آیا «مومیایی» پیدا شده در شهرری متعلق به رضا شاه است؟

آیا «مومیایی» پیدا شده در شهرری متعلق به رضا شاه است؟ ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۰۲/۰۴ تاریخ

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #آتاتورک، #آستان، #آستانه، #آفریقای_جنوبی، #اردیبهشت، #استان_تهران، #اشرف، #امام، #ایران، #ایسنا، #باستان‌شناسی، #بسیج، #بیرونی، #تاریخ، #تجهیزات، #تهران، #حرم، #حضرت، #خان، #خبر، #خلخالی، #خمینی، #رجبعلی_منصور، #رضا_شاه، #رضاخان، #سازمان_میراث_فرهنگی، #سازمان_میراث_فرهنگی_ایران، #سکته_قلبی، #شاه، #شبکه‌های_اجتماعی، #شرع، #شهر_ری، #شورای_شهر، #شورای_شهر_تهران، #صنایع_دستی، #عبدالعظیم، #غربی، #قانونی، #قاهره، #قطار، #مجازی، #مرداد، #مسلح، #مصر، #مکه، #میراث_فرهنگی، #میراث_فرهنگی_ایران، #هواپیما، #پاسداران، #پایتخت، #پهلوی، #ژوهانسبورگ، #کشف

درحالی که یکی از مسئولان آستان حرم عبدالعظیم حسنی در شهر ری ، کشف یک جسد مومیایی در این مکان که آن را به رضا شاه پهلوی نسبت می‌دهند شایعه می‌داند اما رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران ، تائید کرد که یک جسد مومیایی در آن محل کشف شده است.
صبح امروز « روزآروز » یکی از رسانه‌های فعال در ایران ، در مطلبی که خود آن را « تایید نشده » عنوان کرده بود ، از پیدا شدن جنازه رضا شاه در شهر ری خبر داد.
این رسانه در مطلب خود نوشت: « به دنبال گسترش و توسعه بخش غربی آستان حضرت عبدالعظیم شهرری ، تجهیزات مکانیکی به طور اتفاقی به جنازه‌ای برخورد کرده که به گفته منابع محلی در محل آرامگاه رضاشاه قراردارد و احتمال دارد متعلق به شاه اسبق ایران باشد. »
از سوی دیگر روز گذشته (یکشنبه دوم اردیبهشت) اخباری مبنی بر توقف حفاری‌ها در این محدوده نیز منتشر شده بود.
بعد از انتشار گسترده این خبر در شبکه‌های اجتماعی ، مصطفی آجرلو ، مدیر کل روابط عمومی آستان عبدالعظیم حسنی در گفت‌وگو با ایسنا پیدا شدن جسدی مومیایی شده را به کلی تکذیب کرد و گفت: « این منطقه قبلا قبرستان بوده است ، بنابراین کشف جسد در این منطقه و در طرح توسعه‌ی آستانه یک چیز طبیعی است. »
وی درباره جسد پیدا شده ، گفت: « جسد کشف شده باقی مانده از یک جسد طبیعی است ، هیچ جسد مومیایی در این منطقه به دست نیامده است ، حتی چهره آن قابل تشخیص نبوده و شایعه پخش شده در خصوص بقایای این جسد صرفا ساخته شده فضای مجازی است. »

رضا شاه به همراه آتاتورک

* * * این سخنان در حالی مطرح شد که حسن خلیل آبادی رییس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران در گفت‌وگو با ایسنا نه تنها از کشف مومیایی در حرم عبدالعظیم خبر داد که در عین حال احتمال داد که این جسد متعلق به رضا شاه باشد.
او دلیل توقف عملیات حفاری را پیدا شدن این جسد مومیایی عنوان کرد و گفت: « برخی احتمال می‌دهند که جنازه متعلق به پهلوی اول باشد که به صورت مومیایی شده به تهران آورده شده و در حرم عبد العظیم حسنی دفن شده است. »
« جنازه متعلق به هر کسی باشد جنبه میراثی دارد »
وی با بیان اینکه جنازه متعلق به هر کسی که باشد به دلیل اینکه مومیایی شده جنبه میراثی دارد و باید حفظ شود گفت: « البته نظر نهایی را باید کارشناسان میراث و پزشکی قانونی بدهند که ببینیم که این جنازه متعلق به چه کسی است. »
در صورت صحت این ماجرا میراث فرهنگی از نظر قانونی این حق را دارد که به موضوع ورود پیدا کند اما دو مسئول سازمان میراث فرهنگی ایران اطلاعات زیادی در این مورد نداشتند.
محمدرضا نعمتی ، مدیر اداره باستان‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان تهران در گفت‌وگو با ایسنا با اظهار بی‌اطلاعی از کشف جسد مومیایی کشفی ، گفت: « اگر چنین اتفاقی بیفتد ، قطعا باید نخست میراث فرهنگی استان تهران را در جریان بگذارند تا از این طریق تیم کاوش و مطالعه برای بررسی محوطه وارد عمل شود. »
امیر مصیب رحیم‌زاده ، مدیر اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرری خک در این زمینه گفت: « این خبر را هنوز از منبع موثقی نشنیده ام. »
رضا شاه بعد از سکته قلبی در ژوهانسبورگ پایتخت آفریقای جنوبی در تاریخ ۴ مرداد ۱۳۲۳ درگذشت و جسد او به قاهره مصر منتقل شد. در اردیبهشت ۱۳۲۹ ، در دوره نخست‌وزیری رجبعلی منصور قرار شد جنازه رضاشاه از مصر به ایران آورده شود و هواپیمای حامل جسد رضا شاه قبل از آمدن به ایران ، به منظور طواف در مکه از قاهره به طرف جده پرواز کرد. سرانجام هفدهم اردیبهشت ۱۳۲۹ ، جنازه رضاشاه به وسیله هواپیما و سپس با قطار مخصوص به تهران حمل شد و با تشریفات رسمی به شاه عبدالعظیم برده شد و در آرامگاه ویژه او دفن شد.
صادق خلخالی حاکم شرع وقت در اردیبهشت ماه ۱۳۵۹ این محل را تخریب کرد. خلخالی در کتاب خاطرات خود اذعان می‌کند مقبره رضاشاه سازه بسیار مقاومی داشت و تنها با استفاده از دینامیت و در ۲۰ روز موفق به تخریب آن شدیم.
بعد از تخریب ، جسد رضاشاه پیدا نشد و شایع شد که محمدرضا ، جنازه پدر را مخفیانه در هنگام خروج از ایران با خود برده بود.

حمل تابوت رضا شاه با قطار مخصوص به سمت تهران

* * *
نمای داخل آرامگاه رضا شاه

* * *
نمای بیرونی مقبره رضا شاه

* * * https://www.isna.ir/news/97020402169 /
خلخالی درباره جسد رضا خان چه گفت؟
صبح روز گذشته شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها با خبری عجیب مواجه شدند؛ کشف یک جسد مومیایی‌شده در اطراف حرم شاه‌عبدالعظیم. خبرهای اولیه حکایت از آن داشت که احتمال دارد جنازه متعلق به پهلوی اول باشد. ظهر روز گذشته اما روابط‌عمومی آستان حضرت عبدالعظیم با انتشار بیانیه‌ای خبر کشف جسدی مومیایی در این آستانه در شهرری که آن را به رضا شاه پهلوی نسبت می‌دهند ، یک شایعه اعلام کرد.
به گزارش ایسنا ، « شرق » در ادامه نوشت: در خبر تأییدنشده کشف جنازه‌ مومیایی‌شده آمده بود این جنازه در بخش غربی آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) شهرری که در آن طرح گسترش و توسعه این بخش از آستان در حال اجراست ، پیدا شده است.
پس از انتشار خبرهای اولیه ، رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران در مصاحبه‌ای درباره جنازه مومیایی کشف‌شده در اطراف حرم عبدالعظیم حسنی توضیحاتی داد. خلیل‌آبادی در گفت‌وگو با ایسنا ، با بیان اینکه روز گذشته اخباری مبنی بر پیداشدن جنازه مومیایی در اطراف حرم عبدالعظیم حسنی منتشر شد ، گفت: این جنازه مومیایی‌شده در پی حفاری در قسمت غربی صحن شاه‌عبدالعظیم حسنی پیدا شده است.
او با بیان اینکه حفاری به دلیل پیداشدن این جنازه مومیایی متوقف شده تا مسئولان مرتبط بتوانند بررسی دقیق‌تری داشته باشند ، گفت: برخی احتمال می‌دهند که جنازه متعلق به پهلوی اول باشد که به صورت مومیایی‌شده به تهران آورده شده و در حرم عبدالعظیم حسنی دفن شده است.
او با بیان اینکه جنازه متعلق به هرکسی که باشد ، به دلیل اینکه مومیایی شده جنبه میراثی دارد و باید حفظ شود ، گفت: البته نظر نهایی را باید کارشناسان میراث و پزشکی قانونی بدهند که ببینیم این جنازه متعلق به چه کسی است.
از شایعه تا واقعیت
با وجود آنکه از اوایل صبح روز گذشته ، خبرگزاری‌ها و رسانه‌های مجازی روی کشف جسد مومیایی مانور می‌دادند اما « روابط‌عمومی آستان حضرت عبدالعظیم ، خبر کشف جسدی مومیایی را در این آستانه در شهرری که آن را به رضاشاه پهلوی نسبت می‌دهند ، یک شایعه می‌داند » .
مصطفی آجرلو ، مدیر کل روابط‌عمومی آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در این زمینه عنوان کرده است: این منطقه در اطراف حرم حضرت عبدالعظیم ، قبلا قبرستان بوده است؛ بنابراین کشف جسد در این منطقه و در طرح توسعه آستانه طبیعی است.
او در ادامه با بیان اینکه در طرح در دست انجام ، هیچ حفاری انجام نشده است ، تأکید می‌کند: فقط با توجه به اجرایی‌شدن طرح توسعه ، بخش‌هایی از زمین کنده شده‌اند ، بنابراین در این شرایط و در چنین پروژه‌هایی معمولا پیش می‌آید که با بقایای اجساد مواجه شویم. جسد کشف‌شده نیز باقی‌مانده از یک جسد طبیعی است ، هیچ جسد مومیایی در این منطقه به دست نیامده است؛ حتی چهره آن قابل تشخیص نبوده و شایعه پخش‌شده درباره بقایای این جسد صرفا ساخته‌شده فضای مجازی است.
سخنان آجرلو کشف جسد را تأیید می‌کند. تکذیب او تنها درباره مومیایی‌بودن این جسد است و به هر ترتیب نشان می‌دهد در جریان توسعه این صحن مطهر ، جسدی کشف شده است که روابط‌عمومی آستان می‌خواهد مهم‌بودن آن را نقض کند. حتی در اخبار منتشرشده به‌نقل از یکی از اعضای روابط‌عمومی آستان حضرت عبدالعظیم ، اعلام شده است که از - یکشنبه ، دوم اردیبهشت - حفاری‌ها متوقف شده و ما نمی‌دانیم دقیقا از کدام بخش مثلا شورای تأمین ، امنیت ملی ، اطلاعات یا بسیج افرادی در آن محل حاضر شده‌اند و عملیات را متوقف کرده‌اند.
محمدرضا نعمتی ، مدیر اداره باستان‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان تهران نیز در گفت‌وگو با ایسنا با اظهار بی‌اطلاعی از جسد مومیایی کشفی ، می‌گوید: اگر چنین اتفاقی بیفتد ، قطعا باید نخست میراث فرهنگی استان تهران را در جریان بگذارند تا از این طریق تیم کاوش و مطالعه برای بررسی محوطه وارد عمل شود. در صورتی‌که جسد را متعلق به رضاخان بدانیم ، جسد کشف‌شده قطعا باید مومیایی باشد ، چراکه رضاشاه ، سال ۱۳۲۴ در تبعید در ژوهانسبورگ از دنیا رفت و به شهادت تاریخ ، جنازه مومیایی‌شده او چهار سال بعد ، به ایران آورده شده. جنازه رضاشاه را در مقبره بزرگی در شهرری دفن کردند. بعد از تخریب ، جنازه رضاشاه پیدا نشد و شایع شد که محمدرضا ، جنازه پدر را مخفیانه در هنگام خروج از ایران (دی‌ماه ۱۳۵۷) با خود برده است.
هنوز هیچ نهادی مومیایی‌بودن جسد کشف‌شده را تأیید نکرده است و پیگیری‌ رسانه‌ها از نهادهای مختلف به یک « نمی‌دانم » بزرگ رسیده است ، تاجایی‌که امیرمصیب رحیم‌زاده مدیر اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرری نیز در این زمینه تأکید کرده این خبر را هنوز از منبع موثقی نشنیده است و هنوز از سوی متولیان آستان حضرت عبدالعظیم (ع) به این اداره اطلاعاتی داده نشده است.
او همچنین در پاسخ به این پرسش که متولیان آستان حضرت عبدالعظیم (ع) برای اجرایی‌کردن طرح توسعه از میراث فرهنگی استعلام گرفته‌اند ، یا خیر؟ می‌گوید: چیزی به دست اداره میراث فرهنگی شهرری نرسیده اما شاید استعلام از مقاطع بالاتر انجام شده است که ما اطلاعی از آن نداریم.
مهدی حجت ، رئیس ایکوموس ایران ، در حالی‌که کشف یک جسد مومیایی در شهرری را تکذیب نمی‌کند ، درباره کشف جسد مومیایی در شهر ری و احتمال تعلق آن به جنازه رضاشاه گفت: به‌محض اینکه یک متخصص باستان‌شناس جنازه را ببیند ، می‌تواند عمر جنازه را تشخیص دهد. درصورتی‌که حدود ۶۰ تا ۷۰ سال قدمت داشته باشد ، احتمال اینکه متعلق به رضاشاه باشد وجود دارد و به تحقیقات بیشتر باستان‌شناسی و تاریخی نیاز دارد. اگر هم قدیمی‌تر باشد که باز مانند سایر جنازه‌های کشف‌شده تاریخی مورد پژوهش باستان‌شناسان قرار می‌گیرد.
او در پاسخ به این پرسش که آیا مسئولان حرم شاه عبدالعظیم به کارشناسان میراث فرهنگی اجازه تحقیق و کاوش می‌دهند ، اظهار کرد: اجازه می‌دهند معنایی ندارد. اگر یک جسد مومیایی کشف شده وظیفه آنهاست سازمان میراث فرهنگی را مطلع کنند. سازمان هم به پژوهشگاه اطلاع می‌دهد و آنها یک تیم باستان‌شناسی از پژوهشکده باستان‌شناسی برای تحقیقات بیشتر روانه می‌کنند. حتی حق ندارند جنازه را جابه‌جا کنند.
قبر پهلوی دوم کجاست
در کتاب خاطرات آیت‌الله خلخالی ، شخصی که روزگاری مقبره منتسب به رضاخان را تخریب می‌کند ، ادعای وجود جسد رضاخان در این مکان رد شده است. در بخشی‌هایی از این کتاب آمده است: « اطراف مقبره را گروه مسلح فداییان اسلام در محاصره داشتند و پاسداران هم مواظب اوضاع بودند. سرانجام ، شب فرارسید ولی ما نتوانستیم مقبره را بخوابانیم ، اگرچه خسارت زیادی به آن زدیم و به‌صورت مخروبه درآوردیم. ساعت حدود ۱۰ شب ، برای استراحت ، محل مقبره را ترک کردم. کمی بعد ، جناب آقای حاج‌احمدآقا خمینی ، برای دیدن مقبره و در واقع برای تقویت روحیه این‌جانب به آنجا آمد و افراد مستقر در آن محل را تشویق کرد و با این عمل خود ، فهماند که امام با تخریب مقبره ، مخالفتی ندارند و این امر ، بی‌اندازه موجب تقویت ما شد » .
در بخش دیگری از این کتاب آمده: « هرچه قبر رضاخان را کندند ، حتی استخوان‌های او هم به دست نیامد. بعدا معلوم شد که شاه هنگام فرار ، استخوان‌های پدرش را برداشته و با خود به قاهره برده است و حالا هم در یک جای امن ، در لس‌آنجلس ، نگهداری می‌شود. این استخوان‌ها را در کنار جنازه فرزند اشرف ، آقای شفیق ، به امانت نگاهداری می‌کنند تا به‌اصطلاح ، در یک فرصت مناسب ، در ایران ، دفن کنند » .
این کتاب توسط نشر سایه منتشر شده و این مطالب در صفحه‌های‌ ۳۴۲ و ۳۴۷ کتاب آمده است.

حضور صادق خلخالی در تخریب آرامگاه رضا شاه

* * * https://www.isna.ir/news/97020302006 /
رئیس پزشکی قانونی در گفت‌وگو با ایسنا پاسخ داد
آیا جسد مومیایی را می‌توان شناسایی کرد؟
رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور توضیحاتی را در خصوص نحوه شناسایی اجساد مومیایی شده از سوی پزشکی قانونی ارائه کرد.
دکتر احمد شجاعی در گفت‌وگو با ایسنا ، درباره اینکه آیا پزشکی قانونی می‌تواند اجساد مومیایی شده را شناسایی کند اظهار کرد: احتمال شناسایی اجساد مومیایی شده از سوی پزشکی قانونی وجود دارد اما امکان آن به شکل 100 درصدی نیست.
وی با بیان اینکه شناسایی اجساد مومیایی شده و به ویژه تعیین هویت آنها امری دشوار و زمانبر است ، گفت: برای شناسایی یک جسد مومیایی شده ابتدا باید بافت استخوان‌ها و بافت بدن بررسی شده و در صورتی که سالم باشد DNA را از آن استخراج کرده و تحت آزمایش قرار داد.
رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با بیان اینکه فرآیند مومیایی کردن افراد بافت بدن را به طور کلی تغییر می‌دهد ، خاطرنشان کرد: همین امر سبب پیچیدگی‌هایی در فرآیند تشخیص مومیایی بودن یک جسد می‌شود.
به گفته شجاعی از طریق اخذ آزمایش DNA از بستگان جسد مومیایی شده نیز می‌توان فرآیند تشخیص هویت را سریعتر انجام داد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

مرگ رضاشاه بنیانگذار سلطنت پهلوی در ژوهانسبورگ، آفریقای جنوبی ...
1host2u.com 26/07/1944 تاریخ
رضاشاه سرانجام پس از دومین سکتهٔ قلبی در ژوهانسبورگ در تاریخ ۴ مرداد ۱۳۲۳ در گذشت. با وقوع جنگ جهانی دوم ایران اعلام بی طرفی کرد و حتی برای ندادن بهان...ادامه مطلب»

۸ شگفت ‌انگیز سیاست ایران...
asriran.com ۱۴۰۰/۰۱/۱۳ مردم
سیاست در جمهوری اسلامی چهره‌های زیادی را در این ۴۲ سال به خود دیده است؛ از سیاسیون محافظه‌کار، تا سیاست‌مداران رادیکال، از منتقدان داخل نظام تا معاندا...ادامه مطلب»

با پیکر رضاشاه چه کنیم؟ ...
isna.ir ۱۳۹۷/۰۲/۰۵ تاریخ
«من با آن‌ که مطمئن هستم برای انتشار این نوشته ناسزاهای بسیاری خواهم شنید اما بنابر وظیفه روشنفکری و برای مصالح جمهوری اسلامی و آینده این سرزمین، این ...ادامه مطلب»

تاسیس حزب توده ایران...
fa.wikipedia.org 02/10/1941 تاریخ
بلافاصله پس از تبعید رضاشاه پهلوی و آزادی زندانیان سیاسی، عده‌ای از اعضای جوان‌تر «۵۳ نفر» مارکسیست مشهور، از جمله ایرج اسکندری، بزرگ علوی، عبدالحسین ...ادامه مطلب»


EOF