آمریکا پیش‌نویس قطعنامه درباره بیت‌المقدس را وتو کرد

آمریکا پیش‌نویس قطعنامه درباره بیت‌المقدس را وتو کرد ...
bbc.com ۱۳۹۶/۰۹/۲۹ اخبار

کلیدواژه ها:#Bbc.com، #ارتباط، #اردن، #اشغال، #اعتراضات، #امور_خارجه، #انتخابات، #انتخابات_ریاست_جمهوری، #انگلیسی، #اورشلیم، #بی_بی_سی، #بیت_المقدس، #ترامپ، #تشکیلات_خودگردان، #جلب، #حاکمیت، #خبرگزاری_فرانسه، #سازمان_ملل، #شورای_امنیت، #فرانسه، #فلسطین، #فلسطینی، #قانون_اساسی، #مجمع، #مجمع_عمومی، #مجمع_عمومی_سازمان_ملل، #محمود_عباس، #مردم، #مسیحیت، #مصر، #مقدس، #نتانیاهو، #نخست_وزیر، #نیویورک، #واشنگتن، #وزارت_امور_خارجه، #وزارت_امور_خارجه_آمریکا، #وزیر، #پایتخت، #کنگره، #یهودیت

آمریکا پیش‌نویس یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را وتو کرده که خواستار تجدیدنظر واشنگتن در تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل می‌شد.
همه ۱۴ عضو دیگر شورای امنیت به این قطعنامه که از سوی مصر پیشنهاد شده بود رأی مثبت دادند.
نیکی هیلی گفت آمریکا مجبور شد با این وتو "از حق حاکمیت ملی خود دفاع کند

* * * نیکی هیلی ، نماینده آمریکا در سازمان ملل این سازمان را به دشمنی با اسرائیل متهم کرد.
او گفت: "آمریکا امروز ، فقط برای این تصمیم که سفارتش را کجا مستقر کند ، مجبور به دفاع از حق حاکمیت ملی خود شد. رکوردها نشان خواهد داد که با افتخار چنین کردیم."
بنیامین نتانیاهو ، نخست وزیر اسرائیل در یک پیام ویدیویی به زبان انگلیسی از دونالد ترامپ و نیکی هیلی به خاطر وتو کردن این قطعنامه تشکر کرد.
فلسطینی‌ها امیدوارند که بیت المقدس شرقی که در حال حاضر در اشغال اسرائیل است ، روزی به عنوان پایتخت کشور مستقل فلسطین شناخته شود.
آنها که به شدت با تصمیم آقای ترامپ در به رسمیت شناختن بیت المقدس مخالفند ، حالا امیدوارند که محکومیت این تصمیم را در نشست اضطراری مجمع عمومی سازمان ملل که خواهان برگزاری آن شده‌اند ، به رأی بگذارند.
تصمیم آقای ترامپ در واقع اجرای مصوبه قدیمی کنگره آمریکا مربوط به سال ۱۹۹۵ است که رئیسان جمهور آمریکا پیش از این اجرای آن را به تعویق انداخته بودند.
اسرائیل "بیت المقدس یکپارچه" را پایتخت خود می‌داند ، اما مصوبات شورای امنیت قسمت شرقی این شهر را جزو "سرزمین‌های اشغالی" دانسته و خواهان حل و فصل اختلافات فلسطینی‌ها و اسرائیل بر سر بیت المقدس از طریق مذاکره شده است.
آقای ترامپ که در جریان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری وعده داده بود که سفارت آمریکا را به بیت المقدس منتقل کند ، در یک سخنرانی در روز ۶ دسامبر دستور داد وزارت امور خارجه آمریکا مقدمات این انتقال را فراهم کند.
این تصمیم آقای ترامپ مخالفت‌های گسترده بین المللی را برانگیخت.
آمریکا در نزدیک به هفت سال گذشته از حق وتوی خود در شورای امنیت استفاده نکرده بود.
ندا توفیق ، خبرنگار بی بی سی در نیویورک ، می گوید پیش نویس قطعنامه از هرگونه اشاره مستقیم به آمریکا یا آقای ترامپ پرهیز می کرد تا موفق به جلب حداکثر حمایت شود.
این پیش نویس در عوض کلیه کشورها را ترغیب می کرد "از ایجاد ماموریت های دیپلماتیک در شهر بیت المقدس خودداری کنند."
این پیش نویس همچنین از همه کشورها می خواست "از قطعنامه های شورای امنیت در ارتباط با موقعیت شهر بیت المقدس (که به عنوان اورشلیم از آن نام می برد) اطاعت کنند و اقدامات یا تدابیر مغایر این قطعنامه ها را به رسمیت نشناسند."
نبیل ابو رودینا سخنگوی محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی این حرکت را "غیرقابل قبول و تهدیدی برای ثبات جامعه بین المللی" خواند چون به این قطعنامه ها بی احترامی می کند."
او به خبرگزاری فرانسه گفت: "جامعه بین المللی باید الان برای حفاظت ار مردم فلسطینی تلاش کند."
اسرائیل همواره این شهر را پایتخت خود دانسته است درحالی که فلسطینی ها می گویند شرق بیت المقدس پایتخت کشور مستقل آینده فلسطینی خواهد بود.
مکان های مقدس مذهبی برای یهودیت ، اسلام و مسیحیت در این شهر به خصوص در شرق بیت المقدس قرار داد.
اسرائیل در جنگ ژوئن ۱۹۶۷ (جنگ شش روزه) شرق بیت المقدس را از اردن گرفت و در دهه ۱۹۸۰ میلادی 'یکپارچه' و پایتخت بودن آنرا رسما به قانون اساسی خود اضافه کرد که اعتراضات دیپلماتیک گسترده‌ای را در پی داشت.
اما بنابر قوانین بین‌المللی شرق بیت المقدس از سرزمین‌های اشغالی محسوب می‌شود و براساس پیمان صلح ۱۹۹۳ میان دو طرف موقعیت نهایی شهر باید در مراحل نهایی مذاکرات صلح تعیین شود.
Image caption
وضعیت بیت المقدس بسیار پیچیده است
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

صبرا و شتیلا ننگی که در تاریخ ماند/کشتار وحشیانه «دیریاسین»...
humanrights-iran.ir ۱۳۶۱/۰۶/۲۵ تاریخ
حقوق بشر > جهان - امروز شنبه ۹ آوریل مصادف با شصت و هشتمین سالروز فاجعه وحشتناک دیر یاسین و کشتار مردم بی دفاع این روستا توسط دو گروه صهیونیستی «ارگ...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد ...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

نسل‌کشی ارمنی‌ها توسط امپراتوری عثمانی ...
parseed.ir 24/04/1915 تاریخ
نسل‌کشی ارمنی‌ها (به ارمنی:Հայոց Ցեղասպանություն، به ترکی استانبولی:Ermeni Soykırımı) که گاهی با عناوین دیگری چون هولوکاست ارامنه، کشتار ارامنه و نیز ...ادامه مطلب»


EOF