بحران آب در جنوب ایران؛ معترضان در آبادان با نیروی انتظامی درگیر شدند

بحران آب در جنوب ایران؛ معترضان در آبادان با نیروی انتظامی درگیر شدند ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۰۴/۱۱ طبیعت

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #آبادان، #استان_خوزستان، #اعتراض، #اعتراضات، #اهواز، #ایران، #ایسنا، #بلوچستان، #بندر_ماهشهر، #بهمنشیر، #جام_جم، #خبرگزاری، #خرمشهر، #خلیج_فارس، #خودرو، #خوزستان، #رامهرمز، #زاگرس، #سطل، #سوسنگرد، #سیستان، #سیستان_و_بلوچستان، #شعار، #عراق، #غربی، #فارس، #ماهشهر، #مردم، #موسی، #میدان، #نماز_جمعه، #هرمزگان، #کارون، #کویت، #یزد

دو روز پس از وقوع درگیری‌ها خشونت‌آمیز در خرمشهر به دلیل کمبود و شوری آب شرب که دست‌کم یک زخمی بر جای گذاشت ، ساکنان این شهر روز دوشنبه ۱۱ تیر را با آرامش نسبی آغاز کردند.
بنا بر گزارش ایسنا ، خرمشهر یکشنبه‌ شب « چهرۀ آرامتری » داشت که حاصل « کنترل نیروهای انتظامی و امنیتی » بود. با این وجود راههای منتهی به میدان اصلی شهر که عصر شنبه‌ صحنۀ اعتراضات بود « با حضور نیروهای امنیتی مسدود شد » و این نیروها در ورودی خیابان‌های اطراف این میدان حضور داشتند.
به گفته این خبرگزاری ، درگیری‌های شنبه‌ « در نهایت با شکسته شدن شیشۀ واحدهای تجاری و پرتاب سنگ و شلیک گاز اشک‌آور و تیراندازی هوایی » به پایان رسیده است.
اعتراضات در آبادان
برخلاف آرامش نسبیِ خرمشهر آنهم در پی حاکم شدن فضایی امنیتی ، شهر آبادان شامگاه یکشنبه صحنۀ تجمعات اعتراضی بود.
به گزارش ایسنا « با وجود حضور نیروهای انتظامی در ورودی‌های شهر و مسدود بودن پل اصلی بهمنشیر ، در منطقۀ سلیچ غربی عده‌ای دست به تجمعات زدند و یک خودرو به آتش کشیده شد. »
گفته می‌شود که خودروی آتش گرفته متعلق به پلیس بوده و در این شب ، تعدادی سطل زباله به آتش کشیده شده است و برخی از معترضان با پرتاب اشیاء و سنگ ، با ماموران انتطامی درگیر شدند. هم اکنون راه‌های منتهی به منطقه سلیچ غربی توسط نیروهای انتظامی بسته شده و پلیس اوضاع را در تحت کنترل دارد.
ایسنا می‌افزاید: « در سمت دیگر بهمنشیر نیز روی پل نزدیک به میدان موسوم به سیدعباس ، عده‌ای با ریختن بنزین ، دهانه پل را آتش زده و راه را بر خودروهای عبوری بستند. »
اعتراضات در آبادان نیز از روز جمعه آغاز شده است؛ معترضان در این روز با در دست داشتن ظرف‌های خالیِ آب مقابل فرمانداری ، اداره آب و فاضلاب و مصلی نماز جمعه دست به تجمع زدند.
اعتراض در دیگر شهرهای استان خوزستان
علاوه بر آبادان و خرمشهر ، خبرها حاکی از برگزاری تجمعات اعتراضی در دیگر شهرهای این استان از جمله اهواز ، مرکز این استان و مناطق خور موسی و کوت عبدالله و بندر ماهشر و سربندر است.
اعتراضات در اهواز و بندر ماهشهر عصر یکشنبه آغاز شد و تا بامداد دوشنبه ادامه داشت. ساکنان این دو شهر در حمایت از اعتراضات خرمشهر شعار سر می‌دادند و علاوه بر کم آبی ، به شیوۀ برخورد خشونت بارِ نیروهای امنیتی با معترضان خرمشهر نیز اعتراض داشتند.
اخباری نیز از بازداشت دست‌کم چهار فعال مدنی در اهواز منتشر شده است.
کمبود و شوری آب آشامیدنی گریبانگیر دیگر شهرهای این استان از جمله کارون ، باویه ، حمیدیه و سوسنگرد نیز شده است.
به گزارش جام جم ، ۲۳۰ نفر در روستای ابوالفارس رامهرمز براثر مصرف آب آلوده مسموم شده‌اند. این وبسایت به نقل از شکرالله سلمان‌زاده ، رئیس مرکز بهداشت خوزستان می‌نویسد: « ورود آب خام به شبکه و استفاده از آب چشمه ، علت قطعی مسمومیت اهالی دهستان ابوالفارس رامهرمز بوده است. مردم و اهالی دهستان یاد شده ۲۰ساعت قطعی آب داشته‌اند به همین دلیل از آب چشمه استفاده کردند ، ضمن این‌که بعد از وصل شدن آب شبکه ، چندین ساعت کلرزنی انجام نشده است. »

این اعتراضات در حالی روی می‌دهد که خوزستان پرآب‌ترین استان ایران است و پنج رود بزرگی که از زاگرس سرچشمه می‌گیرند از مسیر این استان و پس از عبور از جلگه خوزستان به خلیج فارس می‌ریزند.
ساکنان این استان پیش از این نیز با مشکل غلظت بالای گرد و غبار روبرو بودند.
همزمان با این اعتراضات ، اخباری مبنی بر انتقال آب این استان به کشورهای عراق و کویت در رسانه‌ها منتشر شد که مسئولان ایران آن را رد کردند.
در دیگر استان‌های ایران از جمله سیستان و بلوچستان ، هرمزگان و یزد نیز اخبار حاکی از کمبود شدید آب یا چند برابر شدن میزان شوری آب است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

حیات وحش ایران: پلنگ طبس ...
tabasenc.ir ۱۳۹۳/۱۲/۲۴ طبیعت
پلنگ طبس | دسته بندی حیات وحش طبس این حیوان منطقه نایبند زیست میکند .پناهگاه حیات وحش نایبندان در جنوب و جنوب غربی طبس واقع شده است. فاصله پناهگاه ت...ادامه مطلب»

آغاز به کاردانشگاه آزاد اسلامی ...
fa.wikipedia.org ۱۳۶۱/۰۵/۱۰ تاریخ
دانشگاه آزاد اسلامی سامانه‌ای دانشگاهی در ایران و خارج ازایران است و از بزرگ‌ترین مراکز آموزشی در ایران است که کار خود را در ۱۰ مرداد ۱۳۶۱ آغاز کرد. ...ادامه مطلب»

آغاز رسمی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران....
1host2u.com ۱۳۵۹/۰۶/۳۱ تاریخ
عراق در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ (۲۲ سپتامبر ۱۹۸۰) حمله به ایران را آغاز کرد. نیروهای عراقی به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده بودند که نواحی بزرگی از غرب ایران را اشغ...ادامه مطلب»

سقوط خرمشهر ...
1host2u.com ۱۳۵۹/۰۸/۱۹ تاریخ
نبرد خرمشهر جنگی شهری میان ارتش بعث عراق و رزمندگان ایرانی بود که در حومه و داخل خرمشهر از تاریخ ۱ مهر تا ۴ آبان سال ۱۳۵۹ رخ داد. در پی حمله عراق به ا...ادامه مطلب»


EOF