نشست صوفیه؛ تاکید رهبران اروپا بر حفظ برجام و داشتن «رویکرد واحد» در قبال ایران

نشست صوفیه؛ تاکید رهبران اروپا بر حفظ برجام و داشتن «رویکرد واحد» در قبال ایران ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۰۲/۲۷ سیاست

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #آلبانی، #آموزشی، #اتحادیه_اروپا، #اروپا، #اروپایی، #استقلال، #اسپانیا، #ایران، #بالکان، #برجام، #بلغارستان، #بوسنی، #بوسنی_و_هرزگوین، #ترکیه، #حمل_و_نقل، #روسیه، #صربستان، #صوفیه، #مقدونیه، #نخست_وزیر، #هرزگوین، #وزیر، #پایتخت، #چهارشنبه، #چین، #کشورهای_عضو، #کنون

سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا عصر چهارشنبه وارد صوفیه ، پایتخت بلغارستان جمع شدند تا در جریان نشستی دو روزه علاوه بر هم‌اندیشی دربارۀ موضع این اتحادیه در قبال توافق هسته‌ای ایران ، برای اولین بار در ۱۵ سال گذشته با سران کشورهای بالکان نیز دیداری مشترک داشته باشند.
در پایان اولین روز این هم‌اندیشی ، سران ۲۸ کشور عضو این اتحادیه در مراسم شامی که چهارشنبه شب برگزار شد بر اتخاذ یک « رویکرد واحد » در قبال توافق هسته‌ای ایران تاکید کردند. آنها اعلام داشتند با وجود کنار رفتن آمریکا از برجام ، تا زمانی که ایران به این توافق احترام بگذارد آنها نیز برای حفظ توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی تلاش می‌کنند.
دستور کار سران این اتحادیه برای روز پنج‌شنبه ، دیدار با رهبران کشورهای آلبانی ، بوسنی و هرزگوین ، صربستان ، مونته نگرو ، مقدونیه و کوزوو است. قرار است در این نشست مشترک که با هدف مقابله با نفوذ رو به افزایش روسیه در منطقه بالکان تشکیل می‌شود ، دربارۀ « چشم انداز اروپایی » که پیش‌تر قولش را به کشورهای بالکان داده بودند ، گفتگو شود.
دونالد توسک ، رئیس شورای اروپا دربارۀ اهمیت برگزاری این نشست مشترک اعلام کرد که بدون داشتن یک « چشم انداز اروپایی » در بالکان ، تمام وقایع تاسف‌باری که در دهه ۹۰ میلادی روی داد ، از جمله جنگ و درگیری بار دیگر تکرار خواهد شد.
نشست روز پنج‌شنبه با حضور رهبران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا برگزار می‌شود زیرا از آنجا که اسپانیا استقلال کوزوو را به رسمیت نشناخته است ، ماریانو راخوی نخست وزیر اسپانیا از شرکت در این نشست مشترک خودداری کرده است.
سرمایه‌گذاری در زیر ساختهای حمل و نقل بالکان ، تبادلات آموزشی و فرهنگی ، برنامه‌ریزی برای چگونگی مقابله با « چالش‌های مشترک » مانند امنیت و مهاجران ، از جمله موضوعاتی است که قرار است در نشت روز پنج‌شنبه دربارۀ آنها گفتگو شود.
اتحادیه اروپا تاکید کرده است که هدف از برگزاری این نشست تنها توسعه همکاری‌های مشترک است و نه بزرگ شدن وسعت جغرافیایی این اتحادیه و افزودن بر شمار اعضای آن.
از میان کشورهای بالکان تا کنون تنها مونته نگرو و صربستان (به ترتیب در سالهای ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ میلادی) مذاکرات با اتحادیه اروپا را برای طی مراحل لازم و عضویت در این اتحادیه آغاز کرده‌اند و در حال حاضر نیز بسیاری از کشورهای عضو ، با شتاب در جذب اعضای جدید در این اتحادیه مخالفند.
اتحادیه اروپا در زمانی به فکر تقویت روابط سیاسی و اقتصادی با کشورهای عضو بالکان افتاده که رقبایی همچون روسیه و چین و حتی کشوری مانند ترکیه نیز به دنبال گسترش نفوذ خود در این منطقه هستند.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

واکنش‌های جهانی به تحریم ایران؛ مسکو: دوران ضرب‌الاجل به سر آمده است ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۰۸/۱۷ اخبار
دور جدید تحریم های آمریکا بر ضد ایران که از روز دوشنبه ۵ نوامبر/۱۴ آبان اجرایی شد به اذعان کارشناسان هدفمندترین و سنگین‌ترین مجازات‌هایی است که تا کنو...ادامه مطلب»

آمانو: برجام دستاوردی آشکار است/ ایران در معرض شدیدترین نظام‌ راستی‌آز...
farsnews.com ۱۳۹۵/۰۱/۱۴ سیاست
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بار دیگر تأیید کرد ایران به تعهداتش در برجام پایبند بوده است. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یوکیا آمانو، م...ادامه مطلب»

گشایش‌های تجارت خارجی ایران یک ماه و نیم پس از اجرای برجام آغاز بهار ت...
ion.ir ۱۳۹۴/۱۲/۱۲ واردات-صادرات
یک ماه و نیم از آغاز اجرایی شدن برجام و فرو ریختن دیوار تحریم‌ها علیه ایران می‌گذرد، در این مدت بسیاری از کشورها از گسترش روابط اقتصادی خود با ایران ا...ادامه مطلب»


EOF