آتشکده بهرام یزد محل نگهداری آتش مقدس

آتشکده بهرام یزد محل نگهداری آتش مقدس ...
blog.tiktrip.com ۱۳۹۶/۱۲/۰۷ تاریخ

کلیدواژه ها:#آتشکده، #آذر، #اردشیر، #اردکان، #اصفهان، #اصفهانی، #ایران، #تخت_سلیمان، #تکاب، #حکومت، #خان، #خانه، #خراسان، #خراسان_رضوی، #زرتشتیان، #زرتشتیان_ایران، #زیبایی، #ساسانی، #سلیمان، #شریف_آباد، #شهرستان، #فارس، #فروزان، #فروهر، #معماری، #مقدس، #نگاره، #هجری، #همت، #هند، #پارسیان، #پهلوی، #یزد، #یزدان، #یزدی

آتشکده بهرام یزد
اگر قصد سفر به یزد را دارید آتشکده بهرام یزد یکی از باشکوه ترین آتشکده ها و ارزشمند ایران است ، آتشکده بهرام پاسدار آتشی به قدمت 1500 سال است.
قدمت این آتشکده به دوران پهلوی باز می گردد اما آتش مقدس واقع درآن 1500 سال است که روشن مانده ، در حقیقت این آتش فروزه ای و از آتش آتشکده کاریان در لارستان که به عقدای یزد آورده شد که نزدیک به 700 سال در عقدا روشن و در سال 522 از عقدا به اردکان انتقال داده شد.
آتش ورهرام در اردکان حدود 300 سال روشن نگه داشته شد و در سال 852 از اردکان به یزد انتقال داده شد البته این جابجایی ها در شهر یزد تا ساخت آتشکده ادامه داشته که در اوایل در محله به نام خلف خان علی و در خانه یکی از موبدان بزرگ به نام (موبد تیر انداز آذر گشسب) روشن نگهداری می شد و در سال 1313 با ساختن آتشگده به آنجا انتقال داده شد.
آتشکده بهرام یزد

* * * معماری بنا
بنای اصلی آتشکده ورهرام بر روی ارتفاع 21 متری از روی سطح زمین واقع شده که شامل حیاط بزرگ و درختان همیشه سرسبز سرو و کاج که آن را پوشش داده اند ، نگاره فروهر و سرستون های سنگی که شکوه و زیبایی خاصی را به آن بخشیده اند روبروی بنا حوض آب قرار گرفته البته قرار گیری حوض آب کنار آتشکده ها از خصوصیات آنها بوده است.
سرستون های سنگی جلوی ساختمان اصلی و سنگ گلدار پای دیوارها کار هنرمندان اصفهانی بوده که این سنگ ها را در اصفهان ترشیده اند و سپس به یزد انتقال داده اند.نگار کاشی های فروهر در بالای سردر ورودی کار هنرمندان یزدی بوده البته معماری کل ساختمان از معماری آتشکده پارسیان الهام گرفته شده است.

اریخچه‌
قدمت آتشکده 80 سال و در دوران پهلوی اول با سرمایه یک زردتشتی به نام همابائی در قطعه زمینی که به همت تعدادی از زرتشتیان ایران ، از جمله برادران امانت و با کمک بودجه اهدایی از طرف انجمن پارسیان هند در زمین موقوفی به نام اردشیر مهربان رستم امانت ساخته شد. البته مرحوم ارباب جمشید امانت مسئولیت ساخت این بنا مقدس را برعهده گرفته است.
در زمان حکومت پادشهان ساسانی سه آتشکده با وجود قدمت از اهمیت فراوانی برخوردار بوده اند ، آتشکده آذر گشسب که در شهرستان تکاب ( تخت سلیمان ) و آتشکده آذر برزین مهر در روستای فشتنق خراسان رضوی و آتشکده کاریان یا آتشکده فرنبغ کاریان فارس در روستای کاریان از توابع جویم لارستان واقع است.
این سه آتشکده از منزلت و شهرت بیشتری نسبت به سایر آتشکده ها برخوردار بوده اند. این امر سبب شد تا آنهارا آتش ورهرام به معنی آتش پیروزی بنامند.
آتش ورهرام
آتشکده آذر فرنبغ شهر کاریان فارس محافظت از آتش ورهرام را بر عهده داشته است و محافظان این آتش در قرن دهم میلادی بخاط حمله دشمنان به شهر مجبور به جابجای آن به آتشکده بزرگ شهر شدند ، اما این آتشکده نیز در سال 513 هجری قمری تخریب و مجدد زرتشتیان مجبور به جابه جایی آن شدند. آتش ورهرام را به مدت 30 سال در غاری در کوه اشکفت یزدان برای جلوگیری از گزند بیگانگان نگهداری کردند.
پس از آن دوباره مجبور به انتقال آتش ورهرام به مدت دو قرن در روستاهایی محل زندگی زرتشتیان یزد شدند تا از تجاوز بیگانگان ، حفاظت کنند.در سال 750 ه ، ق روستایی نزدیک اردکان به نام ترک آباد ساخته شد و بیشتر زرتشتیان یزد و موبدان به آن نقل مکان کردند ، و آتش مقدس ورهرام به مدت 300 سال در آنجا نگهداری کردند. آتش مقدس بار دیگر با ازهم گسیختگی جامعه زتشتیان ترک آباد مجبور به انتقال به شریف آباد شدند.
در سال 1189 هجری قمری به شهر یزد بازگردانده شد و در محله ی دستوران یزد به صورت مخفیانه نگهداری می شد. این نوع نگهداری تا زمانی که رضاشاه مجوز احداث آتشکده یزد را داد ادامه داشت. و سرانجام زتشتیان با تحمل سختی های گذشته توانستند مجوز رسمی ساخت عبادتگاهی در شان منزلت خود را بگیرند.

ورود به آتشکده برای زرتشتیان و غیر زرتشتیان
ورود به نیایشگاه برای نیایش کنندگان با آدابی خاص همراه و مردان و زنان برای ورود به به این مکان مقدس باید کلاه و روسری سفید با لباسی به رنگ روشن بپوشند همچنین پاکیزه بودن افراد نیایش کننده نیز یکی دیگر از قوانین داخل شدن به این مکان به شمار می رود و از پوشیدن کفش در این مکان اجتناب کنند.
آتش مقدس درون مجمر بزرگی از جنس برنز قرار دارد. بازدیدکنندگان این آتشکده می‌توانند این آتش همیشه فروزان را از پشت دیوار شیشه‌ای ببینند. آتشکده‌ی زرتشتیان یزد یا آتشکده‌ی بهرام ، در سال‌های اخیر مکانی دوست ‌داشتنی برای بازدید گردشگران داخلی و خارجی قلمداد می‌شود.

--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چرا فردوسی و شاهنامه ی او در جهان بی همتاست ؟ ...
shahnamehpajohan.ir ۱۳۹۵/۰۹/۲۶ هنر
مرتضی ثاقب فر چکیده : انگیزه در نوشتن این جستار (مقاله) اظهار نظری است که در نشستی ، از دو زبان شناس گرامی ایرانی شنیدم که این سخن را که « فردوسی آفری...ادامه مطلب»

گذری بر تاریخچه جشن سپندارمذگان یا جشن زن ایرانی ...
seemorgh.com ۱۳۹۳/۰۱/۲۶ تاریخ
بیست و نهم بهمن ماه جشن 4000 ساله سنپدارمذگان یا جشن زن ایرانی... جشن سپندارمذگان طبق سالنامه زرتشتى، روز پنجم از ماه اسفند که روز اسفند نام دار...ادامه مطلب»

آرامگاه کوروش بزرگ بنایی بی‌ زرق و برق ولی محبوب...
fa.wikipedia.org ۱۳۹۹/۰۴/۰۲ تاریخ
آرامگاه کوروش بزرگ که مقبره کوروش دوم هخامنشی ملقب به کوروش بزرگ یا کوروش کبیر است، بنایی است بی‌پیرایه با معماری منحصربه‌فرد، که در فاصله حدود یک کیل...ادامه مطلب»

آغاز پادشاهی لطفعلی‌خان زند ...
parseed.ir 10/05/1789 تاریخ
لطفعلی‌خان زند (زادهٔ ۱۱۴۸ – درگذشته ۱۱۷۳ شمسی) یا لطفعلی‌شاه زند نهمین و آخرین فرمانروای زند بود که در میان سال‌های ۱۱۶۸ تا ۱۱۷۳ خورشیدی به مدت شش سا...ادامه مطلب»


EOF