علت تشکیل صف‌های طولانی برای خرید دلار چیست؟

علت تشکیل صف‌های طولانی برای خرید دلار چیست؟ ...
entekhab.ir ۱۳۹۶/۱۲/۱۵ اقتصاد

کلیدواژه ها:#Entekhab.ir، #اتاق_بازرگانی_تهران، #استانبول، #بازار، #بازرگانی، #بهمن، #تهران، #تهرانی، #تومان، #دلار، #دولت، #فردوسی، #یورو

نجفی‌منش ، عضو اتاق بازرگانی تهران در گفت‌و‌گو با « انتخاب » بررسی کرد؛
علت تشکیل صف‌های طولانی برای خرید دلار چیست؟
محمدرضا نجفی منش ، عضو اتاق بازرگانی تهران می گوید اتاق بازرگانی قیمت دلار را 4450 تومان برآورد کرده و نوسانات بازار ارز همچنان هیجانی است. به گفته او ، روش هایی مانند ورود پلیس برای بازگرداندن آرامش به بازار ، در گذشته نتیجه مطلوبی نداشته است.
محمدرضا نجفی منش ، عضو اتاق بازرگانی تهران می گوید نوسانات اخیر در بازار ارز جنبه هیجانی دارد.
به گزارش سرویس اقتصادی « انتخاب » ، قیمت دلار صبح امروز در بازار تهران کمتر از 4500 تومان بود اما با محدودیت های اعمال شده در بازار ، عملا با قیمتی بیش از 4700 تومان فروخته می شد.
بنابر گزارش ها ، تعداد دلال ها در بازار ارز کمتر شده اما محدودیت های اعمال شده از ده روز پیش ، مانند سقف هزار دلار برای فروش به هر فرد آن هم با کارت ملی ، باعث شده است که تعداد کمی از صرافی ها به فروش دلار و یورو تمایل نشان دهند. به این ترتیب ، صف های طولانی جلوی همان صرافی ها نیز تشکیل شد.
در بازار ارز فردوسی ، در محدوده خیابان منوچهری و چهارراه استانبول که معمولا معاملات صوری نیز در آنها انجام می شد ، هنوز حضور ماموران انتظامی مشهود است.

محمدرضا نجفی منش ، عضو اتاق بازرگانی تهراندر گفت و گو با خبرنگار « انتخاب » ، عدم تمایل صرافی ها برای فروش دلار و یورو و نیز بالا رفتن قیمت فروش دلار در معاملات واقعی را ناشی از فضای هیجانی بازار ارز می داند.
او می گوید: نوسانات اخیر جنبه هیجانی دارد؛ وگرنه خود ما هم در اتاق بازرگانی قیمت دلار را 4450 تومان درآورده بودیم.
به گفته این عضو اتاق بازرگانی تهرانی ، اگر مدتی بگذرد و دولت بتواند دلار مورد نیاز را تامین کند ، بازار دوباره به حالت تعادلی بازخواهد گشت.
نجفی منش معتقد است دولت باید ارز مورد نیاز برای تولید را از طریق بانک ها و صرافی ها تامین کرده و ارز مسافرتی را هم مانند گذشته از طریق عرضه در فرودگاه تامین کند.
او گفت تلاطم بازار ارز و اینکه چه زمانی به تعادل برسد ، قابل پیش بینی نیست اما بستگی به اقدامات دولت در تامین ارز دارد.
۲۵ بهمن ماه بود که پلیس در عملیاتی ، 10 صرافی را در بازار ارز پلمپ کرد؛ به 16 صرافی اخطار داد و حدود 90 نفر از اخلالگران بازار را نیز دستگیر کرد.
نجفی منش درباره تاثیر این اقدامات می گوید: معمولا این روش‌ها جوابگو نیست و قبلا هم نتیجه خوبی از این روش ها گرفته نشده و باید روش های دیگری را امتحان کرد.
او معتقد است اگر دولت مکانیسمی داشته باشد که به دست اندرکاران و نیازمندان واقعی ارز آرامش بدهد بازار ارز هم به تعادل خواهد رسید.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

رکورد بی سابقه؛ دلار در مرز ۵ هزار تومان! / نهاوندیان: دلایل رشد نرخ ...
entekhab.ir ۱۳۹۶/۱۱/۲۵ اقتصاد
در معاملات ساعات ابتدایی بازار ارز، قیمت دلار به ٤٩٥٨ تومان و یورو به ٦١٣٤ تومان رسید. رییس بانک مرکزی اما در این مورد می گوید: اگر نرخ ارز را مصنوعی ...ادامه مطلب»

گشایش‌های تجارت خارجی ایران یک ماه و نیم پس از اجرای برجام آغاز بهار ت...
ion.ir ۱۳۹۴/۱۲/۱۲ واردات-صادرات
یک ماه و نیم از آغاز اجرایی شدن برجام و فرو ریختن دیوار تحریم‌ها علیه ایران می‌گذرد، در این مدت بسیاری از کشورها از گسترش روابط اقتصادی خود با ایران ا...ادامه مطلب»

اهم اخبار اقتصادی ایرنا در هفته گذشته؛ لغو تحریم برخی از شرکت های صنع...
irna.ir ۱۳۹۵/۱۱/۰۲ اقتصاد
تهران- ایرنا- خسارت بیش از 1500میلیارد تومانی حادثه ساختمان پلاسکو، لغو تحریم شمار دیگری از شرکت های مرتبط با صنعت نفت ایران از سوی اتحادیه اروپا و اع...ادامه مطلب»

مسافران از سوپرمارکت یورو می خرند! ...
mehrnews.com ۱۳۹۷/۰۴/۱۴ اخبار
به گزارش خبرنگار مهر، تهیه یورو و دلار برای مسافرانی که بنا به هر علتی از کشور خارج می شوند دردسرهای عجیب و غریبی دارد. همه آنهایی که چه برای تفریح، ...ادامه مطلب»


EOF