حمله هوایی ایالات متحده آمریکا به بیمارستان قندوز

حمله هوایی ایالات متحده آمریکا به بیمارستان قندوز ...
parseed.ir ۱۳۹۴/۰۷/۱۱ تاریخ

کلیدواژه ها:#Parseed.ir، #آسوشیتد_پرس، #افغان، #افغانستان، #اوباما، #ایالات_متحده، #باراک_اوباما، #بمباران، #بیمارستان، #جنایت_جنگی، #حمله_هوایی_ایالات_متحده_آمریکا_به_بیمارستان_قندوز، #طالبان، #قندوز، #لاکهید، #مردم، #مرز، #مسلح، #ناتو، #نظامی، #نیروهای_ائتلاف، #پزشکان_بدون_مرز، #پنتاگون، #کمپبل

حمله هوایی ایالات متحده آمریکا به بیمارستان قندوز

* * * حمله هوایی آمریکا به بیمارستان قندوز حادثه‌ای است که طی آن بیمارستان پزشکان بدون مرزدر شهر قندوز افغانستان توسط لاکهید ای‌سی-۱۳۰ نیروی هوایی آمریکا بامداد روز یازدهم مهر ۱۳۹۴ بمباران شد. در این حمله دستکم سی نفر از مردم غیرنظامی کشته و سی نفر مجروح شدند.
سازمان پزشکان بدون مرز پس از این حادثه اعلام کرد که پیشتر کلیه هشدارها راجع به موقعیت مکانی بیمارستان به نیروهای ائتلاف داده‌شده‌بود و این حمله عمدی بوده‌است و این حمله نقض قوانین بین‌الملل بوده‌است. این سازمان پس از حادثه کادر خود را از شهر قندوز خارج کرد.
نیروی هوایی ایالات متحده ابتدا اعلام کرد که این عملیات برای حمایت از نیروهای آمریکایی مستقر در منطقه انجام شده‌است. بعدها فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانشتان ، ژنرال جان کممپبل ، اعلام کرد که این حمله در پی درخواست نیروهای افغان که تحت آتش طالبان بودند انجام گرفته‌است. او این حمله را یک اشتباه خواند و گفت ما هرگز عامدانه به یک مجتمع پزشکی تحت حفاظت حمله نمی‌کنیم. کمپبل گفت این حمله یک تصمیم ایالات متحده بوده که در سلسله مراتب فرماندهی آمریکایی گرفته‌شده‌است.
در هفتم اکتبر ۲۰۱۵ ، باراک اوباما ، رئیس جمهور آمریکا ، در اقدامی نادر از این اقدام عذرخواهی نمود. سه گروه حقیقت یاب شروع از ناتو ، گروهی متشکل از افغان‌ها-امریکایی‌ها ، و وزارت خارجه آمریکا شروع به تحقیق درباره این حادثه کردند. گروه پزشکان بدون مرز خواستار تحقیق یک گروه حقیقت یاب مستقل در این باره شد و اعلام کرد که نیروهای مسلح نمی‌توانند عضور گروه تحقیق دربارهٔ عملکرد خود باشند.
واکنش‌ها
کریستوفر استوکس ، رئیس سازمان پزشکان بدون مرز معتقد است که بر اساس اسناد و شواهد ، این حمله برنامه‌ریزی شده بود.
وی در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتد پرس گفت:
ما همه مختصات (بیمارستان) و اطلاعات درست را در اختیار تمام طرف‌های درگیر (در افغانستان) قرار داده‌ایم.
وی تأکید کرده است: با این فرض روشن که جنایت جنگی اتفاق افتاده است ، پزشکان بدون مرز خواهان تحقیقی کامل و شفاف از سوی یک هیئت بی‌طرف بین‌المللی در مورد این حادثه است. ژنرال جان کمپل ، فرمانده نیروهای نظامی ناتو و آمریکا در افغانستان معتقد است بیمارستان قندوز « به اشتباه » هدف قرار گرفته است.
جف دیویس سخنگوی پنتاگون معتقد است: نیروها به دلایل امنیتی به ورودی بیمارستان حمله کردند و فکر می‌کردند پزشکان بدون مرز در آنجا حضور ندارند.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

پزشکان بدون مرز: بمباران بیمارستان جنایت جنگی است ...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۴/۰۷/۱۸ سلامت
گروه امدادگر پزشکی «پزشکان بدون مرز» یا ام‌اس‌اف، ۴ اکتبر (۱۲ مهر) خواستار یک تحقیق بین‌المللی مستقل درباره حمله هوایی احتمالی آمریکا به یک بیمارستان ...ادامه مطلب»

لقمه بزرگی که در گلوی آمریکا گیر کرد ...
seratnews.com ۱۳۹۸/۰۷/۳۰ سیاست
از سال ۲۰۰۱ میلادی که آمریکا به بهانه مبارزه با تروریسم و با ائتلاف چند کشور به افغانستان لشکر کشی کرد، تا امروز واشنگتن هزینه های مالی و جانی زیادی ...ادامه مطلب»

الف - مروری بر مداخلات نظامی آمریکا در پنجاه سال اخیر...
alef.ir ۱۳۹۲/۰۶/۰۹ اخبار
جنگ؛ به عنصری لاینفک در سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا تبدیل شده است. از جنگ دوم جهانی به بعد، ایالات متحده هر گاه که منافع خود و هم پیمانان نزدیک ر...ادامه مطلب»

سازمان ملل: هیچ سازمان امدادگر خارجی در قندوز افغانستان باقی مانده است...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۴/۰۷/۱۸ سلامت
سازمان ملل روز سه‌شنبه ۶ اکتبر (۱۴ مهر) اعلام کرد، پس از حمله هوایی آمریکا به بیمارستان تحت مدیریت پزشکان بدون مرز (ام‌اس‌اف)‌ در شهر قندوز افغانستان ...ادامه مطلب»


EOF