ایران: در خواست آمریکا از عربستان برای افزایش تولید نفت احمقانه است

ایران: در خواست آمریکا از عربستان برای افزایش تولید نفت احمقانه است ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۰۳/۱۹ سیاست

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #اردبیلی، #اوپک، #ایالات_متحده، #ایران، #ایران_و_ونزوئلا، #بازار، #برجام، #ترامپ، #تهران، #جهانی، #خرداد، #خلیج_فارس، #دلار، #دولت، #رئيس_جمهور، #رویترز، #ریاض، #سعودی، #عربستان، #عربستان_سعودی، #فارس، #موافقت، #ونزوئلا، #وین، #کشورهای_عضو

ایران درخواست آمریکا از عربستان برای تولید نفت بیشتر را مورد انتقاد قرار داد.
حسین کاظم پور اردبیلی نماینده ایران در اوپک به گزارش‌هایی که مدعی شده رئيس جمهور آمریکا یک روز پیش از تصمیمش درباره خروج از برجام از عربستان خواسته که تولید نفت خود را افزایش دهد واکنش نشان داد.
آقای کاظم‌پور روز جمعه ۸ ژوئن/ ۱۸ خرداد این خصوص گفت: « این احمقانه و در عین حال تعجب آور است که می‌بینیم آمریکا از عربستان سعودی درخواست می‌کند که تولید نفت این کشور در پاسخ به تحریم‌های ایران افزایش یابد. »

نماینده ایران در سازمان اوپک همچنین پیش‌بینی کرد که اعضای این سازمان در اجلاس آتی از این درخواست آمریکا استقبال نخواهند کرد. « هیچ کدام از اعضای اوپک اقدامی علیه دو کشور موسس این سازمان یعنی ایران و ونزوئلا انجام نخواهند داد. دفعه قبلی که ایالات متحده چنین تلاشی را علیه ایران به کار بست قیمت نفت به بیش از ۱۴۰ دلار افزایش پیدا کرد. »
نشست بعدی سازمان اوپک قرار است روز ۲۲ ژوئن در وین برگزار شود. در آن اجلاس وزرای عضو سازمان اوپک سیاست‌های جدید در خصوص میزان تولید نفت را بررسی خواهند کرد.
در سال ۲۰۱۶ و بعد از یک سیر نزولی قیمت نفت ، اعضای اوپک توانستند به توافقی دست یابند تا با کاهش میزان تولید نفت ، قیمت‌ها را در بازار افزایش دهند. اما ایران به دلیل اینکه چند سال به دلیل تحریم‌ها حضور فعالی در بازارهای جهانی نداشت از این قاعده مستثنی شد و کشورهای عضو اوپک موافقت کردند که تهران این محدودیت‌های تولید را نداشته باشد.
کاظم پور اردبیلی همچنین با اشاره به اینکه اوپک همواره وحدت خود را حفظ کرده است ، افزود: « اوپک هرگز اقدامات تحقیر آمیزی چون افزایش تولید نفت که با هدفی جز ضربه زدن به یکی از اعضا صورت می‌گیرد را نخواهد پذیرفت. تا چه اندازه باید نادان و مغرور باشید که ۶۰ سال همکاری در میان کشورهای رقیب (در اوپک) را نادیده بگیرید و از یکی از اعضا (عربستان) بخواهید که با افزایش تولید نفت به یکی دیگر از اعضا ضربه بزند. »

روز پنجشنبه خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی مدعی شده بود ، یک روز پیش از اعلام تصمیم دونالد ترامپ درباره خروج از توافق هسته‌ای ، یکی از مقامات عالی‌رتبه دولت آمریکا طی تماسی تلفنی با محمد بن‌سلمان از عربستان خواسته که کسری تولید نفت در اثر تحریم‌های آتی علیه ایران را در بازارهای جهانی جبران کند.
درخواستی که هرچند با موافقت بن سلمان رو‌به‌رو شده‌است اما مطابق گزارش رویترز نارضایتی اعضای اوپک و حتی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را که متحدین ریاض هم هستند به همراه داشته است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

اولین سفر علمی طلاب زن ایرانی به آمریکا ...
iranmatlab.ir ۱۳۹۳/۰۲/۲۵ اخبار
اخبار سیاست خارجی - اولین سفر علمی طلاب زن ایرانی به آمریکا هیلاری کلینتون که ظاهرا برای انتخابات ریاست جمهوری در سال 2016 آماده می‌شود ضمن دفاع از ع...ادامه مطلب»

تبعات اقتصادی تحریم نفتی کامل ایران؛ دلار تا چه نرخی گران می‌شود؟ ...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۲/۰۳ اقتصاد
دولت آمریکا روز دوشنبه به طور رسمی اعلام کرد که معافیت‌‌ ۶ ماهه هشت کشور از شمول تحریم خرید نفت ایران با اتمام در دوم ماه می (۱۲ اردیبهشت ماه) تمدید ن...ادامه مطلب»

مرگ محمدرضا شاه پهلوی در مصر...
1host2u.com ۱۳۵۹/۰۵/۰۵ تاریخ
در یازدهم اردیبهشت ۱۳۵۴ پزشک شاه تشخیص داد که شاه مبتلا به سرطان غدد لنفاوی شده‌است. هر چند شاه این موضوع را برای سه سال حتی از فرح نیز پنهان کرده‌بود...ادامه مطلب»


EOF