بالاخره هویدا را کی کشت؟/ ۴ روایت از اعدام هویدا

بالاخره هویدا را کی کشت؟/ ۴ روایت از اعدام هویدا...
khabaronline.ir ۱۳۹۷/۰۵/۲۵ تاریخ

کلیدواژه ها:#Khabaronline.ir، #آزادی، #ابراهیم_یزدی، #اعلان، #القدس، #امیرعباس_هویدا، #ایران، #ترکیه، #جمشیدیه، #حکیمی، #خدا، #خلخالی، #خمینی، #دبیرکل، #روایت، #روحانی، #روزنامه_ایران، #زندان_قصر، #سیاست، #قانونی، #مدرسه، #مرداد، #مسلمان، #نهضت_آزادی، #هفت_تیر، #هویدا، #وزیری، #کلت، #یزدی


سیاست > احزاب و شخصیت‌ها - روزنامه ایران علاوه بر روایت هادی غفاری ، روایت ۳ چهره دیگر را نیز در باره عامل اعدام امیرعباس هویدا نخست وزیری که ۱۳ سال (حد فاصل سال‌های ۱۳۴۳ تا ۱۳۵۶) بر مسند قدرت بود ، منتشر کرده است.
در این گزارش امده است:
حجت‌الاسلام ‌هادی غفاری: 18 مرداد 97: من هیچ نقشی در پرونده هویدا نداشتم و جرمم فقط این بود که در دادگاه علنی 10 دقیقه به عنوان تماشاچی حضور داشتم... تا به دادگاه رسیدم ، یکی از آقایان دادگاه بلند شد و من را در صف اول دادگاه جای داد و نزدیک هویدا نشاند. بعد که تقریباً دادگاه داشت تمام می‌شد و متهم را بیرون بردند ، بلند شدم رفتم... هیچ کس جز آقای خلخالی و خدا نمی‌داند چه کسی هویدا را کشته است... « قبر هویدا در شهر « عکا » در منطقه تحت سلطه اسرائیل قرار دارد... آن طور که شنیده‌ام ، جنازه هویدا را به پزشکی قانونی بردند و بدنش را « مومیایی » و سپس به ترکیه منتقل کردند و از آنجا هم به محلی به نام « حظیره القدس » عکا که آرامگاه بهائیان است ، بردند. جسد هویدا را دیدم او حتی « مختون » نبود یعنی ختنه هم نشده بود. او مسلمان نبود و به اسلام اعتقادی نداشت. »
ابراهیم یزدی ، دبیرکل سابق نهضت آزادی: « وقتی هویدا را از پادگان جمشیدیه به مدرسه رفاه آوردند ، به من گفت که فلانی! من حرف‌های زیادی دارم که باید بزنم... من به آقای خمینی گفتم که هویدا اسرار زیادی دارد... باید بگذاریم حرفش را بزند. آقای خمینی پیشنهاد من را پذیرفت. به خلخالی گفت همان جور که فلانی می‌گوید ، عمل کنید... موقعی که هویدا به راهرو دادگاه می‌آید ، یکی از آقایان روحانی که آنجا بوده و من مایل نیستم الان اسم او را ببرم ، در راهرو با هفت تیر کمری خودش او را می‌کشد. »
اصغر رخ‌صفت ، رئیس وقت زندان قصر: در آن دوره آقای‌ هادی غفاری بدون آنکه مسئولیتی داشته باشد ، به زندان قصر رفت و آمد داشت؛ متهم می‌برد و می‌آورد. اسلحه می‌برد و می‌آورد. بارها من به آقایان قضات تذکر دادم که چرا یک فرد بدون مسئولیت در زندان رفت و آمد می‌کند. در روز دادگاه هویدا که او را به حیاط پشت زندان برده بودند و‌ هادی غفاری با یک تیر هویدا را پیش از اعلان حکم کشته بود ، یادم است وقتی صدای تیر در یک وقت غیرمتناسب آمد ، بسیار ترسیدم. وقتی سمت صدای تیر رفتم ، فهمیدم آقای غفاری هویدا را کشته است!
ابوالفضل حکیمی ، نماینده مردمی حاضر در دادگاه هویدا: مدتی که گذشت ، تنفس دادند و هویدا را از در پشتی دادگاه خارج کردند. من به دنبال ایشان رفتم. هویدا را از پله‌ها پایین برده بودند. آن بخش از ساختمان زندان قصر یک حیاط کوچک بود که در انتهایش دو اتاق شبیه سلول انفرادی وجود داشت. ناگهان از سمت سلول‌ها صدای گلوله آمد. لحظاتی بعد آقای خلخالی و آقای غفاری از آن اتاق خارج شدند. آقای غفاری یک کلت کمری در دست داشت و خلخالی با سرزنش به او می‌گفت: « دستت چرا می‌لرزید؟ » فهمیدم هویدا را کشته‌اند.
---روزنامه ایران علاوه بر روایت هادی غفاری ، روایت ۳ چهره دیگر را نیز در باره عامل اعدام امیرعباس هویدا نخست وزیری که ۱۳ سال (حد فاصل سال‌های ۱۳۴۳ تا ۱۳۵۶) بر مسند قدرت بود ، منتشر کرده است. ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
۸ شگفت ‌انگیز سیاست ایران...
asriran.com ۱۴۰۰/۰۱/۱۳ مردم
سیاست در جمهوری اسلامی چهره‌های زیادی را در این ۴۲ سال به خود دیده است؛ از سیاسیون محافظه‌کار، تا سیاست‌مداران رادیکال، از منتقدان داخل نظام تا معاندا...ادامه مطلب»

خلخالی در اعدام‌ها زیاده روی می‌کرد | اسامی برخی از اعدام‌شدگان به حکم...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۸/۱۲/۲۵ ارتش
خلخالی در اعدام‌ها زیاده روی می‌کرد | اسامی برخی از اعدام‌شدگان به حکم صادق خلخالی روایت مصطفی میرسلیم از روزهای نخست انقلاب خلخالی در اعدام‌ها زیاده...ادامه مطلب»

تاسیس حزب توده ایران...
fa.wikipedia.org 02/10/1941 تاریخ
بلافاصله پس از تبعید رضاشاه پهلوی و آزادی زندانیان سیاسی، عده‌ای از اعضای جوان‌تر «۵۳ نفر» مارکسیست مشهور، از جمله ایرج اسکندری، بزرگ علوی، عبدالحسین ...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

جدا شدن بحرین از ایران...
1host2u.com ۱۳۵۰/۰۵/۲۳ تاریخ
جدا شدن بحرین از ایران پس از گذشت سال‌ها اشغالگری آل‌خلیفه و بریتانیا، در روز ۲۲ مرداد ۱۳۵۰ در زمان حکومت محمدرضا شاه پهلوی و با چشم‌پوشی وی از حاکمیت...ادامه مطلب»


EOF