اقدام به خودسوزی و دستگیری کارگران نیشکر هفت‌تپه

اقدام به خودسوزی و دستگیری کارگران نیشکر هفت‌تپه ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۰۵/۲۹ اخبار

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #استان_خوزستان، #اسماعیل_بخشی، #ایران، #ایرنا، #بازنشستگی، #بخش_خصوصی، #خبر، #خبرگزاری، #خودسوزی، #خوزستان، #شبکه‌های_اجتماعی، #شهرستان، #شورش، #شوش، #فرماندار، #مرداد، #نمایندگان، #نیشکر_هفت‌تپه، #هفت‌تپه

اعتصاب تمامی بخش‌های کارخانه نیشکر هفت‌تپه برای دومین روز متوالی ادامه یافت.
روز یکشنبه ۲۸ مرداد در پی تجمع کارگران صنایع نیشکر هفت‌تپه خوزستان نیروهای پلیس یگان ویژه شوش علیه کارگران معترض وارد عمل شده و ۵ تن از آنان را بازداشت کردند. برای این کارگران که ساعاتی بعد به طور موقت آزاد شده‌اند پرونده‌هایی با موضوع اتهامی « اخلال در نظم » تشکیل شده است.
به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران در دومین روز اعتصاب کارگران تعدادی از کارگران اخراجی کارخانه خوراک دام که در ۲۸ تیر ماه سال جاری همراه با حدود ۳۰ تن دیگر اخراج شده بودند ، به این واحد تولیدی مراجعه کرده و خواستار بازگشت به کار شدند.
این اتحادیه همچنین گزارش کرد: « این خواسته کارگران اخراجی منجر به درگیری لفظی آنها با مدیر مجتمع (غفاری) شده و به دنبال ان کارگران با ریختن بنزین بر روی خود اقدام به خودسوزی می‌کنند. »
گفته می‌شود در حالی که کارگران دیگر مانع از خودسوزی همکاران خود شدند ، یگان‌های ویژه پلیس ضد شورش به درخواست غفاری ، مدیر مجتمع با گاز اشک‌آور و باتون به کارگران حمله و پنج تن از آنها را دستگیر کردند.
همچنین سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه می‌گوید اسناد واگذاری واحد « خوراک دام » این مجتمع به شرکت « سرزمین مهر و ماه » را منتشر کرده است. این سندیکا مدعی شده که شرکت نامبرده متعلق به فرزندان مدیران فعلی نیشکر هفت‌تپه است.
اسماعیل بخشی ، یکی از نمایندگان کارگران هفت‌تپه که ویدئویی از سخنرانی او در روز شنبه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد ، واگذاری زمین‌های هفت‌تپه به بخش خصوصی را « خط قرمز » کارگران عنوان کرده بود.
تجمع بازنشستگان هفت‌تپه در برابر فرمانداری شوش
از سوی دیگر خبرگزاری رسمی ایران ، ایرنا روز یکشنبه از تجمع حدود ۱۰۰ نفر از بازنشستگان صنایع نیشکر هفت‌تپه در برابر ساختمان فرمانداری شهرستان شوش در استان خوزستان خبر داد.
به گزارش ایرنا ، معترضان گفته‌اند که پرداخت نشدن سهم چهار درصدی سازمان تامین اجتماعی از سوی شرکت نیشکر هفت‌تپه موجب شده تا وضعیت بازنشستگی آنان با مشکل مواجه شود. این مشکل برای ۳۴۶ کارگر بازنشسته شرکت نیشکر هفت تپه وجود دارد.
عدنان غزی فرماندار شوش با حضور در جمع این بازنشستگان قول پیگیری مشکلات را داده و گفته است: « سه نفر از بازنشستگان به عنوان نماینده روز سه‌شنبه برای اطلاع از نتیجه پیگیری‌ها به فرمانداری شوش مراجعه کنند. »
کشت و صنعت هفت‌تپه با حدود پنج هزار نفر نیروی کار در ۱۵ کیلومتری شهر شوش واقع است. این شرکت اواخر سال ۱۳۹۴ از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
چهاردهمین روز اعتراضات هفت‌تپه؛ دست‌کم ۴ فعال کارگری بازداشت شدند ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۰۸/۲۸ اخبار
همزمان با ادامه اعتراضات کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه، دست‌کم چهار تن شامل اسماعیل بخشی، از نمایندگان شورای کارگران و محسن آرمند، از فعالان این مجموعه ر...ادامه مطلب»

حکم ۱۰ کارگر هفت‌تپه صادر شد...
khabaronline.ir ۱۳۹۸/۰۶/۰۴ اخبار
ایلنا نوشت: حکم دادگاه ده کارگر مجتمع نیشکر هفت‌تپه در شوش صادر شد. بر اساس رای دادگاه ۹ نفر از کارگران به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری و ۳۰ ضربه شلاق محکوم...ادامه مطلب»

بازداشت مجدد اسماعیل بخشی و سپیده قلیان؛ "اعترافات" و نگرانی‌ها ...
dw.com ۱۳۹۷/۱۱/۰۲ ارتش
یک روز پس از پخش "اعترافات" اسماعیل بخشی و سپیده قلیان از سیمای جمهوری اسلامی، این دو فعال مدنی و کارگری بازداشت شدند. جمعی از وکلای دادگستری با ابراز...ادامه مطلب»

واعظی: پهنای باند اینترنت ایران به 12 هزار گیگابیت برثانیه می رسد ...
ion.ir ۱۳۹۵/۰۱/۲۹ اینترنت-آی.تی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: پهنای باند اینترنت ایران تا پایان امسال به 12 هزار گیگابیت برثانیه افزایش خواهد یافت. ایران آنلاین /Bit (بیت): بیت...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»


EOF