کلانتری : ایران از سرافکنده ترین کشورهای جهان در زمینۀ محیط زیست است

کلانتری : ایران از سرافکنده ترین کشورهای جهان در زمینۀ محیط زیست است ...
fa.rfi.fr ۱۳۹۷/۰۳/۲۵ طبیعت

کلیدواژه ها:#Fa.rfi.fr، #آلودگی، #ارومیه، #اسلامی، #ایران، #جمعیت_ایران، #جمهوری_اسلامی، #جهانی، #حفاظت_محیط_زیست، #خراسان، #خراسان_رضوی، #خوزستان، #دریاچه_ارومیه، #روسیه، #سازمان_حفاظت_محیط_زیست، #شیراز، #عیسی_کلانتری، #محیط_زیست، #مردم، #مشهد، #همدان، #گیاهی

بقلم ناصر اعتمادی
عیسی کلانتری ، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران ، امروز پنجشنبه ٢۴ ژوئن در مراسمی در مشهد گفت که رتبۀ محیط ‌زیستی ایران در میان ١٨٠ کشور جهان بالاتر از ١٠٠ است. عیسی کلانتری ایران را یکی از سرافکنده ترین کشورهای جهان در زمینۀ حفظ محیط زیست معرفی کرد که حتا جرأت ندارد شاخص های واقعی محیط زیست خود را در مجامع جهانی بیان کند. او با استناد به آمار و ارقام زیست محیطی ، ایران را یکی از جوامعی خواند که "بیشترین ظلم را به محیط زیست خود روا داشته است."
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه افزود که ایران بیشترین فرسایش خاک را در جهان داراست و برغم بالاترین استفاده از منابع انرژی ، پایین ترین بازده انرژی را دارد. کلانتری در جای دیگری از سخنانش گفت : بالاترین فرسایش گیاهی و آب در جهان متعلق به ایران است که به هیچ عنوان افتخارآفرین نیست. وی علت اصلی این وضعیت را جهل و ناآگاهی عمومی دانست که شامل کلیه مسئولان جمهوری اسلامی از جمله قضات قوۀ قضائیه می شود.
کلانتری گفت : "امروز ۷۰ درصد جمعیت کشور در معرض بی آبی شدید قرار دارد ، به طوری که سرانۀ آب ۷۰ درصد جمعیت ایران به کمتر از ۵٠٠ متر مکعب رسیده ، در حالی که بر اساس معیارهای جهانی سرانۀ آب زیر ١۰۰۰ متر مکعب به منزلۀ وضعیت بحرانی است." رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه افزود که امروز خراسان رضوی ١۳۰ درصد منابع آبی تجدیدناپذیر خود را مصرف می کند که وحشتناکترین رقمی است که می توان در جهان پیدا کرد. او تصریح کرد که میزان استفاده از منابع آب تجدیدپذیر در ایران رقم ١١٠ درصد است و بعد از ایران با بالاترین مصرف آب کشور چاد است که ۶۳ درصد منابع آبی‌اش را استفاده می کند.
عیسی کلانتری گفت که وضعیت محیط زیست ایران چنان وخیم است که از سازمان حفاظت محیط زیست با هفت هزار نفر پرسنل کاری ساخته نیست. او گفت : "از محیط زیست ایران باید ٨۰ میلیون نفر حفاظت کنند."
وی وضعیت معادن کشور را نیز وخیم خواند و گفت : "معادن کشور یک بار مصرف شده اند ، یعنی معدن را تخریب ، بهره برداری و رها می کنند و به سراغ جای دیگری می رونند." او اضافه کرد: "بر روی تمام رودخانه های کشور سد بسته ایم بدون آنکه حق و حقوق زنده ماندن کشور را در نظر بگیریم" به طوری که مردم خوزستان بیش از ١٠٠ روز در سال با مشکل گرد و غبار و تعطیلی روبرو هستند. کلانتری تصریح کرد : دریاچه های کشور در نتیجۀ همین سدسازی های بی رویه خشک شده و شیراز امروز به جهنم بدل گشته است.
کلانتری تأکید کرد که "در به وجود آمدن این وضع ، نه آمریکا ، نه روسیه و نه اسرائیل هیچ دخالتی نداشته اند و همۀ این وضعیت را خودمان به وجود آورده ایم."
او گفت : "هم اکنون ده کلانشهر کشور با آلودگی شدید هوا مواجه اند. پسماند شمال کشور را غیرقابل زیست کرده و سه استان کشور زیر پسماند دفن شده اند. در شهر همدان فرونشست های چند ده متری صورت گرفته چون هر قدر توانسته ایم آب زیرزمین اش را بیرون کشیده ایم."
به گفتۀ عیسی کلانتری خشک شدن رودخانه ها به نابودی تالاب ها انجامیده است. او تصریح کرد که "در حوزۀ دریاچه ارومیه ۶۹ درصد آب تجدیدپذیر مصرف می شود چون ۳۷ سد بر روی رودخانه های دریاچه ساخته شده و مسیر تمام آب های ورودی به این دریاچه بسته شده اند."
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

93 سفر مقام های دولت تدبیر و امید به شهرها و روستاهای کشور در هفته گذ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۷/۲۵ اخبار
همزمان با سفر رییس جمهوری و کاروان دولت تدبیر و امید به استان مازندران، معاونان رییس جمهوری، وزرا و معاونان آنها در هفته ای که گذشت بیش از 93 سفر به ش...ادامه مطلب»

حیات وحش ایران: پلنگ طبس ...
tabasenc.ir ۱۳۹۳/۱۲/۲۴ طبیعت
پلنگ طبس | دسته بندی حیات وحش طبس این حیوان منطقه نایبند زیست میکند .پناهگاه حیات وحش نایبندان در جنوب و جنوب غربی طبس واقع شده است. فاصله پناهگاه ت...ادامه مطلب»

تلاش برای رفاه ملت/ سفر 40 وزیر و مدیر ارشد به استان های مختلف ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۹/۲۸ اخبار
معاونان رئیس جمهوری، وزرا و معاونان آنان در هفته ای که گذشت در 40 سفر جداگانه به شهرها، روستاها و مراکز استانها پیگیر پیشرفت طرح های دولت و حل مشکلات ...ادامه مطلب»


EOF