معترضان خشمگین کنسولگری ایران در بصره را به آتش کشیدند

معترضان خشمگین کنسولگری ایران در بصره را به آتش کشیدند ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۰۶/۱۷ اخبار

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #آیت_الله، #اعتراض، #اعتراضات، #الله، #ایران، #بصره، #حیدر_العبادی، #خبرگزاری_فارس، #خبرگزاری_فرانسه، #دولت، #رویترز، #سیستانی، #شورای_امنیت، #شورای_امنیت_ملی، #عراق، #عراقی، #فارس، #فرانسه، #مرجع، #مردم، #نخست_وزیر، #وزیر، #پارلمان، #کنسولگری_ایران

معترضان خشمگین عراقی روز جمعه به کنسولگری ایران در شهر بصره یورش بردند و ساختمان این مرکز دیپلماتیک را به آتش کشیدند.
خبرگزاری رویترز ، خبرگزاری فرانسه و راشا تودی به آتش کشیدن ساختمان کنسولگری ایران در بصره را تایید کرده اند.
ویدئوهای از حضور معترضان در اطراف کنسولگری منتشر شده است که شعارهایی در محکومیت نفوذ ایران در عراق سر می دهند.
مسئول اطلاع رسانی کنسولگری ایران در بصره به خبرگزاری فارس گفته است که این کنسولگری به تمامی در آتش سوخته است. وی این حمله را « وحشیانه و بدور از اخلاق » توصیف کرده است.
از سوی دیگر روز جمعه آیت الله سیستانی مرجع مقتدر شیعیان در عراق ، مقامات سیاسی را به خاطر ناآرامی های بصره مورد سرزنش قرار داد و گفت دولت جدید عراق باید « متفاوت از پیشینیانش » تشکیل شود. وی همچنین خواستار توقف خشونت ها علیه معترضان در بصره شده است.
حیدر العبادی نخست وزیر عراق روز جمعه جلسه شورای امنیت ملی را تشکیل داد و گفت که درباره خشونت ها و کشته شدگان اعتراضات بصره تحقیقات صورت خواهد گرفت.
صدها شهروند خشمگین عراقی نزدیک به یک هفته است در روزهای پیاپی در خیابان های بصره دست به اعتراض می زنند و در روزهای گذشته چندین ساختمان دولتی و دفتر چندین حزب سیاسی را به آتش کشیده اند.
درگیری‌های روزهای گذشته مردم بصره با نیروهای امنیتی عراق دست کم ۱۰ کشته و دهها زخمی بر جای گذاشت است.
معترضان به بیکاری ، فساد و عدم رسیدگی کافی دولت به وضعیت رفاهی شهر از جمله قطع مکرر برق و شوری آب آشامیدنی اعتراض دارند.
اعتراضات در دومین شهر بزرگ عراق در حالی ادامه دارد که جناح های مختلف سیاسی در پارلمان عراق هنوز برای تشکیل دولت جدید به توافق نرسیده‌اند و این مسئله خود می تواند باعت تداوم بحران سیاسی در عراق شود.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»

عهدنامه ۱۹۷۵ الجزایر: نگاهی به قراردادی که شاه با صدام بست ...
afkarnews.ir ۱۳۹۳/۱۲/۱۸ تاریخ
دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۰۵:۰۰ مرجع : سایت پژوهشکده باقرالعلوم بعد از جنگ جهانی اول، كشورهای پیروز، تصرفات عثمانی را جدا كردند و تحت قیمومیت قرار داد...ادامه مطلب»

موسوی: برنامه ۲۵ ساله همکاری ایران و چین هیچ چیز ابهام‌آمیزی ندارد ...
fna.ir ۱۳۹۹/۰۴/۱۰ اقتصاد
سخنگوی وزارت امور خارجه گمانه‌زنی‌ها درباره برنامه ۲۵ ساله همکاری بین ایران و چین را رد کرد و گفت: این سند دارای ‌ابعاد مختلف همکاری‌های سیاسی و به وی...ادامه مطلب»


EOF