اردشیر زاهدی خطاب به مایک پامپئو: ایران شکست ناپذیر است

اردشیر زاهدی خطاب به مایک پامپئو: ایران شکست ناپذیر است ...
news.gooya.com ۱۳۹۷/۰۳/۱۳ سیاست

کلیدواژه ها:#News.gooya.com، #آسیا، #آینده_ایران، #اردشیر، #اردشیر_زاهدی، #ازدواج، #اسلامی، #افکار، #انقلاب، #ایران، #برجام، #تاریخ، #تایمز، #تبریز، #ترامپ، #جمهوری_اسلامی، #جنایات_جنگی، #خبر، #خوشحال، #دانشگاه، #دانشگاه_شیراز، #دلار، #دولت، #دیوانه، #رضا_شاه، #ریچارد_فرای، #زاهدی، #سعودی، #سفیر، #سلطنت، #سند، #سوریه، #سیا، #سیاست، #شاه، #شوستر، #شیراز، #ضد_ایران، #عدالت، #عراق، #عربستان، #عربستان_سعودی، #غربی، #قانونی، #مردم، #مشروطیت، #مقاومت، #مورگان_شوستر، #نظامی، #نیویورک، #نیویورک_تایمز، #هنر، #وزیر، #وزیر_خارجه، #یمنی

مقاله اردشیر زاهدی در روزنامه نیویورک تایمز
ترجمه محمد سهیمی - خبرنامه گویا
مقدمه مترجم
از آغاز کارزار انتخاباتی آقای دانالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ ، بخشی از ایرانیان خارج کشور از ایشان ، که حتی در میان اکثریت مردم آمریکا بعنوان یک نژاد پرست ، ضد زن ، ضد مهاجران ، و ضد مسلمانان شناخته میشوند ، حمایت کردند. پس از آغاز ریاست جمهوری آقای ترامپ و مواضع به شدت ضد ایران و ایرانیان -- نه ضد جمهوری اسلامی ، چرا که اگر ضد ایران و ایرانیان نبود ، ورود هموطنان ما به آمریکا را ممنوع نمیکرد -- این حمایت شدت یافت. با اعلام خروج غیر قانونی آمریکا از معاهده برجام ، که با واکنش بسیار منفی‌ در سراسر جهان مواجه شد ، و سخنرانی بسیار تند و زورگویانه آقای مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا درباره ایران ، حمایت این بخش از ایرانیان از آقای ترامپ به اوج خود رسیده است. در این میان ، بخش مهمی‌ از سلطنت طلبان ، که هنوز در رویا و توهم بازگشت سلطنت به ایران هستند ، در حمایت از سیاست آقای ترامپ در قبال ایران از همه "دو اتشه تر" هستند.
آقای اردشیر زاهدی نیازی به معرفی‌ ندارند. ایشان داماد محمد رضا شاه ، وزیر خارجه ایشان ، سفیر ایران در آمریکا در زمان رژیم شاهنشاهی ، و شاید نزدیک‌ترین شخص به شاه بودند و ایشان را مظهر ایران میدانستند. نگارنده این سطور و مترجم آنچه که در زیر میاید به لحاظ سیاسی هیچگونه وجه مشترکی با آقای زاهدی ندارد. نگارنده حامی‌ انقلاب بود و هنوز هم باور دارد که انقلاب باید اتفاق میفتاد -- کما اینکه آقای زاهدی نیز گفته ا‌ند ، "اگر ما [رژیم محمد رضا شاه] اشکال نداشتیم ، انقلاب نمی‌شد" -- و معتقد به یک جمهوری دمکراتیک است. ولی‌ تا جایی‌ که به نگارنده مربوط است ، آقای زاهدی با حمایت از حقوق ایران و مردم آن ، بخصوص حقوق کشور درچهار چوب معاهده‌های بین المللی ، مخالفت با تحریم‌های اقتصادی ، و تهدید و حمله نظامی ، ایراندوستی اصیل خودرا نشان داده ا‌ند. پر واضح است که شخصیتی مانند ایشان که در ایام کهولت است ، و زندگی‌ بسیار راحت و بدون سر و صدائی در سویس دارد ، نیازی ندارند که وارد اینگونه بحث‌های ملی‌ شوند ، مگر آنکه نگران کشور و آینده آن باشند.
در واکنش به سخنرانی آقای پامپئو ، آقای زاهدی روز پنجشنبه ۳۱ ماه مه ۲۰۱۸ مقاله یی را در روزنامه نیویورک تایمز منتشر کردند. چون این روزنامه حاضر به انتشار آن در صفحه مقالات مهمان نبود ، آقای زاهدی آنرا بصورت "آگهی" با صرف هزینه هنگفت [از جیب خود] در آن روزنامه منتشر کردند. لزومی ندارد با بخشی و یا تمامی آنچه که ایشان نوشته ا‌ند مخالفت کرد و یا موافق بود. به گمان نگارنده مهم میهندوستی اصیل ایشان است. ترجمه کامل این مقاله از قرار زیر است. نگارنده به آقای زاهدی و میهندوستی بی‌ چون و چرای ایشان درود میفرستد و یادآوری می‌کند که این اولین باری نیست که ایشان چنین مقاله‌هایی‌ در دفاع جانانه از کشور خود منتشر میکنند.
گربه رویای موش دارد)شتر در خواب بیند پنبه دانه(؛ آرزوهای احمقانه

* * * سخنرانی وزیر خارجه آمریکا ، مایک پامپئو ، درباره ایران هم غم انگیز بود ، و هم گیج کننده. بعنوان رئیس سیاست خارجی‌ یک قدرت بزرگ ، و مدیر سابق سازمان سیا ، ایشان باید ایران ، مردم آن و تاریخ آنرا بهتر بشناسد.
قلدری به ندرت به نتیجه می‌رسد ، و در مورد ایران هیچگاه به نتیجه [مطلوب] نرسیده است. در طول هزاران سال تاریخ خود ، کشور من هرگز در برابر خارجی‌‌ها سرخم نکرده و تسلیم نشده است ، و در شرایط مصیبت بار متحد مانده است. مستقل از عقیده خود درباره دولت کنونی [ایران] ، تحت تهدید‌های خارجی‌ ، مردم نجیب ایران با هم متحد بوده ، و از سرزمین مادری دفاع کرده و میکنند. تاریخ به متجاوزان خارجی‌ سریعا میاموزد که از افکار پوچ خود برای ویرانی ایران دست بردارند. گربه‌ها رویای موش دارند ، [ولی‌] احدئ قادر به خرد کردن ایران نیست.
با سرزمینی به وسعت ۶۳۶ ، ۰۰۰ مایل مربع و ۸۲ میلیون جمعیت ، ایران عراق نیست. ایران قادر خواهد بود دربرابر حمله نظامی خارجی‌ مقاومت کند. باید [هجوم غیر قانونی به] عراق را بیاد آوریم که بر اساس دروغ و اسناد تقلبی بود. حمله [به عراق] نه اجازه قانونی داشت ، و نه اتوریته اخلاقی‌. نتیجه آن کشتار و ویرانی عظیم بود. صدها هزار مردم بیگناه کشته شدند ، و آینده و زندگی‌ میلیون‌ها نفر ویران شد. و ، بر طبق گفته رئیس جمهوری آمریکا [ترامپ] ، ۷ ، ۰۰۰ ، ۰۰۰ ، ۰۰۰ ، ۰۰۰ دلار هدر رفت. آیا مغز‌ها [امریکأیی ها] در سازمان سیا و وزارت خارجه تاریخ را نمیدانند؟
ایران بخاطر حضور خود در سوریه محکوم میشود. ولی‌ گفته نمی‌شود که ایران در سوریه به دعوت دولت [قانونی] کشور مستقل سوریه حضور دارد. حضور ارتش‌های مخفی‌ آمریکا و دولت‌های غربی در سوریه است که نقض قوانین بین المللی میباشد [نه ایران و روسیه].
کشتار ادامه دار ، بیرحمی و جنایات دیگر بر علیه مردم غیر نظامی یمن [که توسط عربستان و امارات با پشتیبانی‌ آمریکا انجام میشود] نه تنها جنایات جنگی هستند ، بلکه حمله به بشریت نیز میباشند. آیا قادر خواهیم بود که این بربریت را ببخشیم و فراموش کنیم؟ در ۲۳ و ۲۴ ماه مه خبر اصلی‌ بی‌ بی‌ سی‌ یک گزارش درد آور بود که یک عروسی‌ در دهکده یمنی را نشان میداد که در آن مردان ، زنان ، و بچه‌ها مشغول جشن گرفتن ازدواج عزیزان خود بودند. آنروز قرار بود شاد‌ترین روز زندگی‌ آنها باشد. در یک لحظه عربستان سعودی به دهکده حمله کرد و ۲۲ نفر را کشت. جشن تبدیل به عزا شد. چگونه میتوان گرسنگی بچه‌ها و ویرانی یک کشور [یمن را توسط عربستان و متحدان] را توجیه نمود؟ کدام دیوانه مسول این فاجعه بی‌ سابقه است؟ عدالت قرن بیست و یکم این است؟
آمریکا و ایران ۱۶۰ سال پیش با هم دوست شدند. ذکر نام امریکأیی‌های بزرگی‌ نظیر هاوارد بسکرویل [که در انقلاب مشروطیت به همراه انقلابیون در تبریز جنگید و شهید شد] ، [ویلیام] مورگان شوستر [خزانه دار دولت مشروطیت از ماه مه تا دسامبر ۱۹۱۱] ، ارتور میلزپا [مستشار مالی‌ در ایران از ۱۹۲۲ تا ۱۹۲۷ ، و از ۱۹۴۲ تا ۱۹۴۵] ، ارتور آپ‌هام پوپ [استاد دانشگاه و محقق هنر ایرانی‌ ، که سردبیر Survey of Persian Art بود] ، و ریچارد فرای [محقق ایران و اسیا مرکزی ، و مدیر انستیتوی آسیا در دانشگاه شیراز از ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۴] هنوز احساسات گرم [دوستانه] را در ایرانی‌ها ایجاد می‌کند.
حتی اگر یک از امضأ کنندگان برجام از آن کنار رود ، هنوز این یک سند معتبر و واجب الاجرا میباشد. دعا می‌کنم که عقلانیت پیروز گردد ، و بلوغ دیپلماتیک غلبه یابد [تا آمریکا سیاست خودرا تغییر دهد].
بدون شک شرایط اجتماعی ایران تکامل خواهند یافت و تغییر خواهند کرد. من امید و اعتماد زیاد به جوانان ایران دارم ، که شخصیت ، هوش و لیاقت آنها آینده ایران را شکل خواهند داد. من خوشحال و امیدوارم وقتی‌ میبینم که در چهار گوشه جهان ، اکثریت کارشناسان منطقه [خاورمیانه] واقعیات را روشن تر از [مایک پامپئو و دولت ترامپ] میبینند و از عزت و حقوق برادران و خواهران شریف من دفاع میکنند. من هم به نظرات آنها احترام میگذارم و هم قدردان آنها هستم.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

معشوق فرح پهلوی چه کسی بود؟ ...
afkarnews.ir ۱۳۹۲/۱۲/۲۵ مردم
به گزارش افکارنیوز،‌ احمد‌علی مسعود انصاری پسر خاله فرح پهلوی بعد از ازدواج فرح با محمد رضا شاه به دربار نزدیک شد و حتی با شاه بعد از فرار از ایران و ...ادامه مطلب»

جدا شدن بحرین از ایران...
1host2u.com ۱۳۵۰/۰۵/۲۳ تاریخ
جدا شدن بحرین از ایران پس از گذشت سال‌ها اشغالگری آل‌خلیفه و بریتانیا، در روز ۲۲ مرداد ۱۳۵۰ در زمان حکومت محمدرضا شاه پهلوی و با چشم‌پوشی وی از حاکمیت...ادامه مطلب»

رییس جمهور روحانی: همیشه با مردم مانند ایام انتخابات برخورد کنید/ از د...
asriran.com ۱۳۹۶/۰۳/۰۱ سیاست
موسیقی‌های سطح پایین را نمی پسندیم، هرچند برخی گفتند خوب است. نخستین نشست خبری رئیس دولت دوازدهم که در مرکز همایش‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران ...ادامه مطلب»


EOF