قتل خاشقجی؛ پرسش درباره توقف فروش سلاح به عربستان، ماکرون را برآشفت

قتل خاشقجی؛ پرسش درباره توقف فروش سلاح به عربستان، ماکرون را برآشفت ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۰۸/۰۳ ارتش

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #آلمان، #اتحادیه_اروپا، #اروپا، #استانبول، #افکار، #امانوئل_ماکرون، #ایالات_متحده، #ترامپ، #دریایی، #دولت، #ریاض، #سعودی، #سلاح، #صدراعظم، #عربستان، #عربستان_سعودی، #فرانسه، #قتل، #وزیر، #وزیر_اقتصاد، #وزیر_دفاع، #کانادا، #کشورهای_عضو

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه حاضر نشد به سوال خبرنگاران درباره توقف فروش سلاح از سوی فرانسه به عربستان سعودی پاسخ دهد.
به دنبال قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد ریاض در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول ، آلمان خواستار توقف فروش اسلحه به ریاض از سوی کشورهای عضو اتحادیه اروپا شده است.
پیتر آلتمایر وزیر اقتصاد آلمان روز سه شنبه گفته بود فروش تسلیحات تازمانی که جزئیات قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد ریاض مشخص نشده باید متوقف شود. او همچنین گفته است که این تصمیم می تواند باعث افزایش فشارها به ریاض شود تا درباره خاشقجی اطلاعات بیشتری منتشر کنند.
امانوئل ماکرون که روز سه شنبه به همراه فلورانس پارلی وزیر دفاع کابینه‌اش از نمایشگاه تسلیحات دفاعی دریایی « یوروناوال ۲۰۱۸ » دیدار می‌کرد با این پرسش خبرنگاران مواجه شد که به دنبال درخواست آلمان از تمام کشورهای اتحادیه اروپا برای توقف فروش سلاح به عربستان سعودی ، آیا فرانسه فروش تسلیحات به ریاض را متوقف می‌کند یا نه؟
ماکرون در پاسخ به این سوال با ناراحتی آشکار و لحنی تند گفت: « برنامه من را رسانه‌ها تعیین نمی‌کنند ، چه به مذاق شما خوش بیاید یا نه ، من الان روی موضوع دیگری متمرکزم و سوال شما هیچ ارتباطی با این سوژه (نمایشگاه تسلیحات دفاعی دریایی) ندارد. بنابراین من به این سوال پاسخ نمی‌دهم. »
ماکرون در پاسخ به دومین سوال در این همین زمینه گفت: « قرار نیست که هر بار مسئول سیاسی کشوری حرفی زد من در آن مورد اظهار نظر کنم. بنابراین من به شما پاسخ نمی‌دهم. »
او هنگامی که با اصرار خبرنگار برای پاسخ دادن به این پرسش مواجه شد ، با حالتی برآشفته و عصبی گفت: « این یک نشست خبری نیست و من اینجا نیامده‌ام که به حرف‌های صدراعظم آلمان واکنش نشان بدهم. »
فلورانس پارلی وزیر دفاع فرانسه در پاسخ به سوال مشابهی در همین رابطه گفت: « نخستین اولویت ما این است که تحقیقات صورت گیرد و این که تحقیقات معتبر باشد. »
مسئله فروش سلاح به عربستان سعودی برای کشورهای تولید کننده سلاح سود سرشاری دارد و کمتر کشوری در جهان می‌توان یافت که حاضر باشد برای موضوعات حقوق بشری از این سود سرشار چشم بپوشد.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا درباره توقف فروش سلاح به عربستان سعودی گفته بود که اگر فروش سلاح را به ریاض متوقف کنیم بیشتر به اقتصاد آمریکا ضربه زده‌ایم تا به عربستان سعودی.
با این حال آلمان آماده تعلیق فروش سلاح به عربستان سعودی است و کانادا هم گفته است که این گزینه برای این کشور مطرح است. دولت فرانسه که همچنان تحت فشار افکار عمومی و رسانه‌های این کشور برای تعلیق فروش سلاح به عربستان قرار دارد ، هنوز چنین تصمیمی نگرفته است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

خروج آمریکا از برجام ...
1host2u.com ۱۳۹۷/۰۲/۱۸ تاریخ
در پی تلاش آمریکا برای خروج از برجام، ایالات متحده در روز ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ رسماً از برجام خارج شد. طرح جامع اقدام مشترک که به‌طور غیررسمی با عناوین مع...ادامه مطلب»

نسل‌کشی ارمنی‌ها توسط امپراتوری عثمانی ...
parseed.ir 24/04/1915 تاریخ
نسل‌کشی ارمنی‌ها (به ارمنی:Հայոց Ցեղասպանություն، به ترکی استانبولی:Ermeni Soykırımı) که گاهی با عناوین دیگری چون هولوکاست ارامنه، کشتار ارامنه و نیز ...ادامه مطلب»

اولین سفر علمی طلاب زن ایرانی به آمریکا ...
iranmatlab.ir ۱۳۹۳/۰۲/۲۵ اخبار
اخبار سیاست خارجی - اولین سفر علمی طلاب زن ایرانی به آمریکا هیلاری کلینتون که ظاهرا برای انتخابات ریاست جمهوری در سال 2016 آماده می‌شود ضمن دفاع از ع...ادامه مطلب»

حمله بی‌سابقه زیگما گابریل به ترامپ/ آلمان علیه ایالات متحده فراخوان د...
khabaronline.ir ۱۳۹۶/۰۳/۱۱ سیاست
بین الملل > اروپا - حاشیه‌های اجلاس جی7 هنوز در کانون توجه است. گابریل، وزیر خارجه آلمان طی اظهاراتی اروپا را به ایستادگی در برابر سیاست‌های ترامپ فر...ادامه مطلب»


EOF