Search قدیمی‌ترین نسخه شاهنامه در ایتالیاست! +تصاویر

قدیمی‌ترین نسخه شاهنامه در ایتالیاست! +تصاویر ...
tadbirkhabar.com ۱۳۹۶/۰۲/۲۷ هنر

کلیدواژه ها:#Tadbirkhabar.com، #ادبیات_فارسی، #اردیبهشت، #اروپایی، #استاد، #ایتالیا، #ایتالیایی، #ایران، #ایرانی، #بریتانیا، #حکیم، #زبان_فارسی، #شاهنامه، #فارس، #فارسی، #فردوسی، #قرآن، #میراث_فرهنگی، #هجری، #کیخسرو

ام حکیم ابوالقاسم فردوسی با زبان فارسی پیوند خورده و او را خارج از جغرافیای سرزمین پارس نمی‌توان تصور کرد. اما در کمال تعجب ، قدیمی‌ترین نسخه از شاهکار او یعنی « شاهنامه » نه در ایران که در ایتالیا نگهداری می‌شود.
روز 25 اردیبهشت به عنوان « روز بزرگداشت فردوسی » نامگذاری شده است.
به گزارش فارس ، این شاعر حماسه‌سرای ایرانی جزء معدود مفاخر ایران‌زمین است که کشورهای همسایه حتی اگر چشم طمع هم به او داشته باشند ، نمی‌توانند او را به عنوان میراث فرهنگی خود ثبت و معرفی کنند.
اما متأسفانه قدیمی‌ترین نسخه از شاهکار او یعنی « شاهنامه » در کشورمان نیست و در کشور اروپایی ایتالیا نگهداری می‌شود
پروفسور پیه مونتزه ، ایران‌شناس معروف ایتالیایی و استاد زبان و ادبیات فارسی ، حدود چهار دهه پیش هنگامی که در کتابخانه ملی فلورانس مشغول تحقیق و جمع‌آوری نسخه‌های خطی ایرانی بود ، این نسخه را دید و متوجه شد به اشتباه به عنوان ترجمه قرآن کریم در فهرست نسخه‌های خطی کتابخانه دسته‌بندی شده است.


البته نسخه یادشده کامل نیست و فقط تا پایان پادشاهی کیخسرو را در بر دارد.
هم‌اکنون نسخه خطی شاهنامه کتابخانه فلورانس ، قدیمی‌ترین نسخه شناخته شده موجود در جهان است و به هشت قرن پیش یعنی سال 1217 میلادی (614 هجری) باز می‌گردد. بنابراین کمتر از دو قرن پس از درگذشت فردوسی (سال 411 هجری) نگاشته شده است.
پس از این نسخه ، قدیمی‌ترین نسخه در کتابخانه ملی بریتانیا نگهداری می‌شود که مربوط به سال 675 هجری است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

نگاهی به آموزش فارسی به زبان‌آموزان 5 قاره جهان در ایران ...
ion.ir ۱۳۹۴/۰۶/۱۷ سرگرمی
دانشگاه شهید بهشتی در یک‌ماه گذشته علاوه بر دانشجویان خود میزبان مسافرانی از سراسر جهان بود تا با آموختن زبان فارسی، بتوانند فرهنگ ایرانی را بهتر تجرب...ادامه مطلب»

حافظ خوانی در خون ایرانی‌هاست ...
ion.ir ۱۳۹۴/۰۷/۲۲ اخبار
صبح روز شنبه 6 دسامبر 2014 خانم بیانکا ماریا اسکارچیا آمورتتی طبق قرار قبلی، مرا در منزلشان، که ویلایی است دو طبقه با باغی پرگل و ورودیش به روی دیوار ...ادامه مطلب»

درگذشت ابن سینا ...
1host2u.ir 23/06/1037 تاریخ
ابوعلی حسین بن عبدالله بن سینا، مشهور به ابوعلی سینا و ابن سینا و پور سینا (زادهٔ ۳۵۹ ه. ش در بخارا -درگذشتهٔ ۲ تیر ۴۱۶ در همدان، ۹۸۰-۱۰۳۷ میلادی)، پز...ادامه مطلب»


EOF