«احتمال استفاده ایران از گذرنامه کومور برای دور زدن تحریم‌ها»

«احتمال استفاده ایران از گذرنامه کومور برای دور زدن تحریم‌ها» ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۰۴/۰۹ اخبار

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #احمدی_نژاد، #افغان، #اقتصاد_ایران، #امارات_متحده_عربی، #ایران، #ایرانی، #بازرگانی، #بندری، #تحریم، #تهران، #حمل_و_نقل، #خاورمیانه، #خزانه_داری، #دریایی، #دلار، #دولت، #رضا_ضراب، #رویترز، #شرکت_ملی_پخش_فرآورده_های_نفتی، #طلا، #عراقی، #عرب، #غربی، #قم، #مجتبی، #مجمع، #محمود_احمدی_نژاد، #مدیر_عامل، #واشنگتن، #وزارت_اطلاعات، #وکیل، #پاسپورت، #پایتخت، #چینی، #ژانویه، #کویت

بیش از ۱۰۰ نفر از افرادی که مجمع الجزایر کومور اخیرا گذرنامه آنها را باطل کرده است ایرانی هستند.
خبرگزاری رویترز ضمن تحقیق در مورد ابطال اخیر شماری از گذرنامه‌های اتباع مجمع الجزایر کومور گزارش کرده است که گروهی از صاحبان این گذرنامه‌ها مدیران ارشد شرکت های فعال در بخش های تحریم شده اقتصاد ایران بودند.
بنا به این گزارش مدیران ارشد شرکت‌های فعال در بخش حمل و نقل ، نفت و گاز ، مبادلات ارزی و فلزات ارزشمند ایران در میان افرادی هستند که مجمع الجزایر کومور گذرنامه آنها را باطل کرده است.
بنا به این گزارش برخی از این افراد بیش از یک گذرنامه کومور را خریداری کرده بودند. این مجمع الجزایر ماه ژانویه سال جاری میلادی گذرنامه ۱۵۵ نفر را باطل کرد.
منابع امنیتی و دیپلماتیک در کومور و کشورهای غربی گفته اند که آنها نگران استفاده ایرانیان از گذرنامه‌های کومور برای حفظ منافع خود در برابر تحریم های اقتصادی بوده اند.
روسای جمهور وقت کومور و ایران در سال ۲۰۰۶ رویترز

* * * هر چند نام هیچ کدام از افرادی که گذرنامه کومور داشتند در فهرست تحریم ها علیه ایران قرار ندارد اما به نظر می رسد استفاده از گذرنامه یک کشور دیگر برای شرکت های ایرانی و مدیران آنها در راستای مقابله با ترحیم ها راهگشا بوده است.
دارندگان گذرنامه های مجمع الجزایر کومور می توانند بدون دریافت روادید به برخی از کشورهای خاورمیانه و خاور دور سفر کنند. آنها همچنین می توانند در بانک های خارجی حساب باز کنند و شرکت های خود را به ثبت برسانند.
رویترز به نقل از یک منبع ایرانی گزارش کرده است که وزارت اطلاعات ایران به شماری از مدیران و تجار اجازه داده بود با کسب گذرنامه کومور فعالیت های خود را تسهیل کنند.
وزارت خزانه داری آمریکا از اظهارنظر درباره استفاده ایرانیان از گذرنامه کومور خودداری کرده است. این وزارتخانه اعلام کرده است در مورد تحقیقات جاری سخنی نخواهد گفت.
داده های اداره گذرنامه کومور نشان می دهد که بیش از هزار شهروند ایران در فاصله بین سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۷ گذرنامه کومور را خریداری کردند. اکثریت این گذرنامه‌ها بین سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ و همزمان با تحریم بخش های نفتی و بانکی ایران خریداری شد.

بندر مورونی ، پایتخت کومور رویترز

* * * در میان خریداران پاسپورت کومور نام شهروندان سوری ، افغان ، عراقی ، چینی و شماری از کشورهای غربی دیده می شود.
کشور کومور که تنها ۸۰۰ هزار نفر جمعیت دارد برنامه خود برای فروش گذرنامه هایش را در سال ۲۰۰۸ میلادی آغاز کرد. این کشور با دولت‌های امارات متحده عربی و کویت به توافق رسید تا به آن دسته از ساکنان این دو کشور که ابوظبی و کویت مایل به اعطای شهروندی به آنها نبودند ، تابعیت کوموری دهد.
در مقابل دولت کومور صدها میلیون دلار کمک مالی از امارات متحده عربی و کویت دریافت کرد.
مجمع الجزایر کومور بین سالهای ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱ روابط حسنه ای با ایران داشت. احمد عبدالله محمد سامبی ، رئیس جمهوری سابق این کشور در شهر قم ایران تحصیل کرده بود.
تعدادی از محافظان وی نیز ایرانی بودند. او در سال ۲۰۰۸ به ایران نیز سفر کرد و محمود احمدی نژاد ، رئیس جمهوری وقت ایران نیز سال بعد به کومور سفر کرد.
بیش از ۳۰۰ گذرنامه کومور در زمان ریاست جمهوری احمد عبدالله محمد سامبی به ایرانیان فروخته شد. فروش گذرنامه های کومور در زمان ریاست جمهوری اکیلیلو دونین ، جانشین احمد عبدالله محمد سامبی نیز ادامه یافت.
او بین سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ رئیس جمهوری کومور بود.

روسای جمهور وقت کومور و ایران در سال ۲۰۰۹ رویترز

* * * به گزارش رویترز شماری از مدیران ایرانی که پاسپورت کومری خریداری کرده بودند عبارتند از:
- مجتبی عرب محقی که در سال ۲۰۱۰ میلادی به سمت مدیر بازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران منصوب شد در سال ۲۰۱۴ گذرنامه کومور را کسب کرد.
- محمد صادق کاوه ، مدیر عامل شرکت خدمات بندری و دریایی کاوه در سال ۲۰۱۵ میلادی گذرنامه کومور را دریافت کرد. سخنگوی شرکت کاوه تابعیت کوموری محمد صادق کاوه را تکذیب کرده است.
- حسین مختاری زنجانی ، وکیل و فعال بانفوذ بخش انرژی ایران در سال ۲۰۱۳ گذرنامه کومور را کسب کرد.
محمد ضراب ، تاجر طلا و برادر رضا ضراب یکی دیگر از افرادی است که دارای گذرنامه کومور است. رضا ضراب ، شاهد اصلی پرونده رسیدگی به نقض تحریم های واشنگتن علیه تهران در آمریکا بود. محمد ضراب در سال ۲۰۱۶ میلادی در آمریکا متهم به استفاده از نظام مالی این کشور برای جا به جایی صدها میلیون دلار از طرف دولت ایران شد. محل سکونت فعلی محمد ضراب مشخص نیست.

--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

گشایش‌های تجارت خارجی ایران یک ماه و نیم پس از اجرای برجام آغاز بهار ت...
ion.ir ۱۳۹۴/۱۲/۱۲ واردات-صادرات
یک ماه و نیم از آغاز اجرایی شدن برجام و فرو ریختن دیوار تحریم‌ها علیه ایران می‌گذرد، در این مدت بسیاری از کشورها از گسترش روابط اقتصادی خود با ایران ا...ادامه مطلب»

رابطه بین حسین هدایتی و مهدی شمس و بابک زنجانی چیست؟ سعید مرتضوی ...
1host2u.com ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ سیاست
حسین هدایتی (زاده ۱۳۴۲ در تهران) سرمایه‌دار و مدیر ورزشی ایرانی است. شهرت وی بیشتر به جهت کمک‌های مالی کلان در اواخر دههٔ ۱۳۸۰ به تیم فوتبال پرسپولیس ...ادامه مطلب»

آغاز رسمی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران....
1host2u.com ۱۳۵۹/۰۶/۳۱ تاریخ
عراق در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ (۲۲ سپتامبر ۱۹۸۰) حمله به ایران را آغاز کرد. نیروهای عراقی به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده بودند که نواحی بزرگی از غرب ایران را اشغ...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»


EOF