سعید مرتضوی بازداشت شد

سعید مرتضوی بازداشت شد ...
dw.com ۱۳۹۷/۰۲/۰۳ اخبار

کلیدواژه ها:#Dw.com، #استان_تهران، #استان_مازندران، #اسفند، #اسلامی، #ایران، #ایرانی، #ایسنا، #تهران، #جلب، #جمهوری_اسلامی، #خاتمی، #خبر، #دادستان، #دولت، #زندان_اوین، #زهرا_کاظمی، #سعید_مرتضوی، #فروردین، #قتل، #قوه_قضائیه، #قوه_قضاییه_ایران، #مازندران، #محمد_خاتمی، #مرجع، #وزارت_اطلاعات، #وزیر، #پیشین، #کانادایی، #کنون

به گزارش رسانه‌ها سعید مرتضوی ، دادستان سابق تهران در یکی از شهرهای شمال کشور بازداشت و به زندان اوین معرفی شده است. پیشتر حکم جلب مرتضوی صادر شده بود. مرتضوی متهم به معاونت در قتل عمد و فساد مالی است.
خبرگزاری ایسنا از قول منابع آگاه خبر داد که سعید مرتضوی ، دادستان پیشین تهران دستگیر شده است. پیشتر حکم جلب مرتضوی صادر شده بود ، اما گزارش‌هایی مبنی بر "گم شدنش" تا کنون مانع از بازداشت او شده بود.
در این گزارش آمده است: « محکوم خانه‌ای به اتفاق یکی از بستگان در منطقه سرخرود مازندران اجاره کرده بود که با نیابت از مرجع اجرای احکام تهران وی دستگیر و تحت الحفظ ساعاتی پیش به مرجع قضایی در تهران اعزام شد. »
شبکه خبر صدا وسیای جمهوری اسلامی نیز دستگیری مرتضوی را به نقل از خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه منتشر کرده است.
خبرگزاری میزان ، وابسته به قوه قضاییه ایران ضمن تایید خبر بازداشت مرتضوی ، اعلام کرده روند انتقال او به زندان برای سپری کردن دوران محکومیت در حال انجام است.
گفته می‌شود ضابطان قضایی موفق شدند مرتضوی را در یک ویلا واقع در استان مازندران شناسایی و بازداشت کنند.
مرتضوی یکی از متهمان اصلی "پرونده کهریزک" است که شامل چند قتل می‌شود. این پرونده دارای شاکیان خصوصی است. از سوی دیگر مرتضوی متهم به فساد مالی در "پرونده سازمان تامین اجتماعی" است.
مرتضوی در پرونده کهریزک به معاونت در قتل عمد متهم شده بود که دادگاه او را مجرم شناخت و به ۵ سال حبس محکوم کرد. اما در دادگاه تجدیدنظر به دلیل ابراز ندامت ، حکم زندانش به ۲ دوسال تقلیل یافت.
پس از "گم شدن" مرتضوی گمانه‌زنی‌های زیادی درباره محل اختفا او مطرح شد که سرانجام در ۲۸ فروردین همسر مرتضوی مدعی شد که او همچنان در تهران است.
در "پرونده کهریزک" سعید مرتضوی با شکایت اولیاء دم محسن روح‌الامینی به اتهام "معاونت در قتل عمد" در تابستان ۱۳۹۴ دادگاهی شد اما از این اتهام تبرئه شد. با شکایت خانواده روح‌الامینی ، رسیدگی دوباره به این پرونده به شعبه ۲۲ دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارجاع شد.
دادگاه تجدیدنظر اما محکومیت سعید مرتضوی را تایید کرد و او به اتهام معاونت در قتل محسن روح‌الامینی به دو سال حبس محکوم شد.
علاوه بر محسن روح‌الامینی ، محمد کامرانی و امیر جوادی‌فر نیز در تابستان ۸۸ در بازداشتگاه کهریزک بر اثر شکنجه جان خود را از دست دادند.
سعید مرتضوی در پرونده قتل زهرا کاظمی ، عکاس و شهروند ایرانی - کانادایی در سال ۱۳۸۲ نیز متهم شماره یک بود ، اما به این پرونده هیچ‌گاه رسیدگی نشد. علی یونسی وزیر اطلاعات دولت محمد خاتمی در اسفند ۱۳۹۶ فاش ساخت که زهرا کاظمی به تشخیص وزارت اطلاعات جاسوس شناخته نشد اما اصرار سعید مرتضوی بر جاسوسی او ، نهایتا مرگ این عکاس را رقم زد.
سعید مرتضوی در پاییز ۱۳۹۳ با حکم دیوان‌عالی کشور ، به طور دائم از مشاغل قضایی و به مدت پنج سال از تمام مشاغل دولتی منفصل شد. دادستان سابق تهران علاوه بر پرونده کهریزک ، در پرونده شکایت سازمان تامین اجتماعی نیز مجرم شناخته و به رد مال و حبس محکوم شده است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
رابطه بین حسین هدایتی و مهدی شمس و بابک زنجانی چیست؟ سعید مرتضوی ...
1host2u.com ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ سیاست
حسین هدایتی (زاده ۱۳۴۲ در تهران) سرمایه‌دار و مدیر ورزشی ایرانی است. شهرت وی بیشتر به جهت کمک‌های مالی کلان در اواخر دههٔ ۱۳۸۰ به تیم فوتبال پرسپولیس ...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

قطع روابط دیپلماتیک ایران و کانادا...
parseed.ir ۱۳۹۱/۰۶/۱۷ تاریخ
در ۷ سپتامبر ۲۰۱۲ برابر با ۱۷ شهریور ۱۳۹۱، وزارت امور خارجه کانادا با اعلام بستن سفارت خود در تهران و عنصر نامطلوب توصیف کردن کارمندان سفارت ایران در ...ادامه مطلب»

مرگ در حبس؛ از سعید امامی تا سیدامامی ...
isna.ir ۱۳۹۶/۱۱/۲۴ سیاست
جای مرموزی است. تصور بیشتر آدم‌ها از اتفاقات داخل آن، زاییده فیلم‌ها یا در بهترین حالت، حاصل خاطرات راست و دروغ کسانی است که پایشان به آنجا باز شده اس...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»


EOF