وزیر پیشین انرژی اسرائیل به اتهام جاسوسی برای ایران بازداشت شده است

وزیر پیشین انرژی اسرائیل به اتهام جاسوسی برای ایران بازداشت شده است ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۰۳/۲۹ اخبار

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #ارتباط، #اردیبهشت، #اسحاق، #امور_خارجه، #ایران، #بیت_المقدس، #دادستان، #دادستان_کل، #دانشگاه، #دولت، #رویترز، #زیرساخت، #سفارت_ایران، #نیجریه، #وزیر، #پارلمان، #پیشین، #کنست، #گونن_سیگو، #گینه

گونن سیگو ، وزیر پیشین انرژی اسرائیل به ظن جاسوسی برای ایران از اواسط ماه مه گذشته (اواخر اردیبهشت) بازداشت شده است.
به گزارش رسانه‌های اسرائیل به نقل از آژانس اطلاعات و امنیت داخلی این کشور (شیب بت) ، وزیر سابق انرژی و زیرساخت‌های اسرائیل به ظن جاسوسی برای ایران دستگیر شده است.
گونن سیگو که پیش از این به جرم قاچاق مواد مخدر زندانی شده بود ، متهم به جاسوسی علیه دولت اسرائیل ، ارائه اطلاعات و کمک به دشمن در زمان جنگ شده است.
به گزارش جروزالم پست ، اتهام این وزیر سابق در روز پانزدهم ژوئن در دادگاه منطقه‌ای بیت المقدس تشکیل و توسط دادستان کل تائید شده است.
آقای سیگو ، مظنون این پرونده به ارائه اطلاعات در رابطه به صنعت انرژی ، مکان‌های امنیتی و ساختمان‌های و دفاتر مقامات امنیتی و سیاسی اسرائیل به ایران متهم شده است.
آٰٰٰژانس اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل (شین بت) و پلیس اسرائیل می‌گویند که این وزیر سابق در ماه مه به گینه استوایی سفر کرده بود و از بازگشتن به اسرائیل خودداری می‌کرد. وی بنا بر درخواست پلیس به اسرائیل مسترد و بلافاصله برای بازجویی بازداشت شد.
مقامات اطلاعاتی اسرائیل اعلام کردند که مدارکی در دست دارند که گونن سیگو با ماموران اطلاعات ایران ارتباط برقرار کرده و اقداماتی را علیه دولت اسرائیل انجام داده است.
پلیس و ماموران شین بت می‌گویند که در تحقیقات خود دریافته‌اند که گونن سیگو از سال ۲۰۱۲ و از طریق سفارت ایران در نیجریه با شخصی از ایران ملاقات کرده و از ماهیت اطلاعاتی این فرد نیز مطلع بوده است. وی پس از آغاز همکاری دوبار برای ملاقات با رابط خود به ایران سفر کرده است.
ه گفته مقامات امنیتی اسرائیل ، این وزیر سابق برای انجام وظایف محول شده از سوی رابط اطلاعاتی خود ، با شهروندان اسرائیلی و نزدیکان مقامات امنیتی و امور خارجه این کشور ارتباط برقرار می‌کرد و حتی تلاش کرده بود چند شهروند اسرائیلی را نیز با رابط خود آشنا کند. وی این مامور اطلاعات ایران را تاجری معمولی معرفی می‌کرده است.
زندگی‌نامه گونن سیگو ، وزیر سابق اسرائیل؛ متهم به جاسوسی برای ایران
گونن سیگو ، متولد سال ۱۹۵۶ و در دهه ۷۰ میلادی خلبان نیروی هوایی اسرائیل بوده است. وی در دانشگاه بن گوریون شهر بئرشیع در رشته پزشکی تحصیل کرد.
در سال ۱۹۹۲ بعنوان نماینده از حزب اکنون منحل شده سکولار زومت (Tzomet) وارد پارلمان اسرائیل (کنست) شد و در سال ۱۹۹۴ بعنوان وزیر انرژی و زیرساخت به دولت اسحاق رابین پیوست.

دکتر گونن سیگو ، وزیر سابق انرژی و زیرساخت‌های اسرائیل و مظنون به جاسوسی برای ایران رویترز
آقای سیگو در سال ۲۰۰۵ به جرم قاچاق ۳۲ هزار قرص اکستازی و کلاهبرداری کارت اعتباری بازداشت و زندانی و در سال ۲۰۰۷ پس از گذراندن ۲ سال از پنج سال محکومیت خود آزاد شد. او گفته بود که تصور می‌کرد که قرص‌های اکستازی شکلات ام اند ام (M&M) بوده‌ است.
پروانه طبابت وی نیز پس از این محکومیت باطل شد و به همین خاطر برای اشتغال به پزشکی به نیجریه رفته بود. گونن سیگو در سال ۲۰۱۶ از وزیر بهداشت اسرائیل درخواست کرده بود که بخشیده شود تا بتواند در اسرائیل کار کند.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

رابطه بین حسین هدایتی و مهدی شمس و بابک زنجانی چیست؟ سعید مرتضوی ...
1host2u.com ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ سیاست
حسین هدایتی (زاده ۱۳۴۲ در تهران) سرمایه‌دار و مدیر ورزشی ایرانی است. شهرت وی بیشتر به جهت کمک‌های مالی کلان در اواخر دههٔ ۱۳۸۰ به تیم فوتبال پرسپولیس ...ادامه مطلب»

اولین سفر علمی طلاب زن ایرانی به آمریکا ...
iranmatlab.ir ۱۳۹۳/۰۲/۲۵ اخبار
اخبار سیاست خارجی - اولین سفر علمی طلاب زن ایرانی به آمریکا هیلاری کلینتون که ظاهرا برای انتخابات ریاست جمهوری در سال 2016 آماده می‌شود ضمن دفاع از ع...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

واعظی: پهنای باند اینترنت ایران به 12 هزار گیگابیت برثانیه می رسد ...
ion.ir ۱۳۹۵/۰۱/۲۹ اینترنت-آی.تی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: پهنای باند اینترنت ایران تا پایان امسال به 12 هزار گیگابیت برثانیه افزایش خواهد یافت. ایران آنلاین /Bit (بیت): بیت...ادامه مطلب»


EOF