عفو بین‌الملل خواستار آزادی فوری فرهاد میثمی، کنشگر حقوق بشر شد

عفو بین‌الملل خواستار آزادی فوری فرهاد میثمی، کنشگر حقوق بشر شد ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۰۸/۰۴ اخبار

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #آزادی، #اصفهان، #اعتراض، #اعتراضات، #انقلاب، #ایران، #ایرانی، #تهران، #حجاب، #حجاب_اجباری، #حقوق_بشر، #خیابان_انقلاب، #دانشگاه، #دانشگاه_اصفهان، #رضا_خندان، #زندان_اوین، #فرهاد، #فرهاد_میثمی، #مرداد، #نسرین_ستوده، #وکیل، #پزشک، #پیشین، #پیکسل، #چهارشنبه، #کنکور

عفو بین‌الملل روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط فرهاد میثمی پزشک و فعال حقوق بشر شد که از ۸۰ روز پیش تاکنون در اعتصاب غذا به سر می‌برد.
عفو بین‌الملل با اشاره به این که این کنشگر به دلیل دفاع از کارزار « نه به حجاب اجباری » دستگیر شده ، خواستار لغو حجاب اجباری در ایران شده است. در این بیانیه آمده است: « حجاب اجباری ناقض حقوق انسانى زنان و بر خلاف اصل ممنوعيت شكنجه و رفتارهاى بي‌رحمانه ، غيرانسانى و تحقيرآميز است. اعتراض به نقض حقوق بشر جرم نیست و حق هر انسانى است. »
عفو بین‌الملل می‌گوید که فرهاد میثمی در مرکز درمانی زندان اوین نگهداری می‌شود و او را تحت فشار گذاشته‌اند که به رغم خواسته‌اش به اعتصاب غذای خود پایان دهد. بیانیه خطاب به مقام‌های ایرانی گفته است که اگر حقیقتا نگران سلامتی او هستند سریعا او را آزاد کنند.
فرهاد میثمی در ماه ‌‌ژوئیه (۹ مرداد) در کتابخانه شخصی‌اش دستگیر شده و از اول ماه اوت (۱۰ مرداد) تاکنون در اعتراض به روند ناعادلانه بازداشتنش ، اتهامات ناروا و عدم دسترسی به وکیل دست به اعتصاب غذا زده است.
اتهام او داشتن چند پیکسل است که روی آن نوشته شده است: « من با حجاب اجباری موافق نیستم » .
میثمی درباره اعتصاب غذای خود گفته است: « دلیل اعتصابم حفظ شأن و کرامت انسانی خودم و تمام کسانی است که بدون دلیل موجه بازداشت و با اتهامات ناروا ، بدون دسترسی به وکلای منتخب مورد بازجویی قرار می‌گیرند و من حاضر نیستم تحت هر شرایطی خود را به راحتی در اختیار چنین سیر ناعادلانه‌ای قرار دهم. »
میثمی پیش از این چند شرط از جمله آزادی بی قید و شرط رضا خندان ، همسر نسرین ستوده را برای پایان دادن به اعتصاب غذایش مطرح کرده بود. شروطی که تاکنون برآورده نشده است.
این پزشک ۴۸ ساله و ناشر پیشین کتاب‌های کنکور در سال‌های اخیر در تحصن‌های اعتراضی مرتبط با حقوق شهروندی از جمله تحصن نسرین ستوده در برابر کانون وکلا در تهران شرکت کرده است.
میثمی با استقبال از اعتراضات دختران به حجاب اجباری موسوم به « دختران خیابان انقلاب » در یک سخنرانی در دانشگاه اصفهان گفته بود: « جنبش دختران خیابان انقلاب کاملا شاخصه‌های یک جنبش خشونت پرهیز مدنی را دارد [...] بی هیچ خشونتی انسان‌هایی که معتقد هستند حق انتخاب دارند ، در راستای حق انتخاب خود ، اعتراضی را به صورت مدنی انجام می‌دهند و رنجی را هم که از قبال این اعتراض به آن ها وارد خواهد شد را می‌پذیرند [...] این جنبش یکی از نمونه‌های اعلای کنش خشونت‌پرهیز است. »
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

اتهام‌های جدید علیه نسرین ستوده و احتمال حکم سنگین برای او ...
dw.com ۱۳۹۷/۱۲/۱۵ ارتش
دادگاه انقلاب فهرستی طولانی از انواع اتهامات به نسرین ستوده زده که پیامد آن بر اساس قانون مجازات اسلامی می‌تواند مجازات اشد باشد. عفو بین‌الملل نوشته ...ادامه مطلب»

"دختر خیابان انقلاب" احتمالا در اوین است ...
dw.com ۱۳۹۶/۱۱/۰۳ سیاست
دختری که اوایل دی ماه در تقاطع خیابان انقلاب و وصال تهران روسری‌ سفیدش را از سر برداشت و آن را بر سر چوب گرفت، احتمالا در زندان اوین است. نسرین ستوده ...ادامه مطلب»

تاسیس حزب توده ایران...
fa.wikipedia.org 02/10/1941 تاریخ
بلافاصله پس از تبعید رضاشاه پهلوی و آزادی زندانیان سیاسی، عده‌ای از اعضای جوان‌تر «۵۳ نفر» مارکسیست مشهور، از جمله ایرج اسکندری، بزرگ علوی، عبدالحسین ...ادامه مطلب»

بازداشت یکی دیگر از زنان معترض به حجاب اجباری ...
sedayemardom.net ۱۳۹۷/۰۸/۱۰ ارتش
امروز (دوشنبه) یک زن ایرانی دیگر در اعتراض به حجاب اجباری٬ روی نماد وسط میدان انقلاب حجاب از سر برداشت…. بر اساس فیلم‌های منتشر شده، یک زن جوان در حال...ادامه مطلب»


EOF