گذارانی را می پذیریم که فناوری بیاورند ...
ion.ir ۱۳۹۴/۰۸/۱۲ اخبار

کلیدواژه ها:#، #Ion.ir، #آذر، #آژانس_بین‌المللی_انرژی_اتمی، #ارتباط، #ارزان، #اروپا، #افغانستان، #افکار، #امیرحسین_زمانی_نیا، #انقلاب، #اوپک، #ایران، #ایرانی، #بابک_زنجانی، #بازار، #بازرگانی، #بخش_خصوصی، #برجام، #بغداد، #بهشت، #تاریخ، #تحریم، #ترور، #ترکیه، #تهران، #توافق_هسته_ای، #جهانی، #خاورمیانه، #خزانه_داری، #خزانه_داری_امریکا، #خلیج_فارس، #داعش، #دلار، #دولت، #دولت_یازدهم، #روسیه، #سازمان_ملل، #سازمان_ملل_متحد، #سلاح، #سند، #سیاست، #شاه، #شورای_امنیت، #شورای_امنیت_سازمان_ملل_متحد، #صادرات، #صنعتی، #طبیعت، #عدم_اشاعه، #عراق، #عربستان، #عمان، #غربی، #فارس، #فراساحل، #فرهنگ، #قراردادهای_نفتی_ایران، #لانه_جاسوسی، #محمد_البرادعی، #مصرف_انرژی، #ملل_متحد، #نفت_خام، #هلند، #واشنگتن، #وزارت_نفت، #وزیر، #وزیر_نفت، #پاکستان، #پیمان‌نامه_منع_گسترش، #پیمان‌نامه_منع_گسترش_سلاح‌های_هسته‌ای، #چاشنی، #چین، #ژاپن، #کنون، #کنگره، #کویت

صنعت نفت ایران درحالی از آخرین پیچ‌های گردنه تحریم عبور می‌کند که اگر دیپلمات‌های دولت یازدهم در مذاکرات هسته‌ای خود اندکی تعلل می‌کردند و این مذاکرات منجر به توافق نمی‌شد اکنون محدودیت‌های این صنعت نسبت به سال‌های قبل چند برابر بود. چراکه امریکایی‌ها قرار بود به واسطه روابط بین‌المللی خود ، به هیچ کشوری اجازه سرمایه‌گذاری در این صنعت را ندهند و هر 6 ماه یک بار نیز خریداران نفت کشور را مجبور به کاهش 10 درصدی خرید نفت از ایران کنند تا صادرات نفت خا
اما شروع مذاکرات هسته‌ای و دستیابی به توافق اولیه ، این سیاست تحریمی آنها را متوقف کرد و اینک بعد از گذشت دو سال از آغاز مذاکرات ، صنعت نفت روزهای شلوغ و پر رونقی را سپری می‌کند. یکی از این دیپلمات‌های ایرانی که عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای دولت یازدهم و یک سالی است که سکان معاونت امور بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت را نیز در دست دارد ، امیرحسین زمانی نیا است. او اکنون معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت است و به همین خاطر گفت‌و‌گو با زمانی نیا را با سؤالی مبنی بر اینکه شرکت‌های نفتی در متقاعد کردن دولت‌های خود برای سازش در مذاکرات چقدر مؤثر بوده‌اند و چرا اکنون تمام شرکت‌های برتر جهان‌خواهان حضور در صنعت نفت ایران هستند؟ شروع کردیم.
در این گفت‌و‌گو معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت از کاغذ پاره نبودن تحریم‌های غرب علیه ایران و دوره جدیدی که در انتظار صنعت نفت ماست می‌گوید و اینکه در پساتحریم باید به دنبال یک چسبندگی قوی سیاسی و اقتصادی با جهان باشیم تا دیگر جای هیچ تهدید و فشاری باقی نماند. او معتقد است که صنعت نفت توان ایجاد این به هم پیوستگی را دارد و لذا باید تمرکز ویژه‌ای بر این بخش داشته باشیم.
به نظر شما آیا در روند مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه 1+5 و دستیابی به توافق هسته ای ، منافع شرکت‌های نفتی بزرگ نقشی داشت؟ این شرکت‌ها تا چه‌اندازه توانستند دولت خود را قانع کنند که به توافق بر سر لغو تحریم‌های ایران و از سر‌گیری روابط تن دهد؟
به عقیده امریکا و کشورهای غربی وضع تحریم بر ایران یک مسأله استراتژیک بود ، چراکه این کشورها معتقد بودند ایران با دستیابی به سلاح هسته‌ای امنیت خاورمیانه و اسرائیل را به خطر می‌اندازد. آنها این‌طور فکر می‌کردند و از نظرشان تمام شواهد و قرائن نیز تأیید کننده این موضوع بود. از سوی دیگر نگران بودند که مبادا یک مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه به راه بیفتد و کشورهای منطقه نظیر عربستان ، ‌ ترکیه و کشورهای کوچک تر حاشیه خلیج فارس نیز به دنبال سلاح هسته‌ای باشند که در این صورت پیمان‌نامه منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) به عنوان سند اصلی عدم اشاعه به مخاطره می‌افتاد.
این دیدگاه کشورهای غربی آنقدر عمیق و استراتژیک بود که شرکت‌های نفتی هیچ تأثیری در تصمیم‌گیری کشورهایشان نمی‌توانستند بگذارند. از این رو اعمال تحریم‌ها تا برنامه‌های هسته‌ای ما ، مذاکرات و توافقات اخیر بدون نفوذ مسائل اقتصادی ، مالی و منافع شرکت‌های بزرگ نفتی پیش رفت. شاید این‌گونه فکر کنیم که اهمیت منافع مادی کشورهای مذاکره کننده در حل و فصل مسائل هسته‌ای و مذاکرات بیشتر از آن چیزی است که مدعی می‌شوند اما در واقع منافع مادی و اقتصادی کشورها در این مورد خاص در درجه دوم اهمیت بود. بنابراین این سیاست غرب علیه ایران آنقدر اهمیت داشت که هیچ توجهی به منافع مادی شرکت‌ها نمی‌شد. از این رو خواست شرکت‌های نفتی نه در زمان شکل‌گیری تحریم‌ها و نه در مذاکرات هسته‌ای دو سال اخیر اصلاً تأثیر گذار نبود.
استراتژی وزارت نفت ، توانمند‌سازی بخش خصوصی صنعت نفت است. به طوری که سرمایه گذار خارجی باید از طریق شراکت معنا دار با شریک ایرانی فعالیت کند در دوره گذشته عده ای از کارشناسان تذکر دادند که اگر پرونده ما به شورای امنیت سازمان ملل متحد برود تحریم می‌شویم اما مسئولان وقت این را بلوف خواندند و مدعی شدند که تحریم نمی‌شویم چراکه چینی‌ها و روس‌ها به نفع ما وتو می‌کنند
اکنون که دیگر توافق هسته‌ای انجام شده است چطور؟ آیا شرکت‌های نفتی از جمله شرکت‌های نفتی امریکایی می‌توانند در تقویت روابط مؤثر باشند؟
الان امریکایی‌ها به صرافت افتاده‌اند. شرایط به گونه‌ای است که شرکت‌های نفتی امریکایی و شرکت‌های دیگری که تمایل دارند در صنعت نفت ایران سهمی داشته باشند در حال رقابت جدی هستند و شرکت‌های امریکایی می‌ترسند که از اروپایی‌ها عقب بیفتند. اگرچه شرکت‌های امریکایی با ما وارد مذاکره نشدند اما علامت‌ها و پیغام هایی از سوی آنها به ما رسیده است. پیغام‌ها حاکی از آن است که این شرکت‌ها بسیار علاقه‌مند به همکاری نفتی با ایران هستند ولی از طرف دیگر نگران تحریم‌ها نیز هستند و به قول خودشان وزارت خزانه داری امریکا آنها را ترور کرده است. به هر حال الان امریکایی ها مطالعه و امکان سنجی می‌کنند که در چه شرایطی می‌توانند به ایران بیایند و در اینجا کار کنند. از این رو تا جایی که می‌توانند در واشنگتن لابی می‌کنند که فرصت‌ها را از دست ندهند.
شرکت‌های امریکایی که به طور مستقیم تحت تحریم کنگره امریکا هستند چطور می‌خواهند با ایران همکاری کنند؟
این شرکت‌ها را بشدت ترسانده‌اند و جریمه کرده‌اند تا افراد امریکایی و شرکت‌های امریکایی با ایران کار نکنند اما الان منتظر این هستند که توافق نهایی و تحریم‌ها برداشته شود و دستورالعمل‌های اجرایی که در برجام پیش‌بینی شده نیز مدون و اعلام شود تا ببینند که با دستورالعمل‌های جدید چطور می‌توانند با ایران کار کنند. آنچه ما متوجه شده ایم این است که بر مبنای این توافق شرکت‌های امریکایی می‌توانند در ایران کار کنند اما نه به طور مستقیم ، بلکه توسط شرکت‌های زیرمجموعه خود که در خارج از امریکا فعال هستند.
چه چیزی میادین ایران را برای شرکت‌های نفتی امریکایی جذاب کرده ‌است؟ آیا علت آن کاهش قیمت نفت در بازار جهانی و نداشتن صرفه اقتصادی تولید نفت شیل بوده است؟
به چند دلیل فرصت هایی که در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی ایران است فرصت هایی نه تنها کم نظیر بلکه بی‌نظیر هستند و هزینه پایین استخراج تنها یکی از دلایل است. یکی دیگر از دلایل جذابیت صنعت نفت ایران این است که کشور ما کشوری نیمه صنعتی است و زیربنای صنعتی شدن را دارد. دلیل بعدی نیروی کار تحصیلکرده و خبره‌ای است که در کشور داریم.
آیا این امتیازات در کشورهای منطقه وجود ندارد؟
هزینه پایین استخراج ، نیمه صنعتی بودن ایران و داشتن زیربنای صنعتی شدن ، نیروی کار تحصیلکرده و خبره‌ ، وجود ذخایر گسترده نفت و گاز و ثبات سیاسی داخلی ایران برای سرمایه گذاران بسیار مهم است
ایران با عربستان و کویت فرق می‌کند و فرقش را کسانی که در صنعت نفت و گاز هستند متوجه می‌شوند. کشورهای خارجی که به ایران می‌آیند این تفاوت‌ها را درک کرده‌اند. اینکه ما توانسته ایم صنعت نفت و گاز را به صورت بومی ، شجاعانه و ایثارگرانه سر و پا نگه داریم برای سرمایه گذاران جالب است. در حالی که افکار عمومی خود ما به این موضوع خوب توجه نکرده است.
صنعت نفت و گاز ایران در این سال‌ها خیلی شجاعت و ایثار داشت که این‌طور سرپا ماند و هنوز هم می‌تواند رقابت کند. قطعاً این تنها به خاطر نیروی کار مهندسی و خبره‌ای بوده است که داریم. اما متأسفانه دیده می شود که در کشور نفت را با پول و فساد مترادف می‌دانند نه با شجاعت و ایثار و علم و دانش. البته در سال‌های گذشته نمونه‌هایی از فساد شکل گرفت که به عقیده من نتیجه تحریم‌ها بوده است. افرادی مثل بابک زنجانی و امثال او که مفسدانه در صنعت نفت کار کردند هر روز در مطبوعات هستند اما این افراد را باید به صورت استثنا و مولد تحریم دید و ربطی به کل خانواده صنعت نفت ندارند. من فردی وابسته به صنعت نفت نیستم اما این نوع نگرش غیرمنصفانه است ، چراکه در یک سال گذشته دیده ام که خیلی‌ها برای سرپا نگه داشتن این صنعت زحمت می‌کشند.
زنجانی را مولد تحریم خطاب کردید. یعنی فساد مالی این فرد به سبب تحریم بوده است؟
نه اینکه این فرد مقصر نباشد اما فسادهایی از این دست چاشنی تحریم است. به هر حال این موضوع جرم بابک زنجانی و دیگر مفسدان اقتصادی دوران تحریم را کم نمی‌کند.
بر گردیم به سؤال قبل! از نظر شما دیگر مزیت‌های ایران نسبت به کشورهای نفت خیز همسایه چیست؟
ما کشوری هستیم که انقلاب کردیم و احساسات و روحیه کاری ما با کشورهای منطقه فرق می‌کند. ایران تمدن و تاریخ دارد و در جایی واقع شده است که برای خودش مأموریت قائل است؛ نه تنها برای خودش بلکه برای منطقه و حتی جهان. لذا مقایسه ما با کشورهای همسایه مقایسه خوبی نیست. ضمن آنکه ما نخستین ذخایر هیدروکربوری دنیا را به خود اختصاص داده ایم که بیشتر از ذخایر امریکا ، روسیه و عربستان است. البته درصد تولید ما در مقایسه با این ذخایر بسیار کم است و این دو اصلاً همخوانی ندارد؛ دلیل آن هم مشکلات خارجی و تحریم هاست. به طوری که صنعت نفت ما از اول انقلاب تا کنون تحریم بوده است. امریکایی‌ها بعد از مسأله لانه جاسوسی فکر می‌کردند که نفت خام رگ حیاتی این کشور است و از این بابت هرگونه رابطه نفتی با ایران را تحریم کردند که البته هنوز هم این تحریم‌ها پا برجاست.
استراتژی وزارت نفت تا 10 سال آینده ، توانمند‌سازی بخش خصوصی صنعت نفت است. به طوری که سرمایه گذار خارجی باید از طریق شراکت معنا دار با شریک ایرانی فعالیت کند
به این ترتیب 36 سال است که تحریم هستیم. اما این ناهماهنگی میان درصد ذخایر و تولید الان تبدیل به فرصت شده است. به طوری که در کنگره راهبردی نفت و نیرو دیدیم رئیس شرکت « ا‌وام‌وی » از ایران به عنوان بهشت سرمایه گذاری شرکت‌های نفتی خارجی یاد کرد که واقعاً صحت دارد. چراکه برداشت از مخازن کشور که نوع و طبیعت آنها به نوعی است که استخراج از این مخازن ارزان تمام می‌شود کم بوده است و اکنون ما نیروی انسانی ماهر نیز داریم و این چهارمین وجه تمایز ما در منطقه است.
علاوه بر این‌ها موردی که مختص ماست و ایران را منحصر به فرد می‌کند مسائل سیاسی است. کدام یک از کشورهای اطراف ازجمله افغانستان ، پاکستان ، عربستان ، عراق و کشورهای کوچکتر حاشیه خلیج فارس امنیتی که ما برای سرمایه گذاری داریم آنها هم دارند؟ این‌ها نکاتی است که برای سرمایه گذاری مهم است و حتماً سرمایه گذار ریسک‌ها را پیش از سرمایه گذاری می‌سنجد. ایران از نظر داخلی ثبات سیاسی دارد و این نکته را در بررسی داخلی برجام نشان داد. ازاین رو کشوری هستیم که در آن کسی یک جانبه تصمیم نمی‌گیرد و نیروهای مختلف باید بر سر مسائل مختلف به اجماع برسند. این‌گونه نیست که رهبر معظم انقلاب بدون توجه به اجماع داخلی در کشور رأی دهند.
این نکته را محمد البرادعی مدیر کل وقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در کتاب خود نوشته بود که البته در ایران منعکس نشد. او حدود 4 الی 5 سال پیش کتابی در مورد برنامه هسته‌ای ایران و مسائل NPT در دنیا منتشر کرد و در این کتاب نوشته بود که در برنامه هسته‌ای ایران ، از یک طرف ایران من را تحت فشار می‌گذارد و از طرف دیگر امریکا ، من را وادار می‌کند تا گزارش سازمان را به گونه‌ای تنظیم کنم که می‌خواهند و هر کس می‌خواهد به نحوی خواسته اش را تحمیل کند.
در بخش دیگری از این کتاب نوشته بود ایران مثل کشورهای دیگر منطقه نیست که یک نفر حاکم و شاه کشور باشد و هرچه حکم کرد مابقی گوش دهند. در ایران یک نوع دموکراسی در دل حکومت مذهبی است که در همین حکومت مذهبی می‌بینید رهبر هم به برآیند نظریات جامعه توجه می‌کند و بعد سیاستی را اتخاذ می‌کند. به همین دلیل کار در ایران مشکل است اما اگر در کشورهای عربی بود می‌توانستیم با رهبر آن کشور صحبت کنیم و با اراده او مشکل حل می‌شد درحالی که در ایران باید یک اجماع ملی به وجود بیاید.
اظهار نظر البرادعی تأیید کننده ثبات داخلی ایران نسبت به کشورهای منطقه است. این موضوع تا چه اندازه می‌تواند جاذبه ویژه‌ای به ایران بدهد؟
باید به این توجه کنیم که از نظر منطقه‌ای و حتی بین‌المللی روی ما حساب می‌شود و ما در حل و فصل مسائل منطقه نقش مثبت داریم. ما به عنوان یکی از عوامل سیاست خارجی تعامل گرا ، منافع مشروع کشورهای منطقه را به رسمیت می‌شناسیم که این موضوع از نظر سرمایه گذار خارجی بسیار مهم است. ایران یک لنگر ثبات در منطقه است و در زمینه بازگشت آرامش و ثبات منطقه نقش دارد. اخیراً شنیده اید که در مورد مسأله داعش و عراق نوعی همکاری که از ایران خواسته شد و ایران انجام داد باعث شد که بسیاری از شهر‌ها از جمله بغداد توسط داعش تصرف نشود.
بنابراین ثبات سیاسی و امنیت ، دو مؤلفه مهم در سرمایه گذاری‌های خارجی و در بحث ریسک پذیری شرکت سرمایه گذار است.
به این ترتیب هیچ مشکلی در جذب سرمایه خارجی در پساتحریم وجود ندارد. اما مذاکرات ماه‌های اخیر نشان می‌دهد که تعداد علاقه مندان به سرمایه گذاری در ایران زیاد است و از طرفی همه آنها ایده آل نیستند. اولویت ما برای همکاری با این سرمایه گذاران خارجی حول چه محورهایی تعریف می‌شود؟
ما در صنعت نفت به هیچ وجه نگران پول نیستیم.
چراکه اعتقاد داریم پول راهش را پیدا می‌کند و به ایران می‌آید. بنابراین بدون شک هیچ مشکلی وجود ندارد و سرمایه به ایران خواهد آمد اما ما باید این سرمایه را مدیریت و جذب کنیم. آن چیزی که از این سرمایه گذاری برای ما مهم است سه هدف است. سرمایه گذاری خوب خارجی در ایران با هزینه‌های معقول باید فناوری را به ایران منتقل کند. یعنی در پساتحریم سرمایه گذاری را می‌پذیریم که با خودش فناوری به ایران بیاورد. مسأله سوم که استراتژی وزارت نفت تا 10 سال آینده است ، توانمند‌سازی بخش خصوصی صنعت نفت است. پس علاوه بر دو شرط فوق سرمایه گذار خارجی باید از طریق شراکت معنا دار با شریک ایرانی فعالیت کند؛ به عبارت دیگر سرمایه گذاری در صنعت باید برمبنای شراکتی باشد که بخش خصوصی صنعت نفت ما را توانمند کند.
چندی پیش شما در سمینار چشم انداز پروژه های فراساحل ایران که در هلند برگزار شد ، اعلام کردید که صنعت نفت به ١٨٥ میلیارد دلار سرمایه گذاری در برنامه ششم نیازمند است. آیا کشور توان جذب این سرمایه را دارد؟
برای 5 سال آینده 185 میلیارد دلار طرح برای سرمایه گذاری تعریف کردیم اما اینکه قدرت جذب ما چقدر است بستگی به محیط سیاسی ایران و انگیزه مدیران نفتی دارد. اگر محیط سیاسی اجازه بدهد و مدیران شرکت‌های نفتی ما احساس کنند که مورد حمایت قرار می‌گیرند این سرمایه جذب خواهد شد. بنابراین جذب سرمایه خارجی کاملاً بستگی به مدیریت و تصمیم گیری‌های داخلی ما دارد که این فقط مربوط به صنعت نفت نمی‌شود. اگر فضای سیاسی کشور اجازه بدهد مدیران نفتی آماده هستند که مقدار بالایی از این سرمایه در راه را جذب کنند و امیدواریم که این فضا بتدریج آماده و آماده تر شود. البته اختلاف دیدگاه سیاسی خوب است اما این اختلاف‌ها تا جایی خوب ارزیابی می‌شود که به تصمیم‌گیری هایی که فعالیت‌های همدیگر را خنثی و روند رشد و توسعه کشور را کم می‌کند منجر نشود.هر قدر وحدت ملی در کشور بیشتر شود این نوع تنش‌ها کمتر خواهد شد و شرایطی فراهم می‌شود که مقدار قابل توجهی سرمایه جذب کشور شود.
در زمینه قوانین چطور؟ آیا قوانین کشور متناسب با سیاست جذب سرمایه خارجی در صنعت نفت است؟
در زمینه قوانین کشور که مرتبط با صنعت نفت هستند مشکلی وجود ندارد. اما در این مدت برای افزایش جذابیت نظام قراردادهای نفتی را نیز اصلاح کرده ایم و مدل جدید قراردادهای نفتی ایران IPC نام دارد که چارچوب یک قرارداد است و انعطاف پذیری دارد. این مدل منافاتی با قوانین کشور ندارد. از طرفی هر قرارداد با قرارداد دیگر می‌تواند متفاوت باشد.
صنعتگران ایرانی نگران هستند که بعد از لغو تحریم‌ها مطابق با مدل جدید قراردادهای نفتی که آذر ماه در تهران رونمایی خواهد شد ، کنار گذاشته شوند. آیا در این مدل نیروهای فعال ایرانی در عرصه صنعت نفت نیز دیده شده‌اند؟
این مدل پیچیده است و اگر کسی بخواهد وارد جزئیات آن بشود باید زمان صرف کند ، مطالعه کند و سابقه کار نفتی هم داشته باشد ولی می‌توان گفت که تمام جوانب در آن رعایت شده است و آن را یک گروه از بهترین‌های صنعت نفت تدوین کرده‌اند. با وجود این هنوز هم اگر کسی به مسائل نفتی آشناست و بخواهد نظر یا اصلاحیه بدهد امکان آن وجود دارد و این طور نیست که یک قانون دائمی باشد. بنابراین هنوز هم از کسانی که اظهار نظر بکنند استقبال می‌کنیم. ناگفته نماند که بسیاری از اعضای کمیته بازنگری قراردادهای نفتی که این مدل را تدوین کرده‌اند خودشان از فعالان بخش خصوصی هستند.
به طوری که حدود 10 الی 15 نفر از اعضای این کمیته افرادی هستند که 30 و حتی 40 سال در صنعت نفت کار کرده‌اند و الان نیز در بخش خصوصی داخلی این صنعت فعال هستند. افرادی نیز هستند که هیچ گاه کار دولتی نداشته‌اند. بنابراین می‌توانم اطمینان بدهم که در مدل جدید منافع بخش خصوصی دیده شده است به طوری که وقتی شرکت‌های خارجی می‌خواهند وارد صنعت شوند باید شریک داخلی داشته باشند. البته وزارتخانه در مذاکرات به این سرمایه گذاران خارجی توصیه می‌کند که شریک داخلی مطمئن و خوبی انتخاب کنند تا مؤثر باشد و پروژه مشترک به خوبی پیش برود. چراکه در گذشته برخی از شرکت‌های خارجی شریکی داخلی را انتخاب کرده‌اند که چندان واجد شرایط نبوده است. اکنون هرچند که شرکت‌های داخلی ما توانمند شده‌اند اما باید آمادگی کافی برای شراکت جدی نیز داشته باشند.
در دوره گذشته عده ای از کارشناسان تذکر دادند که اگر پرونده ما به شورای امنیت سازمان ملل متحد برود تحریم می‌شویم و علیه ما قطعنامه صادر می‌شود اما مسئولان وقت این را بلوف خواندند و مدعی شدند که تحریم نمی‌شویم چراکه چینی‌ها و روس‌ها به نفع ما وتو می‌کنند در حالی که اصلاً این طور نبود و ما تحریم شدیم
ممکن است که شما در مذاکرات با سرمایه گذاران خارجی ، شرکتی داخلی را معرفی کنید؟
به هیچ وجه. ما هیچ شرکت خصوصی ایرانی را به شرکت‌های خارجی معرفی نمی‌کنیم و از آنها می‌خواهیم که خودشان تحقیق و شریک خود را انتخاب کنند. به طوری که در یکی از مذاکرات ، وزیر انرژی یک کشور از وزیر نفت خواست که شریکی مطمئن به آنها معرفی کند اما ایشان از این کار امتناع کرد.
در حال حاضر تقریباً تمام گاز تولیدی کشور صرف مصارف داخلی می‌شود. فکر می‌کنید چه زمانی ما از تولید کننده بزرگ گاز طبیعی به صادرکننده بزرگ تبدیل می‌شویم؟
در کشور ما روزانه حدود 700 میلیون متر مکعب گاز تولید می‌شود اما تقریباً تمام این تولید در داخل به مصرف می‌رسد. به این ترتیب ایران که از نظر ذخایر گازی در دنیا اول است ، ‌ 10 برابر ژاپن گاز مصرف می‌کند اما در سبد سوخت جهان سهم اندکی دارد.
این مصرف بیش از حد متعارف ناشی از ضعف تکنولوژی و فرهنگ است که برای اصلاح این رویه سرمایه گذاری لازم داریم. به این منظور از 185 میلیارد دلار پروژه تعریف شده برای جذب سرمایه خارجی طی 5 سال آینده 25 میلیارد دلار آن را به بهینه‌سازی مصرف انرژی اختصاص داده ایم تا بتوانیم مصرف خود را منطقی تر کنیم. ضمن آنکه با محاسباتی که انجام شده این سرمایه گذاری بسیار زودبازده و پر سود است. اگر مصرف مدیریت شود زودتر می‌توانیم جزو صادرکنندگان عمده شویم. بر اساس برنامه ریزی‌های انجام شده تولید گاز هر روز بیشتر می‌شود و تا 5 سال آینده هم طرح‌های LNG به ثمر خواهد رسید و هم از طریق لوله می‌توانیم گاز را به کشورهای همسایه‌ صادر کنیم. قطعاً در سال 2016 گاز طبیعی کشور را به کشورهای عمان و عراق صادر خواهیم کرد. احتمالاً در این سال هر چند که ما توان صادرات داریم اما پاکستان هنوز برای دریافت گاز از ایران آماده نیست.
جذب مشتریان جدید گازی در چه مرحله‌ای است؟
اکنون ژاپن ، چین و همه کشورهای همسایه واقع در جنوب خلیج فارس بجز قطر ، گاز ایران را می‌خواهند. کشورهای اروپایی نیز همیشه برای دریافت گاز از ایران ابراز تمایل می‌کنند در حالی که با محاسبات ما اروپا الان بیشتر از نیاز خود گاز وارد می‌کند و به همین دلیل قیمت گاز در این قاره پایین است. با وجود این ما برای صادرات گاز به اروپا آماده ایم؛ حتی اگر صادرات گاز به این کشور صرفه اقتصادی نداشته باشد. چراکه اکنون زمان آن فرا رسیده است که با استفاده از تعاملات اقتصادی به یک چسبندگی سیاسی دست یابیم. یعنی نه تنها با کشورهای حاشیه جنوب خلیج فارس بلکه با غربی‌ها ، نیز می‌خواهیم ارتباط برقرار کنیم. وقتی تعاملات اقتصادی کشور زیاد شود به هم پیوستگی اقتصاد کشور با سایر اقتصادهای جهان از شدت اختلاف‌های سیاسی می‌کاهد و این موضوع احتمال بازگشت تحریم‌ها را به صفر می‌رساند؛ هرچند که از نظر ما احتمال آن صفر است. زیرا ما تعهداتی را که در توافق هسته‌ای قبول کرده ایم ، اجرا خواهیم کرد.
در پیدایش شرایط ناگوار سال‌های اخیر صنعت نفت ، تا چه‌اندازه مدیریت ضعیف نقش داشته است؟
همیشه سعی می‌شود که نسبتی میان مدیریت ضعیف با مشکلات ما ایجاد شود که در همه موارد صحیح نیست اما درباره صنعت نفت این مدیریت ضعیف واقعاً مشکل ساز شد. مدیریت ضعیف باعث شد که فروش نفت خام و فرآورده‌های ما با مشکل مواجه شود.
در سال‌های گذشته شرایطی رقم خورد که کشورها تهدید به تحریم و جریمه در قبال خرید نفت از ایران شدند. البته این تهدید عملی نیز شد. بانک‌ها میلیاردها دلار جریمه شدند و از آن پس کشورها احتیاط کردند و دیگر حاضر به خرید نفت از ما نبودند. در این دوره فروش نفت خام کشور از بالای 2 میلیون بشکه در روز به 800 هزار تا 1 میلیون بشکه در روز رسید و تقریباً صادرات ایران نصف شد. امریکایی‌ها قراربود هر 6 ماه یک بار خریداران نفت ما را مجبور کنند که 10 درصد خرید خود را کم کنند تا صادرات ایران به صفر برسد اما چون مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 شروع و توافق اولیه انجام شد ، آنها سیاست تحریمی خود را متوقف کردند.
در آن زمان که تحریم‌ها اوج می‌گرفت عده‌ای متذکر شدند که اگر پرونده ما به شورای امنیت سازمان ملل متحد برود تحریم می‌شویم و علیه ما قطعنامه صادر می‌شود اما مسئولان وقت این را بلوف خواندند و مدعی شدند که تحریم نمی‌شویم چراکه چینی‌ها و روس‌ها به نفع ما وتو می‌کنند در حالی که اصلاً این طور نبود و ما تحریم شدیم.
دو سال از شروع مذاکرات هسته‌ای می‌گذرد و در این مدت بسیاری از خریداران و سرمایه گذارانی که چند سال با ایران ارتباط نداشتند برای احیای روابط خود پیشقدم شده‌اند. اکنون شرایط صنعت نفت چگونه است؟
شرایط تقریباً همانند قبل است و تا زمانی که تحریم‌ها برداشته نشود تغییر عمده‌ای حاصل نخواهد شد. به خاطر اینکه معاملات کشورهای جهان با امریکا تعیین کننده و استراتژیک است. با این حال تمام مشتریان سنتی ما اکنون اعلام کرده‌اند که مایلند از ایران نفت خام بخرند. به عقیده من بازگرداندن بازار از دست رفته مشکل است ولی این بازار دوباره به دست می‌آید.
هرچند که به دلیل اختلاف‌های موجود در سازمان اوپک ممکن است که بازار تحت فشار ازدیاد صادرات ما قرار گیرد. اما امیدواریم که مسائل سیاسی منطقه قدری آرام‌تر شود تا در اوپک بتوانیم به تفاهم برسیم که سقف صادرات اوپک ثابت بماند و برای ازدیاد صادرات ما جا باز شود. این کاملاً منصفانه است.

منبع:ایران
------
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

کمپین حمایت از اعطای جایزه صلح نوبل برای ظریف...
nazarnews.com ۱۳۹۴/۰۵/۳۱ سیاست
نشان نوبل به مرد صلح سال اعطا شود، کسي که ثابت کرد به جاي جنگ و تهديد مي توان با مذاکره، صلح را برقرار کرد . http://www.nazarnews.com/47817 تلاش فعال...ادامه مطلب»

ترجمه ضمائم برنامه اقدام مشترک(برجام) منتشر شد ...
mehrnews.com ۱۳۹۴/۰۴/۲۶ اخبار
وزارت امور خارجه شناسهٔ خبر: 2860785 - جمعه ۲۶ تیر ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۱ سیاست > سیاست خارجی وزارت امور خارجه سند برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را به همراه ...ادامه مطلب»

گشایش‌های تجارت خارجی ایران یک ماه و نیم پس از اجرای برجام آغاز بهار ت...
ion.ir ۱۳۹۴/۱۲/۱۲ واردات-صادرات
یک ماه و نیم از آغاز اجرایی شدن برجام و فرو ریختن دیوار تحریم‌ها علیه ایران می‌گذرد، در این مدت بسیاری از کشورها از گسترش روابط اقتصادی خود با ایران ا...ادامه مطلب»


EOF