ارز دیجیتال راهکاری برای دور زدن تحریم ها

ارز دیجیتال راهکاری برای دور زدن تحریم ها ...
5asr.ir ۱۳۹۷/۰۸/۰۴ اقتصاد

کلیدواژه ها:#آذری، #آذری_جهرمی، #اردیبهشت، #ارز_دیجیتال، #ارز_دیجیتالی، #ایران، #ایرانی، #بلاک_چین، #تحریم، #تورم، #حکومت، #خبر، #دلار، #روسیه، #طراحی، #طلا، #مالیات، #مجازی، #محور، #نوید، #هکر، #چین، #کره، #کره_شمالی

ارز دیجیتال ( پول دیجیتال ، پول مجازی ، ارز مجازی یا پول الکترونیکی ) یک مبنای کاملا مجازی برای معامله است. بر خلاف پولی که در کارت بانکی شما وجود دارد ، ارز دیجیتال دارای هیچ پشتوانه فیزیکی نیست. اما همه مشخصات دیگر پول های رایج دنیا را دارد. عموما هیچ حکومتی از ارز دیجیتال پشتیبانی نمی کند و ارز دیجیتال از قوانین هیچ کشوری پیروی نمی کند. بنابراین پول الکترونیکی تابع تحریم های آمریکا علیه کشورهایی مانند ایران ، کره شمالی ، روسیه و چین نیست.

ارز دیجیتال چیست؟
ارز دیجیتال یا ارز الکترونیکی یک ساختار رمزنگاری شده در یک پایگاه داده با نام بلاک چین است. پول های رایج دنیا یا دارای پشتوانه فیزیکی( طلا ) هستند یا بر مبنای قوانین یک کشور ارزش پیدا می کنند. اما پول الکترونیکی وابسته به قوانین هیچ کشوری نیست و پشتوانه فیزیکی ندارد. چیزی که ارز دییجتال را ارزشمند می کند تعداد کاربرانی است که با این ارز تراکنشی انجام می دهند.
گفته می شود که بیت کویین یکی از اولین ارزهای دیجیتال بود که در سال ۲۰۰۹ یک تیم غیر دولتی طرح اولیه آن را ریختند. هویت طراح یا طراح های بیت کویین هنوز هم ناشناخته است. اما به دلایلی مانند فرار از مالیات یا دور زدن تحریم ها ، در سال ۲۰۱۲ گرایش فعالان اقتصادی به بیت کویین افزایش پیدا کرد. از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ به صورت تصاعدی به محبوبیت بیت کویین اضافه شد. روز به روز شرکت های بزرگ تحت پول الکترونیکی تراکنش های خود را انجام می دادند. به طوری که ارزش بیت کویین طی ۵ سال از ۱۳ دلار به ۱۸۰۰۰ دلار رسید. این نشانه این است که در آینده نزدیک ، چرخ های اقتصاد جهان بر محور ارزهای دیجیتال خواهد چرخید.

ویژگی های ارز دیجیتال چیست؟
ویژگی اصلی ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز بودن آن هاست. همین موضوع باعث می شود خود به خود مالیات ها ، هزینه های تراکنش و تورم در این سیستم معنایی نداشته باشد. از طرفی غیر متمرکز بودن سیستم بلاک چین ، باعث می شود که هدف حمله هکر ها قرار نگیرد.
در ارزهای دیجیتال هویت کاربران مجهول است. شما برای افتتاح حساب در هر بانکی باید هویت خود را اثبات کنید. اما در سیستم های ارز الکترونیکی فقط حساب کاربری شما مهم است و هویت شما مجهول خواهد ماند.

ارز دیجیتال وابسته به حکومت ها
با اثبات کارایی ارز دیجیتال کاربران آن ، روز به روز افزایش پیدا کردند. اما چیزی که همیشه سوال بود این است که چه کسانی پشت یک ارز دیجیتال قرار دارند. همین عدم هویت تیم طراح کمی شک و تردید را بین کاربران بیشتر می کند. ممکن است یک سرویس جاسوسی طراح پول الکترونیکی مانند بیت کویین باشد.
همین موضوع باعث شد که حکومت ها تصمیم بگیرند ، پول الکترونیکی خود را طراحی کنند. در واقع ارز دیجیتالی در ساختار بلاک چین با نظارت حکومت ها شروع به شکل گیری کرد. در سال ۲۰۱۶ ، ۲۴ کشور با مبلغی بالغ بر ۱.۴ میلیارد دلار اقدام به طراحی ارز دیجیتال مربوط به کشور خود کردند.

ارز دیجیتال ایرانی
پول الکترونیکی برای کشوری مانند ایران که بزرگترین مشکلش تحریم های مالی است ، می تواند بسیار راهگشا باشد. در واقع ایران با طراحی ارز دیجیتال خود می تواند معاملات بین المللی خود را بدون دردسر انجام دهد. دکتر محمد جواد آذری جهرمی در اردیبهشت ۹۷ از تهیه مدل آزمایشی ارز دیجیتال ایرانی خبر داد. این موضوع می تواند نوید بخش آینده ای بدون تحریم باشد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

«هواوی» اتهامات آمریکا را رد کرد ...
aftabnews.ir ۱۳۹۵/۰۳/۱۹ اینترنت-آی.تی
بزرگترین سازنده تلفن های هوشمند در جهان اعلام کرد که بر خلاف آنچه آمریکا مدعی شده، در خصوص ارسال و صادرات تجهیزات به سوریه و برخی کشورهای دیگر هیچ جرم...ادامه مطلب»

پرفروش‌ترین برندهای بازار ژاپن در نیمه اول سال 2016 ...
car.ir ۱۳۹۵/۰۵/۱۸ خودرو
امروزه ژاپن یکی از چهار تولیدکننده برتر خودرو در دنیاست و از این لحاظ در کنار ممالکی همچون چین، آمریکا و آلمان جای می‌گیرد. این کشور 128 میلیونی از با...ادامه مطلب»


EOF