آغاز دومین هفته تابستان با قطعی متعدد آب و برق

آغاز دومین هفته تابستان با قطعی متعدد آب و برق...
khabaronline.ir ۱۳۹۷/۰۴/۱۰ اقتصاد

کلیدواژه ها:#Khabaronline.ir، #اصفهان، #اهواز، #ایران، #تسنیم، #تهران، #تیرماه، #حرارتی، #شهرها، #شیراز، #غربی، #مازندران، #مردم، #مردم_ایران، #وزارت_نیرو، #کرج


اقتصاد > انرژی - تسنیم نوشت: شاهد بروز قطعی های متعدد و پراکنده آب و برق در نقاط مختلف کشور هستیم. عامل بروز اغلب قطعی ها ، رشد افسارگسیخته مصرف بوده و تنها راه نجات از تکرار قطعی های آب و برق و حتی جلوگیری از گسترش پهنه و مدت قطعی ها ، صرفه جویی در مصرف به ویژه در ساعات پیک است.
روز گذشته (شنبه نهم تیرماه) به جز استانهای شمال غربی کشور و چند استان غربی ، بقیه استانها در نقاط متعدد شهری و گاها روستایی شاهد بروز قطعی های پراکنده آب و برق بودند.
این روزها شدت مصرف آب و برق در کشور به صورت افسارگسیخته بالا رفته ، این درحالی است که اغلب مردم ایران اساساً مردمی بََدمصرف و پُرمصرف هستند و امسال نیز به خاطر شرایط کم آبی شدید (دومین سال از نظر شدت کم بارشی در نیم قرن اخیر را سپری می کنیم) ، هم در میزان آب در دسترس برای تأمین نیازهای آبی کشور و هم در میزان برق قابل تولید ، با محدودیت های بسیاری مواجه شده ایم.
از یک سو ظرفیت های تولید برق در طی سالهای اخیر بر اساس نیاز رشد سالانه توسعه نیافته و از سوی دیگر کم بارشی موجب شده علاوه بر از مدار خارج شدن حدود 4 هزار مگاوات ظرفیت تولید برق از نیروگاههای برق آبی ، برخی واحدهای حرارتی نیز با کسری آب در فرآیند تولید مواجه شوند و این مسئله ، بالطبع در میزان توان خروجی نیروگاهها تأثیر گذار بوده است.
در حال حاضر (بعد از ظهر یکشنبه دهم تیرماه) کلانشهرهایی چون تهران ، کرج ، اهواز ، اصفهان ، شیراز ، مازندران و ... با قطعی های پراکنده 30 دقیقه ای تا 3 ساعته برق در برخی نقاط مواجه اند و این قطعی برق در بسیاری از نقاط این کلانشهرها به قطعی آب نیز منجر شده است.
بروز قطعی های متعدد و چندساعته آب و برق را در دومین هفته تابستان 97 در حالی شاهد هستیم که تمامی ظرفیت های موجود کشور برای برقرسانی و آبرسانی مطلوب با آمادگی کامل در مدار بهره برداری است و پیگیری های خبرنگار تسنیم از مجموعه وزارت نیرو حاکی از این است که تا این لحظه (ساعت 15 روز دهم تیرماه) هیچ برنامه ای مبنی بر جیره بندی آب و برق در هیچ نقطه کشور در دستور کار قرار نگرفته و قطعی های به وجود آمده ناشی از رشد مقطعی و شدید مصرف در نقاط مربوطه است. البته در برخی شهرها ، در برخی روزهای گذشته از تیرماه ، شرایط به حدی در تأمین آب با مضیقه مواجه شده است که جیره بندی مقطعی و چندساعته به منظور دسترسی بهتر و آبرسانی بهینه تا رفع مشکل کسری آب شبکه ، در دستور کار قرار گرفته و بلافاصله با گذر از ساعاتِ بحرانی ، شرایط به حالت عادی بازگشته است
بیشتر قطعی های آب و برق طی روزهای گذشته در ساعات پیک روزانه مصرف (11 صبح تا 5 بعدازظهر) رخ داده ، اگرچه ساعات بین 7 تا 11 صبح و 17 تا 21 نیز قطعی های پراکنده و مقطعی گزارش شده است. این آمار نشان می دهد که عامل بروز اغلب قطعی ها ، رشد افسارگسیخته مصرف بوده و تنها راه نجات از تکرار قطعی های آب و برق و حتی جلوگیری از گسترش پهنه و مدت قطعی ها ، صرفه جویی در مصرف به ویژه در ساعات پیک است.
---تسنیم نوشت: شاهد بروز قطعی های متعدد و پراکنده آب و برق در نقاط مختلف کشور هستیم. عامل بروز اغلب قطعی ها ، رشد افسارگسیخته مصرف بوده و تنها راه نجات از تکرار قطعی های آب و برق و حتی جلوگیری از گسترش پهنه و مدت قطعی ها ، صرفه جویی در مصرف به ویژه در ساعات پیک است. ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
93 سفر مقام های دولت تدبیر و امید به شهرها و روستاهای کشور در هفته گذ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۷/۲۵ اخبار
همزمان با سفر رییس جمهوری و کاروان دولت تدبیر و امید به استان مازندران، معاونان رییس جمهوری، وزرا و معاونان آنها در هفته ای که گذشت بیش از 93 سفر به ش...ادامه مطلب»

آغاز به کاردانشگاه آزاد اسلامی ...
fa.wikipedia.org ۱۳۶۱/۰۵/۱۰ تاریخ
دانشگاه آزاد اسلامی سامانه‌ای دانشگاهی در ایران و خارج ازایران است و از بزرگ‌ترین مراکز آموزشی در ایران است که کار خود را در ۱۰ مرداد ۱۳۶۱ آغاز کرد. ...ادامه مطلب»

اشغال ایران در جنگ جهانی دوم ...
1host2u.com 25/08/1941 تاریخ
پس از آغاز جنگ جهانی دوم در ۹ شهریور ۱۳۱۸ (۱ سپتامبر ۱۹۳۹)، ایران بی‌طرفی خود را اعلام کرد، اما به دلیل گستردگی مرز ایران با اتحاد جماهیر شوروی و درگی...ادامه مطلب»

خجسته باد تیرگان : جشن باستانی تابستانی ایرانیان ...
1host2u.com ۱۳۹۳/۰۳/۳۱ فرهنگ
تیرگان یکی از جشن‌های ایرانی در روز تیر از ماه تیر برابر با سیزدهم تیرماه است (برای آگاهی از فهرست و زمان همه جشن‌های ملی بنگرید به صفحه جشن‌های ایران...ادامه مطلب»

خبرگزاری تسنیم: مدیرعامل گروه مپنا با تشریح تازه‌ترین پیشرفت‌های خیره...
tasnimnews.com ۱۳۹۳/۰۶/۱۵ اخبار
مدیرعامل گروه مپنا در گفت‌وگوی تفصیلی با تسنیم تشریح کرد پیشرفت‌های تازه و خیره‌کننده نیروگاهی ایران با قطع وابستگی/ مپنا در تحریم سخت ششم دنیا شد خب...ادامه مطلب»


EOF