رونمایی از نخستین فاز بازار بزرگ ایران

رونمایی از نخستین فاز بازار بزرگ ایران ...
isna.ir ۱۳۹۷/۰۲/۱۴ اقتصاد

کلیدواژه ها:#Isna.ir، #اسلامی، #اعتبار، #البرز، #انقلاب، #ایران، #ایران_مال، #ایرانی، #ایسنا، #بازار، #بازار_ایرانی، #بازار_بزرگ، #بازار_بزرگ_تهران، #بازرگانی، #بانک_مرکزی، #به_کمک، #تحریم، #تهران، #خانه، #خودرو، #دوبی، #سرمایه_گذاری، #طراحی، #غربی، #غیرمستقیم، #فرهنگ، #محور، #مردم، #معماری، #معماری_ایرانی، #نیمه_شعبان، #چین

در رونمایی از نخستین فاز بازار بزرگ ایران (ایران مال) همزمان با نیمه شعبان و روز کارگر ، علاوه بر معرفی وجوه مختلف این پروژه ، از پیمانکاران و کارگران فعال در آن ، قدردانی می‌شود.
به گزارش سرویس بازار ایسنا ، به نقل از روابط عمومی ایران مال ، بازار بزرگ ایران پروژه‌ای چند وجهی است که دست اندار کاران آن ، اهمیت این بازار را در همین ویژگی عنوان می‌کنند. ایران مال پروژه‌ای تجاری ، فرهنگی ، مذهبی ، رفاهی و تفریحی است و این موضوع ، مجتمع مذکور را متمایز از سایر مراکز خرید می‌کند. در این راستا به منظور معرفی پروژه و به بهانه رونمایی از نخستین فاز ایران مال ، نشست خبری با حضور جلال رسول اف ، مدیرعامل بانک آینده به عنوان سرمایه‌گذار اصلی پروژه و علامیرمحمد صادقی از چهره‌های برجسته اقتصادی ایران که ریاست هیات امنای این بازار بزرگ را بر عهده دارد ، برگزار شد. در این نشست ایران مال از دو زاویه تشریح شد. زاویه اول به انگیزه دست اندرکاران و تبیین ساخت این پروژه بر می‌گشت. زاویه دیگر نیز جزییاتی بود که در خصوص ایران مال اعلام شد.
میرمحمدصادقی در ابتدای این نشست عنوان کرد: من در شیخ‌نشین‌های خلیج‌فارس مثل دوبی همیشه اظهار کوچکی می‌کردم که ایرانی‌ها با زحمت و هزینه به این کشورها می‌آمدند و گاهی حتی جنس‌های بنجل را که اغلب ساخت چین بود ، خریداری می‌کردند. همین شیخ‌نشین‌ها اغلب به خاطر داشتن چنین امکاناتی به ما فخر می‌فروختند. من همیشه احساس می‌کردم که چرا ما در ایران چنین محلی را نداریم که بتوانیم در مقابل خارجی‌ها سربلند شویم و کالاها را در آنجا عرضه کنیم. بنده پس از انقلاب تاکنون در اتاق بازرگانی فعالیت داشتم. به یاد دارم اوایل انقلاب ، مهمان‌هایی که از خارج کشور به ایران می‌آمدند را تنها به بازار بزرگ تهران می‌بردیم. چرا که جای دیگری برای خرید نبود. به همین دلیل ایران مال با انگیزه آبروی ملی ساخته شد که افتخار ملی محسوب می‌شود. موسسان این پروژه با توجه به علایق ملی و مذهبی که داشتند ، تصمیم گرفتند هیات امنایی برای ایران مال انتخاب کنند که البته این هیات ، نقشی در مسائل مالی ندارد و من نیز به عنوان رئیس هیات امنا ، فعالیت دارم.
به گفته او در این پروژه سعی شده افراد از تمام زمان حضور خود در این مجموعه عظیم ، به طرق مختلف استفاده کنند و به جز خرید ، به جنبه‌های دیگر نیز توجه ویژه‌ای شده است. تاکنون نیز شرکت‌های بزرگی برای فعالیت در این مجتمع ، قرارداد بسته‌اند.
او افزود: دست اندرکاران پروژه ، برای انعقاد قراردادها ، حساسیت خاصی دارند و افرادی که قرار است در این مجتمع فعالیت کنند باید دارای شرایط خاص باشند.

در ادامه رسول اف نیز به تشریح انگیزه بانک آینده برای حضور در این پروژه و سرمایه‌گذاری در آن پرداخت.
او در ابتدا اظهارکرد: توسعه اقتصادی کشورها عمدتا در بخش‌های حقیقی اقتصاد اتفاق می‌افتد و بخش مالی موتور محرک این بخش‌ها است. برآرود متخصصان و اقتصاددانان این است که تمام کشورهای پیشرفته ، در بخش‌های مالی توسعه یافته‌اند. بنابراین برای اینکه مسیر توسعه هموار شود ، علاوه بر بخش‌های حقیقی اقتصاد ، نیازمند بخش مالی قوی مقتدر و مکمل هستیم.
مدیرعامل بانک آینده با اشاره به دو پایه اصلی اقتصاد در دنیا ادامه داد: برخی از کشورها در دنیا بازار سرمایه محور هستند و برخی مانند ایران بانک محور. حجم بازار پول در ایران حدود 5 برابر بازار سرمایه است و در واقع بخشی از تامین مالی بازار سرمایه نیز از طریق بانک‌ها انجام می‌شود. در کشورهای غربی این نسبت متفاوت و اغلب برعکس است و بازار سرمایه پاسخگوی نیازهای مردم است.
به گفته او در حال حاضر بیش از 70 درصد تامین مالی اقتصاد در ایران توسط بانک ها انجام می‌شود. در هر دوره که کشور توانسته از توان مالی بانک‌ها بهره‌مند شود ، اقتصاد به خوبی به حرکت درآمده و بانک‌ها توانسته‌اند پاسخگوی نیاز مردم و اهداف اقتصادی کشور باشند. اما هر وقت امکان بهره‌برداری برای دولت‌ها میسر نشده ، اهداف اقتصادی نیز محقق نشده است.
رسول اف با بیان اینکه بانک‌ها نیاز مالی مردم و فعالان اقتصادی را تامین می‌کنند ، به بعد دیگر تامین مالی نیز اشاره داشت و گفت: در برخی موارد بانک ها به طور مستقیم از طریق مشارکت مدنی و مشارکت حقوقی و سرمایه گذاری مستقیم وارد فعالیت‌ها می‌شوند. در تمام دنیا نیز در زمان رکود بانک‌ها به طور مستقیم وارد صحنه‌های اقتصادی می‌شوند تا ریسک سرمایه‌گذاری کاهش بیابد. از طرفی کارآفرینان و صاحبان ایده‌ای در کشورهای مختلف وجود دارد که دانش انجام یک فعالیت یا ایده نو دارند که به دلایل عدم وجود منابع مالی یا مشکلات وثیقه‌ای نمی‌توانند آن را اجرا کنند. در این شرایط بانک‌ها به کمک آنها می‌آیند و کار را تا زمان بهره‌برداری پیش می‌برند.
او با اشاره به اینکه بانک آینده از ادغام چندین موسسه ، تعاونی و بانک ایجاد شده عنوان کرد: هر یک از این نهادهای مالی دارای پروژه‌هایی بودند که یکی از آنها بازار بازرگ ایران بود. بنابراین بانک آینده در این پروژه به عنوان سرمایه گذار اصلی وارد شد. بانک آینده توانسته یک ایده بزرگ را به ظهور برساند. ایده‌ای فراتر از پروژه ساختمانی. ایده‌ای چند وجهی که در نوع خود کمتر در دنیا دیده می‌شود. معمولا در مجتمع‌های تجاری دیگر یا امکانات رفاهی غالب است یا بخش تجاری. اما این پروژه به تمام وجوه توجه ویژه دارد.
رسول اف به اهمیت ایران مال اشاره کرد و گفت: این پروژه از این جهت اهمیت دارد که نه تنها بزرگترین مرکز تجاری کشور است بلکه دارای بزرگترین مجتمع‌های فرهنگی و رفاهی است که همگان می‌توانند از آن استفاده کنند.
به گفته او ، هر سال بسیاری از ایرانی‌ها به خارج از کشور سفر می‌کنند و هزینه‌های سفر آنها نیز بالا است. برخی از این سفرها صرفا به دلیل بازدید و خرید از مجتمع‌های بزرگ تجاری و استفاده از امکانات رفاهی آن کشورها است. بنابراین ایده طراحان اصلی این پروژه ، هدایت کردن بخشی از این سفرها به داخل کشور است. بنابراین این پروژه نه تنها موجب صرفه‌جویی در مصرف منابع ارزی می‌شود ، بلکه می‌تواند موجب اشتغال‌زایی و ایجاد رونق شود.
ایران مال کجاست؟
ایران مال بین استان البرز و تهران قرار دارد. طراحی و مطالعه این پروژه 2 سال به طول انجامیده و اجرای آن 5 تا 6 سال زمان برده است. نخستین فاز ایران مال فردا رونمایی می‌شود که بر اساس گفته رسول اف ، به تدریج و تا چند ماه آینده بخش‌های مختلف تجاری فرهنگی ورزشی و رفاهی آن به بهره‌برداری خواهد رسید. این مجموعه بر اساس سه بعد تخصصی شکل گرفته است؛ فرهنگ و معماری ایرانی ، فرهنگ و معماری اسلامی و فرهنگ و معماری نوین.
مساحت کل مجموعه ایران مال ، یک میلیون و 950 متر مربع است که حدود 500 هزار متر مربع آن را واحدهای تجاری تشکیل می‌دهند. در فاز اول نیز از یک میلیون و 400 هزار مترمربع آن رونمایی خواهد شد که دارای 300 هزار مترمربع واحد تجاری و تولیدی است. 550 متر مربع دیگر در فاز دوم و تا پایان 1399 مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
این مجموعه ، حدود 200 رستوران دارد. همچنین بزرگترین فروشگاه کارفو که برای قشر متوسط یا با درآمدهای پایین‌تر است ، در آن افتتاح می‌شود. 20 هزار پارکینگ خودرو و موتورسیکلت نیز به صورت رایگان به بازدیدکنندگان تعلق می‌گیرد. 8000 خودرو نیز در هر ساعت می‌تواند به این مجموعه وارد و از آن خارج شود.
ایران مال دارای 52 دسترسی اعم از تونل ، پل ، زیرگذر و رمپ‌های مختلف است. آخرین مذاکرات نیز به منظور ایجاد خط مستقیم مترو به این مجموعه ، انجام شده که احتمالا تا 18 ماه آینده راه‌اندازی خواهد شد. با توجه به موقعیت این مجتمع ، برآورد شده 20 میلیون نفر مستقیم می‌توانند از امکانات ایران مال استفاده کنند.
علاوه بر آن در قسمت‌های فرهنگی 40 واحد سینمایی طراحی شده که 12 واحد در فاز یک افتتاح خواهد شد و دارای 1800 صندلی خواهد بود و 28 واحد دیگر در طرح توسعه است.
همچنین ایران مال دارای فضاهای ورزشی استاندارد در 15 رشته ورزشی است. طولانی‌ترین جاده تندرستی در منطقه نیز در ین مجتمع قرار دارد که مسافت آن 2 و نیم کیلومتر است.
سالن‌های همایش این مجتمع را نباید از یاد برد. باغ دیدار و باغ ماهان نیز نمایانگر فرهنگ و فناوی‌های جدید روز است. همچنین باغ کتاب به وسعت 3 هزار و 300 متر مربع با 67 هزار جلد کتاب و فروشگاه بزرگ کتاب نیز در این مجموعه خودنمایی می‌کند.
بازار ایرانی ایران مال ، نماد فرهنگی ، ایرانی و اسلامی است. این بازار بزرگترین بازار سنتی با معماری سنتی است که بعد از دوره صفویه به طور متمرکز ساخته شده و مساحت آن یک هکتار است. این بازار چهار سوق دارد؛ فرش ایران ، خشکبار ایرانی ، صنایع‌دستی ایرانی و وسایل آنتیک و قدیمی ایرانی. همچنین بازار ایرانی مانند بازارهای قدیمی دارای تالار آینه است. از سویی برای نخستین بار به جای کافه‌شاپ ، در این بازار به رسم قدیم ، شربت خانه وجود دارد. دریاچه‌ای به وسعت 13 هزار متر مربع نیز از دیگر بخش‌های ایران مال است. فضاهای نمایشگاهی این پروژه نیز قابل توجه است. بزرگترین مرکز نمایشگاهی ایران در ایران مال واقع شده که 40 هزار متر مربع است. نمازخانه ها و مسجد جامع ، امکانات بانکی با نوین‌ترین امکانات ، شهربازی سرپوشیده 10 هزار متر مربعی و سرای سالمندان با ظرفیت 300 نفر از دیگر امکانات ایران مال محسوب می‌شود.
فاز اول دارای یک هتل 5 ستاره پلاس با 400 اتاق و امکانات بالا است که تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد. سایر بخش‌های فاز اول نیز 3 تا 6 ماه آینده افتتاح خواهند شد.
رسول اف در نشست مذکور به حضور حدود 500 پیمانکار ایرانی در پروژه نیز اشاره و اظهارکرد:‌ گفته می‌شود نمی‌توان در ایران کار تیمی و گروهی انجام داد. اما در این پروژه نزدیک به 500 پیمانکار ایرانی با 15 تا 25 هزار نفر کنار هم کار می‌کردند. مشاوران خارجی پروژه باور نداشتند که در دوران تحریم بتوانیم این کار را پیش ببریم. البته ما سعی کردیم عمده کارها را با امکانات ایرانی انجام دهیم ، ولی گاهی نیاز به وارد کردن برخی از کالاها داشتیم و تحریم‌ها ، هزینه‌ها را برای ما بالا می‌برد . اما در همان شرایط هم توانستیم پروژه را پیش ببریم.
او به اشتغالزایی پروژه اشاره کرد و گفت: در دوره ساخت توانستیم اشتغال خوبی را ایجاد کنیم و در زمان بهره‌برداری نیز حداقل 15 تا 20 هزار نفر در این مجموعه شاغل خواهد شد. برآرود می شود با راه‌اندازی پروژه ، برای 3 تا 4 هزار نفر نیز اشتغال غیرمستقیم ایجاد شود.
او در خصوص مالکیت این مجتمع عنوان کرد: بر اساس روش‌های مرسوم در مجتمع‌های مشابه در دنیا ، یک شرکت ، مالک است و واحدها به هیچ عنوان واگذار نمی‌شود. بلکه اجاره داده می‌شود یا سهم از فروش از آنها گرفته می‌شود. شرکت مالک نیز سهامی عام است و یک شرکت هم بهره‌بردار هم در کنار آن فعال است. ما هم به همین روش عمل کردیم. شرکت مالک در اختیار بانک آینده و سهامی عام است. این شرکت با مجوز بانک مرکزی و شورای پول اعتبار تاسیس شده. بخشی از سهام واگذار شده و بعد از بهره‌برداری از پروژه ، سهام را در بورس عرضه می‌کنیم و ما به عنوان بانک آینده از این مالکیت خارج خواهیم شد.
او همچنین عنوان کرد: بخشی از فاینانس این پروژه را برخی از پیمانکارانی که با ما در ایران مال همکاری داشتند عهدار شدند و از این طریق منابع بانک کمتر درگیر شد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

ترجمه ضمائم برنامه اقدام مشترک(برجام) منتشر شد ...
mehrnews.com ۱۳۹۴/۰۴/۲۶ اخبار
وزارت امور خارجه شناسهٔ خبر: 2860785 - جمعه ۲۶ تیر ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۱ سیاست > سیاست خارجی وزارت امور خارجه سند برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را به همراه ...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

ایرانچهر » آرشیو » ایران‌ستیزی علم ایران‌شناسی را به محاق برده است ...
iranchehr.com ۱۳۹۴/۱۰/۲۲ سیاست
اشاره : « توموکو شیمویاما » که هم‌اکنون نام پرستو شادپیام را برای خود برگزیده، پیش از اقامت در ایران، استادیاری تاریخ ایران و زبان فارسی دانشگاه توکیو...ادامه مطلب»


EOF