فعالیت چند واردکننده خودرو متوقف شد

فعالیت چند واردکننده خودرو متوقف شد...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۵/۱۰/۱۸ خودرو

کلیدواژه ها:#Hamshahrionline.ir، #آبان، #آنلاین، #اخذ_مجوز، #اعتبار، #انزلی، #ایران، #ایسنا، #بازار، #برجام، #ثبت_سفارش، #خبر، #خدمات_پس_از_فروش، #خودرو، #خودروساز، #دولت، #سازمان_توسعه_تجارت، #صادرات، #غیرمستقیم، #منطقه_آزاد_انزلی، #همشهری، #همشهری_آنلاین، #هوندا، #واردات، #وارداتی، #واردکننده، #واردکننده_خودرو، #وزارت_صنعت،_معدن_و_تجارت، #پاسارگاد، #کیهان

اقتصاد > اقتصاد‌ ایران - همشهری آنلاین:
وزارت صنعت ، معدن و تجارت فعالیت چند شرکت واردکننده خودرو از جمله واردکنندگان اوپل ، هوندا ، اشکودا ، ب. ام. و ، سئات و آئودی را متوقف کرد.
به گزارش ایسنا ، این شرکت‌ها به دلیل اینکه تاکنون نتوانسته‌اند نسبت به اخذ مجوز نمایندگی مستقیم ار خودروسازان خارجی تولیدکننده این برندهای خودرویی اقدام کنند ، از ادامه فعالیت‌ منع شدند.
سال‌های گذشته برخی شرکت‌های داخلی مجوز نمایندگی واردات خودروهای خارجی را نه از خودروساز خارجی صاحب برند بلکه از شرکت‌های واسطه اخذ کرده‌اند که سال گذشته با اجرایی شدن برجام ، وزارت صنعت ، معدن و تجارت از این شرکت‌ها خواست هر چه زودتر نسبت به مذاکره با خودروسازان خارجی صاحب برند و کسب نمایندگی مستقیم اقدام کنند ، زیرا در غیر این صورت مجوز فعالیت آنها باطل خواهد شد.
به دنبال آن ۱۶ آبان ماه امسال رییس مرکز اصناف و بازرگانان ایران (از زیرمجموعه‌های وزارت صنعت ، معدن و تجارت) در نامه‌ای به دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت نام شرکت‌هایی که با واسطه اقدام به اخذ نمایندگی واردات محصولات گروه خودرویی کرده‌اند را اعلام و ابلاغ کرد که از ۱۸ آذرماه گواهی فعالیت صادره برای این شرکت‌ها ابطال خواهد شد ، اما پس از آن رییس مرکز اصناف و بازرگانان ایران خبر داد که تا اطلاع ثانوی این مهلت تمدید شده است.
با این حال با دستورالعمل ابلاغی در زمینه ساماندهی واردات و بازار ارز از سوی معاون اول رییس‌جمهوری در هفته گذشته ، فعالیت شرکت‌های واردکننده خودروی فاقد نمایندگی مستقیم از خودروسازان خارجی از سوی وزارت صنعت ، معدن و تجارت متوقف شده و این شرکت‌ها دیگر قادر به ثبت سفارش و واردات خودرو نخواهند بود.
در این زمینه نگاهی به سایت "ثبتارش" (سامانه سیستم مدیریت ثبت سفارش واردات/ تحت مدیریت وزارت صنعت ، معدن و تجارت) که در آن لیست برندهای خودرویی مجاز وارداتی درج شده است ، نشان می‌دهد که برخی برندهای خودرویی از جمله اوپل ، هوندا ، اشکودا ، ب. ام. و ، سئات و آئودی از لیست خودروهای مجاز وارداتی حذف شده و شرکت‌های واردکننده این خودروها دیگر قادر به ثبت سفارش و واردات این خودروها نخواهند بود.
البته نگاهی به سامانه "ایرانیان اصناف" (تحت مدیریت وزارت صنعت ، معدن و تجارت) که در آن لیست نمایندگی‌ واردکننده برندهای خارجی ثبت شده است ، نشان می‌دهد که گواهی فعالیت برخی از شرکت‌های واردکننده این برندها شامل شرکت‌های توان خودرو جی (واردکننده محصولات OPEL) ، فامیلی موتور (HONDA) ، ایده برنا گروه موتور (SKODA) ، کیهان موتور آرین (SEAT و HONDA) و فن‌آوری پاسارگاد منطقه آزاد انزلی (AUDI) همچنان اعتبار دارد ، اما آن طور که رییس مرکز اصناف و بازرگانان ایران خبر داده؛ این شرکت‌ها به دلیل اینکه تاکنون نتوانسته‌اند نسبت به اخذ مجوز نمایندگی مستقیم از خودروسازان خارجی مربوطه اقدام کنند ، دیگر مجاز به فعالیت ثبت سفارش و واردات خودرو نخواهند بود و اگر چه اعتبار گواهی (مجوز) فعالیت برخی از این شرکت‌ها هنوز به پایان نرسیده است ، اما به زودی با روشن شدن نتیجه مکاتبات صورت گرفته با خودروسازان خارجی مربوطه ، گواهی فعالیت شرکت‌هایی که موفق به اخذ نمایندگی مستقیم نشده‌اند نیز باطل خواهد شد.
یدالله صادقی در این زمینه به ایسنا گفت: " براساس بند ۶ دستورالعمل جدید دولت در ۱۲ دی‌ماه امسال ، شرط ثبت سفارش خودرو و دیگر کالاهای بادوام به تشخیص وزارت صنعت ، معدن و تجارت داشتن نمایندگی مجاز آن برند وارداتی و شبکه خدمات پس از فروش خواهد بود".
وی با بیان اینکه در این زمینه با تشخیص وزارت صنعت ، معدن و تجارت ، شرکت‌های واردکننده خودرو که نمایندگی خود را باواسطه و به صورت غیرمستقیم اخذ کرده‌اند دیگر مجاز به واردات نخواهند بود ، خاطرنشان کرد: " البته در گذشته نیز به این شرکت‌ها اخطار داده شده بود که نسبت به اخذ نمایندگی مستقیم از خودروساز خارجی صاحب برند اقدام کنند".
رییس مرکز اصناف و بازرگانان ایران در پاسخ به اینکه چرا با وجود حذف برندهای خودرویی مربوطه از لیست خودروهای مجاز وارداتی در سایت ثبت سفارش ، در سایت ایرانیان اصناف گواهی فعالیت شرکت‌های واردکننده این برندها همچنان معتبر است؟ اظهار کرد: " شرکت‌های نمایندگی غیرمستقیم گواهی فعالیت‌شان باطل نشده ، اما از این پس امکان ثبت سفارش و واردات خودرو نخواهند داشت.
در زمینه اعتبار گواهی فعالیت این شرکت‌ها نیز تا زمان مشخص شدن نتیجه مکاتبات صورت گرفته با خودروسازان خارجی صاحب برند مربوطه ، صبر می‌کنیم و در صورت منفی بودن نتیجه این مکاتبات در زمینه اعطای نمایندگی مستقیم ، گواهی فعالیت این شرکت‌ها نیز باطل خواهد شد".
---همشهری آنلاین:<br>وزارت صنعت ، معدن و تجارت فعالیت چند شرکت واردکننده خودرو از جمله واردکنندگان اوپل ، هوندا ، اشکودا ، ب. ام. و ، سئات و آئودی را متوقف کرد. ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
پرفروش‌ترین برندهای بازار ژاپن در نیمه اول سال 2016 ...
car.ir ۱۳۹۵/۰۵/۱۸ خودرو
امروزه ژاپن یکی از چهار تولیدکننده برتر خودرو در دنیاست و از این لحاظ در کنار ممالکی همچون چین، آمریکا و آلمان جای می‌گیرد. این کشور 128 میلیونی از با...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

زنگ خطر برای واردکنندگان خودرو به صدا درآمد ...
isna.ir ۱۳۹۵/۰۹/۲۹ خودرو
با اجرایی شدن دستورالعمل جدید واردات خودرو، فعالیت نزدیک به صد درصد شرکت‌های واردکننده خودرو از جمله آسان موتور، اطلس خودرو، ایرتویا و نگین خودرو متوق...ادامه مطلب»

ویراژ خودروسازان امریکایی برای حضور در بازار ایران ...
eghtesadeiranonline.com ۱۳۹۳/۰۸/۰۵ خودرو
حضور بنز، فولوکس واگن، ولوو و فیات نیز در ایران قطعی شد ویراژ خودروسازان امریکایی برای حضور در بازار ایران دبیر دومین همایش بین‌المللی صنعت خودرو ایرا...ادامه مطلب»


EOF