چین یک میلیون مسلمان اویغور را در اردوگاه اسکان داده است

چین یک میلیون مسلمان اویغور را در اردوگاه اسکان داده است ...
dw.com ۱۳۹۷/۰۵/۲۲ سیاست

کلیدواژه ها:#Dw.com، #آموزشی، #استقلال، #اشغال، #اعتراض، #اقلیت، #اویغور، #اویغورها، #تایمز، #حکومت، #سازمان_ملل، #مردم، #مسلمان، #ملت، #پیکار، #چین، #ژنو

سازمان ملل می‌گوید بیش از یک میلیون مسلمان اهل اویغور در استان سین کیانگ چین در اردوگاه اسکان داده شده‌اند. استان اویغورنشین سین کیانگ به گفته سازمان ملل عملا به یک اردوگاه یا بازداشتگاه عظیم تبدیل شده است.
کمیته بین‌المللی پیکار با تبعیض نژادی سازمان ملل در ژنو اعلام کرده است تعداد زیادی از اعضای گروه قومی اویغور در اردوگاه‌های به اصطلاح مبارزه با افراطگرایی اسکان داده شدهاند. کمیته سازمان ملل در ژنو گزارش داد که دو میلیون اویغور و سایر اقلیت‌های مسلمان به مراکز آموزشی سیاسی انتقال یافتند. اکثر این افراد هیچ سوءپیشینه ای ندارند.
حکومت مرکزی چین مسلمانان اویغور را که در استان سین کیانگ زندگی می‌کنند و فرهنگ‌شان با اکثریت مردم چین متفاوت است عملا در اردوگاه اسکان داده است.
اویغورها مسلمانان ترکزبان هستند که شمار آنها به ۱۰ میلیون نفر می‌رسد. حزب کمونیست چین سالهاست با استقلال ملت اویغور مقابله می‌کند. طبق گزارش‌های متعدد سازمان ملل تاکنون صدها اردوگاه کار در سین کیانگ احداث شده است.
شکنجه ، آزار و اسکان اجباری
نهادهای حقوق بشری گزارش‌هایی راجع به "مراکز بازآموزی" منتشر کرده‌اند و می‌گویند که مردم اویغور به شرکت در جلسات آموزشی این مراکز مجبور هستند.
رسانههای دولتی چین هم اخیرا تأئید کردند که در سه ماهه نخست سال جاری در سین کیانگ تقریبا نیم میلیون نفر "برای بهبود ثبات اجتماعی" اسکان داده شدند.
اعتراض مسلمانان به طرح تخریب مسجد در چین
روز جمعه ۱۰ اوت صدها تن از اعضای قوم مسلمان هوئی به تخریب یک مسجد اعتراض کردند.
در چین دو گروه عمده اقلیت مسلمان اویغور و هوئی زندگی می‌کنند و تعداد آنها به ۲۰ میلیون نفر می‌رسد.
یکی از چالش‌های بزرگ حکومت چین برخورد با مسئله اقلیت‌های دینی و قومی‌است. روزنامه دولتی "گلوبال تایمز" می‌نویسد که چین یک کشور چندقومی است و این مسئله برخورد با اقلیت‌های دینی را بسیار پیچیده کرده است.
اویغورهای ترکزبان به لحاظ سیاسی و اقتصادی به شدت از طرف حکومت مرکزی چین تحت فشار هستند. نیروهای امنیتی چین اویغورها را پس از شورشهای خونین در سال ۲۰۰۹ و یک سری حملات تروریستی به شدت سرکوب کردند.
چین در سال ۱۹۴۹ منطقه اویغورنشین را اشغال کرد و تحت کنترل خود درآورد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
نسل‌کشی ارمنی‌ها توسط امپراتوری عثمانی ...
parseed.ir 24/04/1915 تاریخ
نسل‌کشی ارمنی‌ها (به ارمنی:Հայոց Ցեղասպանություն، به ترکی استانبولی:Ermeni Soykırımı) که گاهی با عناوین دیگری چون هولوکاست ارامنه، کشتار ارامنه و نیز ...ادامه مطلب»

امضای فرمان مشروطه توسط مظفرالدین شاه ...
parseed.ir 05/08/1906 تاریخ
جنبش مشروطه، جنبش مشروطه‌خواهی یا جنبش مشروطیت، مجموعه کوشش‌ها و رویدادهایی در نظر و عمل است که برای مشروط کردن قدرتِ حاکمیت، تاسیسِ آزادی و حکومتِ قا...ادامه مطلب»

جدا شدن بحرین از ایران...
1host2u.com ۱۳۵۰/۰۵/۲۳ تاریخ
جدا شدن بحرین از ایران پس از گذشت سال‌ها اشغالگری آل‌خلیفه و بریتانیا، در روز ۲۲ مرداد ۱۳۵۰ در زمان حکومت محمدرضا شاه پهلوی و با چشم‌پوشی وی از حاکمیت...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

آغاز پادشاهی شاه صفی یکم ...
1host2u.com 28/01/1629 تاریخ
شاه صفی یکم (زاده ۱۶۱۱ - درگذشته ۱۲ مه ۱۶۴۲) ششمین پادشاه صفوی ایران است که از ۱۰۰۷ تا ۱۰۲۱ خورشیدی، (۱۶۲۹ تا ۱۶۴۲ میلادی یا ۱۰۳۸ تا ۱۰۵۲هجری قمری) به...ادامه مطلب»


EOF