نماینده مجلس عراق: ایران باید غرامت خون قربانیان عراقی القاعده را بپردازد

نماینده مجلس عراق: ایران باید غرامت خون قربانیان عراقی القاعده را بپردازد...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۰۵/۲۱ سیاست

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #اشغال، #اعتراض، #افغانستان، #القاعده، #انتخابات، #ایران، #ترانزیت، #ترور، #توییتر، #جهانی، #حقوق_بشر، #حکومت، #حیدر_عبادی، #خرداد، #دلار، #دمشق، #دولت، #دولت_سوریه، #سعودی، #سفیر، #سوریه، #سپتامبر، #صدام، #صدام_حسین، #عراق، #عراقی، #عربستان، #قوه_قضائیه، #لبنان، #مجلس، #محمود_صادقی، #مردم، #مردم_ایران، #مرز، #نماینده_مجلس، #پاسپورت

یک نماینده مجلس عراق در جدلی توییتری با محمود صادقی نماینده مجلس ایران ، خواستار پرداخت غرامت به کشته‌شدگان عراقی بدست القاعده از سوی ایران شده است.
این جدل توییتری پس از آن رخ داد که حیدر عبادی ، نخست‌وزیر عراق ، در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد این کشور علی‌رغم مخالفت کلی با استراتژی وضع تحریم‌ها ، از تحریم‌ها علیه ایران پیروی خواهد کرد.
در پی این اعلام موضع ، محمود صادقی نماینده مجلس ایران در توییتی نوشت: « دولت عراق مطابق ماده ۶ قطعنامه ۵۹۸ ۱۱۰۰ میلیارد دلار بابت غرامت خسارات مستقیم جنگ تحمیلی به ایران بدهکار است؛ دولت ایران با لحاظ تنگناهای مردم عراق در مطالبه این غرامت تعلل کرده است؛ اکنون نخست‌وزیر عراق به‌جای جبران ، با تحریم‌های ظالمانه علیه مردم ایران همراهی می‌کند! »
در واکنش به این توییت نماینده مجلسِ ایران ، فائق الشیخ علی ، نماینده مجلس عراق و رهبر « حزب مردمی اصلاح » در حساب توییتر شخصی خود نوشت: « به نام خانواده قربانیان ترور از شما و دولت شما می‌خواهم ‍۱۱ میلیارد دلار آمریکا به عنوان غرامت کشته شدن یک میلیون عراقی از زمانی که القاعده را به بهانه جنگ با آمریکا از سال ۲۰۰۳ وارد کشور ما کردید ، بپردازید. »
آقای الشیخ علی از فعالان سیاسی مخالف صدام حسین در تبعید بود که به عراق بازگشت و به عضویت مجلس و کمیسیون حقوق بشر آن درآمد. او در انتخابات اخیر مجلس عراق ائتلافی از جناح لیبرال ملی‌گرا و میانه‌رو با نام « ائتلاف تمدن » را پایه گذاشت و به مجلس راه یافت.

اظهارات این نماینده مجلس عراق در ادامه‌ اتهاماتی است که از سال‌های ابتدایی اشغال این کشور در سال ۲۰۰۳ متوجه حکومت ایران و سوریه بوده است. دولت عراق در سال ۲۰۰۹ سفیر خود را در اعتراض به آن‌چه « تسهیل ورود جهادی‌های القاعده به خاک عراق توسط دولت سوریه » توصیف می‌کرد ، از دمشق فراخواند.
کمیسیون رسمی تحقیقات ۱۱ سپتامبر در بخش « کمک ایران و حزب‌الله لبنان به القاعده » گزارش خود آورده بود که ۸ تا ۱۰ تن از ۱۴ هواپیماربای سعودی حملات به برج‌های تجارت جهانی در حد فاصل اکتبر ۲۰۰۰ تا فوریه ۲۰۰۱ به ایران سفر کرده بودند. در بخش پایانی آن گزارش قید شده است: « مدرکی قوی وجود دارد که ایران انتقال اعضای القاعده را به داخل و خارج افغاستان تسهیل کرده است. بعضی از این اعضا ، هواپیماربایان حمله ۱۱ سپتامبر هستند. »
جواد لاریجانی ، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ، در خرداد ۹۷ در مصاحبه با شبکه ۲ تلویزیون ایران در این‌باره گفته بود: « مجموعه گزارش‌هایی بود که این عناصر القاعده که از عربستان می‌خواستند بروند افغانستان یا جای دیگری ، این‌ها با پروازها یا زمینی می‌آمدند ، دم مرز تقاضا می‌کردند که شما مهرتان را توی پاسپورت ما نزنید ، چون اگر دولت عربستان بفهمد ما ایران آمدیم ، ما را اذیت می‌کند. بعضی از این‌ها را هم دولت ما قبول می‌کرد مهر نزند ، چون ترانزیت بودند ، دو ساعت بودند بعد رد می‌شدند می‌رفتند ، ولی اطلاعات آمد و رفتشان را داشتند. »
جواد لاریجانی ورود بدون مهر جنگجویان القاعده بدون مهر از ایران را تایید کرده بود
دادگاه فدرال آمریکا در ماه مه امسال با صدور حکمی ایران را به پرداخت غرامتی به مبلغ ۶ میلیارد دلار به خانواده قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر محکوم کرده بود.
--- ---...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

در گفت و گو با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان ترامپ غیرقابل پیش‌بینی است/ بر...
isna.ir ۱۳۹۶/۰۶/۲۸ اخبار
حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی تصریح کرد: تنها نتیجه خروج از برجام بی‌اعتباری است. به گزارش ایسنا، گفت‌وگوی کریستین امانپور مجری شبکه سی‌ان‌ان آمریک...ادامه مطلب»

"تجهیزات نظامی زیبا" خاورمیانه را نجات نخواهد داد...
dolat.ir ۱۳۹۶/۰۳/۰۶ سیاست
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، طی یادداشتی در نیویورک تایمز به بررسی سفر اخیر ترامپ به عربستان پرداخت. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت در یادداشت وز...ادامه مطلب»


EOF