ایران؛ ۹۷ درصد گرفتار خشکسالی شدید

ایران؛ ۹۷ درصد گرفتار خشکسالی شدید ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۰۵/۰۸ طبیعت

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #آذربایجان، #آذربایجان_شرقی، #آفریقا، #آلودگی، #استان_تهران، #استانداردهای_جهانی، #اصفهان، #البرز، #ایران، #ایسنا، #بختیاری، #بلوچستان، #بوشهر، #تلگرام، #تهران، #تیرماه، #جهانی، #خاورمیانه، #خراسان، #خراسان_جنوبی، #خراسان_رضوی، #خراسان_شمالی، #خوزستان، #زنجان، #سازمان_ملل، #سازمان_ملل_متحد، #سمنان، #سیستان، #سیستان_و_بلوچستان، #شمال_آفریقا، #فائو، #فارس، #فارسی، #قزوین، #قم، #لرستان، #ملل_متحد، #هواشناسی، #چهارمحال، #چهارمحال_و_بختیاری، #کرمان، #کرمانشاه، #کهگیلویه، #کهگیلویه_و_بویراحمد، #یزد، #یورونیوز

صادق ضیاییان ، ‌ رییس مرکز خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی می گوید استان تهران به همراه بیست استان دیگر ایران با خشکسالی شدید و حتی بسیار شدید مواجه هستند.
صادق ضیاییان می گوید:‌ « پهنه‌بندی خشکسالی ۱۲۰ ماهه منتهی به پایان تیرماه ۱۳۹۷حاکی از آن است که بخش‌های گسترده‌ای از مساحت کشور دچار خشکسالی خفیف تا بسیار شدید بلندمدت است. در بخش‌هایی از استان‌های تهران ، البرز ، قزوین ، آذربایجان شرقی ، زنجان ، فارس ، خراسان رضوی ، کهگیلویه و بویراحمد ، خراسان شمالی ، خراسان جنوبی ، خوزستان ، بوشهر ، کرمان و قسمت‌هایی از کرمانشاه ، لرستان ، یزد ، سمنان ، قم ، سیستان و بلوچستان همچنین بخش‌هایی از اصفهان و چهارمحال و بختیاری خشکسالی بلندمدت شدید و حتی بسیار شدید وجود دارد. »

رییس مرکز خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در گفتگو با ایسنا تاکید کرده است که در ده سال اخیر بیشتر از ۹۷ درصد از مساحت ایران به خشکسالی انباشته و بلند مدت دچار شده است و بحران آب یکی از پیامدهای اصلی این خشکسالی است.
بحران آب در بسیاری از شهرهای ایران به مرحله هشدار رسیده است.
تهران با جمعیت هشت و نیم میلیونی ، دو برابر مصرف سرانه آب را نسبت به استانداردهای جهانی دارد.
با وجود اینکه ۷۰ درصد از ذخایر آبی شهر تهران از منابع سطحی تامین می‌شود اما در فصول گرم و سال‌های کم‌باران ۵۰ درصد آب این شهر از منابع زیرزمینی تامین می‌شود.
این در حالی است که مصرف بیش‌از اندازه منابع زیر زمینی و کم شده آب این ذخایر ، خطر آلودگی این آب‌ها را افزایش می‌دهد.
سهم سرانه آب در شهر تهران به ۳۵۰ متر مکعب در سال رسیده است و همین موضوع باعث شده تا کمبود آب آشامیدنی در این شهر از وضعیت بحران عبور کند.

سازمان ملل متحد در ماه ژوپن گذشته اعلام کرد کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا با توجه به غباری که کویرهای این مناطق را در می‌نوردد باید خود را برای کمبود آب و خشکسالی پیش رو آماده کنند. در چهل سال گذشته خشکسالی در این مناطق بیشتر و طولانی‌تر شده است. بر اساس گزارش اداره غذا و کشاورزی سازمان ملل ، ‌ فائو ، این مناطق سهمی از کمترین ذخایر آب آشامیدنی جهان را دارند.
به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید
گزارش این سازمان می‌افزاید که این شرایط احتمالا با وجود تغییرات اقلیمی بدتر نیز خواهد شد. بنابراین کشورهای این منطقه باید از اینکه با عوارض خشکسالی مقابله کنند فراتر بروند و بتوانند برنامه‌هایی مؤثر برای رویارویی با شرایط بدتر به کار ببندند
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
حضور اتباع افغانستان در كدام استان ها ممنوع است؟...
8sobh.ir ۱۳۹۵/۱۰/۰۳ فرهنگ
در سال 93 بیش از 4000 نفر از این اتباع دستگیر شدند و مازندران از جمله استان‌هایی است که ورود، ازدواج، اشتغال و ارائه مسکن به اتباع غیرمجاز افغانی ممنو...ادامه مطلب»

نهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران ...
fa.wikipedia.org ۱۳۸۴/۰۳/۲۷ تاریخ
انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۴ خورشیدی نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران بود، که طی دو مرحله در تاریخ ۲۷ خرداد و ۳ تیر همان سال بر‌گز...ادامه مطلب»

حیات وحش ایران: پلنگ طبس ...
tabasenc.ir ۱۳۹۳/۱۲/۲۴ طبیعت
پلنگ طبس | دسته بندی حیات وحش طبس این حیوان منطقه نایبند زیست میکند .پناهگاه حیات وحش نایبندان در جنوب و جنوب غربی طبس واقع شده است. فاصله پناهگاه ت...ادامه مطلب»

آغاز به کاردانشگاه آزاد اسلامی ...
fa.wikipedia.org ۱۳۶۱/۰۵/۱۰ تاریخ
دانشگاه آزاد اسلامی سامانه‌ای دانشگاهی در ایران و خارج ازایران است و از بزرگ‌ترین مراکز آموزشی در ایران است که کار خود را در ۱۰ مرداد ۱۳۶۱ آغاز کرد. ...ادامه مطلب»

جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»


EOF