القدس العربی تحلیل کرد؛ آیا درخواست مسکو برای «خروج ایران از ‏سوریه» به آمریکا و ترکیه مرتبط است؟

القدس العربی تحلیل کرد؛ آیا درخواست مسکو برای «خروج ایران از ‏سوریه» به آمریکا و ترکیه مرتبط است؟ ...
entekhab.ir ۱۳۹۷/۰۳/۰۳ سیاست

کلیدواژه ها:#Entekhab.ir، #آنکارا، #العربی، #القدس، #الله، #ایران، #ایرانی، #ترکیه، #تهران، #حزب_الله، #دمشق، #دولت، #دولت_سوریه، #روسیه، #سوریه، #عرب، #عربستان، #قانونی، #لبنان، #لندن، #مسکو، #نظامی، #واشنگتن

تحلیلگران مسائل سیاسی بر این عقیده اند که ‏واشنگتن و عربستان ، ترکیه را بر آن داشتند تا برای ‏تحقق اهداف متعددی به سوریه وارد شود؛ از آن جمله ، ‏ایجاد نوعی توازن با حضور نظامی ایران است. در ‏ادامه ، خود واشنگتن در این کشور عربی حضور نظامی ‏یافت که از مهمترین دلایل آن مقابله با وجود ایران ‏بود. بر این اساس ، مسکو در صورتی که خواستار خروج ‏نیروهای خارجی از سوریه شود ، نمی تواند از این ‏میان ، نیروهای ایرانی را استثنا کند.
القدس العربی چاپ لندن در مطلبی به قلم كامل صقر نوشت: تحلیلگران مسائل سیاسی بر این عقیده اند که ‏واشنگتن و عربستان ، ترکیه را بر آن داشتند تا برای ‏تحقق اهداف متعددی به سوریه وارد شود؛ از آن جمله ، ‏ایجاد نوعی توازن با حضور نظامی ایران است. در ‏ادامه ، خود واشنگتن در این کشور عربی حضور نظامی ‏یافت که از مهمترین دلایل آن مقابله با وجود ایران ‏بود. بر این اساس ، مسکو در صورتی که خواستار خروج ‏نیروهای خارجی از سوریه شود ، نمی تواند از این ‏میان ، نیروهای ایرانی را استثنا کند و در این باره ‏در معرض فشارهای سیاسی فراوانی قرار دارد که ‏خواهان فشار بر تهران و دمشق در خصوص خروج نیروهای ‏ایرانی است.‏
به گزارش « انتخاب » ، این رسانه عرب زبان ادامه داد: برخی منابع سوری به این نکته اشاره دارند که از ‏مسکو خواسته شده است حضور نظامی ایران در سوریه را ‏مهار کند تا در مقابل با روسیه برای یافتن راه حل ‏صلح آمیز برای جنگ سوریه همکاری کنند. به نظر می ‏رسد تنها حضور نظامی در سوریه که مورد تایید بین ‏المللی و منطقه ای است ، وجود نظامی روسیه است؛ ‏حضوری که منحصر به استقرار نیروهای روسی در دو ‏پایگاه حمیمیم و طرطوس می شود.‏
اما حزب الله بر این عقیده است که قصد باقی نگه داشتن ‏نیروهای خود در سوریه را ندارد و تنها دو امر برای ‏این حزب اهمیت دارد؛ نخست ، آنکه نظام سوریه که هم ‏پیمان سیاسی آنهاست سقوط نکند و دوم اینکه مانع از ‏انتقال فعالیت های گروههای تروریستی به داخل لبنان ‏شوند؛ دو مساله ای که کاملا محقق شده است.‏
در مورد حضور نیروها و کارشناسان ایرانی در سوریه ، ‏باید گفت این مساله از نظر دولت سوریه قانونی است ‏که با درخواست این دولت صورت گرفته است. این در ‏حالی است که حضور نیروهای ترکیه و آمریکا خلاف ‏قانون نظام سوریه است ، اما کارشناسان سوری معتقدند ‏اگر روسیه از آنکارا و واشنگتن بخواهد نیروهای خود ‏را از سوریه خارج کنند ، قطعا آنها پاسخ می دهند: پس ‏نیروهای ایران چطور؟
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

اولین سفر علمی طلاب زن ایرانی به آمریکا ...
iranmatlab.ir ۱۳۹۳/۰۲/۲۵ اخبار
اخبار سیاست خارجی - اولین سفر علمی طلاب زن ایرانی به آمریکا هیلاری کلینتون که ظاهرا برای انتخابات ریاست جمهوری در سال 2016 آماده می‌شود ضمن دفاع از ع...ادامه مطلب»

نشست وین 2 درباره سوریه با حضور هیات ایرانی آغاز شد ...
ion.ir ۱۳۹۴/۰۸/۲۳ اخبار
نشست وین 2 درباره بحران سوریه پیش از ظهر امروز شنبه به وقت محلی با حضور هیات ایرانی در هتل امپریال شهر وین پایتخت اتریش آغاز شد. ایران آنلاین / «محمد ...ادامه مطلب»

جک استرا: غیررسمی به ایران مشورت می‌دهم ...
tabnak.ir ۱۳۹۵/۱۲/۲۷ سیاست
وزر امور خارجه پیشین انگلیس با مطلوب خواندن سطح روابط لندن- تهران گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درک صحیحی از اوضاع سیاسی و روابط بین الملل ندار...ادامه مطلب»

رییس جمهور روحانی: همیشه با مردم مانند ایام انتخابات برخورد کنید/ از د...
asriran.com ۱۳۹۶/۰۳/۰۱ سیاست
موسیقی‌های سطح پایین را نمی پسندیم، هرچند برخی گفتند خوب است. نخستین نشست خبری رئیس دولت دوازدهم که در مرکز همایش‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران ...ادامه مطلب»


EOF