دلار ۶۳۰۰ تومان شد؛ افزایش لحظه‌به لحظه‌ی بهای دلار و سکه

دلار ۶۳۰۰ تومان شد؛ افزایش لحظه‌به لحظه‌ی بهای دلار و سکه...
dw.com ۱۳۹۷/۰۲/۱۶ اقتصاد

کلیدواژه ها:#Dw.com، #اردیبهشت، #اعتبار، #ایران، #ایسنا، #ایلنا، #بازار، #بانک_مرکزی، #بانک_ملی، #تاریخ، #ترامپ، #تومان، #خبر، #خبرگزاری، #خبرگزاری_دانشجویان_ایران، #خمینی، #دلار، #سررسید، #سکه_تمام، #سیاست، #طلا، #مردم، #مرز، #چراغ، #یورو

نرخ دلار و یورو در بازار آزاد به طور روزانه افزایش می‌یابد. دلار در بازار آزاد به ۶۳۰۰ تومان رسید و هر یورو نیز از مرز ۷۵۰۰ تومان گذشت. در عین حال سخن از افزایش بی‌‌سابقه بهای سکه در بازار آزاد می‌رود.
خبرگزاری کار ایران ، "ایلنا" روز شنبه ۱۵ اردیبهشت (۵ مه) از افزایش مجدد و بی‌سابقه بهای دلار و یورو در بازار آزاد گزارش داد. بر اساس خبر این خبرگزاری بهای سکه نیز "به صورت چراغ خاموش" در حال افزایش است.
ایلنا به نقل از "برخی از کارشناسان" ، علت افزایش بی سابقه بهای ارزهای خارجی و همچنین سکه در بازار آزاد ایران را نزدیک شدن به تاریخ تصمیم‌گیری ترامپ در زمینه توافق هسته‌ای اعلام کرده است.
بنا بر گزارش این خبرگزاری ، بیشترین تاثیرات ناشی از تصمیم آمریکا در رابطه با توافق هسته‌ای را می‌توان در افزایش بهای سکه طلا دید.
افزایش بهای سکه
از انتشار خبر خبرگزاری دانشجویان ایران ، "ایسنا" ، مدتی نگذشته بود که همه‌ی آمار ارائه شده توسط آن خبرگزاری درباره‌ی بهای سکه در بازار آزاد ایران از اعتبار افتاد.
ایسنا اعلام کرده بود که روز پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ، بهای هر تمام سکه با تصویر خمینی به یک میلیون و ۹۶۰ هزار تومان رسیده است. خبرگزاری ایلنا خبر از عبور بهای این سکه از مرز دو میلیون تومان داد.
گفته می‌شود که بهای هر تمام سکه با تصویر خمینی روز شنبه ۱۵ اردیبهشت به ۲ میلیون و ۳۰ هزار تومان رسیده است.
این در حالی‌ست که در برخی از نقاط ، همین سکه ۵۰ هزار تومان گران‌تر از این رقم نیز معامله شده است.
پیش‌فروش سکه تمام شد
دو هفته پس از تحولات در بازار ارز و سیاست جدید ارزی بانک مرکزی ، نحوه پیش‌فروش سکه نیز دستخوش تغییر شد.
پیش از این ، پیش‌فروش سکه به دو شکل شش‌ماهه و یک‌ساله صورت می‌گرفت. اما پس از آن ، چند سررسید جدید به نحوه‌ی عرضه سکه در بازار افزوده شد.
بر اساس مقررات جدید بانک مرکزی ، پیش‌فروش سکه برای تحویل یک ماهه یک میلیون و ۵۹۰ هزار تومان اعلام شده بود.
هجوم مردم برای خرید پیش‌فروش یک‌ماهه به جایی رسید که بانک مرکزی تنها دو هفته پس از اجرای این سیاست از ثبت نام سررسید یک ماهه خودداری کرد. مسئولان بانک مرکزی علت را پر شدن ظرفیت اعلام کردند.
پس از آن سررسید سه‌ماهه هم متوقف شد و اکنون بانک ملی اعلام کرده که ثبت‌نام برای پیش‌فروش شش‌ماهه نیز متوقف شده است.
علت هجوم مردم برای ثبت نام سررسید یک ماهه سکه ، تفاوت ناچیز بهای آن با پیش‌فروش سه‌ماهه و شش‌ماهه بوده است.
در شرایطی که بهای سکه تنها ظرف یک هفته ۱۰ درصد افزایش می‌یابد ، بدیهی است که کمتر کسی خواستار ثبت‌نام پیش‌فروش یک‌ساله ، ۱۸ ماه و دوساله باشد.
افزایش بهای سکه و ارزهای خارجی در بازار آزاد ایران از شکست سیاست تک‌نرخی کردن ارز و پس از آن کنترل بهای ارزهای خارجی از طریق صرافی‌های مجاز حکایت دارد.
--- ---...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

دستگیری صرافان بی‌اعتنایی محض به علم اقتصاد است ...
dw.com ۱۳۹۶/۱۱/۲۶ اقتصاد
در روزهای گذشته، بهای دلار در بازار ارز ایران به بالاترین حد خود رسید. دولت روحانی چاره را در دستگیری صرافان و پلمب کردن صرافی‌ها دید. راهکاری که نه ا...ادامه مطلب»

رابطه بین حسین هدایتی و مهدی شمس و بابک زنجانی چیست؟ سعید مرتضوی ...
1host2u.com ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ سیاست
حسین هدایتی (زاده ۱۳۴۲ در تهران) سرمایه‌دار و مدیر ورزشی ایرانی است. شهرت وی بیشتر به جهت کمک‌های مالی کلان در اواخر دههٔ ۱۳۸۰ به تیم فوتبال پرسپولیس ...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»


EOF