این خانه قشنگ است ولی خانۀ من نیست!

این خانه قشنگ است ولی خانۀ من نیست! ...
1host2u.com ۱۳۹۷/۰۴/۱۸ هنر

کلیدواژه ها:#1host2u.ir، #آلپ، #ادبیات_فارسی، #ازدواج، #استاد، #اسلامی، #اصفهان، #انقلاب، #انگلیسی، #اوستایی، #ایران، #ایرانی، #بازنشستگی، #بهشت، #تاریخ، #تهران، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #حافظ، #خانه، #خزر، #خسرو، #دانشگاه، #دانشگاه_اصفهان، #دانشگاه_تهران، #دماوند، #دهخدا، #زبان_فارسی، #زناشویی، #سمنان، #شمیران، #فارسی، #فرانسه، #فرانسوی، #قم، #لرستان، #لندن، #مشهد، #معین، #ملایر، #نصرالله، #پاریس، #پهلوی، #چهارشنبه، #چین، #گیلان، #یزد

دکتر خسرو فرشیدورد در سال ۱۳۰۸ در ملایر متولد شد. تحصیلات خود را تا پایان دورهٔ دبیرستان در زادگاهش انجام داد ، و برای تحصیل در رشتهٔ زبان و ادبیات فارسی به دانشگاه تهران رفت. در سال ۱۳۴۲ دکتری زبان و ادبیات فارسی گرفت. از سال ۱۳۴۳ در دانشگاه اصفهان و از سال ۱۳۴۷ در دانشگاه تهران به تدریس در رشتهٔ دستور زبان فارسی و نقد شعر و متون فارسی پرداخت و تا هنگام بازنشستگی استاد دانشگاه تهران بود.
از راست به چپ: خسرو فرشیدورد ، محمد طباطبایی ، سعید حمیدیان ، نصرالله پورجوادی و محمدرضا شفیعی کدکنی ، سمینار نگارش فارسی ، مرکز نشر دانشگاهی ، ۱۳۶۱

* * * او به زبان‌های عربی و فرانسوی تسلط داشت و با زبان‌های انگلیسی ، پهلوی ، اوستایی و فارسی باستان آشنایی کافی داشت. در نقد ادبی و سبک‌شناسی نیز صاحب‌نظر بود. همچنین سال‌ها عضو گروه پژوهشی لغت‌نامه دهخدا بود. او شعر نیز می‌سرود. شعر زیبای " این خانه قشنگ است ولی خانۀ من نیست" از سروده های این بزرگ مردِ وطن پرست است که پس از سفرهای خارج از کشور ، از ذهن پرمسئولیت او تراوش کرده است.
دکتر فرشیدورد روز چهارشنبه ۹ دی ۱۳۸۸ در “سرای سالمندان نیکان” تهران در سکوت خبری درگذشت.
روانش شاد ویاد و تفکر جاری در این اثرش همواره زنده باد!
این خانه قشنگ است ولی خانه من نیست؛
این خاک چه زیباست ولی خاکِ وطن نیست؛
آن دختـــــــــــرِ چشم آبیِ گیسوی طلایی ،
طنازِ سیه چشــــــــــم ، چو معشوقۀ من نیست؛
آن کشور نو ، آن وطــــنِ دانش و صنعت ،
هرگز به دل انگیــــــــــزیِ ایرانِ کهن نیست؛
در مشهد و یزد و قم و سمنان و لرستان ،
لطفی است که در " کَلگَری" و " نیس" و " پِکَن" نیست؛
در دامن بحر خزر و ساحل گیلان
موجی است که در ساحل" دریای عَدَن" نیست
در پیکر گلهای دلاویز شمیران
عطری است که در نافه ی" آهوی خُتَن"نیست؛
آواره ام و خسته و سرگشته و حیران
هرجا که رَوَم ، هیچ کجا خانۀ من نیست؛
آوارگی و خانه بِدوشی چه بلایی ست
دردی است که هَمتاش در این دیرِ کهن نیست
من بَهرِ کِه خوانم غزل سعدی و حافظ
در شهر غریبی که در او فهم سخن نیست
هرکس که زَنَد طعنه به ایرانی و ایران
بی شُبهِه که مغزش به سر ، و روح به تن نیست!
" پاریس" قشنگ است ولی نیست چو تهران
" لندن" به دلاویزی شیرازِ کُهن نیست؛
هر چند که سرسبز بُوَد دامنۀ " آلپ"
چون دامنِ البُرز ، پُر از چین وشکن نیست؛
این کوه بلند است ولی نیست دماوند
این رود چه زیباست ولی رود تَجَن نیست؛
این شهرعظیم است ولی شهرغریب است ،
این خانه قشنگ است ولی خانۀ من نیست!
تحصیل در رشتهٔ زبان و ادبیات فارسی به دانشگاه تهران رفت.
در سال ۱۳۴۲ با ارائهٔ پایان‌نامهٔ دکتری خود با عنوان « قید در زبان فارسی و مقایسهٔ آن با قیود عربی و فرانسه و انگلیسی » (با استاد راهنمایی محمد معین) درجهٔ دکتری در زبان و ادبیات فارسی گرفت. از سال ۱۳۴۳ به تدریس در دانشگاه اصفهان مشغول شد. از سال ۱۳۴۷ در دانشگاه تهران به تدریس در رشتهٔ دستور زبان فارسی و نقد شعر و متون فارسی پرداخت و تا هنگام بازنشستگی استاد دانشگاه تهران بود.
فرشیدورد در طول زندگی زناشویی هرگز صاحب فرزندی نشد و بعد از جدا شدن از همسر خود ، دیگر ازدواج نکرد. او بی‌پروا بود و گاهی به کارهایی که در نظام جمهوری اسلامی ایران انجام می‌شد معترض بود و به همین دلیل از تدریس در مقطع کارشناسی منع شد. پس از بازنشستگی از دانشگاه تهران ، مدتی را با بستگانش زندگی کرد و پس از آن به سرای سالمندان نیکان منتقل شد.
دکتر خسرو فرشیدورد روز چهارشنبه ۹ دی ۱۳۸۸ در « سرای سالمندان نیکان » تهران در سکوت خبری درگذشت و در بهشت زهرای تهران در قطعهٔ ۲۵۶ ، ردیف ۹۴ ، شماره ۳۷ به خاک سپرده شد.
به زبان‌های عربی و فرانسوی تسلط داشت و با زبان‌های انگلیسی ، پهلوی ، اوستایی و فارسی باستان آشنایی کافی داشت. تخصص اصلی خسرو فرشیدورد ، دستور زبان و نگارش فارسی بود و در نقد ادبی و سبک‌شناسی نیز صاحب‌نظر بود. همچنین سال‌ها عضو گروه پژوهشی لغت‌نامه دهخدا بود. او شعر نیز می‌سرود. قالبِ اغلب شعرهای وی غزل (با مضامین عاشقانه و اجتماعی) بود.
تألیفات
فرشیدورد علاوه بر بیش از ۲۰۰ مقاله ، ۱۶ عنوان کتاب در زمان حیات خود چاپ و منتشر کرد و همچنین دو مجموعه شعر با عنوانهای حماسه انقلاب و صلای عشق (با مقدمه‌ای در معرفی شعر فارسی امروز) برجای مانده‌است. مشهورترین کتاب‌های او:
ج‍مله و تحول آن در زبان فارسی
دستور مختصر تاریخی زبان فارسی
دستور مفصل امروز بر پایه زبانش‍ناسی ج‍دید
دستوری برای واژه‌سازی: ترکیب و اشتقاق در زبان فارسی ، ترکیب و تحول آن در زبان فارسی
تاریخ مختصر زبان فارسی از آغاز تاکنون
عربی در فارسی
مسئلهٔ درست و غلط ، نگارش و پژوهش در زبان فارسی
فعل و گروه فعلی و تحول آن در زبان فارسی (پژوهشی در دستور تاریخیِ زبان فارسی)
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
۸ شگفت ‌انگیز سیاست ایران...
asriran.com ۱۴۰۰/۰۱/۱۳ مردم
سیاست در جمهوری اسلامی چهره‌های زیادی را در این ۴۲ سال به خود دیده است؛ از سیاسیون محافظه‌کار، تا سیاست‌مداران رادیکال، از منتقدان داخل نظام تا معاندا...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

تاسیس حزب توده ایران...
fa.wikipedia.org 02/10/1941 تاریخ
بلافاصله پس از تبعید رضاشاه پهلوی و آزادی زندانیان سیاسی، عده‌ای از اعضای جوان‌تر «۵۳ نفر» مارکسیست مشهور، از جمله ایرج اسکندری، بزرگ علوی، عبدالحسین ...ادامه مطلب»

چرا فردوسی و شاهنامه ی او در جهان بی همتاست ؟ ...
shahnamehpajohan.ir ۱۳۹۵/۰۹/۲۶ هنر
مرتضی ثاقب فر چکیده : انگیزه در نوشتن این جستار (مقاله) اظهار نظری است که در نشستی ، از دو زبان شناس گرامی ایرانی شنیدم که این سخن را که « فردوسی آفری...ادامه مطلب»


EOF