درخواست اتریش برای لغو مصونیت دیپلمات ایرانی دستگیر شده در آلمان

درخواست اتریش برای لغو مصونیت دیپلمات ایرانی دستگیر شده در آلمان ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۰۴/۱۴ ارتش

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #آلمان، #اتریش، #اجتماع، #اروپایی، #الن، #امور_خارجه، #ایران، #ایرانی، #بروکسل، #بلژیک، #ترامپ، #ترور، #تهران، #جواد_ظریف، #حسن_روحانی، #خبر، #خبرگزاری، #خبرگزاری_فرانسه، #دولت، #روحانی، #سفارت_ایران، #سفیر، #سوئیس، #فرانسه، #مجاهدین، #مجاهدین_خلق، #مجلس، #مجلس_نمایندگان، #موافقت، #نمایندگان، #نیویورک، #وزارت_امور_خارجه، #وزیر، #وزیر_خارجه، #وین، #پاریس، #چاشنی، #کانادا

اتریش از تهران خواسته است مصونیت دیپلمات ایرانی شاغل در سفارت ایران در وین را که به دست داشتن در طرح خنثی شده بمب گذاری در اجتماع اپوزیسیون مظنون است ، لغو کند.
یک سخنگوی وزارت امور خارجه اتریش در گفتگو با خبرگزاری فرانسه ضمن تایید این مطلب خاطرنشان کرده است که از ایران درخواست شده با برداشتن مصونیت دیپلمات ایرانی دستگیر شده در آلمان موافقت کند.
خبرگزاری فرانسه به نقل از وزارت خارجه اتریش نام این دیپلمات را آقای اسدی عنوان و اعلام کرده که وی به عنوان مشاور سوم در سفارت ایران در وین مشغول به کار بوده است.
در پی اعلام دستگاه قضایی بلژیک مبنی بر دستگیری یک دیپلمات ایرانی شاغل در اتریش که گفته می شود در عملیات لو رفته بمب گذاری در همایش سالیانه سازمان مجاهدین خلق در پاریس دست داشته است ، سفیر ایران روز دوشنبه به وزارت خارجه اتریش فراخوانده شد. مسئولان وزارت خارجه اتریش درخواست خود را برای برداشتن مصونیت این دیپلمات به سفیر ایران در وین ابلاغ کرده اند.
دستگاه قضایی بلژیک روز دوشنبه اعلام کرد در جریان تحقیقات انجام شده در خصوص این طرح عملیاتی چندین نفر از جمله دو تبعه ایرانی تبار بلژیک و یک دیپلمات ایرانی شاغل در اتریش دستگیر شده اند.
دو فرد ایرانی تبار که از آنها به عنوان عاملان اصلی این عملیات نام برده می شود در حالی که ۵۰۰ گرم ماده منفجره استون پروکسید و چاشنی انفجاری در خودروی خود داشتند ، در بروکسل از سوی پلیس بازداشت شدند.
دادستانی بلژیک همکاری اطلاعاتی با کشورهای فرانسه و آلمان را دلیل اصلی به نتیجه رسیدن تحقیقات بر روی این پروژه و خنثی سازی عملیات پیش از وقوع آن اعلام کرده است.
در نشست امسال همایش « ایران آزاد » که هر سال از سوی سازمان مجاهدین خلق در پاریس برگزار می شود سیاستمداران سرشناسی از آمریکا ، کانادا و برخی کشورهای اروپایی حضور داشتند. نوت گینگریچ ، رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا و رودی جولیانی ، شهردار سابق نیویورک که از شخصیت های نزدیک به دونالد ترامپ محسوب می شوند نیز در این همایش حضور داشتند.
خبر انتشار دستگیری متهمان به عملیات بمب گذاری در همایش اپوزیسیون ایران در حالی منتشر می شود که حسن روحانی هم اکنون برای گفتگو و تقویت روابط با سران کشورهای اروپایی پس از خروج آمریکا از توافقنامه هسته ای در قاره سبز به سر می برد. رئیس جمهوری ایران ظهر روز سه شنبه با الن برسه ، رئیس کنفدراسیون سوئیس دیدار و گفتگو کرد.

دیدار حسن روحانی با رپیس دولت فدرال سوپیس

* * * سفارت ایران در اتریش هنوز در مورد این دستگیری ها اظهارنظر نکرده است. اما محمد جواد ظریف ، وزیر خارجه ایران در صفحه توئیتر خود ضمن محکوم کردن « خشونت و ترور » بر آمادگی ایران برای همکاری در تحقیق پیرامون ادعاهای مطرح شده تاکید کرد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

دادگاهی در بلژیک اسدالله اسدی را به اتهام طرح عملیات تروریستی به بیست ...
fa.wikipedia.org ۱۳۹۹/۱۱/۱۷ اخبار
اسدالله اسدی (زادهٔ ۱۳۵۰ شمسی) دبیر سوم سفارت جمهوری اسلامی ایران در وین، اتریش است. وی در ژوئیه ۲۰۱۸ در حالیکه در اتوبانی در ایالت بایرن آلمان در حال...ادامه مطلب»

قطع روابط دیپلماتیک ایران و کانادا...
parseed.ir ۱۳۹۱/۰۶/۱۷ تاریخ
در ۷ سپتامبر ۲۰۱۲ برابر با ۱۷ شهریور ۱۳۹۱، وزارت امور خارجه کانادا با اعلام بستن سفارت خود در تهران و عنصر نامطلوب توصیف کردن کارمندان سفارت ایران در ...ادامه مطلب»

فرانسه: از سازمان مجاهدین خلق پشتیبانی نمی‌کنیم ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۰۴/۱۵ سیاست
وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد که دولت این کشور نه از ایدئولوژی و نه از اهداف و فعالیت‌های سازمان مجاهدین خلق پشتیبانی‌ نمی‌کند. یک منبع آگاه در وزارت خ...ادامه مطلب»


EOF