بحرانی که با درختکاری رفع می شود

بحرانی که با درختکاری رفع می شود...
doe.ir ۱۳۹۶/۱۲/۱۳ طبیعت

کلیدواژه ها:#آلودگی، #آلودگی_هوا، #اروپا، #انقلاب، #انگلستان، #ایران، #ایرنا، #تصویری، #تهران، #خاورمیانه، #شهرها، #صدا_و_سیما، #صنعتی، #فرهنگ، #محیط_زیست، #مقاومت، #نهال، #همت، #پایتخت، #کره، #کره_زمین

نسان سالم در گرو محیط زیست سالم است و با این رویکرد هیچ جامعه ای بدون حفظ محیط زیست به افراد تندرست و شاداب نرسیده است.1396/12/12 شنبه13:35
به گزارش ایرنا ، تراژدی محیط زیست از انقلاب صنعتی انگلستان آغاز شد و هرچه جامعه پیشرفت کرد به همان نسبت از محیط زیست سالم فاصله گرفت و امروز وسایل آلودگی محیط زیست و هوا چنان زیاد شده که آلودگی محیطی در اروپا می تواند تا خاورمیانه و برعکس قابل گسترش و تاثیرگذار باشد بنابراین کره زمین به مثابه یک قایقی است که هر کشوری چنانچه نتواند از تخریب محیط زیست خود پیشگیری کند در واقع در حال صدمه زدن به کل کره زمین است.
مساله محیط زیست امروز به مرحله خطرناکی رسیده و خیلی از افراد بخاطر همین شرایط نامساعد به بیماری های صعب العلاج مبتلا می شوند و خیلی هم به تدریج به این امراض مبتلا می شوند و سپس از بین می روند. این تراژدی قرن حاضر است که هنوز خیلی ها آن را جدی نگرفته اند.
در بحث آلودگی محیط زیست جدا از اینکه باید فکری به حال وسایل آلوده زا از جمله خودروها و کارخانه ها و سایرعوامل ایجاد این معضل کرد باید به ایجاد فضاهای سبز نیز بطور جدی همت گماشت. در ایران و همین حالا ما با بحران هایی مثل ریزگردها ، آلودگی هوا و کمبود آب مواجه هستیم و هرکدام از اینها می تواند مشکلات جبران ناپذیری برای جامعه ما پدید آورد.
در جنوب کشور ، ما با خشک شدن تالاب ها و رودخانه ها مواجه هستیم که نتیجه آن تولید ریزگردها و غبار آلود بودن مکرر هوای استان های جنوبی کشور است که با خود انواع بیماری ها را برای شهروندان به همراه خواهد داشت. در داخل شهرها به ویژه در کلانشهرها ، با آلودگی مداوم هوا روبرو هستیم که سالانه هزاران نفر کشته و بیمار می شوند که همه این عوارض خسارات سنگین روحی و مالی به جامعه تحمیل می کند.
راه های مختلف و دشواری برای رفع این معضلات وجود دارد که هر چند برخی از این مشکلات خاستگاه بیرون از مرزها دارد اما می توان با تمهیداتی آن را کاهش داد یا از بین برد. بحران محیط زیست و خیلی از بحران ها باید با پیشگیری رفع شود یعنی قبل از اینکه بحرانی بوجود آید باید در رفع آن برنامه های مختلفی اجرا کرد که پیش بینی وقوع آن حتما برای کارشناسان ، کاری دشواری نیست اما به هر دلیلی این مساله جدی گرفته نشده است.
همه ما در حفظ محیط زیست باید کوشا باشیم. شوربختانه هنوز حفظ محیط زیست برای خیلی از ما جدی گرفته نمی شود چون آگاهی و علم ما به آن حدی نرسیده که درک کنیم همه ما در یک کشتی زندگی می کنیم و اگر کسی این کشتی را سوراخ کند همه غرق خواهیم شد. فرهنگ سازی حفظ محیط زیست به عهده رسانه ها به ویژه صدا و سیما است. خیلی از فرهنگ سازی ها از طریق مجموعه های تلویزیونی و سایر برنامه های تصویری و مکتوب روی می دهد که هنوز رسانه های ما از جمله تلویزیون در این زمینه آثار فاخر و تاثیرگذاری تولید نکرده اند.
برای مثال یکی از راه های حفظ محیط زیست در کنار آلوده نکردن آن ، درختکاری است. خیلی از ما هنوز از اهمیت درختکاری آگاهی کافی نداریم و وقتی اطلاعات کافی در باره موضوعی نداشته باشیم به طور قطع در انجام آن نیز دغدغه نخواهیم داشت. خیلی از افراد برای پاکیزگی محیط زیست روزها برای جمع آوری زباله به دشت و کوه می روند تا سهمی در حفظ محیط زیست داشته باشند. اما خیلی از افراد نه تنها چنین کاری نمی کنند بلکه سهم زیادی در تولید زباله و آلوده کردن محیط زیست دارند.
افراد دسته نخست وقتی به کوه می روند در حفظ محیط زیست خود کوشش می کنند در مقابل کسانی که در کوه ها و هر جای دیگر زباله را بی محابا رها می کنند نه تنها به درختکاری اعتقادی ندارند بلکه شاید روی همین درختها یادگاری بنویسند و حتی شاخه های آن را بشکنند. دسته نخست همان کاری می کنند که گروه دوم مرتکب آن می شوند یعنی اگر دسته دوم زباله نریزند گروه نخست می تواند به کار دیگر مثلا درختکاری مشغول شود که در پاکیزگی هوا و حفظ محیط زیست تاثیر معناداری دارد.
جامعه ما سال ها از درختکاری سخن می گوید و معمولا در اسفندماه و هفته درختکاری حرف ها بیشتر بیان می شود. هر چند ممکن است که زمان مناسب درختکاری اسفندماه باشد اما حفاظت از آن باید در طول سال مورد توجه قرار گیرد.
در این ماه معمولا درخت زیاد کاشته می شود اما اگر به شرایط درختکاری توجه نشود می تواند یک کار بیهوده باشد. برای مثال برای درختکاری باید ابتدا از سالم بودن نهال مطمئن شویم تا پس از مدتی خشک نشود. در وهله دوم نیز باید نوع نهال مناسب را برای هر منطقه شناسایی کنیم و آن را در همان منطقه بکاریم. برای مثال آب و هوای تهران برای کاشت درخت چنار مناسب است بنابر این کاشت این نوع درخت در پایتخت باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد.
مساله دیگر این است که در تهران و شهرهای دیگر سالانه درخت های زیادی کاشته می شود اما پرسشی که وجود دارد این است که سرنوشت این درخت ها چگونه رقم می خورد ، آیا سالم می مانند یا پس از مدتی خشک می شوند؟
درخت هایی که در اسفندماه در سراسر کشور کاشته می شوتد خیلی زیاد است اما به نظر می رسد تاثیرات آن در حفظ و سالم نگهداشتن محیط زیست چندان تاثیر معناداری ندارد زیرا عمر این نهال هایی که کاشته می شود مشخص نیست. این موضوع از دو حالت خارج نیست یا خیلی از درخت های کاشته شده به دلایل مختلف از بین می روند یا آلودگی محیط زیست خیلی زیادتر شده و این فضاهای سبز و درخت ها نمی توانند در مقابل آن مقاومت کنند.
در هر دوی این شرایط و حالت ها باید موضوع مورد بررسی قرار گیرد اگر درخت ها از بین می رود باید به دلایل آن توجه کرد تا با نابودی مواجه نشوند و چنانچه محیط زیست آلوده تر از گذشته شده نیز یک مساله تاثر برانگیز است که باید جلو آن نیز با انجام اقدامات دیگر گرفته شود.
درختکاری تاثیر زیادی در مبارزه با پدیده ریزگردها و آلودگی هوا دارد بنابر این باید به این سمت حرکت کرد چون کار آسان تر و هزینه های کمتری برای جامعه دارد.
به هر روی در بحث حفظ محیط زیست ، آگاهی شهروندان باید به حدی برسد که همه در حفظ درخت و محیط زیست خود دغدغه داشته باشند زیرا حفظ محیط زیست را نمی توان دولتی کرد چون اصلا دستگاه های یادشده این همه نیرو برای حفظ محیط زیست و درخت ها در اختیار ندارند و اصولا چنین عملی نیز شدنی نیست.
کوتاهی و غفلت در حفظ محیط زیست به معنی رفتن به استقبال معضلات مختلف از جمله بیماری و نابودی است و هیچ کسی نیز آن را نمی پذیرد.
--- ---...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: آمریکا با خروج از توافق‌نامه پاریس خود ر...
isna.ir ۱۳۹۶/۰۳/۱۹ اخبار
خروج دولت آمریکا از توافق‌نامه تغییرات اقلیمی پاریس در هفته گذشته واکنش هایی را از سوی دبیر کل سازمان ملل و مقامات ارشد کشورهای اروپایی به دنبال داشت ...ادامه مطلب»

حماسه سیاسی مردم در انتخابات زمینه ساز اقتدار در تعامل با جهان و ورود ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۵/۱۱ اخبار
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری درگفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم، مهمترین مسایل داخلی و بین المللی را تشریح کرد. به گزارش پایگاه...ادامه مطلب»

آلاینده‌های سرطان‌زای هوای تهران کاهش یافته است ...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۳/۰۴/۰۵ طبیعت
آلاینده‌های سرطان‌زای هوای تهران کاهش یافته است محیط زیست > آلودگی - همشهری آنلاین: قطع دریافت ریفورمیت بنزین از پتروشیمی‌ها و افزایش توزیع بنزین پاک...ادامه مطلب»


EOF