تأیید مرگ دومین بازداشتی اعتراض‌ها در ایران

تأیید مرگ دومین بازداشتی اعتراض‌ها در ایران ...
bbc.com ۱۳۹۶/۱۰/۱۹ اقتصاد

کلیدواژه ها:#Bbc.com، #اراک، #ارتباط، #استان_تهران، #اعتراض، #انتخابات، #انتخابات_ریاست_جمهوری، #انقلاب، #ایران، #تهران، #حقوق_بشر، #حقوق_بشر_ایران، #خبر، #دادستان، #دزفول، #زندان_اوین، #شبکه‌های_اجتماعی، #قانونی، #قوه_قضاییه_ایران، #مجلس، #محمود_صادقی، #نماینده_مجلس، #وکیل

یک روز بعد از تأیید مرگ یکی از بازداشت‌شدگان ناآرامی‌های اخیر در زندان اوین تهران ، یک مقام قضایی در استان مرکزی مرگ یکی دیگر از بازداشت‌شدگان را هم تأیید کرده و گفته که او هم خودکشی کرده است.
عباس قاسمی ، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان مرکزی ، امروز سه‌شنبه ۱۹ دی به خبرگزاری قوه قضاییه ایران گفت که آثار خودزنی روی جسد این فرد بوده و "فیلمی از لحظه خودکشی وی نیز موجود می باشد."
آقای قاسمی گفت که او در بازداشتگاه کلانتری ۱۲ اراک خودکشی کرده و "با توجه به شواهد و قرائن موجود ، مرگ این فرد بر اثر خودکشی در کلانتری تأیید شده است."
دادستان اراک بدون اعلام هویت این فرد گفت که او "چندین سابقه کیفری و سابقه حمل مواد مخدر و خودزنی را در پرونده خود داشته است."
سه روز پیش در پی انتشار خبر مرگ وحید حیدری در بازداشتگاهی در اراک ، پلیس استان مرکزی در اطلاعیه‌ای ارتباط بازداشت این فرد با ناآرامی‌های اخیر را رد کرده و گفته بود که او به دلیل خرید و فروش مواد مخدر و از سوی ماموران کلانتری ۱۲ اراک دستگیر شده است.
دیروز هم معاون فرماندهی پلیس استان مرکزی گفته بود "مرگ یک اغتشاشگر در بازداشتگاه پلیس کذب محض است. متهم قاچاقچی مواد مخدر بوده و خودکشی کرده است."
کمپین حقوق بشر ایران به نقل از خانواده وحید حیدری "ادعای اعتیاد یا فروش مواد مخدر" را رد کرده و گفته شکافی ده سانتی روی سر او بوده که "ادعای خودکشی را بی‌اعتبار می‌کند".
به گفته محمود صادقی ، نماینده مجلس ایران ، حدود ۳۷۰۰ نفر در جریان اعتراض‌های اخیر در شهرهای مختلف بازداشت شده‌اند. بنا برگزارش‌ها در شهر اراک که یکی از شهرهای محل‌ اعتراض بود ، صدها نفر بازداشت شده‌اند.
دیروز دوشنبه ۱۸ دی مصطفی محبی ، مدیر کل زندان‌های استان تهران تأیید کرد که سینا قنبری ، ۲۲ ساله در بازداشتگاه اوین جان خود را از دست داده است. به گفته این مقام مسئول سینا قنبری در دستشویی قرنطینه زندان خود را حلق‌آویز کرده است.
گزارش‌های دیگری هم درباره مرگ یک بازداشتی دیگر در شهر دزفول منتشر شده است. اما هنوز مقامی رسمی به این گزارش‌ها واکنش نشان نداده است.
در روزهای اخیر بسیاری از فعالان و کاربران شبکه‌های اجتماعی از "تکرار سناریوی کهریزک" ابراز نگرانی کرده و خواهان اطلاع‌رسانی شفاف درباره بازداشت‌شدگان و دسترسی آنها به وکیل و رسیدگی به پرونده آنها در روند قضایی قانونی شده‌اند.
در جریان اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ تعدادی از بازداشت‌شدگان به بازداشتگاه کهریزک در جنوب تهران فرستاده شدند و در آنجا چند نفر به دلیل ضرب و جرح و وضعیت نامناسب بازداشتگاه جان خود را از دست دادند.
به گفته مقام‌های رسمی در جریان اعتراض‌های اخیر بیش از ۲۰ نفر کشته شدند.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

مرگ در حبس؛ از سعید امامی تا سیدامامی ...
isna.ir ۱۳۹۶/۱۱/۲۴ سیاست
جای مرموزی است. تصور بیشتر آدم‌ها از اتفاقات داخل آن، زاییده فیلم‌ها یا در بهترین حالت، حاصل خاطرات راست و دروغ کسانی است که پایشان به آنجا باز شده اس...ادامه مطلب»

رابطه بین حسین هدایتی و مهدی شمس و بابک زنجانی چیست؟ سعید مرتضوی ...
1host2u.ir ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ سیاست
حسین هدایتی (زاده ۱۳۴۲ در تهران) سرمایه‌دار و مدیر ورزشی ایرانی است. شهرت وی بیشتر به جهت کمک‌های مالی کلان در اواخر دههٔ ۱۳۸۰ به تیم فوتبال پرسپولیس ...ادامه مطلب»

بازخوانی 30 خرداد 1360؛ چرا پارتیزان‌های خلقی علیه مردم ایران دست به ا...
mashreghnews.ir ۱۳۶۰/۰۳/۳۰ تاریخ
در سه سال اول، مشکلاتی نظیر شورش‌های جدایی‌طلب، کودتا، تظاهرات خیابانی و ... باعث ناامنی در فضای داخلی کشور شده بود. یکی از گروه‌های که تا سال 1360 به...ادامه مطلب»


EOF