استعفای وزیر شیلات نروژ به دلیل انتقادات به سفر شخصی او به ایران

استعفای وزیر شیلات نروژ به دلیل انتقادات به سفر شخصی او به ایران ...
asriran.com ۱۳۹۷/۰۵/۲۲ اخبار

کلیدواژه ها:#Asriran.com، #آزادی، #آزادی_بیان، #ایران، #ایرانی، #تلفن_همراه، #حقوق_بشر، #حکومت، #خاورمیانه، #خبر، #دختر_ایرانی، #دولت، #روسیه، #شانه، #شیلات، #فرهنگ، #فیسبوک، #مردم، #مردم_ایران، #نروژ، #نروژی، #نظامی، #وزیر، #پیشین، #چین، #یورونیوز

پر ساندبرگ در ژوئیه سال ۲۰۱۸ میلادی به همراه بهاره لتنس ، دوست دختر ایرانی تبارش سفری شخصی به ایران برای گذراندن تعطیلات داشت.
وزیر شیلات نروژ (پر ساندبرگ) روز دوشنبه از سمت خود استعفا خواهد داد؛ این خبر از سوی روزنامه نروژی « Aftenposten » به نقل از یک منبع ناشناس اعلام شد.
به گزارش عصرایران به نقل از یورونیوز ، دلیل این استعفا ، انتقاداتی بوده که به او به دلیل بی‌توجهی به پروتکل‌های امنیتی در جریان سفرش به ایران وارد شده است.
پر ساندبرگ ، عضو حزب راستگرای « پیشرفت » در نروژ که خواستار سخت‌گیری در قوانینی مهاجرت و تطبیق بیشتر مهاجران با جامعۀ نروژ است ، در ژوئیه سال ۲۰۱۸ میلادی به همراه بهاره لتنس ، دوست دختر ایرانی تبارش سفری شخصی به ایران برای گذراندن تعطیلات داشت.

دولت نروژ می‌گوید که او برای انجام این سفر پروتکل‌های امنیتی را رعایت نکرده است؛ از جمله اینکه خلاف مقررات تعیین شده از سوی دفتر نخست‌وزیر نروژ ، سفر خود به ایران را در زمان لازم به این دفتر اطلاع نداده است. بر اساس مقررات نروژ همۀ وزرا موظف هستند پیش از سفر به هر نقطه از دنیا ، موضوع را به دفتر نخست‌وزیری اطلاع دهند اما آقای ساندبرگ دو روز پس از ورود به ایران این موضوع را خبر داده است.

دیگر اینکه او در جریان این سفر ، تلفن همراه دولتی خود را به همراه داشت. این موضوع از آن جهت چالش برانگیز است که از نظر سرویس امنیتی نروژ ، ایران در کنار چین و روسیه کشوری با ریسک بالا محسوب می‌شود و کنترل شدیدی بر وسایل مخابراتی و الکترونیکی دارد. آقای ساندبرگ پیش از این در سفر به چین در ماه مه نیز تلفن کاری خود را به همراه داشت.
آقای ساندبرگ اشتباهات خود را پذیرفته و در پاسخ به پرسشهای روزنامۀ نروژی « Verdens Gang » اعلام کرده است که بر اهمیت رعایت قوانین ایمنی سفر واقف است و از اشتباهاتی که مرتکب شده ، درس گرفته است.
اگرچه ارنا سولبرگ ، نخست‌وزیر نروژ نسبت به نقض قوانین سفر اعضای کابینه به آقای ساندبرگ هشدار داد اما اعلام کرد که با وجود نقض این مقررات ، همچنان به پر ساندبرگ اعتماد کامل دارد.
با این وجود برخی از مقامات نروژ از جمله کل گراندهاگن ، رئیس پیشین سرویس اطلاعات نظامی این کشور بر این باورند که به احتمال زیاد تلفن دولتی آقای ساندبرگ در ایران هک شده است و بر این اساس خواستار استعفای او شده‌اند.
آقای گراندهاگن می‌گوید: « ایران یکی از سه کشوری است که هم از سوی سازمان امنیت داخلی نروژ (Politiets Sikkerhetstjeneste) و هم سرویس اطلاعات این کشور یک تهدید امنیتی محسوب می‌شود. ایران یک کشور مشکل آفرین در منطقۀ خاورمیانه است و من باور دارم که تلفن همراه او هک شده است. »

علاوه بر انتقاداتی که از سوی دستگاه اجرایی و امنیتی به بی‌احتیاطی‌های آقای ساندبرگ وارد شده ، برخی از ایرانیان ساکن نروژ از به این سفر بویژه تعریف‌هایی که او از ایران داشته ، انتقاد کرده‌اند.
این افراد ادعا کرده اند "نباید با وجود نقض گستردۀ حقوق بشر و آزادی‌های اساسی و محدودیتهای زنان در ایران ، این کشور را امن و آزاد توصیف کرد".
بنا بر اعلام سایت « زیر آسمان نروژ » آقای ساندبرگ در صفحه فیسبوک خود به این انتقادات پاسخ داده و اعلام کرده است: « من در تعطیلاتی بوده ام که مردم ، کشور و فرهنگ را از نزدیک دیدم و تجربه کردم و اینها نتایج من از این سفر هستند: ایران کشوری بزرگ با مردمی بزرگ است اما شوربختانه آنها حکومت و نهاد قدرتی دارند که کاملا با ارزشهای من ناسازگار است. من معتقد به روشن فکری هستم و من مردم ایران را باور دارم. من باور دارم که ارزشهای من و ارزشهای حزب "پیشرفت" نروژ در ایران نیز پیروز خواهند شد اما برای آن باید ابتدا مردم ایران را باور کرد.
شما نمی‌توانید پشتتان را به مردم ایران کنید اما با شجاعت و روش فکری‌تان کمکشان کنید. شجاعتی که من در بسیاری از مردم در ایران دیدم. همچنین در سواحل دریا. من جریان مخالفی علیه حکومت و نهاد قدرت در ایران دیدم که در سکوت اما به تدریج در حال شکل گیری علیه ... و سوءاستفاده‌هاست.
من شانه به شانۀ مردم تمامی کشورها و مللی هستم که آرزوی ارزشهای اساسی من و حزبم را در سر دارند... یک هفته در ایران شاید تاثیری نداشته باشد اما من معتقدم که حضور در ایران خود تاثیرگذار است. من می خواهم آزادی بیان ، برابری ، دموکراسی و حق انتخاب را در ایران هم ترویج کنم. اگر این تخلف از ارزش‌های حزبم است ، من قطعا موقعیتم در حزبی که عاشقش هستم را مورد بازنگری قرار خواهم داد. »


--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

تاسیس حزب توده ایران...
fa.wikipedia.org 02/10/1941 تاریخ
بلافاصله پس از تبعید رضاشاه پهلوی و آزادی زندانیان سیاسی، عده‌ای از اعضای جوان‌تر «۵۳ نفر» مارکسیست مشهور، از جمله ایرج اسکندری، بزرگ علوی، عبدالحسین ...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

رییس جمهور روحانی: همیشه با مردم مانند ایام انتخابات برخورد کنید/ از د...
asriran.com ۱۳۹۶/۰۳/۰۱ سیاست
موسیقی‌های سطح پایین را نمی پسندیم، هرچند برخی گفتند خوب است. نخستین نشست خبری رئیس دولت دوازدهم که در مرکز همایش‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران ...ادامه مطلب»


EOF