ترامپ به دنبال ایجاد «ناتو عربی» برای مقابله با ایران است

ترامپ به دنبال ایجاد «ناتو عربی» برای مقابله با ایران است ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۰۵/۰۷ ارتش

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #ارتش، #اردن، #امارات_متحده_عربی، #ایالات_متحده، #ایران، #برجام، #تحریم، #ترامپ، #تهران، #خاورمیانه، #خلیج_فارس، #دولت، #رویترز، #شورای_امنیت، #شورای_امنیت_ملی، #عربستان، #فارس، #مصر، #ناتو، #نظامی، #واشنگتن، #کشورهای_عضو

گروهی از مقامات آمریکایی و کشورهای عربی می گویند واشنگتن به دنبال ایجاد یک اتحاد امنیتی و سیاسی با مشارکت مصر ، اردن و شش کشور عربی حاشیه خلیج فارس است.
به گفته آنها ایده این اتحاد امنیتی و سیاسی جدید برای مقابله با گسترش نفوذ ایران در منطقه مطرح شده است.
به گزارش خبرگزاری رویترز دونالد ترامپ ، رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد زمینه همکاری گسترده ای را بین کشورهای عضو این اتحادیه در مورد دفاع موشکی ، تمرینات نظامی و مقابله با تروریسم فراهم کند. یکی دیگر از اهداف این تشکیلات تقویت همکای های دیپلماتیک و اقتصادی در سطح منطقه خواهد بود.

از این طرح در کاخ سفید و برخی کشورهای خاورمیانه به عنوان « ناتو عربی » یاد می شود. طرح این اتحاد جدید امنیتی و سیاسی در حالی مطرح می شود که تنش ها بین واشنگتن و تهران بر سر خروج آمریکا از برجام و برنامه ایالات متحده برای وضع مجدد تحریم های هسته ای علیه ایران افزایش یافته است.
بنا به همین گزارش دولت آمریکا امیدوار است ایده ایجاد این اتحاد سیاسی و امنیتی در اجلاسی که پائیز امسال با شرکت مقامات کشورهای عربی و آمریکا در واشنگتن برگزار می شود مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
کاخ سفید تائید کرده است که طرح ایجاد اتحاد امنیتی و سیاسی جدید طی چند ماه گذشته در دست بررسی بوده است. سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در این مورد اظهار داشت: « اتحاد استراتژیک خاورمیانه (MESA) سنگری در مقابل تهاجم ایران ، تروریسم ، افراط گرایی خواهد بود و در خاورمیانه ثبات ایجاد خواهد کرد. »

یکی از موانع پیش روی ایجاد اتحاد امنیتی و سیاسی جدید می تواند تنش های یک سال گذشته بین قطر و دیگر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به ویژه عربستان و امارات متحده عربی باشد.
یک منبع مطلع به خبرگزاری رویترز گفته است که ایجاد سپر دفاعی ضد موشکی در منطقه و ارتقای عملکرد ارتش کشورهای عضو هدف اتحاد امنیتی و سیاسی جدید در خاورمیانه خواهد بود.

--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

اولین سفر علمی طلاب زن ایرانی به آمریکا ...
iranmatlab.ir ۱۳۹۳/۰۲/۲۵ اخبار
اخبار سیاست خارجی - اولین سفر علمی طلاب زن ایرانی به آمریکا هیلاری کلینتون که ظاهرا برای انتخابات ریاست جمهوری در سال 2016 آماده می‌شود ضمن دفاع از ع...ادامه مطلب»

فرمانده ارتش اسراییل: بایدن نباید به برجام بازگردد/ به ایران هوا نرسان...
asriran.com ۱۳۹۹/۱۱/۰۸ ارتش
"اظهارات و لحن تهدید آمیز و آمرانه این ژنرال اسراییلی در قبال دولت جدید آمریکا کم سابقه است". "آویو کوخاوی"، رییس ستاد مشترک ارتش اسرائیل در اظهاراتی...ادامه مطلب»

تبعات اقتصادی تحریم نفتی کامل ایران؛ دلار تا چه نرخی گران می‌شود؟ ...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۲/۰۳ اقتصاد
دولت آمریکا روز دوشنبه به طور رسمی اعلام کرد که معافیت‌‌ ۶ ماهه هشت کشور از شمول تحریم خرید نفت ایران با اتمام در دوم ماه می (۱۲ اردیبهشت ماه) تمدید ن...ادامه مطلب»

تحلیل البناء از سلاح سری ایران/ عاملی که ترامپ را از جنگ علیه ایران من...
khabaronline.ir ۱۳۹۸/۰۶/۱۲ ارتش
فارس نوشت: روزنامه لبنانی البناء نوشت که ایران همه برگه‌های قدرت را در اختیار دارد از همین رو هرگز وارد مذاکره با دولت آمریکا نمی‌شود و منتظر لحظه منا...ادامه مطلب»


EOF