خاص‌ترین عکس تهران که ۹۰ سال پیش گرفته شد

خاص‌ترین عکس تهران که ۹۰ سال پیش گرفته شد ...
khabaronline.ir ۱۳۹۷/۰۶/۱۴ تاریخ

کلیدواژه ها:#Khabaronline.ir، #آلمانی، #اصفهان، #امور_خارجه، #ایران، #بازار، #باغ_ملی، #بوشهر، #تهران، #خاورمیانه، #خبرآنلاین، #دانشگاه، #رضاخان، #سلطنت، #سوئیس، #شهرها، #فارسی، #قاجار، #قالب، #مردم، #مشق، #میدان، #میدان_مشق، #هجری، #هنر، #هواپیما، #هواپیمایی، #وزارت_امور_خارجه، #کاشان

عکس - ۹۰ سال پیش باغ ملی یا میدان مشق تهران هنوز پر از ساختمان‌های اداری نبود. این محوطه محل مشق نظام بود و تنها ساختمان بزرگ قزاقخانه و سر در میدان در آن ساخته شده بود و خبری از ساختمان شهربانی ، پست ، وزارت امور خارجه و موزه ملی نبود.
به گزارش خبرآنلاین به نقل از اسکان ، عکس خاصی که بیش از ۹۰ سال پیش با هواپیما از فراز تهران گرفته شده ، یکی از تصاویر تاریخی خاص تهران است. عکسی که در آن بخشی از تهران به ویژه میدان مشق دیده می‌شود. میدانی که سر در ورودی آن همان سال‌ها بازسازی شده و ساختمان قزاقخانه که این روزها دانشگاه هنر است ، در آن دیده می‌شود. این عکس را والتر میتل هلستر از تهران گرفته است.
هولتسر خلبان و موسس شرکت هواپیمایی سوئیس ایر بود که در اواخر سلطنت احمدشاه قاجار و در سال ۱۳۰۳ هجری خورشیدی با یک فروند هواپیمای یونکر آلمانی به ایران سفر کرد.
او قرار بود در این سفر برفراز مهمترین شهرهای ایران پرواز کند و مطالعات مقدماتی برای برقراری یک خط هوایی در خاورمیانه که از ایران عبور می‌کرد را انجام دهد.
او اولین کسی بود که با هواپیما از تهران تا بوشهر را بدون سختگیری پرواز کرد و نقل است پس از این پرواز رضاخان دستور داد هواپیمایی که با آن ایران را درنوردیده بود از او بخرند.
یکی از مهمترین بخش‌های کار مطالعاتی هولتسر عکس‌هایی بود که او در مدت پرواز و پس از آن از شهرهای مختلف ایران اعم از تهران ، اصفهان ، کاشان و بوشهر برداشت. او همچنین از مردم کوچه و بازار و دروازه‌های شهرها نیز عکس‌هایی برداشت و مجموعه خود را کاملتر کرد. هولتسر در بازگشت عکس‌ها و یادداشت‌های خود از سفر به ایران را در قالب کتابی با عنوان « پرواز بر فراز ایران » به چاپ رساند که این کتاب به فارسی ترجمه شده است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
جدا شدن بحرین از ایران...
1host2u.com ۱۳۵۰/۰۵/۲۳ تاریخ
جدا شدن بحرین از ایران پس از گذشت سال‌ها اشغالگری آل‌خلیفه و بریتانیا، در روز ۲۲ مرداد ۱۳۵۰ در زمان حکومت محمدرضا شاه پهلوی و با چشم‌پوشی وی از حاکمیت...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

چرا «همای» با ایرادات اش دوست داشتنی است؟ ...
bartarinha.ir ۱۳۹۵/۰۱/۰۶ مردم
«سعید جعفزاده احمد سرگورابی» را با نام هنری «پرواز همای» می شناسیم؛ همان کسی که یک دهه پیش، با آلبومی از اجرای کنسرتش در تهران، ناگهان سروصدایی به پا...ادامه مطلب»

سالمرگ رئیس‌الوزرای ایران/ حسن پیرنیا درگذشت...
farsnews.com 21/11/1935 تاریخ
سالمرگ رئیس‌الوزرای ایران/ حسن پیرنیا درگذشت میرزا حسن‌خان پیرنیا مشهور به مشیرالدوله نماینده پیشین مجلس شورای ملی و رییس‌الوزرای چند دورۀ ایران، ۲۹ آ...ادامه مطلب»

آغاز پادشاهی لطفعلی‌خان زند ...
parseed.ir 10/05/1789 تاریخ
لطفعلی‌خان زند (زادهٔ ۱۱۴۸ – درگذشته ۱۱۷۳ شمسی) یا لطفعلی‌شاه زند نهمین و آخرین فرمانروای زند بود که در میان سال‌های ۱۱۶۸ تا ۱۱۷۳ خورشیدی به مدت شش سا...ادامه مطلب»


EOF