صالحی: برای ۱۹۰ هزار سو به سالانه ۳۰۰ تن اورانیوم نیاز داریم که فعلا نداریم

صالحی: برای ۱۹۰ هزار سو به سالانه ۳۰۰ تن اورانیوم نیاز داریم که فعلا نداریم ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۰۳/۱۷ دانش

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #اروپایی، #ایران، #برجام، #تجهیزات، #تغذیه، #خرداد، #خمینی، #سازمان_انرژی_اتمی، #سازمان_انرژی_اتمی_ایران، #شبانه_روزی، #علی_اکبر_صالحی، #نقض_برجام، #وزیر، #وزیر_خارجه، #پیشین، #چهارشنبه

علی اکبر صالحی ، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز چهارشنبه ۱۶ خرداد/ ۶ ژوئن در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما ، جزئیاتی تازه از طرح‌های این سازمان برای رسیدن به سطح ۱۹۰ هزار سویی گفت که علی خامنه‌ای ، رهبر ایران خواستار آن شده است.
آقای صالحی با اشاره به اینکه ایران پیش‌بینی می‌کرد آمریکا بدعهدی کند افزود: « با توجه به سابقه‌ای که از آمریکا سراغ داشتیم آمادگی‌های لازم برای بازگشت پذیری را از ابتدا مد نظر قرار داده بودیم و سالنی را برای مونتاز سانتریفیوژها در نظر گرفتیم. این سالن در سوله‌ای متروکه که در سال ۹۳ احداث و تجهیز کردیم تشکیل شده است. »
وزیر خارجه پیشین ایران با اشاره به دستور رهبر ایران گفت: « تمامی تست‌های لازم برای روتور و تجهیزات دیگر که در سانتریفیوژها به کار برده می‌شود در این سالن‌ها صورت می‌گیرد. از زمانی که رهبری دستور دادند به صورت شبانه روزی در حال فعال سازی است و طی ۴۸ ساعت گذشته اقدامات بسیاری صورت گرفته و امیدواریم حداکثر تا یک ماه دیگر کل این سالن ها آماده و فعالیت ها آغاز شود. »
رئيس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به اینکه سالن‌های فعلی برای سانتریفیوژهای IR8 مناسب نیستند افزود: « برای این کار ما در حال احداث سالن‌های جدیدی هستیم که در ظرف ۱۰ ماه آینده می‌توانیم به خواسته رهبری که همان ۱۹۰هزار سو است برسیم. در حال حاضر ظرفیت این مکان حدود ۶۰ ماشین در روز است به این معنا که در ظرف ده ماه مجموعه سالن هایی که ایجاد شده میتوانند ۱۹۰ هزار سو تولید کنند. »

آقای صالحی گفت: « ما در حدی که برجام اجازه می‌دهد سانتریفیوزهای جدید را مونتاژ می‌کنیم و اگر امروز نیز ما ۱۸۰هزار سو داشته باشیم شرایط آماده نیست و مواد اولیه به اندازه این میزان سو وجود ندارد و خوشبختانه پس از برجام موفق شدیم حدود ۴۰۰ تن مواد اولیه به ۵۵۰ تنی که داشتیم بیفزاییم. »
نکته دیگری که رئیس سازمان انرزی اتمی ایران یادآور شد ، میزان لازم اورانیوم برای تولید ۱۹۰ هزار سو بود. او گفت: « اگر ما ۱۹۰ هزار سو داشته باشیم سالانه به ۳۰۰ تن اورانیوم نیاز داریم تا به عنوان ورودی مواد اولیه تغذیه باشد و اکنون این میزان را در اختیار نداریم اما به شدت تلاش می‌کنیم که در آینده نزدیک بتوانیم به تولید مواد اولیه به میزان ۳۰۰ تن دست یابیم. »
آقای خامنه‌ای روز چهاردهم خرداد ، در مراسم سالگرد درگذشت آیت‌الله خمینی از لزوم آمادگی سازمان انرژی اتمی برای دسترسی به ۱۹۰ هزار سو گفته بود. اقدامی که هرچند از سوی کشورهای اروپایی نقض برجام خوانده نشد ، اما برخی آن‌را نزدیک شدن به خطوط قرمز دانستند.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

واعظی: پهنای باند اینترنت ایران به 12 هزار گیگابیت برثانیه می رسد ...
ion.ir ۱۳۹۵/۰۱/۲۹ اینترنت-آی.تی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: پهنای باند اینترنت ایران تا پایان امسال به 12 هزار گیگابیت برثانیه افزایش خواهد یافت. ایران آنلاین /Bit (بیت): بیت...ادامه مطلب»

آمانو: برجام دستاوردی آشکار است/ ایران در معرض شدیدترین نظام‌ راستی‌آز...
farsnews.com ۱۳۹۵/۰۱/۱۴ سیاست
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بار دیگر تأیید کرد ایران به تعهداتش در برجام پایبند بوده است. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یوکیا آمانو، م...ادامه مطلب»

تلاش برای رفاه ملت/ سفر 40 وزیر و مدیر ارشد به استان های مختلف ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۹/۲۸ اخبار
معاونان رئیس جمهوری، وزرا و معاونان آنان در هفته ای که گذشت در 40 سفر جداگانه به شهرها، روستاها و مراکز استانها پیگیر پیشرفت طرح های دولت و حل مشکلات ...ادامه مطلب»


EOF