Searchحال آب وخیم شده است!

حال آب وخیم شده است! ...
isna.ir ۱۳۹۶/۰۴/۲۵ اخبار

کلیدواژه ها:#Isna.ir، #آبیاری، #ایسنا، #بخش_خصوصی، #بلوچستان، #تهران، #توسعه_پایدار، #حاکمیت، #خراسان، #دولت، #دولت_یازدهم، #زنجان، #سیستان، #سیستان_و_بلوچستان، #شهرها، #فارس، #محیط_زیست، #همدان، #وزیر، #کرمان، #گلستان، #یزد

مشاور وزیر نیرو با بیان اینکه 83 درصد مصارف شرب روستاها به آب زیرزمینی وابسته است ، افزود: تنش آبی و تهدید آب شرب مناطق پرجمعیت کشور از جمله تهران ، خراسان ، همدان ، کرمان ، فارس ، یزد ، سیستان و بلوچستان ، گلستان و زنجان از چالش‏های حوزه آب است.
محمد تقی توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: بحران و کمبود آب در کشور و کاهش منابع آب تجدیدشونده و ذخایر زیرزمینی ، تخلیه روستاها ، گسترش بیابان‎ها و فرونشست زمین ، پایین رفتن سطح آب‎های زیرزمینی ، خشک شدن دریاچه‎ها ، تالاب‎ها ، برخی از رودخانه‎ها و تشدید ریزگردها از اهم چالش‏های حوزه آب است.
مشاور وزیر نیرو ، افزایش دما و تبخیر و تغییرات آب و هوایی کشور ، ناپایداری مصارف آب به دلیل مصرف بیش از ظرفیت منابع آب کشور را از دیگر چالش‎ها عنوان کرد.
توکلی تصریح کرد: کاهش حجم آب زیرزمینی کشور و بحرانی شدن حدود 78 درصد دشت‎ها معادل 88 درصد مساحت کشور در اثر اضافه برداشت سالیانه اهم چالش‏های حوزه آب است در حالی‎که 83 درصد مصارف شرب روستاها ، 57 درصد شرب شهرها ، 59 درصد مصارف کشاورزی و 63 درصد مصارف خدمات و صنایع آب زیرزمینی وابسته است.
این کارشناس آب اضافه کرد: در حالی‎که ظرفیت تولید منابع آب با کاهش قابل توجهی مواجه است دستگاه‎های متولی در حال ساخت سد هستند و ضمن اینکه بسیاری از طرح‎های سدسازی سال‎های زیادی است که نیمه‌تمام هستند.
مشاور وزیر نیرو بیان کرد: روند رو به تزاید ناآرامی‎ها و تنازعات اجتماعی بر سر آب در مناطق کشور و بروز خسارات اقتصادی ، اجتماعی و زیست محیطی و امنیتی از دیگر چالش‎های این حوزه است.
توکلی خاطرنشان کرد: کشور در حال حاضر نیازمند اقدامات حاکمیتی برای جلوگیری از وخیم‎تر شدن وضعیت آب است و باید در جهت احیا و بهبود منابع و مصارف تلاش شود.
وی افزود: در دولت یازدهم علی‎رغم تصمیمات خوب شورای عالی آب ، به دلیل عدم همسویی مدیران ستاد ، عدم نظارت ، پیگیری و عدم همراهی دستگاه‌های فرابخشی آب ، نتایج مطلوبی به‎دست نیامد که این مهم باید مورد توجه قرار گیرد.
مشاور وزیر نیرو اظهار کرد: واگذاری طرح‎های نیمه‌تمام و تعیین تکلیف طرح‎های تامین و عرضه آب با توجه به کاهش منابع ، مشارکت جدی با بخش خصوصی و واگذاری برخی از خدمات خود به آن بخش ، اعمال حاکمیت جدی ، برنامه‎ریزی جهت ساماندهی مصارف ، جلوگیری از برداشت‎های غیرمجازو حفاظت کمی و کیفی از منابع موجود از دیگر راهکارهاست.
وی ، تلاش در جهت بهره‎وری و کارآمدی مصارف آب مانند تحویل حجمی آب ، توسعه آبیاری نوین ، جایگزینی پساب با چاه‎های کشاورزی ، تحویل آب براساس الگوی کشت مصوب ، خرید چاه‌های کم بازده ، اقتصاد آب) را از دیگر راهکارها برشمرد.
مشاور وزیر نیرو گفت: تحول در مدیریت و ساختار وزرات نیرو ، با نگاه مدیریت تقاضا ، آموزش ، دیپلماسی و تفکری جامع‎نگر باید به عنوان راهکارهای دیگر مورد توجه مسئولان قرار گیرد.
توکلی عنوان کرد: با توجه به شرایط فعلی منابع آب و افزایش مصرف در بخش‌های مختلف ، توجه مسئولین به موارد یاد شده و توسعه پایدار در بخش آب و محیط زیست یک ضرورت است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

آغاز به کاردانشگاه آزاد اسلامی ...
fa.wikipedia.org ۱۳۶۱/۰۵/۱۰ تاریخ
دانشگاه آزاد اسلامی سامانه‌ای دانشگاهی در ایران و خارج ازایران است و از بزرگ‌ترین مراکز آموزشی در ایران است که کار خود را در ۱۰ مرداد ۱۳۶۱ آغاز کرد. ...ادامه مطلب»

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران: خرید تضمینی گندم کشاورزان از مرز...
dolat.ir ۱۳۹۵/۰۳/۰۳ اخبار
مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران از خرید بیش از 2 میلیون تن گندم از کشاورزان به قیمت تضمینی تا صبح روز سوم خرداد ماه خبر داد و گفت: میزان خرید امسا...ادامه مطلب»

93 سفر مقام های دولت تدبیر و امید به شهرها و روستاهای کشور در هفته گذ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۷/۲۵ اخبار
همزمان با سفر رییس جمهوری و کاروان دولت تدبیر و امید به استان مازندران، معاونان رییس جمهوری، وزرا و معاونان آنها در هفته ای که گذشت بیش از 93 سفر به ش...ادامه مطلب»

واعظی: پهنای باند اینترنت ایران به 12 هزار گیگابیت برثانیه می رسد ...
ion.ir ۱۳۹۵/۰۱/۲۹ اینترنت-آی.تی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: پهنای باند اینترنت ایران تا پایان امسال به 12 هزار گیگابیت برثانیه افزایش خواهد یافت. ایران آنلاین /Bit (بیت): بیت...ادامه مطلب»


EOF