تب و تاب دوباره بازار ارز ایران؛ ثبت نرخ‌های تاریخی

تب و تاب دوباره بازار ارز ایران؛ ثبت نرخ‌های تاریخی...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۰۳/۲۲ اقتصاد

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #اردیبهشت، #اروپایی، #امام، #امامی، #ایالات_متحده، #ایران، #بازار، #برجام، #ترامپ، #جهانی، #دامنه، #دلار، #دولت، #ریال، #سیاست، #طلا، #یورو

پس از برقراری آرامش نسبی یک ماهه در بازار آزاد ارز ایران ، از روز گذشته بار دیگر ارزش ریال ایران در برابر ارزهای قدرتمند جهان تضعیف شد و قیمت هر قطعه تمام سکه طلا نیز رکورد جدیدی را به ثبت رساند.
یک هفته پیش از اعلام دونالد ترامپ ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا مبنی بر خروج یک جانبه این کشور از توافق هسته‌ای غرب با ایران ، هر یورو ، پول واحد اروپایی در بازار آزاد ارز ایران ۶۸ هزار ریال معامله می‌شد. این نرخ سه روز پس از خروج آمریکا از برجام یعنی در جریان معاملات روز ۱۰ ماه مه (۲۰ اردیبهشت ماه) تا ۸۰ هزار ریال صعود کرد.
در همین حال قیمت هر قطعه تمام سکه موسوم به طرح امامی که پیشتر در محدوده ۱۸ میلیون ریال نوسان داشت به ۲۱ میلیون ریال رسید.
سپس طی یک ماه گذشته ثبات نسبی بر بازار آزاد ارز و سکه ایران حاکم شد. به طوری که هر یورو که حتی نرخ آن تا ۷۲ هزار ریال هم کاهش یافته بود ، به طور متوسط ۷۵ هزارریال مبادله می‌شد. همچنین قیمت هر قطعه سکه طلای طرح امام نیز به دامنه ۱۹ تا ۲۰ میلیون ریال عقب نشینی کرده بود.
بازار آزاد ارز و سکه ایران از روز یکشنبه (۲۰ خردادماه) بار دیگر دستخوش نوسان قیمت‌ها شد. بر همین اساس قیمت هر یورو تا نرخ بی‌سابقه ۸۱ هزار ریال افزایش یافت و سپس در جریان معاملات روز دوشنبه در حدود ۷۹ هزارریال آرام گرفت. در همین مدت نرخ هر دلار آمریکا نیز تا ۶۸ هزار و ۵۰۰ ریال افزایش یافت و سپس به نرخ ۶۷ هزار ریال بازگشت.
همچنین قیمت هر قطعه تمام سکه طلای طرح امامی رکورد ۲۵ میلیون ریالی را ثبت کرد و سپس با قدری کاهش به ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال رسید.
رشد قیمت سکه در بازار ایران در شرایطی رخ داد که قیمت جهانی هر اونس طلا طی یک ماه گذشته در مجموع سیر نزولی داشته و از یک هزار و ۳۱۰ دلار به یکهزار و ۲۹۵ دلار کاهش یافته است.
دولت ایران با هدف آنچه که مقابله با توطئه‌های ارزی آمریکا پس از خروج از برجام عنوان کرده ، از دو ماه پیش اعلام کرد که سیاست تک‌نرخی کردن ارز را به اجرا گذاشته است. بر اساس این سیاست نرخ دلار رسمی با افزایش ۱۱ درصدی به ۴۲ هزار ریال افزایش یافت و هر گونه معامله ارز خارج از این نرخ پایه ممنوع و قاچاق اعلام شد. این نرخ نیز تاکنون ۲۳۰ ریال افزایش یافته ولی سیاست تک‌نرخی کردن ارز هنوز نتوانسته موجب توقف تب و تاب نرخ‌ها در بازار آزاد ارز ایران شود.
--- ---...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

تبعات اقتصادی تحریم نفتی کامل ایران؛ دلار تا چه نرخی گران می‌شود؟ ...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۲/۰۳ اقتصاد
دولت آمریکا روز دوشنبه به طور رسمی اعلام کرد که معافیت‌‌ ۶ ماهه هشت کشور از شمول تحریم خرید نفت ایران با اتمام در دوم ماه می (۱۲ اردیبهشت ماه) تمدید ن...ادامه مطلب»

روایت رییس كل بانك مركزی از حاشیه نشین شدن دلار ...
dolat.ir ۱۳۹۵/۱۱/۱۰ اخبار
رییس كل بانك مركزی، دستاوردهای برجام برای اقتصاد ایران را چشمگیر و غیرقابل انكار توصیف كرد و گفت: 60 تا 70 درصد از انتظارات از توافق هسته ای محقق شده...ادامه مطلب»

موانع تعامل خارجی‌ها با ایران در پساتحریم ...
payamazar.ir ۱۳۹۵/۰۳/۰۷ اقتصاد
*** گروه آی‌ان‌جی از زمانی که برجام اجرایی شده، تاکنون اخبار متناقضی از رفع تحریم‌ها مطرح شده است. ابتدا بحث‌های داغی پیرامون متصل نشدن بانک‌های ایران...ادامه مطلب»


EOF