جنگ جمل فتنه اول

جنگ جمل فتنه اول ...
fa.wikipedia.org 07/11/656 تاریخ

کلیدواژه ها:#Fa.wikipedia.org، #آفتاب، #ابوبکر، #ابوموسی، #ابی، #اسلامی، #اعتبار، #اعتراض، #افسار، #افکار، #التهاب، #الرشید، #امام، #اموی، #امویان، #انقلاب، #ایران، #این_زمان، #باب، #بسیج، #بصره، #بیت_المال، #تئوری، #تاریخ، #تاکتیکی، #تجهیزات، #تحریم، #تلفات، #جلب، #جنگ_جمل، #حج، #حکومت، #حکیم، #خانه، #خلافت، #خوارج، #خیبر، #درهم، #دولت، #راشدین، #روایت، #زند، #سامان، #سرباز، #سلاح، #سواران، #سپاه، #سیاست، #شهرها، #شورش، #شیعه، #طبری، #عباسی، #عراق، #عراقی، #عرب، #علویان، #فتنه_اول، #فرمان، #فرماندار، #قبله، #قتل، #قرآن، #قریش، #قیام، #محمد_پیامبر، #مدینه، #مرج، #مردم، #مروان، #مسلمان، #مصر، #مصری، #معاویه، #منذر، #موافقت، #موفقیت، #مکه، #میانه، #میدان، #میدان_جنگ، #نظامی، #نمایندگان، #نیت، #هارون_الرشید، #هجری، #هرمزان، #پرده، #چینی، #کرسی، #کعبه، #کوفه

جنگ جمل یا نبرد جمل در جمادی‌الاولی یا جمادی الثانی سال ۳۶ هجری قمری بین عایشه ، طلحه و زبیر از یک سو و علی ، خلیفه وقت ، از سوی دیگر رخ داد. این نبرد ، نخستین جنگ میان مسلمانان است. وجه تسمیه این جنگ این است که عایشه در مرکز میدان جنگ و بر روی شتری به‌نام عسکر سوار بود ، از این رو این نبرد جمل (شتر نر) نامیده شد.
در ابتدا طلحه و زبیر در مدینه با علی بیعت نمودند ، اما چهار ماه بعد بیعت خود را شکستند و راهی مکه شدند؛ و در آنجا به عایشه ، همسر محمد پیامبر اسلام ، که از دشمنان علی بود پیوستند و مردم را به خونخواهی عثمان برانگیختند و با حدود سه هزار نفر بسوی بصره حرکت نمودند. در بصره سپاه عایشه به بیت المال حمله کردند و محافظان بیت المال را کشتند. همچنین عثمان بن حنیف ، والی منصوب علی ، را مجبور کردند که قصر حکومتی را ترک کند و موی سر و ریشش را کندند. از طرفی هم علی با قوای خود در پی آنان آمد و لشکری از کوفه به وی پیوست. علی به بصره نزدیک شد و باب مذاکرات با طلحه و زبیر و عایشه را باز کرد. در حالی که ، همه در حال حاضر فکر می‌کردند توافق بین طرفین حاصل شده است ، جنگ بین دو سپاه ناگهان آغاز گردید. در منابع در مورد آغازگر جنگ روایاتی گوناگون داریم. بر طبق برخی روایات ، علی به لشکریانش دستور داد که جنگی را آغاز نکنند ، اما پس از آنکه برخی از حامیان علی کشته شدند ، وی خود را مستحق دانست که جنگ را علیه برخی مخالفانش از اهل قبله آغاز کند.
آنچه از این روایات بر می‌آید این است که بنا به سنت عرب ، جنگ بیشتر شامل نبردهای دو نفره و دوئل وار بوده و درگیری گروهی و گسترده در آن به چشم نمی‌خورد. مهمترین بخش جنگ ، حول هودج عایشه و شترش در جریان بود. بین ۴۰ تا ۲۷۰۰ نفر برای محافظان کشته شده عایشه ذکر کرده‌اند. در اثر جنگیدن محافظان عایشه ، شتر عایشه به خون آنها آغشته شده بود. سپاه علی پیروز شد و یاران علی زانوی شتر را قطع کردند و شتر به همراه عایشه به زمین نشست. اما عملاً پیش از این هم جنگ به پایان رسیده بود ، چرا که طلحه توسط تیری که بسیاری از منابع آن را کار مروان می‌دانند ، زخمی شده و پس از برده شدن به یک خانه در گذشت. زبیر نیز پس از اینکه با علی دیدار کرد ، با تردید میدان جنگ را ترک نمود. برخی از قبیله بنی تمیم وی را تعقیب کردند و وی را در جایی خلوت کشتند. روبرت گلیو معتقد است که گرچه در مورد فرار و خیانت و حقارت در این جنگ ، در منابع اغراق شده اما این دلایل به خوبی نشان دهندهٔ بی‌ثباتی مخالفان علی و حاکی از علت پیروزی آسان علی در این جنگ است. محاسبه آمار دقیق رزمندگان در این جنگ و کشته شدگان غیرممکن است. چرا که منابع در مورد تلفات جنگ ، اعدادی بین ۶۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ تن گزارش می‌دهند. در خصوص تعداد افراد سپاه جمل ، عدد مشهور در منابع ۳۰۰۰۰ نفر است و تلفات آن حدود ۵۰۰۰ تن بوده است و در خصوص تعداد سپاه علی ، منابع اعداد مختلفی بین ۱۲۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ نفر را ذکر کرده‌اند و تلفات آن را بین ۵۰۰ تا ۱۷۰۰ نفر نوشته‌اند ، که مشهور حدود ۱۰۰۰ نفر است. آنچه در برخی منابع در خصوص تلفات بیش از ده هزار نفری در این جنگ آمده است ، اغراق‌آمیز بوده و با ابعاد سپاهیان و طول مدت جنگ تناسب ندارد.
عایشه بازداشت گردید اما با احترام با وی رفتار شد و علی وی را (تحت مراقبت) به مدینه فرستاد و در این تصمیم سر سخت بود. او به سپاه عایشه امان داد و با برخی افراد مخالف همچون مروان بن حکم صلح نمود و وی به معاویه در شام پیوست. این عمل علی ، باعث بروز ناآرامی‌هایی در سپاهش گردید.
پیش زمینه
جستارهای وابسته: عثمان بن عفان و علی بن ابی طالب
دورهٔ خلافت عثمان ، سومین خلیفه راشدین از لحاظ تاریخی به دو دوره شامل دورهٔ شش سالهٔ آرامش ۲۳–۲۹ هجری و دورهٔ آشوب ۳۰–۳۵ هجری تقسیم می‌شود. با شروع سال ۳۱ هـ آشوب‌ها و جنب‌وجوش‌ها شروع به نمایان شدن و شدت گرفتن کرد که تا پایان دوره وی و دورهٔ خلفای راشدین ادامه یافت. عثمان به بنی‌امیه که قوم و خویشش بودند بیش از حد امتیاز می‌داد ، به طوری که نفوذ آنان روی وی سبب شد که با صحابهٔ محمد مانند ابوذر غفاری ، عبدالله بن مسعود و عمار یاسر بدرفتاری کند. بعد از اینکه مروان بن حکم ، عموزادهٔ عثمان ، به عنوان مشاور وی انتخاب شد ، بر وی تسلط یافت. این امر باعث اعتراض بسیاری از صحابهٔ محمد به‌خصوص اعضای شورای انتخاب عثمان گردید. بسیاری از آنان به عثمان اعتراض و حمایت خود را از وی قطع کردند. در نهایت ، در سال ۳۴ هـ مردم در برخی از شهرها و مناطق بخصوص عراق و مصر علیه عثمان قیام کردند و با کاروان حجی به مدینه آمدند تا بدین وسیله شورش ضد عثمان آغاز شود. عثمان موفق شد رضایت آن‌ها را به‌دست بیاورد ، ولی گفته می‌شود وقتی آن‌ها در حال بازگشت به سرزمین‌هایشان بودند ، به نامه‌رسان عثمان برخورد کردند و بعد از بازرسیش به نامه‌ای رسیدند که در آن ، عثمان فرماندار مصر را به کشتنشان فرمان داده بود. به همین دلیل به مدینه بازگشتند و دست به انقلاب ضد وی زدند. شورشیان خانهٔ عثمان را محاصره کردند و سرانجام به خانهٔ او حمله کردند و در خانه را آتش زدند ، سپس با شمشیر عثمان را در تاریخ ۱۸ ذی‌الحجه سال ۳۵ هـ (۲۰ ژوئن سال ۶۵۶م) در حالی که ۸۲ سال داشت و از خلافتش ۱۲ سال می‌گذشت به قتل رساندند.
به نوشته مادلونگ ، بر طبق تاریخ‌نگاری دوران اولیه اسلام عایشه در برانگیختن شورش برضد عثمان نقش فعالی داشت و احتمالاً نخستین کسی بود که در مسجد برضد وی سخنرانی کرد ، برای دعوت مردم شهرها به شورش نامه نوشت و از صحابه ای که مغضوب وی شده بودند ، حمایت کرد. البته در زمان محاصره عثمان ، نقش خود در برانگیختن شورش و تحریک مسلمانان علیه عثمان را انکار کرد. طلحه جزو رهبران اصلی شورش بود که مردم را برضد عثمان برانگیخت و شورشیان مصری را به محاصره خانه وی ترغیب کرد. او انتظار داشت که خودش جانشین عثمان شود و عایشه نیز حامی وی بود. هرچند برخی منابع بعدی ، زبیر را نیز همچون عایشه و طلحه در برانگیختن شورش دخیل می‌دانند ، با این حال مادلونگ آن را دور از واقعیت می‌داند و می‌گوید زبیر روابط خوبی با عثمان داشت و از وی حمایت می‌کرد و حتی در زمان محاصره خانه عثمان به وی اطلاع داد که می‌تواند مردانی را برای حمایتش بیاورد و پسرش ، عبدالله بن زبیر ، فرمانده مدافعان خانه عثمان بود. کائتانی معتقد است ، که علی عامل اصلی شورش و ذی‌نفع از آن بوده است ، که دست کم برای خلع عثمان ، اگر نه قتل وی ، دسیسه چینی کرده است. اما چون منابع تاریخ‌نگاری دوران اولیه اسلام از این مدعا پشتیبانی نمی‌کند ، وی اهل سنت را متهم می‌کند که به نفع علویان و برضد امویان منابع را تحریف کرده‌اند. مادلونگ استدلال کائتانی در خصوص برنامه‌ریزی علی برای تصاحب خلافت را رد می‌کند ، زیرا در این صورت قطعاً عایشه در چنین شورشی مشارکت نمی‌کرد. اما به گفته وی ، مزیت علی در این بود که چون از سوی طبقه حاکم از قبیله قریش رد شده بود ، مردم ولایات وی را به عنوان مرجعی برای طرح شکایاتشان یافته بودند. بدین ترتیب ، مخالفان عثمان ، بخصوص در کوفه ، به وی گرایش یافتند. هرچند علی از این گرایش مطلع بود ، اما شواهدی وجود ندارد که آنان را به سوی مخالفت و شورش هدایت کرده باشد. علی ، به خصوص ، در مورد پیاده‌سازی احکام شریعت با عثمان مخالفت داشت ، که این امر از آغاز خلافت عثمان در ماجرای قصاص عبیدالله بن عمر ، قاتل هرمزان ، شروع شد. علی مسامحه عثمان در خصوص اجرای حد شرعی بر خویشانش ، توزیع فیء میان امویان و بدعت در عبادات را برنمی‌تابید. همچنین در برابر بدرفتاری با صحابه محمد ، جانب آنها را می‌گرفت. در سال ۳۴ هجری ، زمانی که نارضایتی‌ها بالا گرفت ، علی به جهت خویشاوندی با عثمان از سوی مخالفان به عنوان میانجی پیشنهاد شد و کوشید تا با اصلاح رویه عثمان ، به اختلاف خاتمه دهد. یا این حال نفوذ مروان بر عثمان مانع این مقصود شد. در نهایت ، زمانی که شورشیان مصری خانه عثمان را محاصره کردند ، وی دریافت که نمی‌تواند اوضاع را سامان دهد و از ماجرا کناره گرفت ، اما دو پسرش حسن و حسین به نگهبانی از خانه عثمان پرداختند.
به نوشته ویلفرد مادلونگ پس از کشته‌شدن عثمان به دست شورشیانی از مصر و کوفه و بصره ، نظرها بر علی و طلحه بود. در میان اهالی مصر ، حامیانی برای طلحه وجود داشت. در حالی که بصریان و کوفیان که به مخالفت‌های علی با ظلم و بیداد توجه داشتند و اکثر انصار ، آشکارا تمایل به خلافت علی داشتند و بالاخره حرف آنان به کرسی نشست. در این میان مالک اشتر که رهبر کوفیان بود ، به نظر می‌رسد که نقش اصلی را در تأمین امنیت برای خلیفه‌شدن علی داشته‌است. به نوشته پوناوالا پیش از قتل عثمان شورشیان بصری طرفدار طلحه و شورشیان کوفی طرفدار زبیر بودند ، اما با قتل عثمان هر دو گروه به علی گرویدند. با قتل عثمان ، بنی امیه از مدینه گریختند و کنترل شهر در دست مصریان ، مهاجرین برجسته و انصار قرار گرفت. آنها از علی برای خلافت دعوت کردند و وی پس از چند روز این منصب را پذیرفت. در مقابل دیدگاه برخی دیگر از تاریخ پژوهان آن است که انتخاب علی به‌عنوان خلیفهٔ جدید ، در جوی انجام گرفت که پر از التهاب و ترس و وحشت بود. کائتانی معتقد است ، این انتخاب بدون موافقت قبلی صحابیون نامدار محمد که قطعاً وقایع قتل عثمان را پیش‌بینی می‌کردند ، صورت گرفت. دلاویدا معتقد است که انتخاب علی به‌عنوان خلیفه ، به این دلیل نبود که وی و خانواده‌اش جایگاهی بالا داشتند یا به این دلیل که وی وفادار به محمد بوده‌است ، بلکه بیشتر به این خاطر بوده که انصار که نفوذ دوبارهٔ خود در شهرشان ، مدینه ، را بازیافته بودند ، وی را حمایت کردند و از طرف دیگر بنی‌امیه نیز دچار پریشانی و اغتشاش شده بودند. اما دولت نوپای علی از همان بدو تأسیس مورد حملهٔ صحابیونی قرار گرفت که به آرزوهایشان نرسیده بودند و نیز مورد حملهٔ معاویه که تنها والی از بنی‌امیه بود که توانسته بود کنترل مقر امارتش ، شام ، را حفظ کند. به هر حال منابع متفقند ، که طلحه و زبیر جزو اولین بیعت کنندگان بودند ، اما بعدا این دو گفتند که بیعتشان از روی اختیار یا قلبی نبوده است و علی هم آنها را متهم به بیعت شکنی کرد.
گرد آمدن مخالفان علی در مکه
عایشه ، همسر محمد پیامبر اسلام ، در مکه در حال تکمیل مراسم حج عمره بود که اخبار قتل عثمان را شنید. در راه بازگشت نیز متوجه انتخاب علی به عنوان خلیفه جدید شد. عایشه بدون آنکه نیت خود را آشکار کند ، به مکه بازگشت و در نزدیکی خانه کعبه ، سخنرانی آتشینی کرد و شورشیان را مسئول قتل عثمان دانست و خواستار مجازات مقصران در این قضیه شد. وی بیان داشت که عثمان مظلومانه کشته شده و در این باب به آیاتی از قرآن اشاره نمود. عایشه خون‌خواهی از عثمان را فریضه‌ای واجب دانست و خواستار اعمال حد شرعی بر قاتلینش شد. در منابع از اینکه عایشه پیشتر یکی از مخالفان عثمان بوده ، به عنوان دلیلی برای مردود دانستن حق او بر خونخواهی عثمان استفاده شده است. اما ، لئورا وچا ولیری معتقد است که وی نتوانست از خونخواهی قتل عثمان چشم پوشی کند و سخنانی شاخص در این زمینه از وی بیان شده است. خصوصاً ، عایشه نمی‌توانست علی را که دشمنی دیرینه‌ای با وی داشت ، به عنوان خلیفه تحمل کند. به نوشته رابرت گلیو و پوناوالا کینه عایشه نسبت به علی از واقعه افک در زمان حیات محمد نشئت می‌گرفت ، که به نوشته سیره نویسان ، وقتی برخی به عایشه تهمت زدند ، علی به محمد پیشنهاد کرد عایشه را طلاق دهد. محمدحسین طباطبایی ، این روایت که توسط اهل سنت نقل شده است ، را نزد شیعه معتبر نمی‌داند. علی بهرامیان نیز می نویسد در منابع تاریخی در سیر حوادث نبرد جمل هیچ اشاره ای به ماجرای افک یا مشابه آن نشده است و روایات مرتبط با آن نیز دچار تناقض است. اما در ماجرای تحریم در قرآن ، علی به عنوان حامی محمد ، در برابر عایشه و حفصه قرار گرفته است ، که مورد قبول شیعه و سنی می‌باشد. در خصوص دشمنی عایشه با علی ، رسول جعفریان به نقل از علی ، منشأ این دشمنی را در آن می‌داند که محمد علی را بر ابوبکر ، پدر عایشه ، ترجیح می‌داد و بیشتر دوست داشت و در زمان پیمان برادری ، علی را به عنوان برادر خویش برگزید و در چند مقطع از جمله دادن پرچم پیروزی به علی در نبرد خیبر و انتخاب وی برای اعلام برائت از مشرکان در مکه ، وی را بر ابوبکر مقدم داشت.
به نوشته واله یری ، در آن زمان طلحه و زبیر بعد از علی در بین مسلمانان بیشترین اعتبار را داشتند. پس از اینکه علی از انتصاب آنها به مناصب حکومتی اجتناب کرد ، طلحه و زبیر با وی بحث‌های تندی کردند و سپس با اخذ اجازه از وی مدینه را به قصد انجام عمره ترک کردند. علاوه بر عایشه ، افرادی از بنی‌امیه که از مدینه فرار کرده‌بودند و بر طبق نظر روبرت گلیو خلافت را در انحصار بنی امیه می‌دیدند و اهدافشان با طلحه و زبیر متفاوت بود ، در مکه جمع شده و به والیان عزل شده بصره و یمن پیوستند که از بیت المال برای خود پولی گرد آورده‌بودند. پوناوالا می‌نویسد طلحه و زبیر که پیشتر از آرزوهای سیاسی خود ناامید شده‌بودند ، وقتی با مخالفت علی در خصوص سپردن حکومت بصره و کوفه مواجه شدند ، ناامیدیشان افزون‌تر گردید. این دو وقتی شنیدند که هوادارانشان در مکه جمع شده‌اند ، از علی درخواست کردند که اجازه دهد که برای عمره مدینه را ترک گویند. پس از آن ، این دو بیعت خود با علی را شکستند و مسئولیت قتل عثمان را به گردن وی انداختند و از وی خواستند که قاتلان را محاکمه کند. این دو چهار ماه بعد از قتل عثمان به مکه آمدند. بدین ترتیب ، توطئه‌ای بر ضد علی شکل گرفت که علاوه برعایشه و طلحه و زبیر ، کسانی از بنی امیه نظیر مروان بن حکم و سعید بن عاص و برخی دیگر از افرادی که تغییرات به وجود آمده اخیر را به عنوان زنگ خطری برای خود احساس می‌کردند ، به این سه تن پیوستند. در این شرایط در نواحی پیرامون حجاز ، مخالفت با علی زیاد بود. در شام ، معاویه از بیعت با علی سرباز زد. در مناطق دیگر نیز مخالفت با علی شکل گرفته بود.
درخصوص انگیزه شورش علیه علی توضیحات متعددی ارائه شده است. به زعم واله یری ، علت واقعی این شورشها علیه علی ، رویکرد بخشایشگر وی نسبت به مقصران قتل عثمان بود و ضعف وی در برخورد قاطع با شورشیانی که برخی از افراد به خاطر گستاخی و خطرآفرین بودن ایشان ، از دست آنان فرار کرده بودند. همچنین دلیل دیگر آنان در مخالفت با علی ، سیاست محبوب « ضد قریش » بوده است. وچیا واله یری می‌نویسد طلحه و زبیر و عایشه درخواست داشتند که حدود شرعی باید برای همه به طور مساوی برپا داشته شود و مجموعه‌ای از اصلاحات باید انجام گیرد. از آنجایی که این سه تن در سرنوشت عثمان به نوبه خود مسئول بودند ، علت شورششان در راستای درخواست خونخواهی عثمان و مقصودی که از اصلاحات مد نظر داشتند ، مبهم به نظر می‌رسد. به نظر می‌رسد که انگیزه‌های اجتماعی و اقتصادی که به خاطر ترس از تأثیرگذاری تندروان بر علی برانگیخته شده بود ، توضیح قانع کننده تری باشد تا احساسات شخصی. هرچند در میان مخالفان عثمان ، افراد میانه‌رو بدون شک خواستار تغییر سیاست‌های وی بودند؛ ولی هیچ‌کس فکر نمی‌کرد که کار به تغییرات اساسی سیاست‌ها بکشد. برخی مورخین نظیر مادلونگ بر این باورند که این چند تن کشته شدن عثمان را بهانه‌ای برای مخالفت با علی و جاه طلبی خود قرار دادند ، زیرا آنها ، خلافت علی را با منافع خود ، سازگار نمی‌دیدند. از سوی دیگر ، شورشیان مدعی بودند که خون عثمان نیازی به قصاص ندارد ، زیرا وی به خاطر عمل نکردن به قرآن و سنت محمد کشته شده‌است.
لئورا وچا ولیری معتقد است ، عایشه برجسته‌ترین شخصیت جنگ جمل در میان مخالفان علی است و وی را در هدفش مصمم و سخت‌کوش می‌داند (به غیر از لحظه‌ای که صدای سگهای حوئب را می‌شنود) ، حال آنکه طلحه و زبیر با یکدیگر نزاع کرده ، توجیه‌های ضعیفی برای شکستن پیمان با علی آورده ، از مهلکه جنگ فرار کرده و به خاطر آرزوهایشان به این عرصه وارد شدند و در عین حال قاطعیت و توان لازم را برای پیروزی نداشته‌اند. واله یری به نظری از کائتانی اشاره می‌کند که مروان را سازمان دهنده پشت پرده برنامه‌های عایشه می‌داند و معتقد است گرچه این تئوری جالب است ، اما از لحاظ تاریخی سندی ندارد. اگر مروان به واقع این چنین می‌بود ، باید محتاطانه عمل می‌کرد و منابع چیزی از فعالیتهای وی در این باره نباید انعکاس می‌دادند. عایشه نقش زیادی در برانگیزش مردم بر ضد علی داشت ، اما طلحه و زبیر نمی‌توانستند به اندازه وی مؤثر باشند ، زیرا این دو نیز در برهم زدن افکار عمومی بر ضد عثمان نقش داشتند و در قتل وی به نوبه خود مسئول بودند. واله یری معتقد است این دو از طرفی نیز بلافاصله با علی بیعت کرده بودند و در حال حاضر برای توجیه پیمان‌شکنی خود با علی ، مدعی بودند که به زور با وی بیعت نموده‌اند. بر مبنای روایتی از ابن ابی الحدید ، معاویه نقشی مهم در ترغیب زبیر و طلحه به قیام برضد علی داشت. اندک زمانی پس از آغاز خلافت علی ، وی نامه ای به زبیر نوشت و او را « امیرالمؤمنین » خواند و وعده داد که خودش و شامیان با او بیعت خواهند کرد. در آن نامه ، طلحه و زبیر را به خونخواهی عثمان فراخواند. بر این مبنا ، علی بهرامیان می نویسد که معاویه و دیگر افراد بنی امیه سعی داشتند تا با ایجاد جنگ میان رقبای اصلی شان ، آنها را به دست هم حذف کنند.
حفصه ، دیگر همسر محمد ، پیامبر اسلام و دختر عمر بن خطاب ، خلیفه دوم ، نیز می‌خواست به عایشه بپیوندد ، اما با توصیه‌های برادرش ، عبدالله بن عمر ، منصرف شد. طلحه و زبیر برای جلب ام سلمه ، دیگر همسر محمد ، که در آن زمان در مکه بود کوشیدند ، اما وی نپذیرفت و عایشه را از شورش برحذر داشت و مردم را به سوی علی فراخواند.
حرکت سپاه طلحه ، زبیر و عایشه به سمت بصره
پس از آنکه طلحه و زبیر و دیگر مخالفان ، در جمع‌آوری حامیان در حجاز ناکام ماندند ، به دنبال بهترین جا برای گردآوری لشکر و تقویت مالی سپاهشان برای پیروزی بر علی بودند. آنها بعد از مشورت با یکدیگر ، به امید پیداکردن نیرو و منابع لازم برای بسیج کردن حامیان عراقی ، تصمیم گرفتند به بصره بروند. از جمله عوامل ترغیب آنها به سوی بصره امید پشتیبانی از جانب عبدالله بن عامر اموی بود که در نیمه دوم خلافت عثمان ، فرماندار بصره بود. او به شورشیان وعده داد که در بصره می توانند عِده و عَده گردآورند. همچنین ، طلحه و زبیر به پیشنهاد عبدالله بن عامر به احنف بن قیس ، کعب بن سور و منذر بن ربیعه که از سران قبایل بصره بودند نامه نوشتند و خونخواهی عثمان را مطرح کردند. اما ، هیچ یک از این سه تن نپذیرفتند که به آنها بپیوندند.
عایشه ، طلحه و زبیر به همراه ۶۰۰ یا ۷۰۰ مرکوب عازم بصره شدند و بر طبق نقل طبری در آخرین روز ربیع‌الثانی عازم شدند. علی بهرامیان تعداد سپاه جمل را در این زمان 600 تا 900 نفر تخمین می زند. ویلفرد مادلونگ تخمین می‌زند که این سه تن ، تقریباً چهار ماه پس از خلافت علی در ربیع‌الثانی ۳۶ هجری مصادف با اکتبر ۶۵۶ میلادی ، به همراه حامیانشان ، مکه را به سمت عراق ترک کردند. علی با شنیدن این موضوع ، متوجه شد که باید کاری کند تا دولتش در مدینه منزوی نشود. علی نیز به سختی توانست حدود ۷۰۰ سرباز برای خود فراهم کند علی بر آن بود که جلوی شورش را بگیرد اما موفق نشد. در ربذه ، علی متوجه گردید که سپاه عایشه این منزل را پیشتر از علی ، ترک کرده است. سپاه علی نیز به سرباز و حمایت مالی نیاز داشت ، بنابراین ، علی متوجه عراق گردید.
از طرفی دیگر سپاه عایشه به طرف بصره می‌شتافت. در منطقه حوئب ، سگها به لشکریان عایشه عوعو می‌کردند. عایشه با شنیدن صدای سگها ، یاد سخنی از محمد افتاد که وی را از بانگ سگهای حوئب بیم داده بود و تصمیم به منصرف شدن از ادامه لشکرکشی گرفت. اما لشکریانش قسم خوردند که آنجا ، منطقه حوئب نبوده و خیال عایشه آسوده شد و به مسیرش ادامه داد. لارا وسیا واله یری معتقد است مسئله عوعو سگها حوئب ، تنها به خاطر توجه زیادی که به آن در منابع شده ، اهمیت پیدا کرده است. وقتی سپاه عایشه به بصره نزدیک شد ، تبلیغات و سخنرانی‌هایش را شروع نمود. عایشه با فرستادن پیک و نامه به افراد سرشناس بصره ، کوشید که بصریان را به شورش خود ملحق کند. عایشه هدف خود را از این قیام ، اصلاح نامید و خواستار اجرای حدود بر روی قاتلین عثمان ، اعمال امنیت و نظم در جامعه درگیر هرج و مرج اسلامی و انتخاب مجدد خلیفه‌ای مشروع توسط شورا گردید و انتخاب مجدد علی را به عنوان خلیفه منوط به بازگشت به سنت محمد و از بین بردن امتیازات دانست.
رویارویی سپاه عایشه با سپاه عثمان بن حنیف در بصره
مردم بصره به دو گروه تجزیه شدند ، گروهی به والی منتخب علی (عثمان بن حنیف که بر حسب وظیفه با عملیات عایشه مخالف بود و منتظر آمدن علی به بصره بود) وفادار مانده و گروهی نیز به لشکر عایشه پیوستند که هر چه می‌گذشت سپاهش در حال افزایش تعداد بود. در یک سخنرانی در مربد (تفرجگاهی در سه مایلی بصره) سپاه عایشه شروع به تبلیغات کرد و عملش موفقیت آمیز بود. ناآرامی‌ها در بصره شروع شد. غوغا و شورشی در محل دباغان مربد رخ داد و در روزهای پس از آن جنگی در دارالرزق رخ داد (منابع بر روی جزئیات این ماجرا متفق‌القول نیستند) در همین مکان بود که حکیم بن جبله فرمانده نظامی شهر کشته شد. وی تا این زمان به خاطر اینکه از طرفداران سر سخت علی بود ، دست به کاری نزده بود و منتظر آمدن علی بود. پس از آن ، جنگ بر سر قدرت در شهر بصره به حالت متارکه درآمد. دو طرف به منظور تعیین حاکم بصره ، پیکی را به سوی مدینه راهی نمودند تا اطلاع حاصل کند که آیا واقعاً طلحه و زبیر به زور با علی بیعت کردند یا خیر؛ ولیری معتقد است که عثمان بن حنیف با این کار می‌خواسته برای خود زمان بخرد. در این حین ، اوضاع تغییری نکرد و قصر حکومتی ، مسجد جامع و بیت المال بصره در اختیار عثمان بن حنیف بود. اما به خاطر اهمیت مسئله امامت نماز ، توافق حاصل شد که دو گروه بصره هر کدام برای خود امام جماعت مجزا داشته باشند. امام گروه طرفدار علی ، همان عثمان بن حنیف شد. اما طلحه و زبیر بر سر امام جماعت گروه عایشه با یکدیگر نزاع کردند. عایشه دستور داد که این دو به نوبت امامت را عهده‌دار شوند. بر طبق روایتی دیگر ، عایشه دستور داد تا پسران این دو یعنی محمد بن طلحه و عبدالله بن زبیر ، به نوبت امام جماعت شوند.
پیکی که به سوی مدینه فرستاده شده بود ، به بصره بازگشت و سخن طلحه و زبیر را تأیید کرد. اما نامه‌ای نیز به عثمان بن حنیف رسید که دقیقاً عکس این مطلب را بیان می‌کرد؛ بنابراین عثمان بن حنیف ، حاضر نشد پستش را ترک کند و دو گروه درون مسجد جامع با یکدیگر به جنگ پرداختند. اما از آن مهمتر ، حمله سپاه عایشه به بیت المال بصره بود. آنان محافظان بیت المال را که از قبایل زط و سیابجه بودند ، کشتند (یا زندانی کرده و سپس سر بریدند) و همچنین عثمان بن حنیف را مجبور کردند که قصر حکومتی را ترک کند و موی سر و ریشش را کندند. عثمان آنان را تهدید کرد که با استفاده از برادرش سهل بن حنیف که والی مدینه بود ، انتقام خود را از خانواده‌های سپاه عایشه خواهد گرفت و به همین علت آزادش کردند و وی به علی پیوست.
واله یری در باب اینکه چه کسی آغازگر درگیری در بصره بوده است می‌نویسد گرچه برخی منابع میانه روی سپاه عایشه را می ستایند و از فرمان عایشه به سپاهش مبنی بر عدم استفاده از سلاح مگر به عنوان دفاع از خود سخن می‌گویند ، اما سپاه عایشه آغازگر جنگ است ، چرا که به پول و تجهیزات نیاز داشتند و می‌ترسیدند که در بین سپاه علی که در حال آمدن به بصره بود و سپاه عثمان بن حنیف محصور شوند. سپاه عایشه پس از تصرف بصره ، فرمانی عمومی اعلام کردند مبنی بر اینکه تمامی کسانی که در محاصره خانه عثمان شرکت داشتند باید تحویل سپاه عایشه شوند و مانند سگان کشته شوند. این گروه را در منابع ، نفار می‌نامند. مردم اطاعت کردند و در منابع بیان شده که ۶۰۰۰ نفر در همین راستا کشته شدند. تنها حرقوص بن زهیر از این ماجرا جان سالم به در برد ، چرا که قبیله‌اش محافظ وی شدند. این کشتار و نحوه توزیع غنایم و مزایا از سوی طلحه و زبیر که به حامیانشان تعلق می‌گرفت ، بخشی از مردم بصره را خشمگین نمود و ۳۰۰۰ تن از آنان که جزو بنی عبدالقیس بودند ، به علی در ذی قار پیوستند. قبیله بنی تمیم که مهمترین قبیله بصره و تحت امر احنف بن قیس بود ، در این میان بی‌طرف ماند.
درخواست یاری علی از مردم کوفه
علی کاملاً مجبور به جلوگیری از تصرف عراق توسط این گروه شد ، چرا که شام فقط از معاویه اطاعت می‌کرد. در مصر نیز هرج و مرج وجود داشت؛ بنابراین با از کف رفتن عراق ، عملاً استانهای شرقی وابسته به آن شامل ایران نیز از دست می‌رفت. شورشیان بصره را تصرف کرده و بسیاری از مردم را کشتند. علی از کوفیان درخواست یاری کرد و به خیانتهایی در عراق پی برد. علی ترجیح داد به جای این که به بصره لشکر کشی کند ، حمایت کوفه را جلب کند. ابوموسی اشعری والی کوفه پیش از جنگ جمل با علی بیعت نمود. اما وقتی که جنگ بین طلحه و زبیر و عایشه با علی بالا گرفت ، ابوموسی موضعی بی‌طرف اتخاذ کرد و با وجود تحت فشار گذاشتنش ، از تصمیمش منصرف نشد. وی مردم کوفه را بی‌طرفی در جنگ داخلی بین مسلمانان فرا می‌خواند. سرانجام حامیان علی وی را از کوفه بیرون کردند و علی نامه‌ای شدید الحن به وی نوشت و عزلش کرد. نمایندگان علی (مالک اشتر ، ابن‌عباس ، فرزندش حسن و عمار بن یاسر) تلاش بسیاری برای جلب حامی برای سپاه علی انجام دادند تا بالاخره شش ، هفت یا ۱۲ هزار نفر را به سپاه علی ملحق کردند. مادلونگ می‌نویسد حسن توانست لشکر شش یا هفت هزار نفره فراهم کند و آنان را به ذی قار آورد و به علی ملحق شد.
در حالی که مذاکرات با عثمان بن حنیف به مدت ۲۶ روز به پیش می‌رفت ، علی به ذی قار نزدیک شد. وی ترجیح داد به جای این که به بصره لشکر کشی کند ، حمایت کوفه را جلب کند. در هنگام عزیمت علی از مدینه به سمت بصره (قبل از وقوع نبرد جمل) علی در جایی توقف کرد و با قریشیان مکی بصره دیدار کرد. سپس حسن را به همراه عمار بن یاسر به کوفه فرستاد تا از آنجا حامی جلب کند. ابوموسی اشعری در کوفه با اینکه علی را به عنوان خلیفه به رسمیت شناخته بود ، مردم کوفه را بی‌طرفی در جنگ داخلی بین مسلمانان فرا می‌خواند و نمایندگان علی (مالک اشتر ، ابن‌عباس ، حسن و عمار بن یاسر) تلاش بسیاری برای جلب حامی برای سپاه علی انجام دادند تا بالاخره شش ، هفت یا ۱۲ هزار نفر را به سپاه علی ملحق کردند. ابوموسی از پستش (والی کوفه) عزل گردید.
نبرد
علی به بصره نزدیک شد و باب مذاکرات با طلحه و زبیر و عایشه را باز کرد. همه در حال حاضر فکر می‌کردند توافق بین طرفین حاصل شده است ، جنگ بین دو سپاه ناگهان آغاز گردید. در منابع در مورد آغازگر جنگ روایاتی گوناگون داریم. بر طبق برخی روایات ، علی به لشکریانش دستور داد که جنگی را آغاز نکنند ، اما پس از آنکه برخی از حامیان علی کشته شدند ، وی خود را مستحق دانست که جنگ را علیه برخی مخالفانش از اهل قبله آغاز کند. رسول جعفریان و مادلونگ در باب آغازگر معتقدند که چون گفتگوها بی اثر بود ، علی یکی از مسلمانان را با مصحف در میان مخالفان فرستاد تا آن‌ها را از تفرقه بازدارد و به صلح و تسلیم دعوت نماید. آن‌ها شخص فرستاده‌شده را با تیرهایشان از پادرآوردند و سپس ، علی فرمان جنگ داد. طبری روایتی دیگر دارد و حاکی است که از آنجا که علی تمایل نداشت از کسانی از سپاهش که در قتل عثمان دخیل بودند ، حفاظت کند ، آنان سرنوشت خود را در خطر دیدند و جنگی را به طور مخفیانه از علی آغاز کردند. جنگ از صبح تا غروب آفتاب ادامه داشت (برخی منابع مدت جنگ را ۷ روز اعلام می‌دارند).
منابع در مورد روز جنگ اتفاق نظر ندارند. برخی آن را در روز ۱۰ جمادی‌الاولی ۳۶ هجری قمری تقریباً مقارن با ۴ نوامبر ۶۵۶ میلادی برخی در روز ۱۵ جمادی‌الاولی ، برخی ۱۰ جمادی‌الثانی ۳۶ هجری تقریباً مقارن با ۴ دسامبر ۶۵۶ میلادی و برخی روز جنگ را ۱۵ جمادی‌الثانی مقارن را با ۹ دسامبر می‌دانند. یا دو لشکر در ناحیه « خریبه » صف آرایی کردند. گویا ، خریبه در شمال غرب بصره و بالای « مربد » قرار داشته و منطقه مسطحی مناسب برای جنگ بوده است. در لشکر علی ، مالک اشتر فرمانده جناح راست ، عمار یاسر فرمانده جناح چپ ، ابوقتاده انصاری فرمانده پیادگان و محمد بن حنفیه پرچمدار بوده است. در سپاه جمل نیز عایشه در یک کجاوه حفاظت شده سوار بر شتری در میدان بود ، زبیر فرمانده سپاه بود ، طلحه ، محمد بن طلحه ، عبدالله بن زبیر و مروان بن حکم فرمانده پیادگان ، سواران و میانه سپاه بودند.
لازم است ذکر شود که افرادی که در مقابل هم می‌جنگیدند ، بعضاً عضو یک قبیله ، خاندان و حتی بعضاً خانواده بودند. عایشه در هنگام جنگ سوار بر هودجش بر روی شتر بود. هودج را با فلز و دیگر اشیا پوشانیده بودند تا به وی آسیبی نرسد و خود شتر را نیز مجهز به زره کرده بودند. در پایان جنگ ، از بس تیر به هودج خورده بود ، هودج شبیه به خارپشت به نظر می‌آمد. عایشه در این جنگ آسیبی ندید ، تنها یک خراش جزیی بر روی یکی از بازوانش به وجود آمد. جنگ حول شتر بسیار شدید بود. محافظان عایشه یکی پس از دیگری کشته می‌شدند و هر که کشته می‌شد ، افسار شتر عایشه را یکی دیگر از لشکریانش می‌گرفت. بین ۴۰ تا ۲۷۰۰ نفر برای محافظان کشته شده عایشه ذکر کرده‌اند. سپاه علی پیروز شد و یاران علی زانوی شتر را قطع کردند و شتر به همراه عایشه به زمین نشست. اما عملاً پیش از این هم جنگ به پایان رسیده بود ، چرا که طلحه توسط تیری که بسیاری از منابع آن را کار مروان می‌دانند ، زخمی شده و پس از برده شدن به یک خانه در گذشت و زبیر نیز پس از اینکه با علی دیدار کرد و علی وی را به یاد سخنی از محمد در مورد خودش انداخته بود ، در مشروعیت جنبشی که به راه انداخته بود دچار تردید گشت و میدان جنگ را ترک نمود. برخی از قبیله بنی تمیم وی را تعقیب کردند و وی را در جایی خلوت به نام وادی السباع به طرز توطئه آمیزی کشتند. احنف بن قیس را محرکان قتل زبیر دانسته‌اند. روبرت گلیو می‌نویسد انگیزه مروان از این عمل ، این بود که وی ، طلحه را هیچگاه در قتل عثمان بی تقصیر نمی‌دانست.
منابع در مورد جنگ جمل ، حاکی یک سری نبردهای دو نفره ، شجاعت جنگندگان و شعرها و رجزهای خوانده شده توسط آنان است. اما این روایات ، روند ادامه جنگ را از لحاظ نظامی و تاکتیکی توضیح نمی‌دهند. آنچه از این روایات بر می‌آید این است که بنا به سنت عرب ، جنگ بیشتر شامل نبردهای دو نفره و دوئل وار بوده و درگیری گروهی و گسترده در آن به چشم نمی‌خورد. مهمترین بخش جنگ ، حول هودج عایشه و شترش در جریان بود. محاسبه آمار دقیق رزمندگان در این جنگ و کشته شدگان غیرممکن است. چرا که منابع در مورد تلفات جنگ ، اعدادی بین ۶۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ تن گزارش می‌دهند؛ ولیری می‌نویسد عدد ۳۰۰۰۰ اغراق است ، زیرا افرادی که از مدینه به همراه علی آمدند و افرادی که بعداً به وی پیوستند سر جمع به سختی به ۱۵۰۰۰ تن می‌رسد. عایشه بازداشت گردید اما با احترام با وی رفتار شد و علی وی را تحت مراقبت به مدینه فرستاد و در این تصمیم سر سخت بود.
پس از جنگ
علی به سپاه شکست خورده عایشه امان داد و آنها را پس از اخذ بیعت آزاد نمود. در خصوص بیعت برخی از سپاه جمل همچون مروان گزارش‌ها مختلف است و برخی مورخان گفته‌اند علی آنها را بدون اخذ بیعت بخشید و وی به معاویه در شام پیوست. . همچنین مانع تصاحب اموالشان توسط سپاهیانش به عنوان غنیمت جنگی شد. این عمل علی ، باعث بروز ناآرامی‌هایی در سپاهش گردید. مطلبی مهمتر که باعث شد تندرویان سپاه علی وی را متهم به خروج از دین بکنند ، این عمل علی ، باعث بروز ناآرامی‌هایی در سپاهش گردید. مطلبی مهمتر که باعث شد تندرویان سپاه علی وی را متهم به خروج از دین بکنند ، این بود که علی مانع از به کنیزی گرفتن زنان و فرزندان و گرفتن اموال کشته شدگان جنگ در سپاه عایشه گردید و تنها اسلحه‌هایی را که در میدان جنگ به دست می‌آمد را مجاز به گرفتن دانست. آنان از علی پرسیدند که چطور ریختن خون این افراد حلال بوده اما اموالشان حرام است و خوارج ، بعداً ، این مسئله را به عنوان یکی از اتهامات وارده بر علی مبنی بر خروج از دین به حساب می‌آوردند.
فتنه اول نخستین تجربه جنگ میان گروه‌های مسلمان بود. سیره حکومتی علی در جنگ میان حاکم و شورشیان مسلمان از مبانی تدوین احکام مواجهه با شورشیان درون جامعه اسلامی و تدوین « احکام بغات » بوده‌است ، که در پاسخ به خلفای عباسی ، بخصوص هارون الرشید ، تدوین شده است. علی در نبرد جمل حکم کرد که زخمیان و اسیران نباید کشته شوند. با آنان که سلاح می‌اندازند نباید جنگیده شود و آنان که از میدان نبرد می‌گریزند ، نباید تعقیب شوند. فقط سلاح‌ها و مرکب‌های جنگی غنیمت گرفته شود. همچنین پس از نبرد دستور داد هیچ زندانی جنگی ، زن یا کودکی نباید به بردگی گرفته شود و اموال کشتگان سپاه دشمن به وراث قانونی‌شان می‌رسد.
با توجه به اینکه علی کسب غنیمت جنگی جز سلاح و مرکب جنگی لشکر جمل را منع کرده بود ، وقتی وارد بصره شد ، از پول‌هایی را که در بیت‌المال یافت ، ۵۰۰ درهم به عنوان جبران میان سپاهش تقسیم کرد. تقسیم مساوی این مبلغ احتمالاً نشانهٔ این است که وی به کهنه‌مسلمانانی که از روزهای اول به اسلام خدمت کرده بودند و تازه‌مسلمانانی که در فتوحات نقش داشتند ، یکسان مواجب می‌داد و سپس برای جلب حمایت کوفیان علیه معاویه ، به آن شهر رفت.
مردم بصره با علی بیعت کردند. علی ، عبدالله بن عباس را والی بصره نمود. پس از آن ، علی موفق به تشکیل ائتلافی گسترده شد که دو گروه جدید را به حامیانش افزود. اولی قاریان که آخرین امیدشان در بازیابی نفوذ خود را در علی می‌دیدند و دومی رهبران قبائل سنتی که مجذوب مساوات وی در تقسیم غنائم شده بودند. شکل‌گیری موفقیت‌آمیز این ائتلاف که افراد گوناگونی چون عمار بن یاسر (مهاجر) ، قیس بن سعد عباده (انصار) ، مالک اشتر (قاریان) ، و اشعث بن قیس (رهبر سابق جنگ‌های رده و از رئیس قبیله کنده) را در بر می‌گرفت ، را می‌توان به پای شخصیت فرهمند علی گذاشت.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
تقابل علی و عایشه در نبرد جمل ...
fa.wikipedia.org 04/11/656 تاریخ
جنگ جمل یا نبرد جمل در جمادی‌الاولی یا جمادی الثانی سال ۳۶ هجری قمری بین عایشه، طلحه و زبیر از یک سو و علی، خلیفه وقت، از سوی دیگر رخ داد. این نبرد، ن...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

آغاز پادشاهی شاه صفی یکم ...
1host2u.com 28/01/1629 تاریخ
شاه صفی یکم (زاده ۱۶۱۱ - درگذشته ۱۲ مه ۱۶۴۲) ششمین پادشاه صفوی ایران است که از ۱۰۰۷ تا ۱۰۲۱ خورشیدی، (۱۶۲۹ تا ۱۶۴۲ میلادی یا ۱۰۳۸ تا ۱۰۵۲هجری قمری) به...ادامه مطلب»

قتل خلیفه عثمان توسط مجاهدین ...
parseed.ir 20/06/656 تاریخ
مجاهدین به خانهٔ عثمان حمله کردند و در خانه را آتش زند یکی از آن‌ها با غلاف شمشیر به سر عثمان ضربه زد، سپس با شمشیر عثمان را در تاریخ ۱۸ ذی‌الحجه سال ...ادامه مطلب»

آغاز جنبش سیاه‌جامگان ...
parseed.ir 09/06/747 تاریخ
جنبش سیاه‌جامگان، دعوت عباسی یا انقلاب عباسی اشاره به سرنگونی بنی امیه، دومین خلافت از چهار خلافت بزرگ اسلامی دارد که به دست عباسیان انجام شد. امویان ...ادامه مطلب»


EOF